Šalių lyderiai spaudos konferencijoje įvardijo pasirašytus susitarimus ir atsakė į klausimą dėl pasiūlymo susitarti dėl paliaubų Ukrainoje.
Spaudos konferencijos pradžioje politikai pasirašė dokumentus, į kuriuos įeina abiejų šalių saugumo garantijos. Jie paspaudė ranką vienas kitam ir besikeičiant dokumentais pozavo nuotraukoms.
V. Putinui ir A. Lukašenkai rengiant bendrą spaudos konferenciją Maskvoje buvo paskelbtas bendras abiejų valstybių pareiškimas.
Jame teigiama, kad abi šalys NATO veiksmus dėl karo Ukrainoje laiko priešiškais ir destabilizuojančiais, galinčiais sukelti branduolinį konfliktą.
Abu vadovai taip pat pasmerkė Europos Sąjungos politikos Rusijos ir Baltarusijos atžvilgiu pobūdį, kurį jie apibūdina kaip „agresyvų ir konfrontacinį“.
V. Putinas ir A. Lukašenka taip pat teigia, kad abi šalys yra pasirengusios imtis karinių ir diplomatinių priemonių atsakant į NATO veiksmus.
Rusijos vadovas pasveikino A. Lukašenką atvykus į Maskvą ir teigė, kad abi šalys yra „didelės draugės“.
Kalbėdamas apie susitikimo kontekstą, V. Putinas aiškino, kad jie aptarė saugumo ir gynybos klausimus ir pasikeitė nuomonėmis regioniniais klausimais.
V. Putinas pritarė konflikto užbaigimui „taikiomis priemonėmis“
Kremliaus šeimininkas spaudos konferencijoje toliau dėstė savo mintis apie galimas paliaubas.
„Kas duos įsakymus nutraukti karo veiksmus ir ko šie įsakymai bus verti?“ – retoriškai klausė jis.
Rusijos taip pat paklausė, kas nuspręs, kur 2000 km ilgio ruože – galimai turima omenyje Rusijos ir Ukrainos sienos ilgis – įvyktų „galimo paliaubų susitarimo pažeidimas“.
„Visus šiuos klausimus turi kruopščiai išnagrinėti abi pusės“, – sakė jis ir pridūrė, kad paliaubų idėja yra „gera ir mes ją visiškai remiame, tačiau yra klausimų, kuriuos turime aptarti‘.
V. Putinas mano, kad Rusijai reikia derėtis su amerikiečiais ir „galbūt“ susiskambinti su D. Trumpu.
„Pačią idėją užbaigti šį konfliktą taikiomis priemonėmis mes palaikome“, – dėstė jis.
Rusija pritaria pasiūlymams dėl paliaubų
Spaudos konferencijos metu V. Putinui buvo užduotas klausimas apie JAV pasiūlymą dėl 30-ies dienų ugnies nutraukimo.
Jis padėkojo JAV prezidentui Donaldui Trumpui už tai, kad jis „skiria tiek daug dėmesio konflikto Ukrainoje sureguliavimui“.
V. Putinas aiškino, kad Rusija pritaria pasiūlymams dėl paliaubų, tačiau Maskvos pozicija grindžiama prielaida, kad paliaubos lems ilgalaikę taiką, kuri pašalintų pirmines „krizės“ priežastis.
„Pritariame pasiūlymui nutraukti karo veiksmus, tačiau tai turėtų užtikrinti ilgalaikę taiką ir pašalinti pagrindines šios krizės priežastis“, – tikino jis.
Toliau V. Putinas užsiminė apie trečiadienio apsilankymą Kursko srityje ir apibūdino padėtį joje kaip „visiškai kontroliuojamą“.
V. Putinas padėkojo Rusijos kariuomenės kariams, padėjusiems atgauti teritorijas Kursko regione.
„Vakar savo pranešime šiaurinės grupės vadas man pasakė: „Rytoj Sudža bus mūsų“. Taip ir atsitiko“, – dėstė jis.
Jis tvirtino, neva Rusijos pajėgos taip pat atsiima iš Ukrainos kariškių visas aplinkines gyvenvietes ir pridūrė, kad priklausomai nuo to, kaip klostysis situacija, Rusija tarsis dėl paliaubų.
Rusijos vadovas pridūrė, kad Ukrainos pajėgos Kursko srityje „prarado kontrolę“, sakydamas, kad jų įranga buvo „palikta“.
Tokiomis aplinkybėmis, dėstė jis, Ukrainai būtų naudinga pasiekti 30 dienų paliaubas. V. Putinas taip pat klausė, ką paliaubos reikštų situacijai Kursko srityje: „Jeigu mes nutraukiame karo veiksmus... ką tai reikštų?“
„Ar Ukraina ir toliau gaus ginklų per šias 30 dienų? Ar bus tęsiama priverstinė mobilizacija? Ar bus perginkluota (Ukrainos – red. past.) kariuomenė? Kaip bus sprendžiami kontrolės klausimai? Kaip bus užtikrinta, kad nieko panašaus neįvyks?“, – klausė V. Putinas.
Jis taip pat tikino, neva Rusijos pajėgos dabar puola visose fronto teritorijose ir pridūrė, kad, jo įsitikinimu, atsižvelgiant į padėtį fronte, Ukraina turėjo atkakliai prašyti JAV surengti tokį susitikimą, koks įvyko antradienį Saudo Arabijoje.
V. Putinas apibendrino, kad Ukrainos sprendimas sutikti su paliaubomis buvo priimtas dėl amerikiečių spaudimo.
Pasmerkė „neteisėtas sankcijas“
A. Lukašenka spaudos konferencijoje dėstė, kad jis ir V. Putinas kalbėjosi apie karą Ukrainoje, ir teigė, kad abu lyderiai „dirbs šiuo klausimu šiandien ir rytoj“.
Jis sakė, kad žmonės turi „pasitikėti faktais“, tačiau nesileido į išsamesnes detales.
„Tai yra svarbiausias dalykas. O visi šie pareiškimai ir visi šie pažadai tėra tušti žodžiai“, – aiškino jis ir pasmerkė „neteisėtas sankcijas“, kurias Rusijai taiko Vakarų valstybės narės.
„Esame įsitikinę, kad sugebėsime įveikti šį spaudimą“, – sako jis.
Aptarė „sudėtingą padėtį pasaulyje“
V. Putinas spaudos konferencijoje užsiminė apie „sudėtingą padėtį pasaulyje, Europoje ir mūsų šalių pasienyje“.
Jis teigė, kad su A. Lukašenka aptarė „daugybę klausimų dėl bendros gynybinės erdvės kūrimo“, ir teigė, kad Rusijos kariuomenė yra dislokuota Baltarusijoje.
„Mes turime taktinių branduolinių ginklų ir gynybos sistemų, saugančių saugumą, saugančių mūsų valstybių vakarinę sieną“, – aiškino V. Putinas.
Jis taip pat teigė, kad abu lyderiai apsikeitė oficialiais dokumentais dėl dvišalio susitarimo dėl saugumo garantijų ratifikavimo.
„Tokiu būdu įstatymas įsigaliojo“, – priduria jis.