Didieji Portugalijos žygiai: pusfinalių prisiminimai – kartūs

Portugalų sirgaliai Europos futbolo čempionato pusfinalio rungtynių su Velso komanda laukia nerimaudami. Portugalijos rinktinė yra favoritė, bet istorija jai labai nepalanki – portugalai žaidė jau šešiuose Europos ir pasaulio pirmenybių pusfinaliuose, bet laimėjo vos kartą.

Portugalijos sirgaliai trokšta, kad rinktinė pagerintų pusfinalių statistiką.<br>AP nuotr.
Portugalijos rinktinės treniruotė.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (14)

Rolandas V.Eidvilas

2016-07-06 18:32, atnaujinta 2017-05-19 16:47

Portugalijos rinktinei patekti į finalą vienintelį sykį pavyko 2004 metų Europos čempionate. Kituose trijuose Europos ir dviejuose pasaulio čempionatuose portugalai į finalą praleido varžovus.

Portugalijos rinktinė pasaulio čempionate pirmą kartą žaidė 1966 metais. Portugalams iškart pavyko nudžiuginti savo aistruolius pergalėmis ir turnyro debiutantai jau pirmuoju bandymu pateko tarp keturių stipriausių pasaulio komandų.

Vis dėlto žengti į finalą Eusebio bei jo bendražygiai nesugebėjo. Iki tol visas ketverias rungtynes laimėjusi Portugalijos rinktinė pusfinalyje Londono „Wembley“ stadione pripažino šeimininkės Anglijos komandos pranašumą 1:2. Portugalai daug atakavo, bet praleido du staigius varžovų antpuolius, per kuriuos 30-ąją ir 80-ąją min. reikiamoje vietoje atsidūrė du įvarčius įmušęs Bobby Charltonas.

Dar po poros minučių vyresnysis B.Charltono brolis Jackas ranka sustabdė į anglų vartus skriejusį kamuolį ir portugalai gavo teisę mušti baudinį. Eusebio sumažino skirtumą, bet pasižymėti antrą kartą Portugalijos futbolininkai nebespėjo.

Po 18 metų Portugalijos rinktinė antrą kartą įžengė į tą pačią upę. Debiutuodami Europos čempionate portugalai irgi pateko į pusfinalį, bet jame pralaimėjo šeimininkams. 1984 metų Senojo žemyno pirmenybėse į finalą teko praleisti Prancūzijos ekipą, kuriai Portugalijos rinktinė Marselyje nusileido 2:3.

Pagrindinis rungtynių laikas baigėsi lygiosiomis 1:1 (įvarčius mušė prancūzas Jeanas Francois Domergue‘as ir portugalas Jordao), o 8-ąją pratęsimo minutę po antrojo Jordao įvarčio Portugalijos komanda išsiveržė į priekį. Tačiau J.F.Domergue‘ui ir Micheliui Platini užteko laiko, kad sugrąžintų „mėlyniesiems“ pranašumą.

Šios rungtynės vadinamos vienomis geriausių Europos pirmenybių istorijoje. „Daug metų nemačiau tokių rungtynių“, – tiesioginiame eteryje ištarė BBC televizijos komentatorius Johnas Motsonas.

Tuos pačius žodžius pakartojo daugybė žmonių. Tarp jų – tuometinis Portugalijos rinktinės treneris Fernando Cabrita: „Esu visiškai išsekęs. Daug metų nemačiau tokių rungtynių. Šiandien laimėjo futbolas. Sveikinu Prancūziją, kuri nė akimirkai neišdavė savo atakuojančio stiliaus ir pelnytai pateko į finalą“.

Kito pusfinalio vėl reikėjo laukti gana ilgai. Trečiąjį kartą į šį etapą portugalai prasimušė tik per 2000 metų Europos pirmenybes, kuriose dėl vietos finale dar kartą susigrūmė su Prancūzijos ekipa.

Ir dar kartą neužteko 90 minučių – pagrindinis laikas vėl baigėsi lygiosiomis 1:1 (į taiklų portugalo Nuno Gomeso smūgį tuo pačiu atsakė prancūzas Thierry Henry). Prancūzijos rinktinės pergalę Briuselio stadione nulėmė 117-ąją min. Zinedine‘o Zidane‘o įmuštas baudinys. Tuo metu galiojo „auksinio įvarčio“ taisyklė, todėl portugalai nebeturėjo galimybės išlyginti rezultatą.

Šios rungtynės tapo didžiausiu karjeros košmaru portugalų gynėjui Abeliui Xavierui. Prieš trunyrą plaukus šviesiai nusidažęs ir tarp visų futbolininkų aiškiai išsiskyręs A.Xavieras antrojo kėlinio pabaigoje turėjo gerą progą išplėšti pergalę, bet per pratęsimą po Sylvaino Wiltord‘o smūgio ranka sustabdė į vartus skriejusį kamuolį. Austras teisėjas Gunteris Benko epizodo nematė, tačiau jo padėjėjas slovakas Igoris Šramka patarė skirti baudinį.

Portugalai ilgai ginčijosi dėl šio sprendimo, o po čempionato UEFA už pernelyg audringus ginčus skyrė A.Xavierui devynių mėnesių diskvalifikaciją (po apeliacijos bausmė buvo sumažinta iki šešių mėnesių).

Kitas Europos čempionatas 2004 metais vyko Portugalijoje ir šios šalies komanda pagaliau sugebėjo peržengti pusfinalio barjerą – šeimininkai Lisabonoje nugalėjo Nyderlandų rinktinę 2:1. Pirmojo kėlinio viduryje sirgalius iš vietų pakėlė Cristiano Ronaldo, antrajame kėlinyje skirtumą nuostabiu smūgiu padvigubino Maniche, dar keliomis progomis nepasinaudojo Pauleta ir Luisas Figo, o 63-ąją min. portugalo Jorge Andrade į savo vartus įmuštas įvartis nesutrukdė Portugalijos rinktinei švęsti pergalę.

Tiesa, šventė truko neilgai. Po kelių dienų Portugalijos futbolininkai finale pralaimėjo Graikijos komandai 0:1.

2006 metų pasaulio pirmenybių pusfinalyje portugalus vėl nuskriaudė baudinį įmušęs Z.Zidane‘as. Tiesa, tąkart baudinys buvo skirtas dar pirmajame kėlinyje, bet Z.Zidane‘o įvartis buvo vienintelis ir Prancūzijos rinktinė Miuncheno stadione iškovojo pergalę 1:0.

Baudinio skyrimas vėl sukėlė daug aistrų. Portugalų gynėjas Ricardo Carvalho tikrai lietė Th.Henry koją, bet prancūzas griuvo labai teatrališkai, o prieš krisdamas dar spėjo akimirką sudvejoti.

2012 metais portugalai ketvirtą kartą žaidė Europos pirmenybių pusfinalyje. Donecko stadione varžovė buvo čempionės vardą gynusi Ispanijos rinktinė, kuriai nepavyko įrodyti pranašumo nei per pagrindinį laiką, nei per pratęsimą. Per 120 min. nė viena komanda įvarčio neįmušė, o baudinių serijoje ispanai nugalėjo 4:2.

Portugalijos rinktinėje pasižymėjo Pepe ir Nani, o Joao Moutinho ir Bruno Alveso smūgiai tikslo nepasiekė. Komandos lyderio C.Ronaldo eilė neatėjo – jis turėjo mušti penktas.