Portugalija po 11 m baudinių serijos – „Euro 2016“ pusfinalyje

Cristiano Ronaldo ir vėl nerado savo žaidimo, bet galiausiai galėjo šypsotis – Portugalija laimėjo 11 m baudinių seriją, įveikė Lenkiją ir žengė į „Euro 2016“ pusfinalį. Lenkams tai buvo antros iš eilės rungtynės, kuriose jie mušė 11 m baudinius, tačiau šį kartą sėkmė nebuvo jų pusėje, kaip per aštuntfinalio rungtynes su Šveicarija.

Rungtynių akimirkos.<br>AP nuotr.
R.Lewandowskis.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (42)

Jun 30, 2016, 9:30 PM, atnaujinta May 20, 2017, 5:01 AM

Pagrindinis mačo laikas baigėsi 1:1, o pratęsimas nugalėtojo taip pat neišaiškino.

Baudinių serija prasidėjo šaltakraujiškai – vartininkai net neturėjo galimynių atremti pirmus šešis smūgius, bet galiausiai neatlaikė Jakubo Blaszczykowskio nervai – jo smūgį atrėmė Rui Patricio.

Netrukus mušti baudinio stojo patyręs Ricardo Quaresma – jis nesudrebėjo ir panardino Portugaliją į euforiją.

Vangiai čempionatą pradėjusi Portugalija sunkiai įsivažiavo ir šiose rungtynėse – jau antrąją minutę jie klydo gynyboje, o tuo pasinaudoję lenkai surengė tikslią ataką – jos smaigalyje atsidūręs Robertas Lewandowskis pasižymėjo ir pelnė pirmąjį savo įvartį čempionate.

Lenkai dar didesnį dėmesį skyrė gynybai, tačiau portugalai vis rasdavo galimybių pasižymėti. Galiausiai jų viltis pažadino 18-metis Renato Sanchesas, po Nani perdavimo kulnu galingu smūgiu nuginklavęs lenkus.

Tiesa, kamuolys atsitrenkė į lenką, todėl kiek pakeitė skriejimo kryptį – tai suklaidino Lenkijos vartininką Lukašą Fabianskį.

33-iąją minutę pasižymėjęs R.Sanchesas tapo jauniausiu Europos futbolo čempionatų žaidėju, kuriam pavyko pelnyti įvartį atkrintamosiose varžybose.

Per pagridninį laiką nei viena komanda daugiau nepasižymėjo, nors 85-ąją minutę auksinę progą turėjo C.Ronaldo – jis iššoko vienas prieš vartininką, išvengė nuošalės, bet iš arti nepataikė į kamuolį.

Pratęsime komandos surengė kelias pavojingas atakas, bet bijojo rizikuoti ir žaidė labai atsargiai. Šios rungtynės ir vėl nebuvo pačios sėkmingiausios C.Ronaldo – jis nepataikydavo ar nesusistabdydavo kamuolio, netiksliai mušė į vartus.

Pusfinalyje Portugalija žais su Velso ir Belgijos poros nugalėtoja.

J.Blaszczykowskis neįmušė – 4:3.

R.Quaresma buvo tikslus ir padėjo tašką – 5:3.

Pratęsimas: Portugalija – Lenkija 1:1. R.Sanchesas (33 min.)/R.Lewandowskis (2 min.)

Pratęsimą pavojingiau pradėjo portugalai, bet C.Ronaldo būdamas šalia vartų nesugebėjo susistabdyti kamuolio.

Lenkai taip pat parodė aktyvumą, bet abi komandos žaidė gana atsargiai ir vengė rizkos.

Artėjant pratęsimui pabaigos link komandos jau atrodė pavargusios – nesugebėjo sukurti pavojingų progų ir buvo vis atsargesnės puolime bei atidesnės gynyboje.

Pratęsimas nieko neišsprendė – komandos santykius aiškinsis 11 m baudinių serijoje.

Antrasis kėlinys: Portugalija – Lenkija 1:1. R.Sanchesas (33 min.)/R.Lewandowskis (2 min.)

Pirmosios penkios antrojo kėlinio minutės nepriminė gražaus atakuojančio futbolo, kurį rinktinės rodė pirmajame kėlinyje.

55-ąją minutę C.Ronaldo susikūrė erdvės smūgiui baudos aikštelėje, bet nesugebėjo pasižymėti iš aštraus kampo.

Portugalija vis dažniau kėlė grėsmę lenkams, bet pasižymėti nesugebėjo. Netrukus ir Lenkija atsakė keliais savo išpuoliais, bet portugalai apsigynė.

Daugiau progų komandos neturėjo ir turėjo keliauti žaisti pratęsimą.

Pirmasis kėlinys: Portugalija – Lenkija 1:1. R.Sanchesas (33 min.)/R.Lewandowskis (2 min.)

Pirmasis rungtynių įvartis krito pačioje mačo pradžioje – 2 min. pasižymėjo Lenkijos rinktinės žvaigždė Robertas Lewandowskis.

Tai buvo tik pirmasis Miuncheno „Bayern“ puolėjo įvartis čempionate. Jam perdavimą atliko Kamilas Grosickis, kuris susikūrės erdvės ir perdavė kamuolį į baudos aikštelę – R.Lewandowskis teliko iš arti jį nukreipti į vartus.

Portugalai bandė perimti rungtynių eigą – valdė kamuolį, bet pavojingų progų nesukūrė. Lenkai pamėgino atsakyti greitu išpuoliu, bet tolimas Arkadiušo Miliko smūgis buvo netikslus.

28-ąją minutę C.Ronaldo sulaukė progos smūgiui – lenkai jam paliko erdvės, o puolėjas nedvejojo – galingai smūgiavo, bet vartininkas lengvai sugavo kamuolį.

33-ąją minutę įspūdingą įvartį pelnė aštuoniolikmetis Renato Sanchesas – jam perdavimą kulnu atliko Nani.

Po kelių akimirkų lenkai surengė pavojingą išpuolį prie portugalų vartų, bet viskas galiausiai baigėsi pražanga prieš C.Ronaldo.

Kelias. Portugalija F grupėje liko trečia, bet aštuntfinalyje per pratęsimą 1:0 palaužė favorite laikytą Kroatiją. Lenkija C grupėje liko antra, o aštuntfinalyje po 11 m baudinių serijos įveikė Šveicariją.

Stadionas. Rungtynės vyks „Stade Vélodrome“ stadione Marselyje, kuris talpina 67 tūkst. žmonių. Stadionas duris atvėrė 1938 metais.

Teisėjai. Rungtynėms teisėjaus vokietis Felixas Brychas. Jam padės dar du vokiečiai – Markas Borschas ir Stefanas Luppas. Ketvirtasis teisėjas – serbas Miloradas Mažičius.

Ką jie sakė I. „Mes žinome savo stiprybes ir tai, ką galime padaryti. Čia nėra jokių siurprizų, kad esame šiame etape. Progresuojame ir tikimės parodyti gerą futbolą“, – prieš rungtynes sakė Lenkijos treneris Adamas Nawalka.

Ką jie sakė II. „Čia nėra favoritų – abi komandos turi lygius šansus laimėti. Nemanau, kad žaidėme prieš panašią komandą – jų strategija yra puiki“, – sakė Portugalijos rinktinės treneris Fernando Santos.

Cristiano Ronaldo (Portugalija). Čempionų lygos finale lemiamą 11 metrų baudinį įmušęs C.Ronaldo jau šiandieną yra vienas geriausių šalies futbolininkų. Su Madrido „Real“ triumfavęs prestižiniame Europos klubų turnyre dabar jis trokšta į priekį vesti savo rinktinę. C.Ronaldo yra rezultatyviausias Portugalijos rinktinės narys. Jis sužaidė 125 mačus ir įmušė 56 įvarčius. Po dar dviejų mačų C.Ronaldo pasieks Luiso Figo sužaistų rungtynių rekordą. C.Ronaldo dievina būti įvykių sūkuryje, o Portugalijos rinktinei būtina, kad jis spindėtų Prancūzijoje, jeigu ekipa nori turėti šansų.

Robertas Lewandowskis (Lenkija). Skeptikai galvojo, kad R.Lewandowskiui perėjimas į Miuncheno „Bayern“ iš Dortmundo „Borussia“ komandos 2014-aisiais gali pakenkti. Esą puolėjas pradės strigti, bet R.Lewandowskis tik įrodė, kad yra vienas geriausių pasaulyje. Ir jis vis gerėja. R.Lewandowskis chirurginiais smūgiais naikina varžovų gynėjų pastangas, bet yra pavojingas ir žaisdamas nugara į vartus. Jis puikiai valdo kamuolį, turi daug jėgos ir kelia tikrą baimę. 27 metų puolėjas yra neabejotina Lenkijos žvaigždė ir svarbiausia viltis į sėkmę.

Portugalijos treneris. Fernando Santosas. Jeigu komandai reikia remonto – kvieskite F.Santosą. Šis strategas užsitarnavo reputaciją atstatydamas problemų turinčias komandas. Jis vadovavo Graikijos rinktinei po 2012 metų pasaulio čempionato ir su ja pirmuosius 15 mėnesių nepatyrė pralaimėjimų. Prie Portugalijos jis prisijungė po 2014 metų pasaulio čempionato. Tuomet portugalai neįveikė grupės etapo, o „Euro 2016“ atranką pradėjo pralaimėjimu Albanijai. Tada F.Santosas iškovojo 7 pergales iš eilės. Jis netgi su Portugalija pasiekė pirmąją pergalę prieš italus per 39 metus. Portugalija pirmą kartą per 42 metus nugalėjo Argentiną.

Lenkijos treneris. Adamas Nawalka, kuris su Lenkija žaidė 1978 metų pasaulio čempionate, ekipos treneriu tapo 2013 metų spalį. A.Nawalka į rinktinę žengė po darbo „Gornik“ komandoje, kurią vos po šešių mėnesių darbo pakėlė į aukščiausiąjį divizioną. Kai A.Nawalka prisijungė prie Lenkijos rinktinės, „Gornik“ Lenkijoje pirmavo. Jis yra trumpai dirbęs tuomečio Lenkijos rinktinės trenerio Leo Beenhakkerio asistentu per „Euro 2008“ atranką