Iniciatyvos organizatoriai teigia, jog kas antrą sekmadienį baro virtuvę perims Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai, o lankytojai galės susipažinti su skirtingų šalių maisto kultūra ir išgirsti neįtikėtinas jų gyvenimo istorijas.
Pirmoji „Pasaulio virtuvė“ keliautojus veda į Afganistaną. Šalį, kuri garsėja savo neramumais. Šios kelionės gidas – Shadabas Qasemi - neapsakomu optimizmu pasižymintis, plačiai besišypsantis vaikinas. Į Lietuvą jis atvyko būdamas vos 16-os, ir tai buvo pirmas kartas, kada apie ją išgirdo.
Vokietijos taip ir nepasiekė
Už nelegalią 2 žmonių kelionę iš Afganistano į Vokietiją 14 tūkst. eurų sumokėjęs Shadabas su dėde iš gimtinės bėgo dėl nuolatinių neramumų ir karo: „Tiesiog norėjau gyventi, o ne mirti. Nuskridome į Iraną, iš Irano – į Turkiją. Ten suradome žmones, kurie pažadėjo per 50 valandų mus nugabenti į Vokietiją – ten gyvenimas turėjo būti gražesnis. Įsodino į krovininio vilkiko priekabą ir liepė laukti skambučio - tuomet mums reikės išlipti.“
Praleidę krovininio vilkiko priekaboje 5 paras, taip ir nesulaukę skambučio, vaikinai nusprendė, jog daugiau laukti negali. „Išlipome Latvijoje. Tuo metu net nežinojome, kur tai yra, svarstėme – ar tai jau Europa, ar ne. Suradę taksi, vairuotojo paklausėme, kur esame ir ar jis galėtų mus nuvežti į Vokietiją“, – pasakojo jis.
Shadabas tvirtina, kad jiems padėjęs taksi vairuotojas buvo labai geras žmogus – už tūkstančio eurų atlygį rizikavo ir asmeniniu automobiliu juos vežė Vokietijos link, tačiau kertant Lietuvos ir Lenkijos sieną jų automobilis buvo sustabdytas pasienio pareigūnų ir iškviesta policija.
„Policija mus nuvežė į Pabradę, kur vertėjas mums pasakė, kad esame Lietuvoje. Pirmą kartą išgirdome apie šią šalį, tik vėliau supratome, kur iš tiesų esame ir kas mūsų laukia. Pasirodė šalta – Afganistane buvome pripratę prie maždaug 40-ies laipsnių karščio, o čia net vasarą gerokai vėsiau. Bet užtat saugu“, – šypsosi Shadabas.
Du mėnesius Pabradės pabėgėlių priėmimo centre praleidęs Shadabas gavo laikiną leidimą gyventi Lietuvoje. Lietuvišką mokyklą lankęs vaikinas dabar puikiai kalba lietuviškai.
Penkeri metai svarstant: likti ar išvykti?
„Metus dirbau Vilniuje. Iš pradžių atrodė keista gyventi civilizuotoje ir taisyklių įpratusioje laikytis visuomenėje. Afganistane nėra taisyklių, puikus pavyzdys – nori vairuoti, gali tai laisvai daryti, niekam nerūpi, ar tu turi teises. O Lietuvoje yra įstatymai, jų reikia laikytis, tačiau tai yra geras dalykas - sukuria tvarką ir saugumą. O būtent dėl to čia ir gyvename“, – teigia Shadabas.
Jis neslepia – apsipratęs Lietuvoje turėjo minčių keliauti į pirmąjį savo kelionės tikslą – Vokietiją. Keletui mėnesių net buvo ten išvykęs, tačiau suprato, kad dokumentus pastoviam gyvenimui ten susitvarkyti gerokai sudėtingiau nei Lietuvoje. O ir politinė situacija pabėgėlių atžvilgiu sudėtingesnė – norint tapti visateisiu gyventoju dokumentų reikia laukti ilgai, o leidimas gyventi šalyje gali būti bet kada atimtas. Lietuva šiuo atžvilgiu gerokai saugesnis pasirinkimas.
Penktus metus Lietuvoje gyvenantis Shadabas šiandien sako, jog jaučiasi kaip vietinis – džiaugiasi, kad prieš porą metų vedęs šiuo metu su tautiete žmona gyvena Jonavoje, čia žaidžia futbolą ir didžiuojasi, kad jį lengvai atpažįsta šio miesto gyventojai. Vyras jau turi oficialų leidimą gyventi Lietuvoje.
„Dauguma mano draugų – lietuviai. Jonavoje afganistaniečių beveik nėra. Į Ruklą keletas vis atvyksta, bet ten ilgai neužsibūna. Vilniuje jų daugiau - bando apsiprasti, su šeimomis pradėti savo verslus ar susirasti pastovius darbus“, – pasakojo afganistanietis.
Lietuvius su Afganistano kultūra supažindins per maistą
Liepos 14 d., sekmadienį, „B2O“ bare Kaune Shadabas su žmona Hasina žada paruošti afganistanietišką plovą ir į lietuviškus čeburekus panašų patiekalą, vadinamą „Bulani“. Pastarojo bus siūloma net du variantai – vegetariškas ir tradicinis – su mėsa.
Tai – pirmasis „Pasaulio virtuvės“ renginių serijos vakaras, kurių metų organizatoriai kvies įvairių šalių atstovus papasakoti savo istorijas ir paruošti tradicinius šių šalių patiekalus.
„B2O“ atstovas Žilvinas Kuprėnas už idėją dėkingas ją pasiūliusiai ir padėjusiai įgyvendinti darnaus vystymosi specialistei Anai Gabrielei Sabancevaitei: „Gabrielė ilgą laiką dirbo Jungtinėse Amerikos Valstijose, žinomose pasaulinėse organizacijose kaip „Huairou Commission“ ir „Urban Catalyst Lab“, kurios užsiima socialinėmis ir bendruomeninėmis iniciatyvomis bei kovoja su socialine atskirtimi ir nelygybe. Kai ji pakvietė susitikti ir pristatė savo idėją, iš karto supratome, kad privalome tai įgyvendinti.“
Du šeimos barus „BO“ ir „B2O“ valdančios įmonės atstovas teigia siekiantis, jog verslą motyvuotų ne tik sukuriama finansinė nauda, bet ir bendruomenei atiduodama duoklė bei skleidžiama pozityvi socialinė žinutė.
Planuojama, kad renginiai vyks kas antrą sekmadienį, lankytojai nebus įpareigoti - galės mokėti tiek, kiek nori, o visa surinkta suma bus skiriama už maistą atsakingiems šalių ambasadoriams. Šiuo metu renginių serijos planuose - Afganistano, Meksikos, Sirijos ir kitų šalių atstovai.