Vasaros karalius – agurkas: 3 netikėti receptai, kurie padės atsigaivinti

Agurkai – viena populiariausių daržovių. Vos pasirodžius šviežiam jų derliui, pirkėjai suskuba jais mėgautis. Tai puikus pasirinkimas, pasižymintis mineralų ir vitaminų gausa, o karštomis dienomis jie puikiai papildo organizmą skysčiais, nes net 95 procentus agurko sudaro vanduo.

Lengvai parauginti agurkai.<br>123rf nuotr.
Lengvai parauginti agurkai.<br>123rf nuotr.
Agurkų, arbūzų ir fetos salotos.<br>123rf nuotr.
Agurkų, arbūzų ir fetos salotos.<br>123rf nuotr.
Agurkų limonadas.<br>123rf nuotr.
Agurkų limonadas.<br>123rf nuotr.
Agurkai – viena populiariausių vasaros daržovių.<br>123rf nuotr.
Agurkai – viena populiariausių vasaros daržovių.<br>123rf nuotr.
Agurkai – viena populiariausių vasaros daržovių.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Agurkai – viena populiariausių vasaros daržovių.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jul 15, 2021, 11:00 AM

„Agurkai išties yra viena mėgstamiausių pirkėjų daržovių, be jų neįsivaizduojame ir vasarą simbolizuojančių šaltibarščių ar kitų gaivių patiekalų. Agurkų pardavimai piką pasiekia birželio ir liepos mėnesiais. Lyginant su praėjusiais metais, šiemet šiltuoju metų laiku trumpavaisių agurkų paklausa išaugo net apie 10 proc. Padidėjusiems agurkų pardavimams įtakos galėjo turėti ir Lietuvą užklupę rekordiniai karščiai. Pavyzdžiui, liepos mėnesį per savaitę mūsų prekybos tinkle nuperkama net 30 tonų agurkų“, – teigia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Mėgstami daugelyje šalių

Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad agurkai – puikus užkandis, kai norinti atsigaivinti karštą vasaros dieną.

„Lietuvoje agurkai vertinami ir mėgstami. Dažniausiai karštą dieną jie valgomi vieni, taip pat tradiciškai juos galima gardinti medumi,  valgyti su grietine arba dėti į šaltibarščius. Be to, agurkų griežinėlius užsidėjus ant veido – atgaivinama ir oda“, – teigia J.Sabaitienė.

Kaip teigia ekspertė, agurkus mėgsta ne tik lietuviai. Jie yra taip mėgstami, kad net yra paskelbta jų diena, ir net ne viena. Agurkai – itin dažnas ingredientas įvairiausių šalių virtuvėse.

Pavyzdžiui, Azijoje ši daržovė dedama į įvairias salotas, taip pat ir lengvai marinuojama. Graikai agurkus naudoja tradicinėse graikiškose salotose bei gamindami tadzikio padažą. Artimųjų Rytų gyventojai šviežių agurkų lazdeles derina su tradicine savo humuso užtepėle. Slavų šalyse agurkai patiekiami su grietine arba yra rauginami.

Agurkai taip naudojami ir gaminant įvairiaus gėrimus – glotnučius, limonadus ar kokteilius, be to, keliais agurko griežinėliais galima pagardinti ir vandenį – taip jis įgaus gaivaus ir šviežio skonio.

Agurkai priklauso tai pačiai šeimai, kaip ir moliūgai, melionai ir arbūzai. Jie mėgsta šilumą ir drėgmę, todėl paprastai yra sodinami vasaros pradžioje. Jų vaisiai nuo pasodinimo užauga per 50–60 dienų.

Nors agurkai kilo iš pietų Azijos, šiuo metu ši daržovė yra auginama bene visuose žemynuose. Kol pasiekė Europą, Azijoje agurkai buvo auginami mažiausiai 3000 metų. Istoriniai šaltiniai rodo, kad agurkai IX amžiuje buvo auginami jau ir Prancūzijoje, XIV amžiuje Anglijoje, o XVI amžiaus viduryje ši daržovė pasiekė ir Šiaurės Ameriką.

Papildo organizmą skysčiais ir vitaminais

J.Sabaitienė sako, kad agurkuose yra ypač mažai kalorijų. 100 g agurko jų tėra vos 16. Be to, agurkuose yra daug vandens, kuris padeda palaikyti normalų skysčių kiekį kūne.

Agurkų vartojimas padeda normalizuoti kraujospūdį. Juose gausu maistinių medžiagų, kurios apsaugo nuo įvairių sveikatos problemų, tokių kaip rūgštingumas, astma, artritas, podagra ir egzema.

Agurkuose taip pat yra antioksidantų, kurie neleidžia kauptis kenksmingiems laisviesiems radikalams ir gali sumažinti lėtinių ligų riziką. Agurkuose taip pat galima rasti ir organizmui taip reikalingų geležies bei fosforo. Be to, jų vartojimas gerina ir širdies veiklą, gražina odą, dėl agurkuose esančio vitamino K stiprėja kaulai.

J.Sabatienė siūlo agurkų nepamiršti įtraukti ir į kasdienę savo mitybą ir dalijasi keliais ypatingais receptais.

Lengvai parauginti, vasariški agurkai

Reikės:

  • šviežių agurkų
  • saujelės krapų
  • šaukštelio druskos
  • kelių skiltelių česnako

Kaip gaminti

Pirmiausia reikėtų agurkus išilgai supjaustyti. Tuomet susmulkinti česnaką ir šviežius krapus. Galiausiai viską sudėti į maišelį, įdėti druskos ir gerai sukratyti. Agurkus su visu maišelių dėti į šaldytuvą ir valgyti po kelių valandų.

Agurkų, arbūzų ir fetos salotos

Reikės:

  • 4 puodelių kubeliais supjaustyto arbūzo
  • 2 puodelių griežinėliais supjaustytų agurkų
  • didelės saujos supjaustyto fetos sūrio
  • 1 valgomojo šaukšto kapotų mėtų
  • 1 valgomojo šaukšto smulkinto baziliko
  • žaliosios citrinos sulčių
  • žiupsnelio druskos ir juodųjų pipirų
  • šlakelio alyvuogių aliejaus

Kaip gaminti

Į didelį dubenį sudėkite arbūzą, agurką, fetą, baziliką ir mėtas. Viską apliekite šviežiai spaustomis laimo sultimis, įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus, druskos bei pipirų – gerai išmaišykite.

Agurkų limonadas

Reikės:

  • 500 g agurkų
  • 7 vnt. citrinų
  • 5 a. š. agavų sirupo
  • 400 ml gazuoto vandens

Kaip gaminti

Agurkus nulupkite ir sutrinkite maisto smulkintuvu. Agurkų minkštimą nusunkite per smulkų sietelį ar audinio skiautę. Išspauskite citrinas ir sumaišykite su agurkų sultimis. Pagardinkite agavų sirupu, įpilkite gazuoto stalo vandens ir išmaišykite. Patiekite su daug ledo ir šviežių agurkų griežinėliais.

Skanaus!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.