Tikriausiai pirmą kartą istorijoje rusai laukia dienos, kai naujasis JAV prezidentas prieš visą tautą prisieks „saugoti ir ginti Konstituciją“. D.Trumpo inauguracijai Rusijoje ruošiamasi tarsi valstybinei šventei.
Igoris Chaleckis, kurio klube „Arbat 13“ lankosi žymiausi Maskvos verslininkai, vyriausybės pareigūnai ir daugybė kitų turtuolių, penktadienio naktį švęs D.Trumpo prezidentavimo pradžią.
„D.Trumpo kultas mūsų šalyje vis auga, nes JAV lyderis atrodo palankus Rusijai“, – tvirtino klubo savininkas.
Gerbėjų gretose – ir prezidentas
Daugybė Rusijos valdžios aparato narių tvirtina: „D.Trumpas yra derybininkas, jis – vienas iš mūsų.“ O respublikono gerbėjų vėliavnešys – pats prezidentas V.Putinas.
Dar praėjusią savaitę kilusį skandalą, kai paskleistas gandas, kad D.Trumpas Maskvoje šėliojo su prostitutėmis, V.Putinas komentavo lyg būtų geras amerikiečio verslininko bičiulis.
„Neįsivaizduoju D.Trumpo samdant prostitutes. Pirmiausia jis yra suaugęs vyras, o antra, jis visą gyvenimą organizavo gražuolių konkursus ir bendravo su dailiausiomis planetos moterimis. Abejoju, ar prostitutės jį būtų suviliojusios, nors Rusijoje jos, žinoma, geriausios pasaulyje“, – juokavo Rusijos lyderis.
Kremlius praleido pro ausis arba pašiepė visas neigiamas naujienas ir įtarimus, susijusius su D.Trumpu. Bet valstybinė žiniasklaida pasinaudojo proga paskutinėmis kadencijos dienomis užsipulti prezidentą Baracką Obamą.
Jo vadovavimo laikotarpį pavadino „juodžiausiu laikotarpiu“, o jį pravardžiavo „juoduoju taikos balandžiu“.
Prezidentas V.Putinas taip pat tvirtino, kad JAV žvalgyba iš pradžių suorganizavo Maidaną Ukrainoje, o dabar nori padaryti viską, kad Rusijos draugas D.Trumpas nepatektų į postą.
„Man susidarė įspūdis, kad iš pradžių treniravęsi Kijeve, jie yra pasirengę surengti Maidaną savajame Vašingtone“, – tvirtino V.Putinas, kuris pareiškė, jog B.Obama priskirtinas prie tokių žmonių, kurie atsisveikina visam laikui, tačiau taip ir neišeina.
Auga lyderio kultas
O jo išėjimo rusai laukia, mat jų širdys ir viltys skirtos būsimajam JAV lyderiui. D.Trumpo kultas leidžia šaknis visoje Rusijoje – nuo Maskvos iki Sibiro. Piešiami ir spausdinami jo atvaizdai, mėgdžiojami jo pomėgiai, stilius ir giriami visi poelgiai.
Prieš Naujuosius metus Permės miesto kepyklėlėse buvo parduodami meduoliai su glajumi užrašytu perkurtu D.Trumpo šūkiu: „Padarykime Permę vėl didingą.“ Šis miestas anksčiau buvo laikomas vartais į sovietmečio priverstinio darbo stovyklas.
O Tulos miestas Maskvos pašonėje dėl D.Trumpo visai pametė galvą. Vieni svečių namai ir restoranas buvo pavadintas jo vardu, čia taip pat galima nusipirkti daugybę produktų su respublikono atvaizdu.
Tulos gubernatorius yra buvęs V.Putino apsauginis Aleksejus Diuminas. Jis vis dar palaiko glaudžius ryšius su lyderiu, ir kai kas netgi įvardija jį kaip galimą kandidatą kada nors perimti jo postą.
A.Diumino vadovaujamame mieste dabar galima įsigyti cukraus maišų su D.Trumpo veidu, kurie esą simbolizuoja būsimus „saldesnius“ Rusijos ir JAV santykius. Rusai tikisi, kad naujasis Amerikos lyderis nuims sankcijų naštą ir nebedarys Maskvai tokio politinio spaudimo.
Nauda verslininkams
O tokios viltys ir simpatijos amerikiečiui naudingos Rusijos verslininkams, kurie džiaugiasi, jog iš parduotuvių lentynų žmonės šluoja viską su D.Trumpo atvaizdu.
Įskaitant ir įrėmintus jo portretus. Jauna propagandinius paveikslus tapanti menininkė Julija pasakoja, kad V.Putino portretų yra pardavusi už įvairias sumas, siekiančias nuo 280 iki 1875 eurų. O D.Trumpo dabar pardavė už 188 eurus.
Džiaugiasi ir naktinio klubo „Arbat 13“ savininkai. Jie teigia, jog į D.Trumpo inauguracijai skirtą vakarėlį susirinks minia, kurioje bus įtakingiausių oligarchų.
„Daugybė žmonių Rusijoje švęs D.Trumpo pergalę, nes tikisi, kad jis savo verslą atves į Rusiją.
Jis juk nėra iš pasaulio politikos arenos, jis yra verslininkas, jo požiūris į pasaulį yra kaip verslo žmogaus: racionalus ir be jokių intrigų“, – aiškina klubo savininkas I.Chaleckis. („The Daily Beast“, LR)
Šventei ruošiasi gimtasis miestelis
D.Trumpo inauguracijos laukia ir jo sutuoktinės Melanios gimtojo Sevnicos miestelio Slovėnijoje gyventojai. Čia viena kavinė jau paruošė specialų patiekalą – „Prezidento mėsainį“, kuris apdėtas sūrio juostelėmis taip, kad primintų D.Trumpo plaukus.
„Mes sudėliojome mėsainį taip, kad jis būtų šiek tiek panašus į D.Trumpo veidą, – kikeno restorano „Rondo“ savininkas Bruno Vidmaras. – Mėsainis su aitriosiomis paprikomis, nes prezidento pareiškimai yra aštrūs. Taip pat šalia patiekiame auksinių monetų formos bulvyčių, nes jis – sėkmės lydimas verslininkas.“
Tiesa, šiame restorane pagerbta ir būsimoji pirmoji ponia: „Siūlome Melanios desertą su biskvitu, maskarpone ir braškėmis. Jis gana lengvas, todėl tinka modeliui, be to, mes žinome, kad M.Trump mėgsta braškes.“
„Mes buvome kaimynės ir lankėme tą pačią mokyklą. Ji labai gerai mokėsi, – pasakojo Mateja Zalezina, drauge su savo vyru vadovaujanti svečių namams „Gostišče Ob Ribniku“, kurių restorane siūlomas „Melanios meniu“ su paprastais Slovėniškais patiekalais. – Labai dėl jos džiaugiuosi, nes ji pasiekė maksimumą. Tikiuosi, kas visi Sevnicos gyventojai stebės inauguraciją. Mes būsime restorane su draugais ir už juos abu (D. ir M.Trumpus. – Red.) pakelsime taurę.“
O štai Sevnicos meras Srecko Ocvirkas neplanuoja dalyvauti kokiuose nors renginiuose, skirtuose D.Trumpo kadencijos pradžiai. Tačiau jis tikisi, kad pirmosios JAV ponios gimtasis miestelis taps žinomas ir pritrauks daugiau turistų.
„Kol kas daugiausia sulaukėme žurnalistų, tačiau dabar priimame vis daugiau keliautojų. Žinome, kad po inauguracijos čia atvyks turistinės grupės. Sevnica ir visas regionas dėl Melanios taps daug žinomesnis“, – džiaugėsi 5 tūkst. gyventojų turinčio miestelio vadovas. Vietos gyventojai jau ruošia suvenyrus būsimiems turistams: vyną, medų ir šlepetes.
