Po konflikto Baltuosiuose rūmuose – V. Zelenskio žinia: santykius su D. Trumpu galima pataisyti

2025 m. kovo 1 d. 07:24
Lrytas.lt
Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad santykius su Jungtinėmis Valstijomis dar galima pataisyti po to, kai prezidentas Donaldas Trumpas piktai ant jo šaukė Baltuosiuose rūmuose, kaltindamas Ukrainos vadovą atsisakymu susitaikyti su Rusija.
Daugiau nuotraukų (29)
„Žinoma“, – sakė V. Zelenskis, interviu televizijai „Fox News“ paklaustas, ar galima išgelbėti santykius su D. Trumpu.
JAV ir Ukrainos ryšiai yra „daugiau nei du prezidentai“, sakė jis ir pridūrė, kad Ukrainai labai reikia Vašingtono pagalbos kovoje su daug didesne ir geriau ginkluota Rusijos kariuomene.
„Be jūsų paramos bus sunku“, – sakė V. Zelenskis per „Fox“ – D. Trumpo mėgstamiausią naujienų kanalą.

Pamatykite: Baltuosiuose rūmuose – D. Trumpo ir V. Zelenskio kivirčas

V. Zelenskio kalba nuskambėjo praėjus kelioms valandoms po nepaprastos scenos Ovaliajame kabinete, kai daugelį metų vykdyta JAV politika masiškai remti Ukrainos kovą su Rusijos invazija žlugo šūksniais.
Po to, kai V. Zelenskis buvo priverstas anksčiau laiko palikti Baltuosius rūmus ir nepasirašyti iškasenų dalijimosi susitarimo, laikomo gyvybiškai svarbiu galutinėms JAV sudarytoms paliauboms, Europos lyderiai suskubo išreikšti paramą Ukrainai.
Per susirėmimą, vykusį JAV ir tarptautinės žiniasklaidos akivaizdoje, D. Trumpas ir viceprezidentas J. D. Vance'as šaukė ant V. Zelenskio, kaltindami jį, kad jis nėra „dėkingas“ ir atsisako priimti jų pasiūlytas paliaubų sąlygas.
„Jūs dabar neturite kortų, – sakė D. Trumpas. „Jūs arba sudarysite susitarimą, arba mes pasitrauksime, o jei mes pasitrauksime, jūs kovosite, ir nemanau, kad tai bus gražu“.
Netrukus V. Zelenskis išvyko, o D. Trumpas socialinėje žiniasklaidoje paskelbė, kad „jis gali grįžti, kai bus pasirengęs taikai“.
„Jie buvo paprašyti palikti kambarį. Tada jų reikėjo paprašyti išeiti iš pastato“, – „Fox News“ apie ukrainiečius pasakojo iždo sekretorius Scottas Bessentas, kuris buvo Ovaliajame kabinete, kur vyko pokalbis.
Vėliau penktadienį prezidentas žurnalistams sakė, kad V. Zelenskis „perlenkė lazdą“ ir turėtų sutikti „nedelsiant“ nutraukti kovą.
Tačiau V. Zelenskis atsisakė atsiprašyti ir „Fox News“ sakė: „Nesu tikras, kad padarėme ką nors blogo“. Vis dėlto jis sakė, kad norėtų, jog apsikeitimas nuomonėmis nebūtų įvykęs žurnalistų akivaizdoje.
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio vėliau per CNN paragino V. Zelenskį „atsiprašyti už mūsų laiko švaistymą“.
V. Zelenskis nemano, kad turėtų atsiprašyti D. Trumpo
V. Zelenskis nesutinka atsiprašyti už ginčą su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. „Galvoju, kad turime būti labai atviri ir labai sąžiningi. Nesu tikras, kad padarėme kažką bloga“, – sakė jis penktadienį interviu stočiai „Fox News“, atsakydamas į klausimą, ar nori atsiprašyti D. Trumpo.
D. Trumpas ir V. Zelenskis prieš tai per susitikimą Baltuosiuose rūmuose smarkiai susiginčijo. Planuotas sutarties dėl naudingųjų iškasenų pasirašymas neįvyko, buvo atšaukta spaudos konferencija.
D. Trumpas susitikime, be kita ko, kaltino V. Zelelnskį nepakankamu dėkingumu už JAV karinę paramą ginantis nuo Rusijos. Po žlugusio susitikimo JAV prezidentas savo socialiniame tinkle „Truth Social“ rašė, kad V. Zelenskis Ovaliniame kabinete „neparodė jokios pagarbos“ Jungtinėms Valstijoms. V. Zelenskis esą „nepasirengęs taikai“. Jis galįs „sugrįžti, kai bus pasirengęs taikai“.
„Gerbiu prezidentą (Trumpą) ir gerbiu amerikiečius“, – interviu „Fox News“ kalbėjo V. Zelenskis. Jis atsakė ir į klausimą, kaip dabar klostysis reikalai tarp abiejų šalių. „Žinoma“, kad santykiai tarp Vašingtono ir Kyjivo gali būti pataisyti, kalbėjo Ukrainos vadovas.
Jis pridūrė, kad nenori prarasti JAV, kaip partnerės. Kartu V. Zelenskis pabrėžė norįs, kad JAV prezidentas D. Trumpas „tikrai labiau mus palaikytų“.
Be svarbiausios sąjungininkės – JAV – paramos Ukrainai esą bus „sudėtinga“ atremti rusų karą. Tai buvo ir jo vizito priežastis, akcentavo V. Zelenskis. „Todėl esu čia. Todėl kalbame apie būsimas derybas. Be jūsų paramos bus sunku“, – tęsė jis.
Šalys išreiškė paramą Ukrainai
JAV sąjungininkės Europoje, kurios jau nerimauja, kad D. Trumpas privers Ukrainą faktiškai atiduoti pergalę Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, suskubo palaikyti V. Zelenskį.
„Jūs nesate vienas, – sakė Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris, pats ką tik apsilankęs Baltuosiuose rūmuose, sakė, kad telefonu kalbėjosi ir su D. Trumpu, ir su V. Zelenskiu, ir pažadėjo „tvirtai remti“ Kijevą.
Kraštutinių dešiniųjų Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni paragino „nedelsiant“ surengti Jungtinių Valstijų, Europos ir sąjungininkių aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Ukrainos.
D. Trumpas ir V. Vance'as „atlieka purviną V. Putino darbą“, paskelbė aukščiausio rango JAV Senato demokratas Chuckas Schumeris.
Tačiau Rusija džiaugėsi.
Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pavadino V. Zelenskį „įžūlia kiaule“, kuri Ovaliajame kabinete gavo „deramą šleikštulį“.
D. Trumpo Respublikonų partija antrino rusams kaltindama V. Zelenskį.
Atrodė, kad Ukraina vieningai palaiko V. Zelenskį: jos kariuomenės vadas pažadėjo jį palaikyti, o užsienio reikalų ministras gyrė jo „drąsą“.
Užfiksavo, kaip V. Zelenskis skubiai palieka Baltuosius rūmus
„Jis padarė tai, ką privalėjo“, – AFP Kijeve sakė 26 metų Valentinas Burianovas, antrindamas kitiems Ukrainos sostinės gatvėse.
Kompromisas su „žudiku“?
Ši griūtis įvyko po to, kai D. Trumpas pareiškė, kad Ukraina turės eiti į „kompromisus“ dėl paliaubų su Rusija.
V. Zelenskis sakė, kad neturėtų būti „jokių kompromisų su žudiku mūsų teritorijoje“.
Jam nurodžius, kad ankstesnės Vakarų remiamos taikos pastangos nesugebėjo atgrasyti Rusijos agresijos, J. D. Vance'as jį pertraukė ir pavadino „nepagarbiu“.
Tada posėdis užvirė, o Ukrainos vadovas sėdėjo akivaizdžiai nepatogiai, kai D. Trumpas ir M. Vance'as jį barė.
D. Trumpas sukėlė nerimą Kijevui ir Europos sąjungininkams dėl savo staigaus JAV politikos posūkio – jis pasiskelbė tarpininku tarp V. Putino ir V. Zelenskio ir atsisakė pasmerkti Rusijos invaziją.
Ovaliajame kabinete jis sakė, kad „daug kartų“ kalbėjosi su V. Putinu – daugiau nei buvo viešai pranešta.
Praėjusią savaitę D. Trumpas pavadino V. Zelenskį „diktatoriumi“ ir sakė, kad tiki, jog V. Putinas „laikysis žodžio“ dėl paliaubų.
Jis sakė V. Zelenskiui, kad kaip tarpininkas negali kritikuoti vienos iš pagrindinių pusių.
Tačiau kalbėdamas su „Fox News“ V. Zelenskis sakė, kad norėtų, jog D. Trumpas būtų „tikrai labiau mūsų pusėje“.
Tuo tarpu Rusijos puolimas Ukrainoje tęsėsi.
Rusijos pėstininkai penktadienį šturmavo Ukrainos sieną iš Rusijos Kursko srities, pranešė Kijevas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.