Į elitą buriasi ir delfinai

Tam tikri interesai ir pomėgiai vienija ne tik žmones. Į socialines grupes vienijasi ir delfinai. Kai kurie buriasi į savotiškus elito būrelius, kuriuose tik ypatingieji dalijasi vertinga patirtimi.

Jūrinėmis pintimis kaip įrankiu besinaudojantys delfinai siekia ne tik praktinės naudos, bet ir socialinio išskirtinumo.<br>„Lietuvos rytas“
Jūrinėmis pintimis kaip įrankiu besinaudojantys delfinai siekia ne tik praktinės naudos, bet ir socialinio išskirtinumo.<br>„Lietuvos rytas“
Daugiau nuotraukų (1)

„Rytai-Vakarai“ ir lrytas.lt inf.

Aug 8, 2012, 6:07 PM, atnaujinta Mar 17, 2018, 12:16 PM

Kad darbščiausi vienos žinomiausių delfinų rūšių – afalinų – nariai yra protingi, mokslininkai pastebėjo jau seniai.

Bet prieš kelis dešimtmečius pradėti tyrimai parodė: delfinai – ne šiaip darbštūs ir protingi. Jie, kaip ir žmonės, buriasi į socialines grupes.

Prieš kelis dešimtmečius tyrinėtojai labai nustebo pamatę, kaip viena delfinų patelė medžioja. Snukučiu naršydama dugną ir ieškodama grobio patelė galėjo susižaloti, tačiau rado išradingą sprendimą – snukį prisidengė jūrine pintimi.

Šį bestuburių gyvūnų tipą kaip apsauginį antsnukį užsimovęs delfinas buvo ne vienintelis. Greit buvo pastebėta, kad taip elgiasi ir kiti. Bet ne visi. Nuo ko tai priklauso?

Anot tyrimą atlikusių JAV mokslininkų, tai rodo, kad žinduoliai vienijasi ne dėl praktinės naudos, o pagal bendrus interesus.

Tai iki šiol darė tik žmonės. Šis atradimas gali būti laikomas pirmuoju žinomu įrodymu, kad kultūrinis elgesys būdingas ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.

„Kaip žmonės, siejantys save su kitais tos pačios subkultūros asmenimis, jūrinėmis pintimis kaip įrankiais besinaudojantys delfinai labiau linkę rinktis į save panašius delfinus. Tai ir yra užuomina, kad pinčių naudojimas yra kultūrinis elgesys”, – leidinyje „Nature Communications” rašė Džordžtauno universiteto mokslininkai.

Mokslininkų teigimu, delfinai, besinaudojantys jūrinėmis pintimis, kartu medžioti neplaukia, bet gali atskirti, kurie šios rūšies žinduolių elgiasi taip pat. Su panašiai besielgiančiais delfinai linkę labiau bendrauti.

„Jie praleidžia daug laiko medžiodami, būna vieni. Galima galvoti apie juos kaip apie darboholikus delfinus, kurie labiau nori susitikti su kitais darboholikais”, – aiškino viena studijos autorių Janet Mann.

Mokslininkai mano, kad tokį medžiojimo būdą kai kurie delfinai renkasi jau ne vieną šimtmetį.

Vieni grupės nariai juo išmoko naudotis ir kitus delfinus.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.