Vargais negalais: lenkai išsikapstė tik po baudinių serijos

Rezultatą išlyginusio Xherdano Shaqiri smūgis – bene gražiausias šiame Europos čempionate.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Lenkijos futbolininkai bilietą į ketvirtfinalį išplėšė po 11 m baudinių serijos.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Pirmame kėlinyje lenkus į priekį išvedė Jakubas Blaszczykowskis.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Rungtynių pradžioje abi ekipos strigo varžovų gynyboje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
R.Lewandowskis grupių etape įvarčių nemušė.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (26)

2016-06-25 15:39, atnaujinta 2017-05-20 16:23

Futbolo aistruoliai jau pirmose Europos čempionato aštuntfinalio rungtynėse išvydo ir pratęsimą, ir 11 m baudinių seriją. Ne kartą po baudinių loterijos iš svarbiausių čempionatų pasitraukę šveicarai savotišką tradiciją pratęsė ir šįkart. Nors pagrindinis rungtynių laikas ir pratęsimas baigėsi rezultatu 1:1, ramius nervus išlaikę lenkai aikštę paliko iškėlę rankas.

Pirmasis rungtynių įvartis skriejo 38-ą susitikimo minutę. Kontrataką surengę lenkai atrado vieną prieš vartininką atsidūrusį Jakubą Blaszczykowskį, kuris išvedė savo ekipą į priekį. Laikui tirpstant atrodė, kad šis įvartis ir lems rungtynių nugalėtoją, tačiau reto grožio įvartį 82-ą min. pelnė Xherdanas Shaqiri.

Pratęsimo metu daugiau pavojingų atakų sukūrė šveicarai, tačiau rungtynių nugalėtojai paaiškėjo tik po 11 m baudinių serijos. Lenkijos futbolininkai per ją nesuklydo nė sykio, o šveicarų gretose antras smūgiavęs Granitas Xhaka kamuolį „nukreipė“ į tribūnas.

Į Europos čempionato ketvirtfinalį prasibrovę lenkai jame susitiks su Kroatijos ir Portugalijos dvikovos nugalėtojais.

Rungtynės

Susitikimas prasidėjo šaltu dušu šveicarams. Dar pirmą minutę pavojingą ataką sukūrė Arkadiuszas Milikas. Nors pirmąją kėlinio dalį šveicarai dažniau buvo su kamuoliu, lenkai atliko daugiau smūgių link vartų.

Nė viena ekipa aikštėje neatrodė pranašesnė už varžovus. Per pirmąjį pusvalandį į vartų plotą skriejo vos vienas kamuolys...

38-ą minutę lenkų vartus šturmavo šveicarai. Vis dėlto rikošetu atšokusį kamuolį Lenkijos rinktinės vartininkas Lukaszas Fabianskis sugebėjo atremti. Vos po kelių akimirkų veiksmas persikėlė į kitą aikštės pusę – kontroataką surengė Adamo Nawalkos auklėtiniai. Vienas prieš vartininką atsidūręs Jakubas Blaszczykowskis išvedė Lietuvos kaimynus į priekį – 1:0.

Antro kėlinio pradžioje futbolininkai patikrino abiejų komandų vartininkų budrumą: 50-ą min. pavojingai atakavo Robertas Lewandowskis, o po minutės galingą šveicaro Xherdano Shaqiri smūgį atrėmė Lenkijos rinktinės vartininkas L.Fabianskis.

Padvigubinti lenkų persvarą galėjo ir pirmo įvarčio autorius J.Blaszczykowskis, tačiau jo smūgiuotą kamuolį atmušė Yannas Sommeris.

Kėliniui persiritus į antrą pusę šveicarai pakilo į lemiamą šturmą. 73-ią min. klastingą Ricardo Rodriguezo smūgį į viršutinį vartų kampą atrėmė L.Fabianskis, o po šešių minučių lenkus nuo Hario Seferovičiaus smūgio išgelbėjo tik skersinis.

Pramušti nė vieno įvarčio per grupės turnyrą nepraleidusių Lenkijos futbolininkų gynybą šveicarams vis dėlto pavyko. 82-ą susitikimo minutę bene gražiausią pirmenybių įvartį pelnė X.Shaqiri. Saugas taikliai smūgiavo būdamas ore, nugara į vartus, o jo siųstas kamuolys į vartus nuskriejo prieš tai atsitrenkęs į virpstą – 1:1.

Skirtingai nei pagrindinio laiko metu, pratęsime dažniau su kamuoliu buvo lenkai. Vis tik abi komandos žaidė gana atsargų žaidimą, pavojingesnių epizodų per pirmą pratęsimo kėlinį nesukūrė bei neatliko nė vieno smūgio į vartų plotą.

Antrame pratęsimo kėlinyje lenkus ir vėl išgelbėjo L.Fabianskis. Po X.Shaqiri perdavimo vienas prieš vartininką atsidūrė Erenas Derdiyokas. Šveicaras „auksine“ galimybe nepasinaudojo: galvą smūgiuotą kamuolį atrėmė L.Fabianskis.

Neblogas galimybes pasukti įvykių eigą tiksint paskutinėms rungtynių minutėms turėjo abiejų ekipų futbolininkai, tačiau nugalėtojai nepaaiškėjo ir per pratęsimą.

11 m baudinių serija prasidėjo taikliais komandų kapitonų smūgiais. Vis dėlto antras smūgiavęs Granitas Xhaka nesugebėjo pataikyti į vartus, o lenkai šia šveicaro klaida pasinaudojo. Visus penkis baudos smūgius realizavę Lenkijos futbolininkai žengė į pirmenybių ketvirtfinalį.

Lenkijos kelias. Lenkijos rinktinė į aštuntfinalį pateko iš C grupės, kur pirmąją poziciją užleido Vokietijai. Pastaroji pagelbėjo lenkams, kai 1:0 nugalėjo dėl antrosios vietos kovojančią Šiaurės Airiją. Lenkija grupių etape nė karto nepralaimėjo: 1:0 nugalėjo Šiaurės Airiją, 0:0 sužaidė su Vokietija, o finiše 1:0 palaužė ukrainiečius.

Šveicarijos kelias. Šveicarai į aštuntfinalį irgi žengė iš antrosios vietos. A grupėje jie pirmąją poziciją po paskutinio turo atidavė Prancūzijai. Šveicarai irgi nė karto nepralaimėjo: starte 1:0 nugalėjo Albaniją, o tada dukart sužaidė lygiosiomis – 1:1 su Rumunija ir 0:0 su Prancūzija. Paskutiniame mače šveicarai galėjo užimti pirmąją grupės vietą, bet tai galėjo garantuoti tik pergalė.

Ketvirtfinalis. Ketvirtfinalyje Šveicarijos ir Lenkijos poros nugalėtojas susitiks su Kroatija arba Portugalija.

Ką jie sakė I. „Einame mažais žingsneliais į priekį, pradėjome kažką kurti, o dabar laikas atidaryti antras duris. Su žaidėjais norime atidaryti kiek tik įmanoma daugiau durų. Lenkijos rinktinė yra stipri, kompaktiškos sudėties. Jie vis dar nepraleido nė vieno įvarčio bei turi labai pajėgių atakuojančių žaidėjų. Turime žaisti apgalvotai, dirbti su staigiais perdavimais į priešingą pusę. Manau, trys ar keturi mūsų žaidėjai atakos metu bus baudos aikštelėje“, – rungtynių planu dalijosi šveicarų strategas Vladimiras Petkovičius.

Ką jie sakė II. „Esame itin gerai pasiruošę – tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Bandysime realizuoti savo planą šiame mače. Prieš čempionatą daug dirbome bandydami patobulinti gynybą ir iki šiol ji itin gerai veikė. Dabar norime parodyti, kaip galime išnaudoti progas pelnyti įvarčius. Nėra jokios problemos, kad Robertas Lewandowskis dar nepelnė įvarčio, jis vis tiek atlieka puikų darbą. Robertas prisitaikė prie naujo vaidmens komandoje labai gerai, o žaidėjai puikiai suprantą vienas kitą“, – teigė Lenkijos rinktinės treneris Adamas Nawalka.

Stadionas. Sent Etjenas. „Stade Geoffroy Guichard“ talpina 41 tūkstantį 500 sirgalių, o atidarytas jis buvo 1933 metų sausį.

Teisėjai. Rungtynėms paskirtas anglų būrys. Aikštės teisėjas – Markas Clattenburgas, asistentai – Simonas Beckas, Jake'as Collinas. Papildomi teisėjai – Anthony Tayloras, Andre Marrineris. Ketvirtasis teisėjas – vokietis Tasos Sidiropuolos.

Šveicarijos treneris. Keletas rinktinės trenerių turi kitą darbą po rinktinės. Vladimiras Petkovičius itališkai kalbančiame regione dirba religinės pakraipos labdaros organizacijoje. Bosnių ir kroatų kraujo turintis V.Petkovičius didžiąją dalį žaidėjo ir trenerio karjeros praleido būtent Šveicarijoje.

Ricardo Rodriguezas. Visame talentingame jau bręstančiame Šveicarijos žaidėjų sąraše R.Rodriguezas yra geidžiamiausias vedančių Europos klubų. Tai aukštas ir stiprus kairiojo krašto gynėjas, galintis ne tik solidžiai gintis, bet rengti atakas. „Wolfsburg“ futbolininkas yra laikomas potenciale grėsme varžovams.

Lenkijos treneris. Adamas Nawalka, kuris su Lenkija žaidė 1978 metų pasaulio čempionate, ekipos treneriu tapo 2013 metų spalį. A.Nawalka į rinktinę žengė po darbo „Gornik“ komandoje, kurią vos po šešių mėnesių darbo pakėlė į aukščiausiąjį divizioną. Kai A.Nawalka prisijungė prie Lenkijos rinktinės, „Gornik“ Lenkijoje pirmavo. Jis yra trumpai dirbęs tuomečio Lenkijos rinktinės trenerio Leo Beenhakkerio asistentu per „Euro 2008“ atranką.

Robertas Lewandowskis. Skeptikai galvojo, kad R.Lewandowskiui perėjimas į Miuncheno „Bayern“ iš Dortmundo „Borussia“ komandos 2014-aisiais gali pakenkti. Esą puolėjas pradės strigti, bet R.Lewandowskis tik įrodė, kad yra vienas geriausių pasaulyje. Ir jis vis gerėja. R.Lewandowskis chirurginiais smūgiais naikina varžovų gynėjų pastangas, bet yra pavojingas ir žaisdamas nugara į vartus. Jis puikiai valdo kamuolį, turi daug jėgos ir kelia tikrą baimę. 27 metų puolėjas yra neabejotina Lenkijos žvaigždė, bet iki šiol jis neįmušė nė vieno įvarčio.