Kad darbščiausi vienos žinomiausių delfinų rūšių – afalinų – nariai yra protingi, mokslininkai pastebėjo jau seniai.
Bet prieš kelis dešimtmečius pradėti tyrimai parodė: delfinai – ne šiaip darbštūs ir protingi. Jie, kaip ir žmonės, buriasi į socialines grupes.
Prieš kelis dešimtmečius tyrinėtojai labai nustebo pamatę, kaip viena delfinų patelė medžioja. Snukučiu naršydama dugną ir ieškodama grobio patelė galėjo susižaloti, tačiau rado išradingą sprendimą – snukį prisidengė jūrine pintimi.
Šį bestuburių gyvūnų tipą kaip apsauginį antsnukį užsimovęs delfinas buvo ne vienintelis. Greit buvo pastebėta, kad taip elgiasi ir kiti. Bet ne visi. Nuo ko tai priklauso?
Anot tyrimą atlikusių JAV mokslininkų, tai rodo, kad žinduoliai vienijasi ne dėl praktinės naudos, o pagal bendrus interesus.
Tai iki šiol darė tik žmonės. Šis atradimas gali būti laikomas pirmuoju žinomu įrodymu, kad kultūrinis elgesys būdingas ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.
„Kaip žmonės, siejantys save su kitais tos pačios subkultūros asmenimis, jūrinėmis pintimis kaip įrankiais besinaudojantys delfinai labiau linkę rinktis į save panašius delfinus. Tai ir yra užuomina, kad pinčių naudojimas yra kultūrinis elgesys”, – leidinyje „Nature Communications” rašė Džordžtauno universiteto mokslininkai.
Mokslininkų teigimu, delfinai, besinaudojantys jūrinėmis pintimis, kartu medžioti neplaukia, bet gali atskirti, kurie šios rūšies žinduolių elgiasi taip pat. Su panašiai besielgiančiais delfinai linkę labiau bendrauti.
„Jie praleidžia daug laiko medžiodami, būna vieni. Galima galvoti apie juos kaip apie darboholikus delfinus, kurie labiau nori susitikti su kitais darboholikais”, – aiškino viena studijos autorių Janet Mann.
Mokslininkai mano, kad tokį medžiojimo būdą kai kurie delfinai renkasi jau ne vieną šimtmetį.
Vieni grupės nariai juo išmoko naudotis ir kitus delfinus.