Baltųjų rūmų administracijos pastangos pasiekti paliaubų susitarimą Ukrainoje iš esmės įstrigo, nepaisant intensyvaus diplomatinio aktyvumo. Nuo grįžimo į JAV prezidento postą D. Trumpas mažiausiai du kartus ilgai kalbėjosi telefonu su V. Putinu ir ne kartą siuntė savo atstovą spaudai Steve'ą Witkoffą į tiesioginius susitikimus su Rusijos vadovu Maskvoje, tačiau nė viename iš šių susitikimų nebuvo pasiektas susitarimas.
Be to, S. Witkoffas ne tik nieko nepešė, bet ir atkartojo kelias pagrindines Kremliaus propagandines mintis, rašo CNN.
„Sakyčiau, kad derybos vyksta labai gerai – V. Putino požiūriu. Jis neketina nutraukti karo, tačiau nori (red. past. – ir gali) atkurti Jungtinių Valstijų bei Rusijos diplomatinius santykius“, – CNN sakė užsienio politikos ekspertė, buvusi JAV Nacionalinės žvalgybos tarybos vyresnioji pareigūnė Rusijos ir Eurazijos klausimais Angela Stent.
Naujųjų Eurazijos strategijų centro užsienio politikos vadovas John'as Luffas tikino, kad V. Putinas žaidžia laukimo žaidimą, nes tiki, kad laikas tiksi jo naudai. Kremliaus lyderis mano, kad po kelių savaičių ir mėnesių jis galės pastatyti Ukrainą į dar nepalankesnę padėtį, įtikindamas Kyjivą ir jo sąjungininkus Europoje, remiamus Vašingtono, kad nėra alternatyvos taikiam sprendimui Rusijos sąlygomis.
Žurnalistai pabrėžia, kad proceso vilkinimas, priekabiavimas dėl kiekvienos smulkmenos ar atsisakymas be atviro atmetimo yra klasikinė Rusijos taktika, kurios V. Putinas ir jo vyriausieji derybininkai yra griebęsi ir anksčiau, pavyzdžiui, per derybas dėl paliaubų Sirijoje.
Grįžęs į Baltuosius rūmus D. Trumpas pasaulį suvokia panašiai kaip V. Putinas – kaip didžiųjų galių varžybų areną, kuriai turi paklusti mažos šalys, sakė A. Stent.
V. Putinas ir jo požiūris į derybas
Kita vertus, J. Luffas pabrėžia, kad V. Putino išsilavinimas KGB padarė didelę įtaką jo požiūriui į derybas.
„Jis išmoko manipuliuoti pašnekovais. Žinoma, kad jis kruopščiai ruošiasi deryboms ir puikiai supranta detales“, – sakė ekspertas. Todėl diktatorius moka greitai reaguoti akimirksniu, taip pat vienu metu sužavėti ir įbauginti.
Medžiagoje teigiama, kad V. Putinas savo diplomatiniame arsenale turi daugybę gudrybių. Jis mėgsta vėluoti į susitikimus, kartais net keliomis valandomis, kad priverstų savo oponentą nerimauti. Jis dažnai sukuria chaotiškas situacijas, kad įgytų daugiau alternatyvų, ir gali pakeisti savo nuomonę, kai tai jam naudinga, taip dar labiau apsunkindamas derybas.
Gali būti, kad Maskva sąmoningai vilkina procesą tikėdamasi, kad D. Trumpas praras kantrybę ir atsisakys tikslo užbaigti karą. Tokių ženklų jau pastebima.
„D. Trumpo administracija nori sudaryti susitarimą, bet nenori už tai mokėti didelės kainos – jokių JAV saugumo garantijų, jokių JAV karių sausumoje, taip pat nenori smarkiai padidinti paramos Ukrainai, kad priverstų Rusiją daryti nuolaidas“, – sakė „Defense Priorities“ karinės analizės direktorė Jennifer Kavanagh.
Ji pridūrė, kad D. Trumpui svarbiau išvesti JAV iš Ukrainos konflikto ir stabilizuoti santykius su Rusija nei pasiekti taiką. Ir V. Putinas tai supranta. Europos politikos analizės centro (CEPA) Demokratinio atsparumo centro direktorius Samas Greenas pažymi, kad kiekviena JAV administracija ateidavo į valdžią su idėja „iš naujo nustatyti“ santykius su Rusija. Ir visos jos, pasak jo, klydo.
JAV ir Rusijos santykiai
Pagrindinė problema, pasak ekspertų, yra ta, kad JAV ir Rusija paprasčiausiai nesupranta viena kitos nei dabar, nei praeityje. Kartu ne visiems JAV valdžios atstovams pavyko „suvokti Rusijos transformacijos gylį“.
„Ne tik link autoritarizmo, bet ir link autoritarizmo, kuris patį Vakarų galios egzistavimą laiko rimta grėsme Rusijos interesams“, – pridūrė S. Greenas.
Užsienio santykių tarybos garbės narys, buvęs JAV Nacionalinio saugumo tarybos vyresnysis direktorius Rusijos reikalams (2004–2007 m.) Thomas Grahamas pažymėjo, kad pagrindinė Amerikos prezidentų klaida po Sovietų Sąjungos žlugimo buvo tikėjimas, jog plati strateginė partnerystė su Rusija yra įmanoma. Tai nebuvo reali perspektyva, atsižvelgiant į Rusijos interesus, istoriją ir tradicijas.
Anksčiau UNIAN pranešė, kad Kremlius rengia „didelius sandorius“ su Jungtinėmis Valstijomis. Įmonėms buvo pavesta surasti tai, kas galėtų sudominti JAV prezidentą Donaldą Trumpą.
Šias pastangas koordinuoja Rusijos vadovo Vladimiro Putino administracijos vadovo pavaduotojas Maksimas Oreškinas ir Kremliaus vadovo specialusis atstovas Kirilas Dmitrijevas.
Parengta pagal „Unian“ inf.