Nors D. Trumpas žurnalistams tvirtino, kad „darome didelę pažangą“, jis pripažino, kad tarp abiejų valstybių vadovų „tvyro didžiulė neapykanta“, o tai yra ženklas, kad derybos gali neduoti greitų rezultatų, kuriuos jis žadėjo per rinkimų kampaniją.
D. Trumpas savo kritiką pradėjo reikšti ankstyvą rytą duodamas interviu „NBC News“, kai buvo savo privačiame klube „Mar-a-Lago“ Floridoje. Jis sakė esąs „piktas, įsiutęs“, kad V. Putinas suabejojo V. Zelenskio patikimumu.
Rusijos vadovas neseniai sakė, kad V. Zelenskis neturi legitimumo pasirašyti taikos susitarimą, ir pasiūlė, kad Ukrainai reikia išorinio valdymo.
D. Trumpas sakė, kad svarstys galimybę įvesti naujas sankcijas Rusijai, kuriai jau taikomos griežtos finansinės sankcijos, ir taikyti muitus, kad pakenktų jos naftos eksportui.
JAV prezidentas retai kritikuoja V. Putiną, o anksčiau jis pats užsipuolė V. Zelenskio patikimumą. Pavyzdžiui, D. Trumpas yra užsiminęs, neva Ukraina sukėlė karą, kuris prasidėjo Rusijos invazija prieš trejus metus, ir primygtinai reikalavo, kad V. Zelenskis surengtų rinkimus, nors pagal Ukrainos konstituciją karo padėties metu tai daryti yra neteisėta.
Sekmadienio vakarą skrisdamas atgal į Vašingtoną D. Trumpas pakartojo savo susierzinimą V. Putino atžvilgiu, tačiau šiek tiek sušvelnino toną.
„Nemanau, kad jis ketina atšaukti savo žodį, – sakė jis. – Aš jį pažįstu jau seniai. Mes visada gerai sutarėme.“
Paklaustas, kada norėtų, kad Rusija sutiktų nutraukti ugnį, D. Trumpas atsakė, kad yra „psichologinis terminas“.
„Jei manysiu, kad jie mus vedžioja už nosies, aš tuo nesidžiaugsiu“, – sakė jis.
Netrukus D. Trumpas perėjo prie V. Zelenskio kritikos.
„Jis bando pasitraukti iš susitarimo dėl retųjų žemių, – sakė D. Trumpas, turėdamas omenyje derybas dėl JAV prieigos prie itin svarbių naudingųjų iškasenų Ukrainoje. – Ir jei jis tai padarys, turės tam tikrų problemų. Didelių, didelių problemų.“
D. Trumpas ir V. Zelenskis turėjo pasirašyti susitarimą, kai Ukrainos vadovas lankėsi Baltuosiuose rūmuose. Tačiau jų susitikimas baigėsi akibrokštu, kuris Ovaliajame kabinete vyko prieš televizijos kameras.
Sekmadienį D. Trumpas užsiminė, kad V. Zelenskis norėjo „iš naujo derėtis dėl susitarimo“, kad gautų geresnes saugumo garantijas.
„Jis nori būti NATO nariu, – kalbėjo JAV prezidentas. – Na, jis niekada neturėjo galimybės tapti NATO nariu. Jis tai supranta.“
JAV siekė, kad Rusija ir Ukraina sudarytų visapusišką paliaubų susitarimą ir taikiai nutrauktų 3 metus trunkantį karą.
Rusija faktiškai atmetė JAV pasiūlymą nedelsiant ir visiškai sustabdyti kovas 30 dienų, o dalinių paliaubų Juodojoje jūroje įgyvendinamumas tapo abejotinas po to, kai Kremliaus derybininkai iškėlė sunkiai įgyvendinamas sąlygas, susijusias su Vakarų sankcijų atšaukimu.
D. Trumpo komentarai apie V. Putiną pasirodė po kelias savaites trukusio intensyvaus spaudimo Ukrainai sutikti su paliaubomis.
Intensyvios atakos tęsiasi
Tuo tarpu Rusijos bepiločiai lėktuvai smogė karinei ligoninei, prekybos centrui ir daugiabučiams antrajame pagal dydį Ukrainos mieste Charkive – žuvo du žmonės ir dešimtys buvo sužeisti.
Ukrainos generalinis štabas pasmerkė „tyčinį, tikslingą karinės ligoninės apšaudymą“ vėlai šeštadienį. Pasak jo, tarp nukentėjusiųjų buvo gydomi tarnybos nariai. Regiono gubernatorius Olehas Syniehubovas sakė, kad žuvusieji buvo 67 metų vyras ir 70 metų moteris.
Pasak Ukrainos vyriausybės ir karo analitikų, Rusijos pajėgos artimiausiomis savaitėmis ruošiasi pradėti naują karinį puolimą, kad padidintų spaudimą Kyjivui ir sustiprintų Kremliaus derybines pozicijas derybose dėl paliaubų.
Ukrainos karinės oro pajėgos pranešė, kad per naujausią atakų bangą naktį į sekmadienį Rusija paleido 111 bepiločių orlaivių ir apgaulės dronų. Jos teigė, kad 65 iš jų buvo perimti, o dar 35 dingo, nes greičiausiai buvo paveikti elektroninės karybos priemonių.
V. Zelenskis sekmadienį sakė, kad per pastarąją savaitę „dauguma Ukrainos regionų“ sulaukė Rusijos atakų. Rašydamas platformoje „X“ jis sakė, kad į Ukrainą buvo paleista „1 310 Rusijos valdomų aviacinių bombų, daugiau kaip 1 000 atakos bepiločių orlaivių – daugiausia „Shahed“ – ir devynios įvairių tipų raketos, įskaitant balistines“.
V. Zelenskis taip pat pakartojo savo teiginį, kad „Rusija vilkina karą“, ir pakartojo ketvirtadienį Paryžiuje išsakytus komentarus, kad Rusija vilkina derybas dėl paliaubų „tik tam, kad laimėtų laiko, o paskui bandytų užgrobti daugiau žemių“.
Tuo tarpu Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad jos oro gynybos sistemos numušė šešis Ukrainos bepiločius orlaivius. Sekmadienį ji taip pat pareiškė, kad jos kariai perėmė vieno kaimo kontrolę iš dalies okupuotame Ukrainos Donecko regione. Rusijos teiginio nebuvo galima nepriklausomai patikrinti, o Ukraina jo nekomentavo.
