Ryškiausi „Euro 2020“ pirmojo turo akcentai: žvilgsnis į atradimus ir nusivylimus

Birželio 11-ąją startavusios „Euro 2020“ pirmenybės vis labiau įgauna pagreitį. Visos 24 čempionate rungtyniavusios komandos jau sužaidė po vienas rungtynes.

Pirmasis Europos čempionato turas buvo kupinas įsimintinų momentų.<br>AFP/AP/Reuters/Scanpix nuotr. koliažas.
Anglija iškovojo istorinę pergalę.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Italijos žaidėjai džiaugėsi pergalingai prasidėjusiu čempionatu.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Italijos rinktinės džiaugsmas dėl antrojo įvarčio.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Italijos rinktinės džiaugsmas dėl antrojo įvarčio.<br>AFP/Scanpix nuotr.
M.Hummelsas pasiuntė kamuolį į savo vartus.<br>AP/Scanpix nuotr.
Patrikas Schickas pelnė du įvarčius įvarčius.<br>AP/Scanpix nuotr.
Po R.Mako smūgio kamuolys nuo lenkų vartininko W.Szczęsny pateko į vartus.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Belgijos futbolininkai šventė lengvą pergalę.<br>AFP/Scanpix nuotr.
A.Dziuba.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Danų futbolininkas Ch.Eriksenas susmuko aikštėje pirmojo kėlinio pabaigoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Danų futbolininkas Ch.Eriksenas susmuko aikštėje pirmojo kėlinio pabaigoje.<br>AFP/„Scanpix“ nuotr.
Nyderlandų ir Ukrainos rinktinių dvikovos akimirka.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (18)

Jun 16, 2021, 2:35 PM

Per penkias pirmąsias dienas vienuolikoje Europos stadionų netrūko nei įspūdingų momentų, nei netikėtumų.

Per penkias pirmąsias dienas vienuolikoje Europos stadionų netruko nei įspūdingų momentų, nei netikėtumų.

Portalas lrytas.lt kviečia prisiminti pirmąjį „Euro 2020“ turą ir apžvelgti pačius įdomiausius jo epizodus, gražiausius įvarčius bei didžiausius nusivylimus.

Turo rungtynės: Nyderlandai – Ukraina

Net penkių įvarčių dramą padovanojusi birželio 13-ąją dieną Amsterdame vykusi Nyderlandų ir Ukrainos futbolo rinktinių dvikova atmintyje įstrigs daugeliui šio sporto gerbėjų.

Oranžiniai-geltonai nusidažiusioje Johano Cruyffo arenoje susirinkę žiūrovai jau nuo pirmųjų akistatos minučių įsitikino, kad šiame mače dominuos tik puolimas.

Nors pirmajame kėlinyje pasižymėti nepavyko nė vienai iš rinktinių, tačiau nuobodžiauti futbolo sirgaliams nebuvo kada – pavojingi epizodai abiejose aikštelės pusėse liejosi lyg iš gausybės rago.

Įvarčių lietus virš Amsterdamo pasipylė antroje mačo pusėje.

Taiklių smūgių sąskaitą pirmasis atidarė Georginio Wijnaldumas, kuris 52-ąją min. atsidūrė laiku ir vietoje bei pasinaudojo Ukrainos vartų sargo Georgijaus Buščiano prarasta pozicija. Įvartis į viršutinį vartų kampą išvedė Nyderlandų komandą į priekį.

„Kalk geležį, kol karšta“, – sako lietuvių liaudies patarlė, o ją patvirtino vos po septynių minučių aikštelės šeimininkų pranašumą padvigubinęs Woutas Weghirstas.

Prie sienos priremti Ukrainos futbolininkai neketino pasiduoti – 75-ąją rungtynių minutę skirtumą sušvelnino įspūdingo grožio įvartį įmušęs Andrijus Jarmolenka, o 79-ąją min. skaičius švieslentėje išlygino standartinę progą realizavęs Romanas Jeremčiukas.

Per kiek daugiau nei 20 minučių įmuštų keturių įvarčių fiesta neketino liautis.

85-ąją min. Nyderlandų rinktinę dar kartą į priekį išvedė Denzelis Dumfriesas. Jo pergalingu tapęs įvartis leido Nyderlandų rinktinei sėkmingai po devynerių metų pertraukos sugrįžti į Europos futbolo čempionatą.

Gynybos prasme abi komandos toli gražu nesužaidė tobulų rungtynių, tačiau įspūdingi epizodai puolime lėmė, kad ši Nyderlandų ir Ukrainos C grupės dvikova tapo tikra pirmojo turo puošmena.

Turo nelaimė: Christiano Erikseno sustojusi širdis

Vos antrąją „Euro 2020“ čempionato dieną ilgai laukta futbolo šventė vos nevirto tragedija. B grupės dvikovos tarp Danijos ir Suomijos rinktinių metu danas Christianas Eriksenas pirmojo kėlinio pabaigoje krito ant stadiono vejos be jokių gyvybės ženklų.

Savo rinktinę aistringai Kopenhagoje palaikę sirgaliai nutilo. Ne tik Daniją, bet ir visą futbolo bendruomenę persmelkė įtampos ir nežinios atmosfera.

Į „Parken“ stadioną įbėgo ir ašaromis apsipylusi nelaimės ištikto Ch.Erikseno žmona, o ją tuoj pat raminti bandė Danijos rinktinės vartininkas Kasperas Schmeichelis bei komandos kapitonas Simonas Kjaeras.

Pastarasis taip pat atliko svarbią misiją bei parodė savo lyderyste iki kol medikų brigada pasiekė Ch.Erikseną. S.Kjaeras atliko būtiniausius pirmosios pagalbos veiksmus – apvertė nukentėjusįjį ant šono, atlasvino kvėpavimo takus bei ištraukė liežuvį tam, kad jis nepaspringtų.

Medikų brigadai pasiekus Ch.Erikesną jo komandos draugai apsupo nelaimės ištiktą lyderį žiedu, o medikai panaudodami defibriliatorių atgaivino sąmonės netekusį daną, kurio širdis, pasak jų, jau buvo sustojusi.

Atgaivintas futbolininkas buvo išgabentas į ligoninę, o rungtynės – laikinai nutrauktos.

Dvikovą pratęsti buvo nuspręsta tik sužinojus, kad Ch.Erikseno būklė stabilizavosi ir ligoninėje pavojus jo gyvybei nebegresia.

Per šią daugiau nei valandą trukusią ir nežinia aptemdytą akimirką savo vienybę pademonstravo ir „Parken“ stadione susirinkę Danijos ir Suomijos sirgaliai.

Palaikydami nelaimės ištiktą futbolininką jie kartu skandavo bendrą skanduotę. Suomiai ją pradėdavo skanduodami „Christian“, o danai užbaigdavo „Eriksen“.

Dar tą patį vakarą Ch.Erikesno agentas patvirtino, kad futbolininkas jau pats gali kvėpuoti ir kalbėti, o po kelių dienų nelaimės ištiktas danas pasidalino asmenuke bei perdavė linkėjimus.

Šiuo metu Ch.Eriksenas vis dar yra ligoninėje, kurioje jam atliekami išsamūs tyrimai.

Užsienio kardiologai mano, kad danas profesionaliai nebegalės žaisti futbolo, tačiau svarbiausia, kad birželio 12-ąją įvykusi nelaimė netapo viena didžiausių visų laikų tragedijų Europos futbolo čempionato istorijoje.

Turo įvartis: Patriko Schicko salvė į škotų vartus

Birželio 14-ąją vykusių D grupės rungtynių tarp Škotijos ir Čekijos rinktinių metu tikrą įvartį gražuolį įmušė čekas Patrikas Schickas.

Čekijos futbolo rinktinę į priekį Glazgo „Hampden Park“ stadione vedęs 25 metų Lėverkuzeno „Bayer“ puolėjas pasižymėjo du kartus.

Pirmąjį kartą jis škotų vartininką taikliu smūgiu galva nuginklavo 42-ąją min., o antrajame kėlinyje padidino Čekijos rinktinės pranašumą įmušdamas įspūdingo grožio įvartį.

Atsilikdami škotai bandė užgulti priešininkų aikštės pusę, tačiau pamiršo apie savo vartų saugumą. Per daug paskubėję aikštelės šeimininkai prarado kamuolį ir nebesuspėjo persigrupuoti savo gynybinės linijos.

Greitoje atakoje atsidūręs čekas P.Schickas priėmė sprendimą smūgiuoti kaire koja praktiškai iš aikštelės vidurio ir taip užlupo į savo vartų prieigas nespėjusio grįžti škotų vartininko.

Čeko rizika pasiteisino – svečiai laimėjo dvikovą 2:0, o įspūdingą įvartį įmušęs P.Schickas po akistatos sulaukė ne tik futbolo aistruolių bei ir specialistų pagyrų – tai buvo ne tik labai gražus, bet ir techniškai atliktas smūgis.

Turo citata: Artiomas Dziuba: „Romelu Lukaku turbūt buvo sukrėstas, kai pamatė mūsų gynybą“

2018-ųjų pasaulio futbolo čempionate į stipriausiųjų aštuonetą patekusi Rusijos futbolo rinktinė nemažai ambicijų sau kėlė ir „Euro 2020“ pirmenybėse. Vis dėlto daugelis užsisvajojusių rusų į realybę buvo sugražinti jau pirmose čempionato rungtynėse.

Sankt Peterburge vykusioje B grupės dvikovoje rusai 0:3 (0:2) neturėjo jokių vilčių prieš Belgijos futbolo rinktinę.

Belgai visus reikalus sutvarkė dar pirmajame kėlinyje – nuo pat pirmųjų akistatos minučių varžovus užgulę svečiai į priekį išsiveržė dar 10-ąją akistatos minutę.

Po apmaudžios Rusijos gynėjų klaidos vienas prieš vartus likęs Rumelu Lukaku išvedė belgus į priekį.

Šį įvartį jis skyrė tą pačią dieną nelaimės ištiktam savo bičiuliui Milano „Inter“ klube Ch.Eriksenui.

„Chrisai, Chrisai, myliu tave!“, – sušuko R.Lukaku Ch.Eriksenui, kuris šeštadienį ne juokais išgąsdino visą futbolo pasaulį.

Po dar vienos Rusijos rinktinės klaidos 34-ąją min. belgų pranašumą padvigubino po keitimo pasirodęs Thomasas Meunieris.

Trečiąjį belgų įvartį 88-ąją min. įmušė dar kartą pasižymėjęs R.Lukaku.

Po šios dvikovos Rusijos rinktinės kapitonas Artiomas Dziuba ironizavo ir pirštu dūrė į rusų komandos gynybą.

„R.Lukaku turbūt buvo sukrėstas, kai pamatė mūsų gynybą. Mes gynėmės labai blogai, o geros komandos, kaip Belgija, tokių klaidų neatleidžia“, – po akistatos samprotavo rusas.

Turo skaičius: 55 662

Tiek žiūrovų Vengrijos sostinėje Budapešte stebėjo F grupės dvikovą tarp aikštelės šeimininkų ir Europos čempionės titulą ginančios Portugalijos rinktinės.

„Puskas Arena“ yra vienintelis „Euro 2020“ stadionas, kuriame nėra ribojamas žiūrovų skaičius tribūnose.

Dėl visą pasaulį sukausčiusios COVID-19 pandemijos kitose 10 pirmenybių stadionų dvikovas gali stebėti kur kas kuklesnis kiekis sirgalių, tačiau Vengrijoje pasiskiepijusiems nuo COVID-19 praktiškai nėra jokių ribojimų, todėl akistata su portugalais atmosferos prasme daugelį nukėlė į laikus, kai futbolo dvikovos vykdavo pilnutėliuose stadionuose.

Aistringai savo sirgalių palaikoma Vengrijos rinktinė didvyriškai laikėsi iki 84 dvikovos minutės.

Vos per aštuonias minutes portugalai aikštelės šeimininkams įmušė net tris įvarčius ir „Puskas Arena“ stadione „išjungė šviesas“ švęsdami pergalę 3:0 (0:0).

Turo nusivylimas: Lenkijos rinktinė

Prieš šią birželio 14-ąją vykusią E grupės dvikovą tarp Lenkijos ir Slovakijos rinktinių lenkai buvo laikomi šios poros favoritais.

Vis dėlto vieną geriausių pasaulio futbolininkų Robertą Lewandowskį savo gretose turinti Lenkiją „Euro 2020“ pirmenybes pradėjo skaudžiu akordu – pašalintas žaidėjas ir patirtas pralaimėjimas 1:2 (0:1).

Pirmąjį signalą Lenkijos rinktinės aistruoliai gavo dar pirmajame kėlinyje. 18-ąją min. krito kurioziškas slovakų įvartis: Robertas Makas kairiam krašte apėjo du lenkus ir smūgiavo iš artimo kampo: kamuolys pataikė į virpstą ir nuo lenkų vartininko Wojciecho Szczęsny atsidūrė vartuose – 0:1.

Pirmoje dvikovos pusėje ilgiau už savo varžovus kamuolį kontroliavusi Lenkijos rinktinė į slovakų vartų plotą nepataikė nė karto.

Antrojo kėlinio pradžioje vaizdas pasikeitė. Lenkija įjungė aukštesnę pavarą ir vos per 30 sekundžių nuo kėlinio pradžios Karolis Linetty smūgiu iš kelių metrų išlygino rezultatą – 1:1.

Vis dėlto lenkų džiaugsmas netruko itin ilgai.

62-ąją min. lenkai liko mažumoje, kai Grzegorzas Krychowiakas užlipęs ant savo varžovo pėdos gavo antrą geltoną kortelę ir turėjo palikti aikštę.

Slovakai žaibiškai pasinaudojo šia proga ir 69-ąją min. po kampinio Milanas Skriniaras baudos aikštelėje laisvas gavo kamuolį ir pro gynėjų kojas pataikė į apatinį kampą bei išvedė slovakus į priekį 2:1.

Ne tik į šią rinktinę, bet ir į trenerį iš Portugalijos P.Sousa daug ambicijų dėję Lenkijos rinktinės sirgaliai turėjo nuryti karčią piliulę.

Vienintelė paguoda lenkams tapo parankus kitos E grupės dvikovos rezultatas. Ispanijos ir Švedijos rinktinės Sevilijoje sužaidė lygiosiomis 0:0.

Turo žaidėjas: Cristiano Ronaldo

F grupės dvikova tarp Vengrijos ir Portugalijos rinktinių pateko į Europos futbolo čempionato istoriją. Šios akistatos metu portugalas Cristiano Ronaldo ne tik atvedė savo rinktinę į pergalę, bet ir pagerino ne vieną pirmenybių rekordą.

Europos futbolo čempionės titulą ginanti Portugalija įveikė savo varžovus 3:0 (0:0), o dviejų įvarčių autoriumi tapo ekipos kapitonas C.Ronaldo.

36-erių portugalas tarpo visų laikų rezultatyviausiu Europos čempionato futbolininku. Per pirmenybių istoriją jis iš viso įmušė net 11 įvarčių ir aplenkė legendinį prancūzą Michelį Platini.

C.Ronaldo taip pat pateko į istoriją kaip pirmasis futbolininkas, kuris dalyvavo penkiuose Europos futbolo čempionato finaliniuose etapuose ir visuose iš jų įmušė bent vieną įvartį.

Pergalingai pasibaigusioje dvikovoje prieš Vengrijos rinktinę portugalas pirmą kartą pasižymėjo 87-ąją min., kai realizavo 11 metrų baudinį ir padidino savo rinktinės pranašumą – 2:0.

Kraujo skonį pajutęs Portugalijos rinktinės kapitonas trečiąjį rinktinės ir antrąjį savo įvartį „sumedžiojo“ jau per pridėtą antrojo kėlinio laiką, kai puikaus derinio su Rafu Silva jis apsivarė ne tik kelis Vengrijos gynėjus, bet ir šios rinktinės vartininką bei pasiuntė kamuolį į tuščius vartus.

Turo komanda: Italijos futbolo rinktinė

Romos olimpiniame stadione vykusiosiose atidarymo rungtynėse spindėjusi Italijos futbolo rinktinė susižėrė pirmojo „Euro 2020“ etapo laurus.

A grupės dvikovoje italai 3:0 (0:0) susitvarkė su Turkijos futbolo rinktine ir iškovojo pirmąją ne tik savo, bet ir viso čempionato pergalę.

Nors visus tris įvarčius Roberto Mancini auklėtiniai įmušė antrajame kėlinyje, tačiau rinktinių lygių skirtumas pasimatė jau nuo pat pirmųjų akistatos akimirkų.

Pirmoje rungtynių pusėje nepramušta Turkijos rinktinės gynybos siena ėmė griūti po pertraukos, o pirmasis dvikovos sąskaitą atidarė turkas Marihas Demiralis kuris 53-ąją min. baudos aikštelėje bandė atmušti kamuolį kūnu, tačiau pasiuntė jį į savo vartus.

Stadiono įaudrinta ir į priekį išsiveržusi Italijos futbolo rinktinė ėmė mėgautis žaidimu. Turkai ir toliau buvo bedančiai puolime, o aikštės šeimininkai savo pranašumą padvigubino 66 min., kai taikliu smūgiu pasižymėjo Ciro Immobile.

Italijos rinktinės lyderis prisidėjo ir prie trečiojo savo komandos įvarčio, kai 79 min. po jo perdavimo paskutinę vinį į Turkijos rinktinės karstą įkalė Lorenzo Insigne.

Tai buvo jau 28-osios nepralaimėtos Italijos rinktinės rungtynės iš eilės.

Abiejose aikštės pusėse be priekaištų žaidę italai pasiuntė žinią visam futbolo pasauliui – jie yra pasiruošę sugrįžti į šio sporto elitą.

P.S.

„Football's Coming Home“ (Futbolas grįžta namo – red.). Birželio 13-oji diena pateko į Anglijos futbolo rinktinės istoriją.

Giliomis futbolo tradicijomis garsėjanti Anglija dar niekada nebuvo pergalingai pradėjusi Europos futbolo čempionato.

Visos pirmosios Europos pirmenybių dvikovos anglams pasibaigdavo pralaimėjimais arba lygiosiomis. Net devynių iš eilės skausmingų dūrių seriją Anglijos futbolo rinktinė nutraukė savo gimtinėje.

„Wembley“ stadione, Londone, vykusiose D grupės rungtynėse Anglija 1:0 (0:0) įveikė pasaulio vicečempionę Kroatijos vienuolikę ir pirmą kartą istorijoje pergalingai pradėjo Europos futbolo čempionatą.

Antrasis turas

Komandoms ilsėtis nėra kada. Antradienį pasibaigus pirmajam „Euro 2020“ turui, 24 stipriausios Europos futbolo rinktinės savo akistatas tęs jau nuo trečiadienio.

Trečiadienį iš viso bus sužaistos trejos antrojo Europos čempionato turo rungtynės.

Turą B grupėje 16 val. Lietuvos laiku pradės Rusijos ir Suomijos rinktinės. Po šios akistatos dvikovų maratonas kelsis į A grupę, kurioje 19 val. susigrums Turkijos ir Velso, o 22 val. Italijos ir Šveicarijos rinktinės.

Visų dvikovų eigą galėsite sekti lrytas.lt portale.