Kraują pralieję kroatai pietiečių derbyje įveikė turkus

Prieš susitikimą tiek turkai, tiek kroatai pagarbiai kalbėjo apie oponentus.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Po pirmo kėlinio kroatai pirmavo 1:0.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Kroatijos rinktinė garsėja sunkiai sutramdomais aistruoliais.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Fatihas Terimas tiki, kad jei turkams pavyks įveikti grupės barjerą, jo vadovaujama komanda čempionate žengs toli.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Savęs negailėję kroatai iškovojo pelnytą pergalę.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (20)

Jun 12, 2016, 3:14 PM, atnaujinta May 22, 2017, 12:41 AM

Kol aistruoliai santykius aiškinasi gatvėse, komandos rungiasi stadione. Tęsiasi Europos futbolo čempionatas, kuriame kovos prasideda C ir D grupėse.

Sekmadienį vykusiose pirmose D grupės rungtynėse Kroatijos futbolininkai 1:0 (1:0) įveikė turkus bei į pasiekė revanšą už nesėkmę 2008-ųjų Europos čempionato ketvirtfinalyje. Tąkart kroatai pralaimėjo tik po 11 m baudinių serijos.

Visas rungtynes dominavusi Kroatijos rinktinė susikūrė aibę progų pelnyti įvartį, tačiau į vartus kamuolys skriejo tik kartą – 41 min. įspūdingai pasižymėjo Luka Modričius.

Beje, rungtynių metu buvo pralietas kraujas: su varžovu susidūrusiam kroatui Vedranui Corlukai buvo praskelta galva. Vis dėlto po poros minučių V.Corluka grįžo į aikštę ir rungtynes tęsė sutvarstyta galva.

Turkai į Europos čempionatą sugrįžo po aštuonerių metų pertraukos, tuo tarpu kroatai pirmenybėse žaidžia jau ketvirtą kartą iš eilės. Pastariesiems problemų ne kartą sukūrė... sirgaliai. Dėl per atrankos varžybas Kroatijos ekipos gerbėjų nupieštos svastikos rinktinė neteko taško turnyrinėje lentelėje bei du namų susitikimus žaidė tuščiame stadione.

Rungtynės

Susitikimo pradžioje aktyviau žaidė kroatai. Dar antrą minutę puikią galimybę pelnyti įvartį turėjo Ivanas Rakitičius, tačiau jo siųstas kamuolys praskriejo greta virpso. Vos po kelių akimirkų pavojingą ataką surengė ir Darijo Srna, galop „uždirbęs“ kampinį.

19-ą minutę pirmą kampinį kėlė ir turkas Ceneras Erkinas, tačiau sukurti rimtesnio pavojaus prie Kroatijos rinktinės vartų nepavyko.

Įpusėjus kėliniui kamuolį galva į vartus nukreipė Ozanas Tufanas, tačiau kroatų ekipos vartininkui Danijelui Subasičiui smūgį pavyko atlaikyti. Beje, dalis kamuolio spėjo kirsti vartų liniją, tačiau įvartis nebuvo įskaitytas.

Kurį laiką kroatams teko žaisti dešimtyje: 31-ą rungtynių minutę krauju paplūdo Vedranas Corluka. Su varžovu susidūrusiam futbolininkui buvo praskelta galva. Vis dėlto po poros minučių V.Corluka grįžo į aikštę ir rungtynes tęsė sutvarstyta galva.

Kroatai pasiekė savo: 41-ą min. reto grožio įvartį pelnė vienu lietimu kamuolį ore nukreipęs Luka Modričius. Atremti iš 24 m nuotolio paleisto šūvio Turkijos rinktinės vartininkui Volkanui Babacanui nepavyko. Per likusį kėlinio laiką išlyginti rezultato turkams nepavyko – 1:0.

Nors antrą kėlinį turkai pradėjo aktyviai, netrukus vieną ataką po kitos ėmė rengti kroatai. Po Turkijos rinktinės futbolininko pražangos greta baudos aikštelės D.Srna bandė realizuoti baudos smūgį. Jo spyris buvo vos per aukštas – pataikė į skersinį.

Dar viena galimybė padvigubinti persvarą Kroatijos ekipos laukė 55 min. Patogiai atšokus kamuoliui D.Srna turėjo šansą nukreipti kamuolį į pustuščius vartus, tačiau smūgis kaire koja skriejo šalia virpsto. Antrą kartą turkus virpstas išgelbėjo 72 min., kai apmaudžiai į vartus nepataikė Ivanas Perisičius.

Tiksint minutėms kroatai vis didino pranašumą ir kūrė vieną progą po kitos: 79-min. pavojingai atakavo Marcelo Brozovičius, 83 min. – I.Perisičius. Per likusį laiką turkai taip ir nebesukūrė pavojingesnių atakų: kroatai švenčia pergalę 1:0.

Stadionas. Rungtynės vyksta 47 tūkst. aistruolių talpinančiame Paryžiaus „Parc des Princes“ stadione. Statinys duris atvėrė dar 1972 metais, jame namų rungtynes žaidžia dabartiniai Prancūzijos čempionai „Paris Saint-Germain“ futbolininkai.

Ką jie sakė. „Labai svarbu išsikapstyti iš šios grupės. Jei mes tą padarysime, nusiųsime žinutę, kad galime pakilti aukštai. Kroatija yra svarbi komanda su svarbiais žaidėjais, gerbiame juos visus. Mūsų svarbiausias žaidėjas yra Arda Turanas ir nesvarbu, kiek daug jis žaidžia savo klube („Barcelona“)“, – sakė Turkijos rinktinės treneris Fatihas Terimas.

Ką jie sakė. „Esame pasiruošę, turime didelį apetitą ir atmosfera komandoje yra ideali. Kroatijos komandoje tai įprasta. Turime aukšto meistriškumo žaidėjų, gerą komandinę dvasią ir kelis žaidėjus, turinčius patirties Europos ar pasaulio čempionatuose. Nėra komandos, kuri nesitikėtų įveikti šios grupės, bet rungtynės prieš Turkiją abiem ekipoms bus itin svarbios“, – neabejojo kroatų strategas Ante Cacičius.

Luka Modričius. Madrido „Real“ atakų organizatorius yra Kroatijos lyderis aikštės viduryje. L.Modričius gali žaisti praktiškai visose pozicijose. Jis gali ir mušti, ir kurti progas įvarčiams, ar padėti gintis. „Real“ klube jis išmoko laimėti svarbiausius titulus ir neprarasto budrumo per didžiausios svarbos rungtynes. Per 8 mačus „Euro 2016“ atrankoje L.Modričius įmušė du įvarčius ir atliko du rezultatyvius perdavimus.

Treneris. Ante Cacičius buvo nusamdytas rugsėjį, kai rinktinės vadovai po dviejų nuvylusių rezultatų atleido Niko Kovačą. 62 metų A.Cacičius prie rinktinės vairo stojo iškilus grėsmei nepatekti į „Euro 2016“, bet komanda sureagavo tinkamai. Gan nemažai kontroversijų lydi A.Cacičiaus asistentą buvusį gynėją Josipą Simuničių, kurį pasamdė federacija, nors šis buvo sulaukęs 10 rungtynių nušalinimo bausmės, nes užvedė sirgalius skanduoti pronacistinę skanduotę.

Arda Turanas. Turkijos rinktinės kapitonas, garsėjantis energijos aruodais, tarptautinę karjerą pradėjo būdamas devyniolikos. Jis yra pagrindinė komandos figūra. Dauguma pasaulio futbolo sirgalių 28 metų futbolininką pamena iš Madrido „Atletico“ laikų, kai šis padėjo komandai kovoti ispaniškame 2014-ųjų Čempionų lygos finale. Įspūdį palikęs A.Turanas greitai sulaukė dėmesio, o pernai per pasuko į „Barcelona“ klubą.

Treneris. Fatihas Terimas. Turkai jį vadina „Imperatoriumi“. Trumpai kalbantis F.Terimas jau trečiąjį kartą vadovauja rinktinei. Jis turi savo vardą pasaulyje ir garsėja ne tik, kaip nuostabus komandos statytojas. F.Terimas mėgsta nukauti komandas, kurios rinkoje turi didesnę vertę. F.Terimas viešai iš savo komandos reikalavo gerokai daugiau jėgų, kai futbolininkai prastai pradėjo atranką į „Euro 2016“.

Teisėjai. Aikštės teisėjas – švedas Jonas Erikssonas. Jo asistentai – švedai Mathiasas Klaseniusas ir Danielis Warnmarkas. Papildomi teisėjai – švedai Stefanas Johannessonas ir Markusas Strombergssonas. Ketvirtasis teisėjas – škotas Williamas Collumas.