JAV pasirengusi suteikti Ukrainai NATO 5-ajam straipsniui prilygstančias garantijas

2025 m. gruodžio 13 d. 11:29
Lrytas.lt
Jungtinės Valstijos yra pasirengusios suteikti Ukrainai saugumo garantijas, panašias į NATO 5-ajame straipsnyje numatytą kolektyvinės gynybos principą, ir jos būtų teisiškai įpareigojančios. Tai skelbia portalas „Axios“, remdamasis aukšto rango JAV pareigūnu.
Daugiau nuotraukų (3)
Pasak šaltinio, galimas susitarimas būtų teikiamas tvirtinti JAV Kongresui.
„Norime suteikti ukrainiečiams saugumo garantijas, kurios nebūtų vien deklaratyvios, bet kartu būtų pakankamai stiprios. Esame pasirengę teikti jas Kongresui balsavimui“, – teigė JAV pareigūnas.
Jis taip pat nurodė, kad derybinės grupės šiuo metu dirba ties taikos susitarimu, saugumo garantijomis ir pokarine Ukrainos atstatymo programa.
Pasak šaltinio, naujausios derybos pirmą kartą suteikė Ukrainai „aiškią viziją, kas laukia po karo“. „Axios“ šaltinis pridūrė, kad derybos dėl ekonominio atsigavimo ir atstatymo vyksta „sklandžiai“.
Pagal šiuo metu svarstomą pasiūlymą karas baigtųsi Ukrainai išsaugant suverenitetą maždaug 80 proc. savo teritorijos, gaunant „stipriausias saugumo garantijas per visą šalies istoriją“ bei reikšmingą tarptautinės paramos paketą ekonominei gerovei užtikrinti.
Tuo pat metu keli Europos lyderiai patarė Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui neskubėti pasirašyti susitarimo, ypač jei jis apimtų teritorines nuolaidas.
Anksčiau V. Zelenskis yra teigęs, kad Ukraina ir Jungtinės Valstijos diskutuoja dėl dvišalių saugumo garantijų formato, kuris būtų panašus į NATO 5-ąjį straipsnį.
Pasak jo, tokios garantijos svarstomos platesnio 20 punktų taikos plano kontekste.
Interviu „Bloomberg“ Ukrainos vadovas pabrėžė, kad Kyjivas siekia atskiro susitarimo dėl saugumo garantijų su Vakarų sąjungininkais, pirmiausia – su JAV, o stipriausios garantijos galėtų būti suteiktos tik tuo atveju, jei jas patvirtintų JAV Kongresas.
UkrainaRusijakaras Ukrainoje
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.