Žinovas patarė, kaip teisingai išsirinkti ir paruošti šviežias bulves

Ankstyvas ir gausus šviežių bulvių derlius šįmet sulaukia kaip niekada didelio pirkėjų susidomėjimo. Vien „Maximos“ prekybos tinkle šviežių bulvių per šiuos metus parduota net triskart daugiau nei pernai, o birželio mėnesį jos užėmė pirmą vietą tarp visų šviežių daržovių.

 Keptos bulvės.<br> 123rf nuotr.
 Keptos bulvės.<br> 123rf nuotr.
 Keptos bulvės.<br>Pranešimo autorių nuotr.
 Keptos bulvės.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jul 12, 2019, 10:56 AM, atnaujinta May 10, 2023, 5:26 PM

„Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė pastebi, kad pirkėjai visuomet mieliau renkasi šviežias daržoves ir laukia jų sezono pradžios – ne išimtis ir bulvės, kurių derliaus jau tapo įprasta laukti pavasario pabaigoje. Šviežių bulvių paklausa Lietuvoje išauga gegužės mėnesį, o birželį ir liepą šių gumbiavaisių pardavimai tradiciškai būna didžiausi.

„Nors pirmosios šviežios bulvės parduotuvėse pasirodo tik pavasarį, iki šių metų birželio vidurio jų Lietuvoje jau parduota daugiau nei du milijonai kilogramų. Lyginant su praėjusiais metais šviežių bulvių pardavimai išaugo daugiau nei tris kartus – ši tendencija rodo, kad lietuviai vis noriau renkasi šviežias, kuo natūralesnes daržoves, rūpinasi perkamų produktų šviežumu, gaminamų patiekalų skanumu“, – sako V.Drulienė.

Nors bulvės ir jų patiekalai dažnai yra siejami su nesveiku, riebiu maistu, šis įsitikinimas nėra teisingas. Anot „Maximos“ maisto gamybos eksperto Aido Polenino, šviežios, tinkamai pagamintos bulvės – sveikintina lietuvių maisto raciono dalis.

Bulvėse yra daugybė žmogui svarbių medžiagų: angliavandenių, baltymų, celiuliozės, karotino, mineralinių medžiagų, vitaminų B1, B2, B6, C, D ,E, K, nėra labai kaloringos. Be to, jos gali veikti kaip puikus antioksidantas, žeminti kraujospūdį, pagerinti nervų sistemos darbą, virškinimą, imuniteto veiklą.

„Lietuviams bulvės yra tarsi antroji duona. Ir nors bulviniams patiekalams dažnai priskiriamas kaloringumas, iš tiesų riebalų kiekis atsiranda nuo pridėtinių produktų – lietuviai pamėgę bulves valgyti su grietine, sviestu ar keptas aliejuje.

Išraiškingo skonio bulves ir jų patiekalus galima paruošti tiesiog pasirinkus tinkamus žalumynus ir kitus priedus“, – teigia A.Poleninas.

Maisto gamybos ekspertas dalinasi keliais patarimais, kaip teisingai išsirinkti ir apdoroti bulves:

• Rinkdamiesi bulves, venkite gumbavaisių su žaliomis dėmėmis ir ūgliais – juose gali būti žmogui kenksmingų medžiagų;

• Šviežias bulves bus lengviau valyti, jei jas 10–15 minučių palaikysite šaltame sūriame vandenyje;

• Jei norite išvengti spalvos pasikeitimų, neleiskite nuluptoms ir supjaustytoms bulvėms ilgai stovėti. Jei supjaustytų bulvių iškart gaminti negalite, palikite jas šaltame vandenyje su trupučiu citrinos sulčių;

• Prieš kepant bulves patartina nusausinti. Keptas bulves pagardinti druska reikia tik po to, kai jos jau iškepa;

• Bulves verdant vandens turi būti 1–2 cm virš bulvių. O kad bulvės nesukristų, 10–15 minučių prieš joms išverdant nupilkite vandenį ir baikite virti garuose.

Pabodo vis tos pačios virtos ar keptos bulvės? Siūlome išbandyti keletą paprastų bulvinių patiekalų receptų:

Orkaitėje keptos bulvės su įdaru

Nuo seno lietuviai gamindavo įdarytas bulves. Pragręždavo specialiu įrankiu išvirtą bulvę ir pripildydavo ją varške ir česnaku.

„Vietoje varškės galima rinktis mėsą – kiaulieną arba jautieną. Jei neturite ar nenorite mėsos, keptoje bulvėje padarykite įpjovą ir įdėkite į ją sviesto gabalėlį su žalumynais – krapais, petražolėmis, paprikomis, svogūnais ar česnakais. Jam ištirpus bulvė taps sultinga ir aromatinga“, – receptu dalinasi maisto gamybos ekspertas.

Orkaitėje keptos bulvės aitriame pomidorų padaže

Nuluptas bulves supjaustykite išilgai per pusę, apvoliokite aliejuje perpus išmaišytame su aitriu pomidorų padažu, pagardintu druska, maltais juodaisiais pipirais. Sudėliokite ant aliejumi pateptos skardos ir kepkite 200°C temperatūroje, kol bulvės suminkštės.

„Jeigu bulves pasigaminote per aštriai, valgykite jas su pieno produktais – kastiniu, grietine, natūraliu jogurtu su žalumynais. Pieno produktai puikiai numalšina aštrumą ir aitrumą“, – patarimu dalinasi A.Poleninas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.