Apie tai rašo britų laikraštis „The Telegraph“, nurodydamas, kad šio plano dalys apima ir vasario 28 d. Ovaliajame kabinete vykusį kivirčą, ir Vašingtono suartėjimą su Maskva. Be to, dar praėjusių metų balandį K. Kelloggas rašė, kad karinės pagalbos Ukrainai sumažinimas galėtų būti panaudotas siekiant atvesti Kyjivą prie derybų stalo.
Plane teigiama, kad JAV planuoja pasiekti, jog Ukrainoje būtų nutraukta ugnis ir konfliktas būtų išspręstas derybomis. Amerika toliau ginkluos Ukrainą ir stiprins šalies gynybą, siekdama užtikrinti, kad Rusija daugiau nepultų. Tačiau „The Telegraph“ rašo, kad ateityje teikiant JAV pagalbą Kyjivui reikės dalyvauti taikos derybose su Rusija.
Ši plano dalis išsipildė beveik tiksliai taip, kaip prognozavo K. Kelloggas.
D. Trumpas pirmiausia pradėjo taikos derybas su Rusijos diktatoriumi Vladimiru Putinu, o tik paskui prie derybų stalo pakvietė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį.
JAV tiekė Ukrainai ginklus, o Kyjivas ir Vašingtonas rengė susitarimą dėl retųjų išteklių. Tačiau po vasario 28 d. Ovaliajame kabinete įvykusio ginčo santykiai pablogėjo: D. Trumpas apkaltino V. Zelenskį, kad šis nenori nutraukti karo, ir sustabdė karinę pagalbą bei dalijimąsi žvalgybos informacija. Dabar, pabrėžiama straipsnyje, V. Zelenskis bando atkurti santykius su Vašingtonu ir susigrąžinti Amerikos paramą.
JAV jau atnaujino karinę pagalbą ir dalijimąsi žvalgybos informacija po JAV ir Ukrainos delegacijų derybų Saudo Arabijoje, kur Ukraina sutiko su JAV pasiūlymu sudaryti 30 dienų paliaubas. Tiesa, tam, kad tai įvyktų, tam turi pritarti ir Rusija.
K. Kelloggo plane taip pat teigiama, kad norint priversti V. Putiną sėsti prie derybų stalo, būtina pasiūlyti ilgam laikui atidėti Ukrainos narystę NATO mainais į išsamų ir patikrinamą taikos susitarimą su saugumo garantijomis.
Analizuodamas, kaip ši plano dalis atrodo iš tikrųjų, „The Telegraph“ pabrėžė, kad ši nuolaida V. Putinui buvo padaryta dar prieš jam pakeliant telefono ragelį ir aptariant galimas taikos derybas su D. Trumpu. Publikacijos autorius primena, kad per NATO susitikimą Briuselyje JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas pareiškė, jog Jungtinės Valstijos nemano, kad Ukrainos narystė NATO yra realus derybų rezultatas.
Ukrainos suverenitetui skirtoje plano dalyje teigiama, kad šalis neturės atsisakyti savo tikslo susigrąžinti visą savo teritoriją, tačiau sutiks naudoti diplomatiją, o ne jėgą, o diplomatinis proveržis vargu ar įvyks, kol V. Putinas nebebus Rusijos prezidentas. Laikraštis „The Telegraph“ pažymėjo, kad dabar viskas vyksta būtent taip, kaip savo plane numatė K. Kelloggas, o JAV pareigūnai vienas po kito kartoja, kad Ukraina turi atiduoti teritorijas Rusijos Federacijai kaip užmokestį už karo nutraukimą.
Plano dalyje dėl sankcijų Rusijai teigiama, kad JAV ir jų sąjungininkės įsipareigoja jas visiškai panaikinti ir normalizuoti santykius tik tada, kai šalis agresorė pasirašys Ukrainai priimtiną taikos susitarimą.
Tiesą sakant, rašo „The Telegraph“, užkulisiuose JAV pareigūnai ragina partnerius planuoti sankcijų sušvelninimą iškart, kai tik nutrūks kovos veiksmai. Pasak naujienų agentūros „Reuters“, Vašingtonas jau svarsto, kaip greitai panaikinti baudžiamąsias priemones kelioms Rusijos organizacijoms ir asmenims.
K. Kelloggo plane taip pat kalbama apie ilgalaikį saugumą – Jungtinės Valstijos galėtų įgyvendinti derybų būdu pasiektą susitarimą tokiomis sąlygomis, kurios atitiktų ir Vašingtono, ir Kyjivo interesus. Dalis jo apimtų nuostatas, kuriomis būtų sukurta ilgalaikė Ukrainos gynybos saugumo architektūra.
„Ši dalis, daugelio nuomone, yra pažadas apginkluoti Ukrainą „iki dantų“, jei Rusija nesiderės arba neįvykdys bet kokio galimo susitarimo sąlygų. Jame taip pat numatyta nemažai saugumo garantijų, kurių Vašingtonas Ukrainai tikrai nesiūlė“, – rašo „The Telegraph“.
Tuo pat metu didelė dalis V. Zelenskio konflikto su D. Trumpu buvo susijusi su Ukrainos prezidento primygtiniu reikalavimu, kad taikos derybos būtų svarstomos tik tada, kai atitinkamus pažadus dėl pokario saugumo ant stalo pateiks JAV prezidentas. Amerika nori šią naštą perkelti europiečiams.
JAV ir Ukrainos derybos Saudo Arabijoje
Per antradienį Saudo Arabijoje vykusias JAV ir Ukrainos atstovų derybas buvo susitarta, kad JAV nedelsiant atnaujins karinės paramos teikimą Ukrainai, praneša AFP.
JAV taip pat vėl dalinsis žvalgybos duomenimis su Ukraina.
Paskelbtame bendrame JAV ir Ukrainos pranešime teigiama, kad Kyjivas yra pasirengęs pritarti JAV pasiūlymui nedelsiant paskelbti 30 dienų paliaubas. Jos galėtų būti pratęstos susitarus abiem pusėms, bet joms dar turi pritarti ir jas tuo pačiu metu įgyvendinti Rusijos Federacija.
JAV perduos Rusijai, kad norint pasiekti taiką yra itin svarbu, kad Maskva laikytųsi susitarimo.
JAV ir Ukrainos delegacijos taip pat aptarė humanitarinės pagalbos pastangas, kurios taptų taikos proceso dalimi, ypač paliaubų metu. Į tai įeitų ir apsikeitimas karo belaisviais, sulaikytų civilių paleidimas ir prievarta išvežtų ukrainiečių vaikų grąžinimas.
Delegacijos sutarė įvardinti savo derybininkų komandas ir nedelsiant pradėti derybas dėl ilgalaikės taikos, kurios Ukrainai suteiktų ilgalaikį saugumą. JAV pareiškė esanti pasiryžusi aptarti konkrečius pasiūlymus su Rusijos atstovais.
Ukrainos pusė patvirtino, kad partneriai iš Europos taip pat dalyvaus taikos procese.
Be to, abi šalys taip pat susitarė kaip įmanoma greičiau pasirašyti sutartį dėl Ukrainos retųjų žemės elementų gavybos. Teigiama, kad tai padės plėtoti Ukrainos ekonomiką, o JAV bus kompensuota už pagalbą ir ji taip pat garantuos Ukrainos ilgalaikį klestėjimą ir saugumą.