Talibanas įžengė į virtinę Kabulo rajonų „saugumo užtikrinimui“, perėmė prezidento rūmų kontrolę Prezidentas A. Ghani paliko šalį

Talibanas sekmadienį pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų, o šaltinių teigimu, jie taip pat perėmė prezidento rūmų kontrolę, praėjus kelioms valandoms, kai prezidentas Ashrafas Ghani paliko šalį.

Talibanas pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Talibanas pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Afganinstano prezidentas Ashrafas Ghani.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Afganinstano prezidentas Ashrafas Ghani.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Talibanas pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Talibanas pranešė, kad judėjimo kovotojai įžengė į virtinę Afganistano sostinės Kabulo rajonų.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

2021-08-15 09:10, atnaujinta 2021-08-17 18:32

„Afganistano islamo emyrato kariniai daliniai įžengė į Kabulo miestą, kad užtikrintų saugumą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Talibano atstovas spaudai Zabihullah Mujahidas ir pridūrė, kad „daliniai juda į priekį kaip įprasta“.

Trys aukštesnio rango Talibano šaltiniai taip pat teigė naujienų agentūrai AFP, kad kovotojai perėmė prezidento rūmų kontrolę.

„Talibano (kovotojai) įžengė į prezidento rūmus“, – naujienų agentūrai AFP teigė vienas aukšto rango Talibano vadas.

„Modžahedai įžengė į prezidento rūmus ir perėmė jų kontrolę“, – pareiškė kitas vadas ir pridūrė, kad rūmuose vyksta susitikimas saugumo sostinėje klausimu.

Pabėgo nuo kraujo

Afganistano prezidentas A.Ghanis sako sekmadienį išvykęs iš šalies tam, kad būtų išvengta kraujo praliejimo kai į sostinę Kabulą įžengė Talibano kovotojai, informuoja AFP.

A.Ghanis neatskleidė, į kurią valstybę išvyko, bet teigė, kad jam likus Afganistane „daug patriotų būtų tapę kankiniais, o Kabulas būtų sunaikintas“.

„Talibanas laimėjo ir dabar yra atsakingas už tautiečių garbę, turtą ir išlikimą“, – rašoma prezidento pranešime, kuris paskelbtas feisbuke.

Afganistano prezidentūroje Kabule sekmadienį vyksta vyriausybės ir Talibano atstovų derybos, remdamasi šaltiniais pranešė amerikiečių televizija CNN.

Pasak šaltinių, prezidentūroje yra 8–9 Talibano atstovai, anksčiau dalyvavę derybose Dohoje. Tarp jų yra Talibano lyderio pavaduotojo Sirajuddino Haqqani brolis Anasas Haqqani.

Kiek anksčiau Afganistano valdžia pranešė, kad šių derybų tikslas yra taikus Kabulo perdavimas talibams. Patys kovotojai pareiškė, kad visiškai apsupo sostinę, tačiau neketina jos pulti, kad išvengtų kraujo praliejimo.

Be to, CNN, remdamasis šaltiniu Hamido Karzai tarptautiniame oro uoste, pranešė, kad skrydžio iš Kabulo ten laukia virtinė aukšto rango Afganistano pareigūnų, įskaitant kelis prezidento patarėjus.

Anksčiau tie pareigūnai atvyko į oro uosto VIP salę. Kur jie ketina išskristi, nepranešama.

Išvyko iš šalies

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas paskelbė, kad amerikiečiai diplomatai pasitraukė iš ambasados Afganistano sostinėje į Kabulo tarptautinį oro uostą, vienintelį likusį kelią iš Afganistano, pranešė „The Guardian“.

Afganistano prezidentas A.Ghani sekmadienį paliko šalį, Talibano kovotojams apsupus sostinę Kabulą po stulbinančio vyriausybės pajėgų sutriuškinimo.

„Buvęs Afganistano prezidentas paliko valstybę“, – „Facebook“ vaizdo įraše patvirtino taikos procesui vadovaujantis Abdullah Abdullah.

Anksčiau Rusijos ambasada Kabule pranešė, kad A.Ghani pabėgo iš prezidento rūmų sostinėje, o vietos ir regiono žiniasklaida nurodė, kad jis išvyko į Tadžikistaną.

Talibanas ne kartą yra pareiškęs, kad bet koks Afganistano krizės sprendinys turi apimti A.Ghani atstatydinimą.

Prezidento tarnyba naujienų agentūrai „Reuters“ sakė negalinti komentuoti apie A. Ghanio buvimo vietą dėl saugumo sumetimų.

Tuo metu Vidaus reikalų ministerijos atstovas atskleidė, kad prezidentas išvyko į Tadžikistaną.

Anot A.Blinkeno, Afganistano saugumo pajėgos nesugebėjo apginti šalies.

Talibanas sako norįs „artimiausiomis dienomis“ taikiai perimti valdžią Afganistane

Talibanas nori „per artimiausias kelias dienas“ perimti kontrolę visame Afganistane, sekmadienį britų transliuotojui BBC pareiškė šio islamistų judėjimo atstovas.

„Norime, kad per artimiausias kelias dienas įvyktų taikus [valdžios] perdavimas“, – sakė Katare dirbantis sukilėlių derybų grupės narys Suhailas Shaheenas.

S. Shaheenas išdėstė Talibano politiką prieš numatomą valdžios perdavimą. Tokiu atveju sugrįžtų į valdžią radikalių islamistų judėjimas, nuverstas per JAV vadovaujamą invaziją po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Amerikoje.

„Mes norime įtraukios islamo vyriausybės... tai reiškia, kad visi afganai bus šios vyriausybės dalimi“, – sakė S. Shaheenas.

„Matysime tai ateityje, vykstant taikiam [valdžios] perdavimui“, – pridūrė jis.

S. Shaheenas taip pat sakė, kad grupuotės kovotojai nesitaikys į užsienio ambasadas ir darbuotojus ir kad jie turėtų likti šalyje.

„Diplomatams, nevyriausybinėms organizacijoms, niekam nekils pavojus. Visi turėtų tęsti savo darbą, kaip ir anksčiau. Jie (kovotojai) jiems nepakenks, jie turėtų likti“, – teigė talibų atstovas.

Bandydamas išsklaidyti nuogąstavimus, kad Afganistanas sugrįš į tamsiąsias grupuotės itin konservatyvios islamo teisės versijos dienas, S. Shaheenas pareiškė, kad Talibanas sieks „naujo tolerancijos etapo“.

„Mes norime dirbti su visais afganistaniečiais, norime atverti naują taikos, tolerancijos, taikaus sambūvio ir nacionalinės vienybės etapą šaliai ir Afganistano žmonėms“, – sakė jis.

Tačiau daugelis pareigūnų, karių ir policininkų pasidavė ar atsisakė savo pareigų, bijodami keršto žmonėms, įtariamiems dirbus su Vakarų remiama vyriausybe ar Vakarų pajėgomis.

S. Shaheenas tvirtino, kad to nebus.

„Patikiname, kad niekam nebus keršijama. Kiekvienas atvejis bus ištirtas“, – teigė jis.

Talibano atstovas taip pat sakė, kad grupuotė peržiūrės savo santykius su JAV, prieš kurias ištisus dešimtmečius vykdo kruviną sukilimą.

„Mūsų santykiai buvo praeityje, – kalbėjo jis. – Ateityje, jei jos daugiau nebelies mūsų darbotvarkės, bus naujas bendradarbiavimo etapas.“

 

Talibai skelbia apsupę Kabulą ir laukia „taikaus perdavimo“, A. Ghani artimiausiomis valandomis atsisakys įgaliojimų

Talibai sekmadienį paskelbė apsupę Afganistano sostinę Kabulą, praneša britų transliuotojas BBC.

Talibano atstovas pareiškė, kad kovotojai neblokuos būtiniausių prekių srauto į Kabulą. Taip pat sukilėliai neketina trukdyti normaliam ligoninių ir tarptautinio oro uosto, kurį saugo užsienio kariškiai, veiklai.

Jis taip pat pažymėjo, kad Talibanas netrukdys Afganistano kariams grįžti į savo namus.

Pastarosiomis dienomis Talibanas stiprino savo pozicijas aplink Kabulą, užėmęs daugiau didelių Afganistano miestų, o izoliuota sostinė liko vieninteliu stambiu vyriausybės kontroliuojamu miestu.

Talibano kovotojai pažadėjo neimti Afganistano sostinės jėga, tačiau tvyrant nežinomybei panikos apimti darbuotojai bėgo iš vyriausybės įstaigų, o JAV ambasados teritorijoje leidosi sraigtasparniai.

Naujausias Talibano pranešimas rodo, kad sukilėliai yra įsitikinę, jog netrukus paims valdžią, o JAV ir kitos šalys skubėjo evakuoti savo piliečius iš sostinės.

„Islamo emyratas nurodo visoms savo pajėgoms stovėti prie Kabulo vartų, nebandyti įžengti į miestą“, – tviteryje parašė Talibano atstovas.

„Kol nebus baigtas pereinamasis procesas, atsakomybė už Kabulo saugumą tenka kitai pusei (Afganistano vyriausybei)“, – pridūrė jis.

Talibanas toliau stiprina savo pozicijas aplink Kabulą, užėmęs daugiau didelių Afganistano miestų, o izoliuota sostinė liko vieninteliu stambiu vyriausybės kontroliuojamu miestu.

Kovotojai žadėjo neimti Kabulo „jėga“, tačiau sostinėje buvo girdėti atsitiktiniai šūviai.

„Niekieno gyvybei, turtui ir orumui nebus padaryta žalos, o Kabulo piliečių gyvybei nekils pavojus“, – kiek anksčiau sakė Talibanas.

Toks pareiškimas pasirodė gyventojams pranešus, kad sukilėliai taikiai įžengė į kai kuriuos Kabulo priemiesčius, sėdami paniką ir baimę.

„Mačiau, kaip policija nusirengė uniformas ir apsivilko šalvar kamyzus“, – sakė vienas gyventojas, turėdamas omenyje tradicinius Pietų Azijos drabužius.

Trys afganų pareigūnai naujienų agentūrai AP sakė, kad talibų yra sostinės Kalakano, Karabago ir Pagmano rajonuose.

Kabulo užgrobimas vainikuotų stulbinantį vyriausybinių ir jas remiančių sukarintų pajėgų sutriuškinimą visuose svarbiuose Afganistano miestuose vos per 10 dienų.

Tokiu atveju taip pat sugrįžtų į valdžią radikalių islamistų judėjimas, nuverstas per JAV vadovaujamą invaziją po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Amerikoje.

Sukilėlių antpuolio mastas ir greitis pribloškė tiek afganus, tiek Vašingtono vadovaujamą karinę koaliciją, per pastaruosius du dešimtmečius investavusią į šalį milijardus dolerių.

Prezidento Ashrafo Ghani vyriausybė sekmadienį liko visiškai izoliuota, Talibanui užėmus šiaurinę Talibano priešininkų tvirtovę Mazari Šarifą ir rytinį Džalalabado miestą.

Kaip ir daugumoje kitų užimtų miestų, kovotojai perėmė kontrolę pasidavus ar atsitraukus vyriausybės pajėgoms.

Visa tai reiškia, kad Talibanas turės visus kozirius potencialiose derybose dėl sostinės kapituliacijos.

Šeštadienį A. Ghani siekė demonstruoti kontroliuojantis padėtį savo kreipimusi į tautiečius. Tuomet jis kalbėjo apie kariuomenės „remobilizaciją“ ir krizės „politinių sprendimų“ paieškas.

Sekmadienį prezidentas nepateikė jokių viešų komentarų.

Talibai skelbia užėmę Bagramo oro bazę ir kalėjimą

Talibanas paskelbė, kad užėmė Afganistano Bagramo oro bazę ir kalėjimą, sekmadienį informavo britų transliuotojas BBC.

Šią bazę, esančią keliasdešimties km atstumu nuo Kabulo, daugelį metų aktyviai naudojo JAV kariuomenė: vienu metu Bagrame galėjo būti iki 10 tūkstančių karių.

Maždaug prieš mėnesį ji buvo perduota Afganistano kariuomenei.

Taip pat talibai perėmė netoli tos bazės esančio kalėjimo kontrolę ir išlaisvino iš ten savo šalininkus. Pasak BBC, tame kalėjime buvo apie 5 tūkst. Talibano šalininkų.

A. Ghani artimiausiomis valandomis atsisakys įgaliojimų

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani artimiausiomis valandomis paliks savo postą, sekmadienį pranešė televizija „Al Arabiya“, remdamasi savo šaltiniais.

„Remiantis „Al Arabiya“ šaltiniais, Afganistano prezidentas atsisakys savo įgaliojimų per kelias artimiausias valandas, Talibanui sekmadienį įžengus į Kabulą“, – nurodė televizija.

Tuo metu naujienų agentūra „Khaama Press“ remdamasi savais šaltiniais sakė, kad naujos pereinamojo laikotarpio vyriausybės vadovu turėtų būti paskirtas buvęs Afganistano vidaus reikalų ministras Ali Ahmadas Jalali.

Pasak šaltinių, Afganistano prezidentūroje jau vyksta derybos dėl valdžios perdavimo Talibanui.

Talibams anksčiau sekmadienį įžengus į Afganistano sostinės priemiesčius, kovotojų atstovas pareiškė, kad jie laukia „taikaus Kabulo miesto perdavimo“.

Afganistano vidaus reikalų ministras Abdul Sattaras Mirzakwalas savo ruožtu pareiškė, kad sostinė nebus puolama ir vyks „taikus valdžios perdavimas“ pereinamojo laikotarpio vyriausybei.

A. Ghani ragina vyriausybės pajėgas palaikyti saugumą Kabule

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani sekmadienį paragino vyriausybei ištikimas pajėgas palaikyti saugumą Kabule, Talibanui pristabdžius savo intensyvų puolimą ir pasiekus sostinės prieigas.

„Tai yra mūsų atsakomybė ir mes tai padarysime geriausiu įmanomu būdu. Kiekvienas, kuris galvoja apie chaosą, grobstymą ar plėšimą, bus sustabdytas jėga“, – sakė jis su žiniasklaida pasidalintame vaizdo įraše.

Popiežius reiškia susirūpinimą dėl Afganistano, ragina pradėti dialogą

Popiežius Pranciškus sekmadienį išreiškė susirūpinimą dėl padėties Afganistane ir paragino dialogu išspręsti konfliktą.

„Pridedu savo balsą prie vieningo susirūpinimo dėl padėties Afganistane“, – sakė pontifikas per kassavaitinę „Viešpaties angelo“ maldą Vatikane, ragindamas melstis už „ginklų triukšmo nutraukimą ir kad būtų rasti sprendimai prie dialogo stalo“.

„Tik taip iškamuoti tos šalies gyventojai – vyrai, moterys, pagyvenę žmonės ir vaikai – gali grįžti į savo namus ir gyventi taikiai ir saugiai, laikydamiesi abipusės pagarbos“, – sakė popiežius.

Jo komentarai pasirodė Talibanui sekmadienį atsidūrus ant visiškos pergalės Afganistane slenksčio.

Talibų kovotojams buvo liepta laukti sostinės pakraštyje, o vyriausybė pripažino, kad ruošiasi „valdžios perdavimui“.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar imsitės formuoti Vyriausybę, pone G. Paluckai?