Šie robotai nėra ginkluoti ir gali būti valdomi nuotoliniu būdu arba automatiškai, jei maršrutas iš anksto suprogramuotas. Praeiviai įspėjami ženklu ant kiekvienos Spoto kojos – „Neglostyti“.
„Nesu tikra, kad kas nors išvis norėtų glostyti šiuos robotus šunis. Jie tikrai neatrodo mieli“, – sakė mokslininkė iš Menlo koledžo Melissa Michelson.
Socialiniuose tinkluose paplitęs vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip Spotas vaikštinėja po „Mar-a-Lago“ rezidencijos teritoriją, sulaukė įvairios reakcijos – vieni jį vadino šauniu ir mielu, kiti baisėjosi ir tai tapo pokštų tema per Amerikos vėlyvąsias televizijos laidas. Tačiau tokio šuns misija nėra juokinga.
„Prezidento apsauga yra svarbiausias prioritetas“, – teigė JAV slaptosios tarnybos komunikacijos vadovas Anthony Guglielmi.
Vykstant rinkimų kampanijai į D.Trumpo gyvybę buvo kėsintasi du kartus: pirmąkart – liepos mėnesį per mitingą Batleryje (Pensilvanijos valstija), antrąsyk – rugsėjį „Mar-a-Lago“ golfo aikštyne.
Slaptoji tarnyba, motyvuodama susirūpinimu dėl operatyvinio saugumo, neatsakė į konkrečius klausimus apie šunų robotų naudojimą saugant D.Trumpą, taip pat apie tai, kada šis įrenginys pradėtas naudoti pagrindinėje prezidento rezidencijoje.
Tampa vis populiaresni
Tad kodėl šunys robotai „Mar-a-Lago“ pasitelkti būtent dabar?
Buvęs Slaptosios tarnybos agentas Ronas Williamsas, vadovaujantis saugumo ir rizikos valdymo įmonei „Talon Companies“, mano, kad pasikėsinimai į D.Trumpą paskatino pareigūnus skubiai atnaujinti technologijas, kurios gali padidinti gebėjimą aptikti ir atgrasyti galimus pavojus.
Pasak R.Williamso, „Mar-a-Lago“, kur didelė dalis teritorijos yra atvira, šunys robotai jau seniai turėjo atsirasti, o laikui bėgant taps įprastu reiškiniu: „Jie gali aprėpti daug didesnį plotą nei žmonės.“
Ir tai yra pagalba ne tik Slaptajai tarnybai. R.Williamso teigimu, mechaniniai šunys vis dažniau tampa priemone, kurią naudoja kariuomenė ir teisėsaugos institucijos visame pasaulyje.
Pavasarį Spotą įsigijęs Montgomerio apygardos (Pensilvanijos valstija) išminuotojų būrys įrenginį naudoja potencialiems sprogmenims tikrinti.
Praėjusiais metais Niujorko policijos departamentas, nepaisydamas skundų dėl pareigūnų įgaliojimų viršijimo, į savo pajėgas irgi įtraukė šunis robotus.
Kitoje Žemės rutulio pusėje Ukraina tokius įrenginius naudoja žvalgybai vykstančiame kare su Rusija.
Atlieka daug funkcijų
Spotas garsėja savo judrumu. Jis gali vaikščioti laiptais aukštyn ir žemyn, judėti ankštose erdvėse ir netgi atidaryti duris.
Bet roboto gebėjimas atskleisti potencialias grėsmes yra viena svarbiausių priežasčių, dėl kurių tiek daug jėgos struktūrų, atrodo, yra pasirengusios už šį prietaisą sumokėti iki 71,5 tūkst. eurų.
Slaptosios tarnybos komunikacijos vadovas A.Guglielmi sakė, kad mechaniniai šunys aprūpinti stebėjimo technologijomis ir įvairiais pažangiais jutikliais. Šie prietaisai padeda vykdyti apsaugos operacijas.
Kaip teigia gamintojas „Boston Dynamics“, įrenginyje yra kelios kameros, kurios sukuria trimatį aplinkos žemėlapį, taip pat jis gali turėti papildomų funkcijų, pavyzdžiui, šilumos jutiklius.
Tačiau visa tai nevyksta be žmogaus. „Jis turi savotišką vairalazdę, kuria valdo vaikštantį šunį robotą“, – sakė inžinerijos profesorė Missy Cummings. Spotas taip pat gali automatiškai judėti iš anksto nustatytais maršrutais.
Skirtingai nei žmonių ar tikrų šunų, roboto dėmesio neblaško supantys vaizdai, garsai ar kvapai.
Be žmogaus neišsiverstų
Bet, nepaisant daugybės įspūdingų savybių, įrenginius vis tiek galima neutralizuoti.
„Tereikia papurkšti plaukų lako jam į „veidą“, – teigė M.Cummings. – To užtektų, kad kameros nustotų tinkamai veikti.“
Nors šuo robotas, matytas „Mar-a-Lago“, neturi ginklo, anot inžinerijos profesorės, konkurentai, regis, eksperimentuoja su apginkluotais modeliais, pavyzdžiui, vienas kiniškas įrenginys turi pritvirtintą šautuvą.
Pasak mokslininkės M.Michelson, šie robotai dar negreitai pakeis žmones – ji šiuos įrenginius lygina su kai kuriuose automobiliuose naudojamomis pagalbinio vairavimo technologijomis: „Mes kol kas nelabai pasitikime transporto priemonių gebėjimu vairuoti pačioms.“
„Mar-a-Lago“ rezidencijoje Slaptosios tarnybos agentai buvo pastebėti patruliuojantys kartu su Spotu. „Vis dar reikia žmonių užkulisiuose, kad jie pasitelktų žmogiškąjį sprendimą ir galėtų įsikišti, jei technologija sugestų“, – pridūrė M.Michelson.
Parengta pagal BBC inf.