Keli patarimai padės visiems laikams išnaikinti maistines kandis

Dalinuosi ne itin maloniu įrašu, tačiau tikiu, jog pasidalinusi savo patirtimi padėsiu ir kitiems atsikratyti šių nepageidaujamų įnamių – maistinių kandžių.

 Prieš.<br>Nuotr. iš „Skaniai sveikai“.
 Prieš.<br>Nuotr. iš „Skaniai sveikai“.
Kandys visada taikosi į maisto produktus, ypač kruopas, riešutus.
Kandys visada taikosi į maisto produktus, ypač kruopas, riešutus.
Kandys visada taikosi į maisto produktus, ypač kruopas, riešutus.
Kandys visada taikosi į maisto produktus, ypač kruopas, riešutus.
Kandys visada taikosi į maisto produktus, ypač kruopas, riešutus.
Kandys visada taikosi į maisto produktus, ypač kruopas, riešutus.
 Po.<br>Nuotr. iš „Skaniai sveikai“.
 Po.<br>Nuotr. iš „Skaniai sveikai“.
Daugiau nuotraukų (5)

Aušra Trilupaitė, „Skaniai sveikai“

Feb 11, 2020, 6:29 AM, atnaujinta Feb 11, 2020, 7:59 AM

Pradėkime nuo to, jog pernai pirmą kartą gyvenime su jomis susidūriau, o išnaikinti šias bjaurybes (nepabijosiu šio žodžio, nes jos labai bjaurios ir itin nemalonios) užtrukau kone pusę metų. Būčiau susitvarkiusi ir greičiau, jeigu būčiau iš karto žinojusi, kaip tai padaryti.

Maistinės kandys į mano namus atkeliavo kartu su riešutų ir kruopų siunta iš vienos labai populiarios internetinės parduotuvės, kuri parduoda savo produkciją labai geromis kainomis. Dabar nenuostabu, kodėl.

Na, bet keliaujam prie esmės! Papasakosiu, kas tos kandys, kaip jas atpažinti, kur dažniausiai slepiasi/gyvena, ir kaip jas efektyviai išnaikinti. Na, o svarbiausia – kaip daugiau su jomis nebesusidurti.

Kaip atpažinti maistines kandis?

Maistinės kandys panašios į mažus rudos spalvos drugelius. Išsiritusios ir išaugusios lervos stadiją jos greičiausiai skraidys po visą virtuvę, spinteles, tupės ant lubų, sienų, virtuvės baldų. Jos gyvena tik virtuvės zonoje arba ten, kur yra maisto.

Kandys visada taikosi į maisto produktus, ypač kruopas, riešutus ir viską, ką laikote spintelėse. Ten jos deda kiaušinėlius, iš kurių išsirita lervos, ir taip jos veisiasi.

Maiste kandis atrasti nėra sunku. Kruopščiai apžiūrėkite produktus, tarkime kruopas. Jeigu jose rasite sulipusių kruopų arba į voratinklį ar siūlelius panašių rezginių, apžiūrėkite ir esant reikalui produktą geriau išmeskite.

Kaip elgtis atsiradus kandims?

Svarbiausia nepanikuoti. Nusiraminkite, giliai įkvėpkite, ir pasiruoškite ilgam bei kruopščiam darbui.

Pagrindinis tikslas – rasti jų židinį. Turi būti vieta, kur viskas prasidėjo, ir kur jos veisiasi.

Mano situacija buvo šiek tiek sudėtingesnė, kadangi židinių buvo netgi keletas, ir pirmą kartą visko gerai neišvaliau, tad jos vėl užsiveisė. 

Dėl šventos ramybės rekomenduoju nuo pat pirmo karto imtis šių žingsnių:

reguliariai gaudyt ir eliminuot skraidančias kandis. Kuo greičiau priplosit, tuo geriau, nes tada jos nespės padėt kiaušinėlių;

patikrinti visus spintelėse esančius maisto produktus. Tai reiškia – kruopščiai apžiūrėkite kiekvieną pakuotę kalbant tiek apie patį produktą, tiek apie pačią pakuotę. Kandys sugeba netgi pragraužti plastikines pakuotes arba įlįsti į nepradarytų pakuočių kampučius, tad kiekvieną daiktą apvartome, apžiūrime iš visų pusių;

jeigu randame kandžių, lervų arba produkto gumulėlių su siūliukais – metame lauk;

produktus, kurių pakuotės pradarytos ir atviros, mesti lauk. Vardan ramybės tą daryčiau iš karto. Jeigu pakuotė prakirpta ar pradaryta, ir matoma akivaizdi ertmė įlįsti kandims (ypač jei jau jų yra būtent toje spintelėje), siūlau tokį produktą išmesti. Patikėkit – prarasit žymiai daugiau, jei po mėnesio jos vėl atsiras;

perkelti produktus kitur. Jeigu židinys yra konkrečioje spintelėje, sutvarkius produktus rekomenduoju juos perkelti į kitą vietą, o pačią spintelę išvalyti actu ir palikti pravirą vėdintis kelioms dienoms. Jeigu daug vietos neturite, kai kuriuos produktus galite laikyti šaldytuve;

birius produktus iš maišelių perdėti į sandarius indelius. Šis punktas galioja ne tik dėl kandžių, bet ir dėl bendros tvarkos. Kandžių atsiradimas man padėjo pertvarkyti spinteles ir rasti geresnį būdą laikyti kruopoms, miltams ir kitiems biriems produktams. Į sandarius indelius joms žymiai sunkiau patekti, svarbiausia – prieš viską perpilant iš maišelių itin gerai apžiūrėti, ar kartu neperpilat jau užkrėstų produktų. Man teko patirti ir tai, nes buvo gaila viską išmesti, na, o gailintys moka du kartus – galiausiai vis viena teko išmesti ir dar daugiau tvarkytis!

Į ką atkreipti dėmesį?

Kandžių ir jų lervų galite atrasti netikėčiausiose vietose. Apžiūrėkite kiekvieną daiktą, netgi kai kurias naujas, nepradarytas pakuotes. 

Pateiksiu puikų pavyzdį.

Turime naują popierinę sultinio kubelio pakuotę, kurioje yra 4 kubeliai. Pakuotė nepradaryta. Pradarau pakuotę, randu įtartinų siūlelių. Taip pratikrinu viską iki paskutiniųjų, giliausiai esančių sultinio kubelių. Pradarau jų pakuotes, ir spėkit ką? Kiaušinėliai viduje.

Buvau tiek pasibaisėjusi, jog pratikrinau kiekvieną prieskonių pakelį (jų turėjau kelias pilnas lentynėles), kiekvieną arbatos dėžutę ir bet kokią kitą smulkmę. Didžiąją dalį visų produktų išmečiau, likusias pakuotes kruopščiai nuvaliau ir perkėliau kitur. Viską supilsčiau į stiklinius ir plastikinius indelius. Išleidau labai daug pinigų įvairiems indeliams, bet patikėkit, kai susiduri su tokia bjaurastim, jau niekas nebesvarbu.

Taip pat nepamirškite apžiūrėti visų ertmių virtuvėje: už spintelių, už šaldytuvo, po spintelėmis ir panašiai. Kandys gali slėptis bet kur.

Jeigu perkeliate produktus

Jeigu nuspręsite, jog ir jūs norite birius produktus perkelti į indelius, sveikinu! Puikus pasirinkimas. Tik nepamirškite dviejų itin svarbių dalykų.

Užsirašykite, koks tai produktas. Bus žymiai patogiau, be to, vėliau galite tikrai nebeprisiminti, ką į tą indelį pylėte. Kuo daugiau informacijos, tuo jums patiems bus geriau.

Pažymėkite produkto galiojimo datą. Geriausia ant atskiro lipduko, kad iš naujo įpylus tą patį produktą į indą, nereikėtų gadinti pagrindinės etiketės keičiant tik galiojimo datą. Galiojimo data labai svarbu, kad neapsinuodytumėte pasenusiu produktu. Taip pat pasenę produktai yra puiki terpė veistis nepageidaujamiems svečiams, taip pat ir toms pačioms kandims.

Kas man nepadėjo?

Norėdama atsikratyti kandžių iš pat pradžių išbandžiau begalę įvairiausių rekomendacijų, atrastų internete. Nepadėjo nei levandos, nei lauro lapai, nei kitos stebuklingos žolelės ar milteliai. Pirktiniai levandų rutuliukai atbaidyti kandims taip pat nepadėjo.

Minties išpurkšti namus nuo vabzdžių taip pat atsisakėme, nes auginame šunį, kurio sveikata itin rūpinamės. Be to, toks metodas nepadėtų, kadangi dalis kandžių įsitaisiusios produktų pakuotėse, tad jas bet kokiu atveju reikėtų peržiūrėti.

Rekomenduoju

Juokas juokais, bet rekomenduoju ir jums išmokyti savo šunį ar katiną kartu gaudyti kandis. Mūsų Gufis bent laikinai turėjo kažkokį užsiėmimą, ir mažiau laiko praleisdavo ant sofos.

Jeigu šiek tiek rimčiau, tai mums labai pasiteisino lipdukai maistinėms kandims gaudyti. Jie jas tiesiog priviliodavo, ir jos prie jų prilipdavo, negalėdamos išsilaisvinti. Šių lipdukų priklijavome visose spintelėse, kuriose buvo maisto. Išties pirkinys labai pasiteisino, atviliodavo jas iš visų slėptuvių ir sėkmingai „pagaudavo“ jas už mus. Lipdukų galite rasti įvairiose parduotuvėse, įskaitant didžiuosius prekybos centrus.

Kaip neparsinešti kandžių į namus?

Čia jau šiek tiek sudėtingiau, ypač perkant internetu. Bet kokiu atveju, prieš perkant arba dedant produktą į spintelę, kuo kruopščiau apžiūrėkite pakuotę. Jeigu matote kažką įtartino, atidžiai peržiūrėkite pirkinį arba jį tiesiog išmeskite, bus mažiau nuostolių.

Na, ir pabaigai

Jeigu kovojate su kandimis, linkiu didžiausios sėkmės! Nėra nieko, ko kantrybė ir užsispyrimas nenugalėtų.

Na, o jeigu šios nelaimės neturite, su tuo labai jus sveikinu ir linkiu neturėti. Bet būkit itin atidūs – kruopščiai apžiūrėkite, ką perkate ir būtinai meskite sugedusius produktus tiesiai į šiukšlių dėžę!

Patarimais pasidalijo tinklaraštis „Skaniai sveikai“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.