„Kad autokratiniai režimai galėtų užsitikrinti valdžią, jie panaikina svarbiausias kontrolės priemones ir atsvarą – taip sudaromos sąlygos siautėti korupcijai“, – teigiama „Transparency International“ ataskaitoje.
Joje Rusija įvertinta 22 balais – mažesnis balų skaičius reiškia plačiau paplitusią korupciją. 2023 m. „Transparency International“ Rusijai skyrė 141 vietą - šalis surinko 26 balus.
Organizacija pabrėžė, kad plataus masto Rusijos invazija į Ukrainą dar labiau įtvirtino autoritarizmą šalyje, o Kremlius slopina nesutarimus, nukreipia išteklius savo karinei darbotvarkei ir šalina nepriklausomus balsus.
Ukraina užėmė 105 vietą, surinkusi 35 balus, ir, palyginti su kitomis šalimis, nuo 2023 m. nusileido viena vieta žemyn ir prarado vieną balą. Nuo 2022 m. iki 2023 m. Kyjivo rodiklis padidėjo trimis balais.
„Nepaisant Rusijos invazijos, Ukraina daro pažangą teismų nepriklausomumo ir aukšto lygio korupcijos baudžiamojo persekiojimo srityje“, – teigė „Transparency International“
Po 2014 m. Euromaidano revoliucijos, per kurią buvo nuverstas prokremliškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, Ukraina pradėjo plataus masto antikorupcinę kampaniją.
Stebėtojai įspėjo, kad Rusijos visavertė invazija yra vis didesnis iššūkis Ukrainos kovos su korupcija reformoms.
Organizacijos „Transparency International Ukraine“ vykdomasis direktorius Andrijus Borovikas pažymėjo, kad sumažėjimas vienu balu nebūtinai reiškia situacijos prastėjimą – tai gali rodyti stagnaciją.
A. Borikovas įspėjo Ukrainos valdžios institucijas, kad šaliai reikia daugiau reformų.
Kova su korupcija yra viena iš pagrindinių Ukrainos integracijos į Vakarų politines struktūras, t. y. Europos Sąjungą, sąlygų.
Tarp 2022 m. Briuselio rekomenduotų reformų – Ukrainos kovos su korupcija institucijų pakeitimai, teismų reformos, kovos su pinigų plovimu teisės aktai ir kitos reformos.
Tarp kitų regiono šalių Moldova pagerino savo rezultatus ir pasiekė 43 balus, užimdama 76 vietą, o Albanija su 42 balais pakilo penkiais balais ir pasiekė 80 vietą.
Europos Sąjungos vidutinis balas šiemet sumažėjo dviem balais ir pasiekė 62 balus. Jau septintus metus iš eilės indekso viršūnėje atsidūrė Danija (90 balų), po jos seka Suomija (88 balai) ir Singapūras (84 balai).
Parengta pagal „The Kyiv Independent“ inf.