D. Trumpas pareiškė, kad su V. Putinu aptarė karą Ukrainoje. Priduriama, kad JAV prezidentas ir Rusijos vadovas susitarė, jog jų administracijos „nedelsiant“ pradės derybas.
Oficiali Kremliaus skambučio išklotinė teigė, kad V. Putinas pabrėžė būtinybę „pašalinti pagrindines karo priežastis“. Kremliaus vadovas „sutiko“ su D. Trumpu, kad „ilgalaikį susitarimą galima pasiekti taikiomis derybomis“.
Pasak Karo studijų instituto analitikų, Rusijos pareigūnai karo „pagrindines priežastis“ aiškiai apibrėžia kaip tariamą NATO įsipareigojimų nesiplėsti į rytus – šalia Rusijos sienų – pažeidimą.
Tai rodo, kad Kremlius tebėra pasiryžęs primesti savo valią ir saugumo interesus Jungtinėms Valstijoms ir Europai. Be to, Maskva nėra suinteresuota eiti į kompromisus dėl šio reikalavimo.
Trečiadienį Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ir Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas aiškiai atmetė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlymą per būsimas taikos derybas iškeisti Ukrainos kontroliuojamą teritoriją Kursko srityje į rusų okupuotas žemes.
D. Medvedevas pareiškė, kad keistis Rusijos ir Ukrainos teritorijomis būtų „nesąmoninga“, o D. Peskovas pareiškė, kad Rusija „niekada nediskutuos“ apie savo teritorijos mainus.
Analitikai mano, kad šie Rusijos pareigūnų pareiškimai dar labiau sustipriną vertinimą, jog V. Putinas yra nesuinteresuotas daryti jokių kompromisų per būsimas taikos derybas.
V. Putinas laikysis tik tokio taikos susitarimo, kuris patenkins visus maksimalistinius Kremliaus reikalavimus Ukrainoje.
D. Trumpo administracija, siekdama taikos Ukrainoje, turi istorinę galimybę nutraukti Rusijos karų ciklą. Tačiau, norint pasiekti šį tikslą Vašingtonas turi išmokti pamokas iš Minsko susitarimų, mano ISW analitikai.
Jie išskyrė tris pagrindines Minsko susitarimų pamokas ir pritaikė jas artėjančioms taikos deryboms.
Visų pirma, Kremlius sieks perkelti atsakomybę ir išlaidas už savo karą kam nors kitam. Taigi, pasak analitikų, norint sustabdyti tolimesnę Rusijos agresiją, JAV reikėtų priversti Maskvą prisiimti kaltę už savo veiksmus.
ISW taip pat išskyrė, kad V. Putinas kariaus tol, kol tikėsis, kad gali pergudrauti Vakarus ir Ukrainą. Norint užbaigti karą, iš Kremliaus vadovo reikia atimti viltį, kad jis per savo gyvenimą gali sunaikinti Ukrainą kaip valstybę – karinėmis priemonėmis arba „taikos susitarimu“.
Trečioji Minsko susitarimų pamoka – Rusija gali susitaikyti su nesėkme. Pasak ISW analitikų, tą turi pripažinti ir D. Trumpo administracija.