Sprogdinimo Mogadiše aukų skaičius artėja prie 300

Galingiausio kada nors Somalio sostinėje įvykdyto sprogdinimo aukų skaičius pasiekė 276, o dar apie 300 žmonių buvo sužeisti, pirmadienį paryčiais pranešė informacijos ministras Abdirahmanas Osmanas.

Tikėtina, kad pražūtingiausios kada nors šioje Rytų Afrikos šalyje įvykdytos atakos aukų skaičius dar augs.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Tikėtina, kad pražūtingiausios kada nors šioje Rytų Afrikos šalyje įvykdytos atakos aukų skaičius dar augs.<br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 16, 2017, 9:00 AM

Tikėtina, kad pražūtingiausios kada nors šioje Rytų Afrikos šalyje įvykdytos atakos aukų skaičius dar augs.

Socialiniame tinkle „Twitter“ A. Osmanas pavadino šią ataką „barbariška“. Jis nurodė, kad kelios šalys, įskaitant Turkiją bei Keniją, jau pasiūlė atsiųsti medicininės pagalbos. Judrioje gatvėje, kur įsikūrusios kelios ministerijos, driokstelėjus galingam sprogimui vietos ligoninės buvo perpildytos.

Šeštadienį po pietų judrioje sankryžoje Mogadišo Hodano parduotuvių rajone, netoli „Safari“ viešbučio, buvo susprogdintas sprogmenų prikrautas sunkvežimis, kurį sekė policija. Galingas sprogimas griuvėsiais pavertė kelis aplinkinius pastatus, užsidegė ten buvę automobiliai.

Šalia nelaimės vietos susirinkus įpykusiems protestuotojams, Somalio vyriausybė dėl šios „nacionalinės tragedijos“ apkaltino islamistų grupuotę „al Shabab“, siejamą su tarptautiniu tinklu „al Qaeda“. Vis dėlto šalyje aktyviai veikianti grupuotė atsakomybės už šį išpuolį dar neprisiėmė.

Anksčiau šiemet „al Shabab“ pažadėjo rengti daugiau atakų po to, kai JAV administracija bei neseniai išrinktas Somalio prezidentas pranešė, kad prieš grupuotę bus pradėta nauja karinė operacija.

Šeštadienio sprogdinimas buvo vienas kruviniausių Užsachario Afrikoje; jis nusinešė daugiau gyvybių nei 2015-aisiais įvykusi Kenijos Garisos universiteto ataka ar 1998-ųjų sprogdinimai JAV ambasadose Kenijoje bei Tanzanijoje.

Mogadišo ligoninių gydytojai stengėsi padėti sunkiai sužeistiems asmenims; daugybė aukų apdegė taip smarkiai, kad buvo neįmanoma nustatyti jų tapatybės.

„Tai yra tikrai siaubinga; nepanašu į jokį kitą ankstesnį kartą“, – sakė Medinos ligoninės direktorius daktaras Mohamedas Yusufas (Mohamedas Jusufas).

Prezidentas Mohamedas Abdullahi Mohamedas (Mohamedas Abdulahis Mohamedas) paskelbė tris gedulo dienas ir prisidėjo prie tūkstančių žmonių, kurie sureagavo į ligoninių prašymą duoti kraujo sužeistiesiems.

Šeštadienio sprogdinimas buvo smarkiausias daugybės „al Shabab“ sprogdinimų sukrėstame Mogadiše. Ši ataka sugriovė viltis, kad šiai neturtingai šaliai, susidūrusiai su ištisus dešimtmečius trukusiu konfliktu, pagaliau pavyks atsitiesti. Be to, vėl kilo abejonių dėl vyriausybės sugebėjimo apsaugoti daugiau kaip 2 mln. gyventojų turintį Indijos vandenyno pakrantėje įsikūrusį miestą

„Jiems nerūpi Somalio žmonių, motinų, tėvų ir vaikų gyvybės, – sakė Somalio premjeras Hassanas Ali Khaire‘as (Hazanas Ali Chairas) apie užpuolikus. – Jie taikėsi į tankiausiai apgyventą Mogadišo vietovę; nužudė tik civilius.“

Gelbėtojai ieškojo po smarkiai nukentėjusio viešbučio „Safari“ griuvėsiais įstrigusių žmonių. Tas viešbutis įsikūręs netoli Somalio užsienio reikalų ministerijos. Sprogimo banga išgriovė „Safari“ juosusias sienas ir metalinius vartus.

Išpuolį taip pat pasmerkė Vašingtonas ir nurodė, kad „tokios bailios atakos sustiprina Jungtinių Valstijų ryžtą padėti parteriams Somalyje ir Afrikos Sąjungoje (AS) kovoti su terorizmo rykšte“. Tviteryje buvo paskelbta nuotrauka, kurioje matomas kraują aukojantis JAV reikalų patikėtinis Somalyje.

Tačiau JAV pajėgų Afrikoje vadavietė nurodė, kad negavo prašymo atsiųsti pagalbos. Vadavietės atstovas naujienų agentūrai AP sakė, kad „JAV pasiūlys pagalbos, jei ir kai to bus paprašyta“.

JAV kariškiai šiemet suintensyvino smūgius iš bepiločių lėktuvų ir kitas pastangas prieš „al Shabab“, kuri taip pat kovoja su Somalio pajėgomis ir daugiau kaip 20 tūkst. šalyje esančių AS karių.

Jungtinių Tautų specialusis pasiuntinys Somalyje pavadino šią ataką „keliančia pasipiktinimą“ ir sakė, kad žuvo beprecedentis skaičius civilių. Michaelas Keatingas (Maiklas Kitingas) nurodė, kad JT ir AS remia Somalio vyriausybę suteikdamos „logistinę paramą, medicinos priemonių ir ekspertizę“.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) tviteryje parašė, kad šeštadienio ataka jam sukėlė „pasibjaurėjimą“. Jo atstovas paragino visus Somalio gyventojus susivienyti prieš ekstremizmą ir sukurti „funkcionuojančią“ federalinę valstybę.

Šeštadienio sprogimas įvyko dvi dienos po to, kai JAV Afrikos vadovybės vadas Mogadiše susitiko su Somalio prezidentu ir dėl neskelbiamų priežasčių atsistatydino šios šalies gynybos ministras bei armijos vadas.

uzsienis@bns.lt, +370 5 205 8525 – Užsienio naujienų skyrius 160826

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.