Vokiečiai startavo pergale, ukrainiečiai pasiuntė žinutę Putinui

Ukrainos ir Vokietijos rinktinių susitikimo pirmame kėlinyje dramos netrūko.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Vokietijos futbolininkai iškovojo didžiausią pergalę šiame čempionate.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Įvarčiu pasižymėjo ir vos dvi minutes žaidęs Bastianas Schweinsteigeris.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Ukrainiečiai oficialiose rungtynėse dar niekada neįveikė vokiečių.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (21)

Jun 12, 2016, 9:27 PM, atnaujinta May 22, 2017, 12:25 AM

Sekmadienį Lilyje (Prancūzija) vokiečiai pradėjo žygį dėl itin trokštamo trofėjaus – Europos čempionų titulo. Titulo, kurio Vokietija neregėjo jau 20 metų. Pirmaisiais Vokietijos rinktinės varžovais tapo ukrainiečiai, kuriems iki šiol oficialiose rungtynėse nepralaimėjo nė sykio.

Atvirose ir įnirtingose rungtynėse pergalę 2:0 (1:0) iškovojo vokiečiai. Nugalėtojams įvarčius pelnė Shkodranas Mustafi (19 min.) bei paskutinę susitikimo minutę po keitimo aikštėje pasirodęs Bastianas Schweinsteigeris (90+2 min.).

Tai – pirmas šio čempionato susitikimas, kuriame pergalė buvo pasiekta didesniu nei vieno įvarčio skirtumu.

Beje, pirmo kėlinio metu stadione susirinkę aistruoliai dainavo Rusijos Prezidentą Vladimirą Putiną pašiepiančią dainą. Šis kūrinys – ukrainiečių protesto būdas prieš Rusijos karinę intervenciją Ukrainoje.

Rungtynės

Pirmieji pavojingą ataką dar penktą susitikimo minutę sukūrė ukrainiečiai. Iš patogios pozicijos atakavusio Jevgenijaus Konopliankos smūgį atrėmė Manuelis Neueris. Ukrainos komanda tęsė ataką nuo kampinio gairelės, tačiau vokiečiams pavyko apsiginti.

J.Loewo auklėtiniai vis dažniau ėmė rasti kelius link ukrainiečių vartų. 19 min. Toni Kroosas preciziškai atliko perdavimą baudos aikštelėje buvusiam Shkodranui Mustafi, kuris galva nukreipė kamuolį į vartus – 1:0.

Po praleisto įvarčio susizgribo Ukrainos futbolininkai. Progos neišnaudojo Jevgenijus Chačeridis, tačiau galva nukreiptą kamuolį atmušė M.Neueris. Dar apmaudžiau ukrainiečiai įvarčio nepelnė 36-ą minutę, kada vartų liniją bekertantį J.Konopliankos nukreiptą kamuolį „ištraukė“ Jerome'as Boatengas.

Iniciatyvą į rankas perėmusi Ukrainos komanda kėlinį paliko nuleistomis galvomis: vokiečiai atlaikė ukrainiečių šturmą ir po pirmos rungtynių dalies pirmauja 1:0.

Antro kėlinio pradžioje persvarą padidinti galėjo T.Kroosas, tačiau jo smūgis tikslo nepasiekė. Progas susikūrė tiek vokiečiai (S.Khedira, Julianas Draxleris), tiek ukrainiečiai (J. Konoplianka). Vis dėlto pasaulio čempionai žaidė užtikrinčiau.

Likus žaisti minutę iki susitikimo pabaigos J.Loewas į aikštę išleido po traumos atsigaunantį Bastianą Schweinsteigerį. Veteranas palikti stadiono be įvarčio negalėjo: tiksint paskutinėms sekundėms po Mesuto Ozilo perdavimo B.Schweinsteigeris galingu smūgiu padvigubino persvarą – 2:0.

Aistruoliai. Ukrainiečius Lilyje palaikys ir vieni populiariausių šalies žmonių – Kijevo meras, buvęs boksininkas Vitalijus Kličko bei šių metų Eurovizijos nugalėtoja Jamala.

Stadionas. Susitikimas tarp Vokietijos ir Ukrainos ekipų vyksta 50 tūkst. aistruolių talpinančiame Lilio Pierre Mauroy stadione. Šiame sporto komplekse praėjusiais metais vyko ir Senojo žemyno krepšinio čempionatas, kuriame lietuviai nužingsniavo iki finalo. 2012-aisiais pastatytame stadione iš viso vyks šešios Europos futbolo čempionato rungtynės.

Ką jie sakė. „Ukrainiečiai yra fiziškai stiprūs ir „sparnuose“ turi itin greitus žaidėjus, kurie yra pavojingi kontraatakose. Jie gali žaisti maksimaliu greičiu 90 minučių. Iki 2014-ųjų žaidėme panašia sudėtimi ir panašia sistema, tačiau pastaraisiais metais pradėjome vystyti žaidimą. Nebeturime problemos pradėti rungtynes su 2-3 centro gynėjais ir pakeisti schemą rungtynių metu“, – atskleidė Vokietijos rinktinės treneris Joachimas Loewas.

Ką jie sakė. „Vokiečiai yra pasaulio čempionai ir jų pergalė Brazilijoje jau tapo istorija. Jie yra ambicingi, kadangi nelaimėjo Europos čempiono titulo jau ganėtinai ilgą laiką. Vadinasi, jie trokšta sutvarkyti reikalus Prancūzijoje. Sutinku su Anatolijumi Timoščiuku, kuris vokiečius palygino su mašina. Visi mūsų komandoje supranta, kad laukia labai sunkios rungtynės“, – varžovams liaupsių negailėjo ukrainiečių strategas Michailas Fomenka.

Thomas Muelleris. Miuncheno „Bayern“ puolėjas yra kiekvieno trenerio svajonė ir košmaras. Pastarasis variantas galioja vokiečių varžovams. Th.Muelleriui reikia laisvės ir jam visuomet sunku „įsipaišyti“ į nustatytus rėmus, bet futbolininkas garsėja nuostabia uosle įvarčiams. Jis moka atsidurti tinkamu laiku tinkamoje vietoje. Tipinis Th.Muelleris muša iš pusprogių ar varžovams pametus kamuolį. J.Loewas nuo tada, kai Miroslavas Klose paliko rinktinę, žaidė be tikrojo puolėjo, tačiau Th.Muelleris parodė, kad komanda be jo rungtyniauti negali. Devyni įvarčiai atrankoje – rimtas pareiškimas.

Treneris. Joachimas Loewas Vokietijai padėjo iškovoti ketvirtąjį pasaulio čempionato trofėjų. Brazilijoje vokiečiai pusfinalyje 7:1 tiesiog sunaikino šeimininkus ir savo nenugalimumo mitą sukūrė anksčiau, nei įvyko finalas. J.Loewas prie Vokietijos rinktinės prisijungė dar 2004 metais ir dirbo Juergeno Klinsmanno asistentu, o po 2006 m. pats ėmė vadovauti komandai. J.Loewas yra žinomas dėl neįtikėtinai kruopštaus planavimo ir yra laikomas apdovanotu taktiku.

Jevgenijus Konoplianka. Tai – karščiausia Ukrainos futbolo asmenybė, kuri praėjusią vasarą už 40 milijonų eurų žengė į „Sevilla“ klubą. Dėl kairiojo krašto žaidėjo J.Konopliankos kovojo nemažai svarbių klubų, bet debiutinis sezonas nebuvo itin sėkmingas. Europos lygos finale, kurį „Sevilla“ laimėjo, J.Konoplianka liko sėdėti ant suolo. 26 metų ukrainietis per atkrintamąją kovą su Slovėnija buvo kapitonas.

Treneris. Michailas Fomenka su Sovietų Sąjungos komanda 1972 metais žaidė Europos čempionato finale. 67 metų strategas yra dirbęs su trijų žemynų rinktinėmis: Irako, Gvinėjos ir Ukrainos. Per trejų metų su Ukrainos rinktine seriją jis vadovavo 32 mačams ir laimėjo 22 rungtynes.

Teisėjai. Rungtynėms teisėjaus brigada iš Anglijos: aikštės teisėjas – Martinas Atkinsonas, asistentai – Michaelis Mullarkey‘us ir Stephenas Childas, papildomi teisėjai – Michaelis Oliveris bei Craigas Pawsonas. Ketvirtasis teisėjas – škotas Bobby Maddenas.