Šį vakarą Aukščiausiasis Teismas paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimo dalį, kuria D. Trumpo administracijai nurodyta siekti susigrąžinti Kilmarą Abrego Garcią, kurį, kaip pirmasis pranešė „The Atlantic“, administracija pripažino per klaidą išsiuntusi į liūdnai pagarsėjusį Salvadoro Terorizmo sulaikymo centrą (CECOT).
Abrego Garcia, kuris į Jungtines Valstijas atvyko nelegaliai, bet kuriam buvo leista pasilikti, kai teisėjas nusprendė, kad gimtajame Salvadore jį gali persekioti gaujos, būtų pirmasis viešai žinomas asmuo, paleistas iš CECOT.
„Nutartyje tinkamai reikalaujama, kad Vyriausybė „palengvintų“ Abrego Garcia paleidimą iš sulaikymo Salvadore ir užtikrintų, kad jo byla būtų nagrinėjama taip, kaip būtų buvusi nagrinėjama, jei jis nebūtų buvęs neteisėtai išsiųstas į Salvadorą“, – nepasirašytoje nutartyje rašė teisėjai.
Tai, kad nutartis buvo priimta be prieštaravimų, buvo nepaprastai svarbu. Robertso teismas nuolaidžiavo D. Trumpui beveik kiekviename žingsnyje, iš pradžių išbraukdamas iš Keturioliktosios pataisos nuostatą dėl kovos su sukilimu, o vėliau sužlugdydamas jo federalinį persekiojimą, sugalvojęs Konstitucijos tekste nepagrįstą prezidento imuniteto suteikimą.
Abrego Garcia JAV gyvena daugiau nei dešimtmetį ir neturi teistumo. Jis yra vedęs JAV pilietę ir turi amerikietės vaiką, o vienintelis administracijos pateiktas įrodymas, kad jis susijęs su gaujomis, yra vienintelis anoniminio informatoriaus įtarimas 2019 m. Tinkamas teismo procesas egzistuoja tam kad, valstybė, prieš atimdama iš jūsų gyvybę ir laisvę, turi įrodyti savo kaltinimus prieš jus. Konstitucijoje teisėsaugos institucijos numatytos kaip ydingos ir galinčios piktnaudžiauti, o ne kaip neklystančios.
Nepaisant to, D. Trumpo administracija ir toliau tvirtino, kad D. Abrego Garcia yra pavojingas gaujos narys, kad pateisintų jo išsiuntimą į užsienio gulagą, kuris kaltinamas kalinių kankinimu.
D. Trumpo administracijos argumentas, kad joks teismas negalėtų nurodyti jai susigrąžinti Abrego Garcią, nors jis buvo deportuotas per klaidą, turi platesnių pasekmių: Tai reiškia, kad administracija galėtų panašiai „per klaidą“ išsiųsti JAV piliečius į užsienį ir juos palikti. D. Trumpas yra atvirai flirtavęs su galimybe tikslingai deportuoti Amerikos piliečius, rašoma „The Atlantic“ straipsnyje.
Nors Aukščiausiasis Teismas pasielgė būtent taip, kaip tokiomis aplinkybėmis ir turėtų pasielgti, teisėjai vis dėlto prisiima didžiulę politinę riziką. D. Trumpo šalininkai viešai ir ne kartą kėlė idėją nepaisyti teismo nutarčių, su kuriomis jie nesutinka.
Kai kuriais duomenimis, šiuo atveju jie jau galėjo tai padaryti, nepaisydami federalinio teisėjo žodinio nurodymo grąžinti atgal lėktuvą su vyrais, išsiųstais į CECOT – didžioji dalis iš jų neturėjo teistumo ir visi buvo deportuoti be tinkamo teismo proceso. (Administracija tvirtina, kad ji vykdė raštišką teisėjo nurodymą). Jei D. Trumpas čia nepaklus Teismui, Amerika žengs svarbų žingsnį autoritarizmo ir antikonstitucinės valdžios link, teigiama „The Atlantic“ straipsnyje.
Šio vakaro sprendimo pasekmes sunku nuspėti. D. Trumpo administracija gali nuspręsti įvykdyti teismo nutartį ir užtikrinti Abrego Garcios grąžinimą. Administracija taip pat gali pasirinkti atviro pasipriešinimo kelią. Tačiau vietoj to D. Trumpas gali dėti simbolines pastangas susigrąžinti Abrego Garcią, o paskui gūžtelėti pečiais ir pasakyti Teismui, kad dėjo visas pastangas, bet jai nepavyko.
Salvadoro vyriausybė yra paskelbusi, kad bet kuris CECOT įkalintas asmuo niekada neišeis – jei Abrego Garsija sugrįš, jis gali viešai papasakoti apie sąlygas, kurias patyrė įkalinimo įstaigoje, o tai gali turėti politinių pasekmių tiek Salvadoro vadovybei, tiek D. Trumpo administracijai.
Jei D. Trumpo administracija išsaugos galimybę siųsti bet kurį Jungtinių Valstijų gyventoją kalėti į užsienį, tuomet Amerikos piliečių, o ne tik imigrantų ir dokumentų neturinčių asmenų, teisės neteks prasmės.
Jei administracija nenuoširdžiai stengsis sugrąžinti Abrego Garcią, tuomet tos teisės taps „pergamentinėmis užtvaromis“, kurios bus lengvai pažeidžiamos. Jei D. Trumpas nepaklus Teismui, mažai kas gali jį sulaikyti nuo autokrato veiksmų, atsižvelgiant į respublikonų maldavimus Kongrese.
Rizika konstitucinei valdžiai šiuo atveju yra milžiniška. Tačiau net jei ši byla dabar išsivystys idealiai, D. Trumpo nekontroliuojamos valdžios siekiai reiškia, kad tauta niekada per daug nenukryps nuo „tobulo įstatymų nepaisymo kelio“, bent jau tol, kol jis eis savo pareigas.
Parengta pagal „The Atlantic“ inf.