Ukrainos pajėgų naudojamas
simbolis buvo pastebėtas skirtingose vietovėse aplink Kursko sritį. Sumų regione, netoli sienos su
Rusija, buvo pastebėtas tankas T-64, o ant jo priekinio šarvo – baltais dažais nupieštas trikampis.
Daugiau, nei 20 kilometrų Rusijos teritorijoje, tankas ir kitos šarvuotos transporto priemonės taip pat pastebėtos su baltu trikampiu. Ukrainiečiams įvažiavus į Guevo kaimą pakeisti Rusijos vėliavos savąja, jų naudotas džipas taip pat turėjo baltą trikampį.
Kai kas šią pirmąją invaziją į Rusijos teritoriją nuo Antrojo pasaulinio karo laikų jau pavadino „operacija „trikampis“, rašo leidinys „The Telegraph“.
Pirmą kartą šis kovinis ženklinimas pastebėtas birželio mėnesį. Jį naudojo prie sienos su Baltarusija dislokuota Vakarų operatyvinės vadovybės pajėgų grupė.
Ukrainos šaltiniai teigia, kad taktinis žymėjimas yra ne kas kita, kaip būdas Kijevo pajėgoms išvengti draugiškos ugnies, kai jos veikia už priešo linijos, vykdydamos greitas ir chaotiškas misijas.
Toks ženklinimas yra įprasta šiuolaikinio karo dalis, ypač kai abi pusės naudoja daug tos pačios įrangos ir dėvi panašias uniformas. Ukrainos pajėgos ant savo uniformų ir šalmų užsideda geltonas arba mėlynas juosteles, pagamintas iš lipnios juostos.
Tuo tarpui 2022 m. vasarį, Rusijai pradėjus plataus masto invaziją, jos tankai ir šarvuočiai buvo ištepti simboliu „Z“ – jis tapo paramos Vladimiro Putino karui sinonimu.
Panika Belgorode
Nuo Ukrainos atakos pradžios praėjus jau savaitei, panika apėmė ir kaimyninę Belgorodo sritį. Jos gubernatorius paskelbė, kad pasienyje su
Ukraina esančio Krasnaja Jarugos rajono gyventojai bus evakuoti dėl karinių veiksmų.
Belgorodas ribojasi su Kursko sritimi, kurioje Ukrainos pajėgos rugpjūčio 6 d. pradėjo pasienio reidą. Pirmadienį valstybinė naujienų agentūra „Tass“ pranešė, kad iš regiono evakuota 11 tūkst. žmonių.
„Tai buvo nerimą keliantis rytas, – sakė Belgorodo gubernatorius Viačeslavas Gladkovas. – Priešas buvo aktyvus Krasnaja Jarugos rajono pasienyje“.
Rusijos šaltiniai teigė, kad
Ukrainos kariai ankstyvą pirmadienio rytą atakavo Kolotilovkos kontrolės postą, kuris skiria Ukrainos Sumų ir Rusijos Belgorodo sritis. Teigiama, kad
Ukrainos kariai, naudodami šarvuočius, tankus ir artileriją, apšaudė kontrolės punktą.
Tuo tarpu Ukrainos rezervai laukė užnugaryje, netoli Pokrovkos kaimo, pasiruošę įsijungti į kovą kaip antrojo ešelono pajėgos, jei bus padarytas proveržis.
„Matyt, Ukrainos ginkluotosios pajėgos neatsisako planų ištempti mūsų gynybines linijas, sukurti kuo daugiau įtampos taškų ir bandyti prasiveržti į rytus, siekiant atkirsti Belgorodą nuo šiaurės“, – „Telegram“ susirašinėjimo programėlėje rašė autoritetingas Rusijos karinis tinklaraštininkas Rybaras.
Nepavyko sustabdyti proveržio
Kovos Kolotilovkoje vyksta maždaug už 40 kilometrų į pietus nuo Sudžos, kur Ukrainos pajėgos nuo praėjusio antradienio žengia į priekį, vykdydamos netikėtą tarpvalstybinę ataką.
Kursko srities gubernatorius Aleksijus Smirnovas pirmadienį V. Putinui sakė, kad Kijevas regione kontroliuoja 28 kaimus ir miestelius. Jo teigimu, kontroliuojama teritorija buvo 12 kilometrų gylio ir 40 kilometrų pločio.
„Nuo šios dienos 121 tūkst. žmonių išvyko ir buvo evakuoti“, – sakė pareigūnas ir pridūrė, kad dar 59 tūkst. žmonių turi palikti teritoriją. Pirmadienį Rusijos valdžios institucijos rengė „saugias zonas“ dėl kovų perkeltiems Kursko gyventojams.
Pastarosiomis dienomis
Rusija telkė rezervus, siekiant sustabdyti prasiveržimą, tačiau sekmadienį jos kariškiai pripažino, kad
Ukraina kai kuriose vietose įžengė 40 kilometrų į Rusijos teritoriją.
Pirmadienį Ukrainos kariuomenės vadas sakė, kad šalies pajėgos iš viso užėmė apie 1 tūkst. kvadratinių kilometrų.
JAV įsikūręs Karo studijų institutas (ISW) teigė, kad daugelis Rusijos atsako pajėgų buvo surinktos paskubomis ir jose buvo padalinių, kurių kovinė parengtis buvo prasta.
Ukrainos kariai, aprūpinti aukščiausios klasės naktinio matymo akiniais, surengė keletą reidų prisidengdami tamsa.
ISW analitikų geolokuota mūšio lauko medžiaga parodė, kad jie pasistūmėjo į vakarus ir šiaurės vakarus tose vietovėse, kuriose, kaip teigė Rusijos šaltiniai, padėtis buvo stabilizuota.
Rusijos gynybos ministerija pirmadienį teigė, kad nukovė 260 Ukrainos karių ir sunaikino 31 šarvuotąją transporto priemonę, įskaitant tanką ir aštuonias JAV pagamintas kovos mašinas „Bradley“. Ši informacija nebuvo nepriklausomai patvirtinta.
Ukrainoje šis mūšis sukėlė retą džiaugsmą tarp vis labiau karo nualintų gyventojų.
„Geriausias scenarijus Ukrainai tikriausiai būtų toks –
Rusija nusprendžia, kad nepriimtina palikti jokių teritorijų ukrainiečių rankose, ir, nepaisant nuostolių, nukreips didelius išteklius net iš pačių kritiškiausių vietų ir sieks susigrąžinti kiekvieną kvadratinį kilometrą.
Tai smarkiai susargdintų rusus, sumažintų spaudimą kitomis kryptimis ir galbūt net sudarytų galimybę ukrainiečiams pagerinti taktinę padėtį rytuose.
Nepriklausomai nuo to, ar ukrainiečiai toliau žengs į priekį, jie įrodė, kad palyginti didelių teritorijų užėmimas nebėra Rusijos privilegija. Karas dabar yra ir Rusijos teritorijoje“, – „The Telegraph“ aiškino atvirų šaltinių žvalgybos analitikas Emilis Kastehelmis.
Parengta pagal „The Telegraph“ inf.