Kolumbija, didžiausia pasaulyje kokaino gamintoja ir eksportuotoja, dešimtmečius praleido kovodama su narkotikų prekyba, tačiau kairiojo sparno šalies prezidentas teigė, kad šį narkotiką atpirkimo ožiais laiko Amerikos politikai, kurie dešimtmečius vykdė karą su narkotikais.
„Kokainas yra nelegalus, nes gaminamas Lotynų Amerikoje, o ne todėl, kad jis blogesnis už viskį“, – per šešias valandas trukusį vyriausybės posėdį sakė G. Petro.
„Mokslininkai tai išanalizavo: kokainas nėra blogesnis už viskį“, – pridūrė jis, leisdamas suprasti, kad pasaulinę kokaino pramonę būtų galima „lengvai išardyti“, jei šis narkotikas būtų legalizuotas visame pasaulyje.
„Jei kas nors nori taikos, (narkotikų prekybos) verslas turi būti išardytas, – sakė G. Petro. – Jį būtų galima lengvai išardyti, jei pasaulyje būtų legalizuotas kokainas. Jis būtų parduodamas kaip vynas.“
Priešingai, G. Petro atkreipė dėmesį, kad fentanilis, prisidedantis prie opioidų krizės Jungtinėse Valstijose, „žudo amerikiečius, bet jis pagamintas ne Kolumbijoje“.
„Fentanilį kaip vaistinį preparatą sukūrė Šiaurės Amerikos tarptautinės bendrovės“, o tie, kurie jį vartojo, „tapo priklausomi“, pridūrė jis.
G. Petro jau buvo susipykęs su naujuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu po to, kai jo šalis iš pradžių uždraudė amerikiečių kariniams lėktuvams leistis su grįžtančiais migrantais.
D. Trumpo administracija atsakė grasindama įvesti baudžiamuosius muitus Kolumbijos eksportui į JAV ir taip privertė Bogotą sutikti priimti migrantus „be jokių apribojimų ar atidėliojimų“, teigia Baltieji rūmai.
Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro duomenimis, 2023 m. kokaino gamyba Kolumbijoje pasiekė rekordinį lygį – šoktelėjo 53 proc. iki daugiau kaip 2 600 tonų.
Parengta pagal „Politico“ inf.