JAV pusėje:
JAV pasiuntinys Artimuosiuose Rytuose Steve'as Witkoffas (kairėje). Tai – Niujorko nekilnojamojo turto vystytojas, dešimtmečius pažįstantis JAV prezidentą Donaldą Trumpą ir dabar esantis jo užsienio politikos komandos centre. S. Witkoffui priskiriami nuopelnai spaudžiant Izraelio vadovą Benjaminą Netanyahu, kad šis pritartų Gazos Ruožo paliaubų susitarimui.
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio (antras iš kairės). Kadaise buvęs griežtas D. Trumpo kritikas, vėliau M. Rubio tapo vienu iš artimiausių jo sąjungininkų ir įėjo į istoriją kaip pirmasis lotynų amerikietis, užėmęs šalies vyriausiojo diplomato postą.
53 metų buvęs Floridos senatorius pasisakė už griežtą poziciją Kinijos ir Irano atžvilgiu, kartu nepritardamas papildomam finansavimui Ukrainai.
JAV nacionalinio saugumo patarėjas Mike'as Waltzas (trečias iš kairės). Apdovanotas karo veteranas ir tris kadencijas Floridos kongrese dirbęs M. Waltzas buvo ankstyvas ir ištikimas D. Trampo rėmėjas per pirmąjį jo prezidentavimo laikotarpį.
M. Waltzas, žinomas dėl savo „žiauraus“ požiūrio į Kiniją ir Iraną, taip pat buvo kelių respublikonų administracijų patarėjas.
Rusijos pusėje:
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas (dešinėje). S. Lavrovas, ilgametis Rusijos diplomatijos lyderis, daugiau nei du dešimtmečius ėjo šalies užsienio reikalų ministro pareigas. Per visą savo karjerą jis griežtai kritikavo Vakarų kišimąsi į kitų šalių reikalus ir buvo griežtas liberalių vertybių priešininkas. Tačiau jo reali įtaka V. Putinui tebėra diskusijų objektas.
Rusijos vyriausiasis užsienio politikos patarėjas Jurijus Ušakovas (antras iš dešinės). 77 metų J. Ušakovas daugiau kaip dešimtmetį buvo pagrindinis V. Putino patarėjas užsienio politikos klausimais, tačiau dažniausiai likdavo užkulisiuose.
Anksčiau, 1998–2008 m., jis dirbo Rusijos ambasadoriumi JAV ir įgijo vertingos derybų su Vašingtonu patirties.
Šeimininkai:
Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras princas Faisalas bin Farhan Al-Saudas ir Saudo Arabijos nacionalinio saugumo patarėjas Mosaadas bin Mohammad Al-Aibanas (centre) prisijungė prie susitikimo pradžios, tačiau prasidėjus deryboms paliko kambarį.
Europa ir Ukraina – už borto
ES šalys ir Ukraina nerimauja dėl regimybės, kad JAV ir Rusija gali siekti sudaryti taikos susitarimą dvišaliu principu. Siekdama paspartinti derybų su Maskva procesą, JAV prezidento D. Trumpo administracija išdėstė planą, pagal kurį Ukraina nebūtų priimta į NATO, Rusijai būtų suteiktos teritorinės nuolaidos ir taip pat būtų užvertos durys JAV dalyvavimui būsimose taikos palaikymo operacijose.
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį Briuselyje susitiko su JAV specialiuoju pasiuntiniu Ukrainai ir Rusijai Keithu Kelloggu, kad pakartotų Europos Sąjungos (ES) paramą Kyjivui.
Jųdviejų susitikimas buvo surengtas tuo metu, kai aukšto rango JAV ir Rusijos diplomatai veda derybas Rijade dėl santykių atkūrimo ir karo Ukrainoje užbaigimo, nedalyvaujant Kyjivo ar ES atstovams.
Kaip pranešama, U. von der Leyen pakartojo, kad „bet koks sprendimas turi gerbti Ukrainos nepriklausomybę, suverenitetą ir teritorinį vientisumą ir turi būti paremtas stipriomis saugumo garantijomis“.
Ji taip pat „pareiškė ES norą dirbti kartu su JAV siekiant nutraukti kraujo praliejimą ir padėti užtikrinti teisingą ir ilgalaikę taiką, kurios teisėtai nusipelnė Ukraina ir jos žmonės“.
V. Zelenskis derybų dėl Ukrainos nepripažįsta
Į diskusijas Saudo Arabijoje nebuvo pakviesti nei Ukrainos, nei Europos šalių atstovai. Europos lyderiai pirmadienį susitiko Paryžiuje, kad aptartų, kaip elgtis likus nuošalėje, tačiau konkrečių vaisių šis susitikimas nedavė.
Nors Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Rijade turėtų susitikti su Saudo Arabijos vadovais, jis yra pareiškęs, kad M. Rubio ir S. Lavrovo derybų dėl Ukrainos nelaiko teisėtomis. Jis pabrėžė, kad bet kokios derybos dėl konflikto užbaigimo gali įvykti tik jose dalyvaujant Kyjivui.
2022 m. vasarį Ukrainoje prasidėjus plataus masto invazijai, JAV, kurioms anuomet vadovavo Joe Bidenas, ir Rusijos santykiuose atsivėrė didžiulė praraja.
Praėjusią savaitę D. Trumpas paskambino V. Putinui, kad aptartų galimybę užbaigti karą, tokiu savo poelgiu šokiruodamas tiek Ukrainą, tiek jos sąjungininkes.
Po to įvyko ir telefoninis M. Rubio bei S. Lavrovo pokalbis.