Rusijos ir Slovakijos rungtynės.<br>AP nuotr.
Rusijos chuliganai rinktinei kelia rimtą grėsmę.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (53)

Jun 15, 2016, 3:38 PM, atnaujinta May 21, 2017, 4:38 PM

Vladimiras Weissas ir Marekas Hamšikas efektingais įvarčiais kaitino UEFA sukaustytų Rusijos chuliganų aistras. Slovakijos futbolo rinktinei teko atlaikyti nuožmų vartų šturmą, kai Rusija išlaisvino savo aikštės demonus, siekdama išsigelbėti nuo skaudaus pralaimėjimo, bet kraują liejančių chuliganų „Euro 2016“ čempionate lydima komanda nesugebėjo sukrapštyti taškų per išvyką į Lilį.

Chuliganų, kurie buvo užfiksuoti, kai muša anglą ir šaukia šiam: „Mirk!“, veiksmus palaikė netgi Rusijos futbolo sąjungos atstovas. Bet muštynės už stadionų ribų aikštėje nieko nereiškė.

Po V.Weisso ir nuostabaus grožio M.Hamšiko smūgių Slovakija 2:1 nugalėjo Rusijos futbolininkus, kurie čempionatą pradėjo pridėto laiko lygiosiomis su Anglija.

Šios rungtynės sirgalius sutraukė ne tik dėl futbolo. UEFA Rusijos rinktinei pagrasino, kad jeigu šios chuliganai ir vėl sukels muštynes stadione, Leonido Sluckio ekipa galės susipakuoti lagaminus ir grįžti į tėvynę.

Prieš rungtynes Lilyje rusai puolė ir Anglijos, ir Velso aistruolius, bet stadione valdė emocijas, nors tai daryti buvo itin sunku.

Rusija spaudimu ir absoliučia kamuolio kontrole pradėjo rungtynes su Slovakija, bet jų laukė netikėti smūgiai.

M.Hamšikas 32 minutę sukūrė progą V.Weissui ir šis ja pasinaudojo. O tada 45 minutę V.Weissas atsidėkojo M.Hamšikui, kuris priėmė kamuolį, suklaidino varžovą baudos aikštelėje ir tada galingai smūgiavo į tolimąjį vartų tinklą, mušdamas įvartį „į rūbinę“.

Antrajame kėlinyje Rusija daugiau kontroliavo kamuolį, bet L.Sluckio auklėtiniams vis trūko idėjų. Žaidimas nusistovėjo, bet rusai sulaukė atpirkimo momento.

80 minutę Denisas Glušakovas galva nuginklavo slovakų vartininką ir tada Rusija pradėjo nuožmų ir agresyvų vartų šturmą, kokį paleido tiesiai į anglus, kai ekipos sužaidė 1:1.

Slovakijos rinktinės futbolininkai atrodė visiškai pavargę. Jie darė gerokai daugiau klaidų, o Rusijos rinktinėje atsirado daug energijos, kurią iš už šoninės linijos spinduliavo ir rusų treneris L.Sluckis.

Slovakija pirmą kartą nepriklausomos šalies istorijoje iškovojo pergalę Europos čempionate.

Rungtynės.

Komandos rungtynes pradėjo pakankamai aktyviai ir 7-ąją minutę A.Dziuba suklaidino gynėją, bet smūgiui progos negavo. Slovakai buvo gerai susispaudę ir išmušė kamuolį, kuris galėjo sukelti rimtą grėsmę.

M.Hamšikas sulaukė neblogos progos baudos aikštelės prieigose ir smūgiavo į vartus, bet kamuolys skriejo netiksliai. Rusų vartininkas iškart ėmė šaukti gynėjams, kad šie žaidžia pernelyg plačiai.

22 minutę I.Smolnikovas jau eilinį kartą surengė puikų reidą dešiniuoju kraštu ir pakėlė kamuolį A.Dziubai. Pastarasis galva mušė, bet pernelyg silpnai. Kamuolys atsimušė į virpstą, bet slovakai kontroliavo situaciją. Netrukus Rusija ir vėl perėmė kamuolį. Rusai įpusėjus kėliniui kamuolį kontroliavo 61 proc. laiko.

28 minutę F.Smolovas gavo gerą perdavimą iš A.Dziubo. Pastarąjį mėgino prižiūrėti bent keli slovakai ir taip jie paliko laisvą F.Smolovą. Šis iš 20 metrų smūgiavo galingai, bet kamuolys skriejo šalia virpsto.

Rusai ir toliau spaudė varžovus, bet 32 minutę siausti ėmė Slovakijos aistruoliai. V.Weissui sulaukė nuostabaus perdavimo į baudos aikštelę, nuostabiai susistabdė kamuolį, pasitaisė jį smūgiui ir šaltakraujiškai nuginklavo I.Akinfejevą.

Rusijos rinktinės žaidimas po įvarčio smuko ir Slovakija ėmė rodyti tai, ką sugeba. 45 minutę M.Hamšikas įmušė vieną gražiausių turnyro įvarčių. Slovakų futbolininkas kairiajame krašte nuostabiai suklaidino varžovą ir tada galingai smūgiavo į tolimąjį kampą, kur kamuolys į tinklą skriejo nuo virpsto.

L.Sluckio komanda antrajame kėlinyje mėgino persigrupuoti ir rengti pozicines atakas, bet Slovakija gynėsi užtikrintai.

54 minutę I.Akinfejevui teko atlaikyti galingą R.Mako smūgį, kuris kamuolį staigiai paleido iš baudos aikštelės.

64 minutę neblogą progą turėjo A.Kokorinas, bet gynėjai neutralizavo pavojų. Po poros minučių F.Smolovas labai pavojingai smūgiavo iš arti, bet pataikė į gynėjo koją. Kamuolys ir vėl atšoko rusams, bet slovakai apsaugojo savo vartus.

Netrukus M.Hamšikas smūgiavo ir kaire, ir dešine koja, bet rusų gynėjai aukojosi ir blokavo smūgius.

Rusijos futbolininkai ilgai stengėsi sukurti gerą progą ir galiausiai jos sulaukė. 80 minutę D.Glušakovas sulaukė nuostabaus perdavimo į baudos aikštelę ir tada galva mušė įvartį, kuris tribūnose sukėlė didžiulį gausmą.

Sušvelninus rezultatą iki 1:2 rusai ėmė agresyviai atakuoti slovakus.

Slovakai atsimušinėjo, o Rusija atakavo vis nuožmiau. Net L.Sluckis šaukė kovingus šūkius. 89 minutę A.Dziuba ant žemės paguldė net du varžovus, kai vieną po kito gąsdino, kad smūgiuos, bet galiausiai jo smūgis buvo sulaikytas.

Slovakijos futbolininkai jau atrodė pervargę, bet laikėsi.

Smurtas. Rusijos sirgaliai jau pagarsėjo smurtu Marselio mieste, kur jų rinktinė žaidė pirmąsias rungtynes. Po dvikovos su anglais organizuoti rusų chuliganai puolė bėgti per tribūnas ir atakavo anglų gerbėjus, kurie šoko per apsaugines tvoras, kad išvengtų smūgių. Smurtas nesiliovė gatvėse, o pasaulį apskriejo vaizdo įrašas, kur anglų gerbėją spardydami rusų chuliganai šaukia: „Mirk!“. Muštynes Rusijos sirgaliai sukėlė ir Lilyje. Rusų chuliganai yra pareiškę, būtent per „Euro 2016“ pademonstruos, kas yra geriausi chuliganai Europoje. Britų žiniasklaida yra rašiusi, kad rusai kovoja prieš Anglijos chuliganų mitą, kurį anglai susikūrė 7-8 dešimtmečiuose.

Žinutė. UEFA yra pareiškusi, kad jeigu Rusijos sirgaliai stadione sukels muštynes, rinktinė bus pašalinta iš „Euro 2016“.

Startas. Rusijos rinktinė turnyrą pradėjo neįtikėtina žinia. Rusija nuo 73 minutės pralaiminėjo Anglijos rinktinei, bet antrąją teisėjo pridėto laiko minutę Vasilijus Berezuckis smeigė įvartį ir išplėšė sensacingas lygiąsias. Slovakijos rinktinė B grupėje yra vienintelė, kuri pralaimėjo pirmąsias rungtynes. Slovakai 1:2 nusileido Velso futbolininkams.

Stadionas. Lilio „Stade Pierre Mauroy“ stadionas talpina 49 tūkstančius 822 žiūrovus. Jis atidarytas 2012 metų sausį.

Ką jie sakė I. „Negalime sau leisti panirti į euforiją po lygiųjų. Šiame čempionate dar nebuvo nė vieno mačo, kur dominuotų viena komanda. Nesakyčiau, kad esame rungtynių favoritai. Turime žaisti, kaip žaidėme su anglais. Nemanau, kad bus sunkiau, bet tikrai nebus lengva. Kiekviena komanda grupėje dar turi šansų žengti tolyn“, – sakė Rusijos rinktinės treneris Leonidas Sluckis.

Ką jie sakė II. „Rusijos rinktinė sudaryta iš žaidėjų, kurie vilki Maskvos CSKA ar Sankt Peterburgo „Zenit“ marškinėlius ir reguliariai žaidžia Čempionų lyga. Jie gerokai patobulėjo, kai ekipą ėmė treniruoti L.Sluckis. Rusai yra gerai organizuoti ir puikiai pereina iš gynybos į puolimą. Neturėjome teisės pralaimėti Velsui, bet pamatėme, kiek daug klaidų jie padarė ir kiek progų neišnaudojome. Mes irgi klydome, bet dabar galime viską išpirkti prieš Rusiją“, – sakė Slovakijos rinktinės treneris Janas Kozakas.

Teisėjai. Rungtynėms paskirtas Slovėnijos teisėjų desantas. Aikštės teisėjas – Damiras Skomina, asistentai – Jure'as Praprotnikas ir Robertas Vukanas. Papildomi teisėjai – Matejus Jugas ir Slavko Vinčičius. Ketvirtasis teisėjas – švedas Jonas Erikssonas.

Rusijos treneris. L.Sluckio paskyrimas į trenerio postą rugpjūtį užbaigė devynerius metus trukusį užsienio strategų dominavimą Rusijos rinktinėje. Jis vis dar dirba ir CSKA klube, ir rinktinėje. L.Sluckio atėjimas gerokai padidino Rusijos sirgalių viltis. Šie jau galvoja ir apie pasaulio čempionatą savo namuose, o 2008 metų Europos čempionato pusfinalis su Guusu Hiddinku tik šildo širdis.

Artiomas Dziuba. Puolėjas per pastaruosius metus taip sublizgėjo, kad stumia veteraną Aleksandrą Keržakovą iš Sankt Peterburgo „Zenit“ ir Rusijos rinktinės atsisveikinimo link. Atrankoje per aštuonis mačus A.Dziuba įmušė aštuonis įvarčius.

Slovakijos treneris. Janas Kozakas Čekoslovakijos rinktinėje žaidė 55 kartus ir įmušė 9 įvarčius. Tapęs treneriu jis 1997-1998 metais į Čempionų lygos grupių etapą atvedė „Kosice“ klubą. Pastarasis tapo pirmuoju Slovakijos klubu, patekusiu į aukščiausio lygio Europos klubų turnyrą. 62 metų L.Kozakas yra taktikų meistras. Jis daugelį nustebino, kai nutarė M.Hamšiką naudoti puolėjo pozicijoje. Šis treneris Slovakijos rinktinę pavertė organizuota komanda, turinčia solidžią gynybą bei šturmo vertas greitas atakas.

Martinas Skrtelis. 31 metų „Liverpool“ futbolininkas išlieka pagrindiniu gynybos dėmeniu. Atrankoje jis buvo nepakeičiamas ir su M.Škrteliu aikštėje slovakai pralaimėjo vos vieną mačą – 0:1 nusileido Baltarusijai. Per devynis – visus, kuriuos žaidė – atrankos mačus jis ryšėjo kapitono raištį.