Kuo skiriasi salės futbolas nuo futbolo: kitoks net ir kamuolys

Mažesnė aikštė ir mažesnis žaidėjų skaičius. Tai du pagrindiniai skirtumai tarp salės futbolo ir didžiojo futbolo. Tokį esminį nesutapimą iš karto pastebės bet kuris žmogus, net ir pirmą kartą patekęs į salės futbolo rungtynes arba įsijungęs jų transliaciją.

Salės futbole yra ir krepšiniui įprastų taisyklių.<br>M.Patašiaus nuotr.
Salės futbole yra ir krepšiniui įprastų taisyklių.<br>T.Bauro nuotr.
Salės futbolo kamuolys truputį mažesnis ir gerokai minkštesnis negu tradicinio futbolo. Dėl to salės futbolo kamuolys nuo grindų atšoka kone dukart prasčiau nei futbolo kamuolys nuo vejos.<br>T.Bauro nuotr.
Salės futbolo kamuolys truputį mažesnis ir gerokai minkštesnis negu tradicinio futbolo. Dėl to salės futbolo kamuolys nuo grindų atšoka kone dukart prasčiau nei futbolo kamuolys nuo vejos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Sep 20, 2021, 11:48 AM, atnaujinta Sep 21, 2021, 7:51 AM

Tačiau net pradedantysis salės futbolo žiūrovas taip pat greitai turėtų pastebėti, kad šio žaidimo ir futbolo taisyklėse yra nemažai kitų didelių skirtumų. Kuo gi skiriasi salės futbolas nuo futbolo?

Be abejo, du pagrindiniai skirtumai – aikštės dydis ir žaidėjų skaičius. Per salės futbolo rungtynes aikštėje būna po penkis abiejų komandų žaidėjus. Komandos penketą sudaro vartininkas ir keturi aikštės žaidėjai. Šis skaičius nesikeičia nuo tada, kai prieš aštuonis dešimtmečius buvo sukurtos pirmosios salės futbolo taisyklės.

Žaidimo aikštė bėgant metams išsiplėtė. Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje šiuolaikinio salės futbolo pradininkai žaidė krepšinio aikštėje, o dabar oficialios FIFA varžybos rengiamos aikštėje, kurios dydis yra toks pat kaip rankinio aikštės: ilgis – 40 metrų, plotis – 20 metrų.

Tiesa, oficialiose FIFA taisyklėse numatyta, kad žemesnio lygio varžybos gali būti rengiamos kitokio dydžio aikštėje, bet jos ilgis turėtų būti 38–42 metrai, plotis – 20–25 metrai. Žemesnio lygio salės futbolo varžybose taip pat leidžiama truputį pakeisti kitas taisykles. Todėl, pavyzdžiui, kai kuriose nacionalinėse lygose rungtynės trunka ne 40 minučių, bet 48 minutes.

Prieš aštuonis dešimtmečius nemažai salės futbolo taisyklių buvo paimtos iš krepšinio ir nuo tada beveik nepasikeitė. Salės futbolo rungtynėse žaidžiami du kėliniai po 20 minučių, laikrodis stabdomas kamuoliui išskriejus į užribį arba žaidėjui prasižengus nėra ribojamas keitimų skaičius, komandos per kėlinį gali paprašyti vienos minutės pertraukėlės. Salės futbole, kaip ir rankinyje, keitimą galima atlikti be kuriuo metu, nestabdant žaidimo.

Įdomu, kad kai kurios iš krepšinio atkeliavusios taisyklės bėgant laikui salės futbole pasikeitė mažiau nei pačiame krepšinyje.

Salės futbole, kaip ir futbole, prasižengę žaidėjai baudžiami geltonosiomis ir raudonosiomis kortelėmis. Pažeidimai, už kuriuos skiriamos kortelės, salės futbole ir futbole sutampa, tačiau, pagal salės futbolo taisykles, raudonąja kortele nubaustą žaidėją praradusi komanda mažumoje lieka ne iki rungtynių pabaigos.

Vietoj pašalinto futbolininko po 2 minučių arba mažumoje žaidžiančiai komandai praleidus įvartį į aikštę galima įleisti kitą žaidėją (kaip ledo ritulyje).

Salės futbole skaičiuojamos komandų pražangos. Jei komanda per kėlinį prasižengia šešis kartus, į jos vartus skiriamas baudinys. Aikštėje pažymėti du taškai, iš kurių atliekami baudiniai. Nuo vieno baudinio taško iki vartų yra 6 metrai (iš šio taško atliekami baudiniai, skirti už baudos aikštelėje padarytas pražangas), nuo tolimesnio baudinio taško – 10 metrų (iš šio taško smūgiuojama, kai komanda prasižengia šešis kartus).

Jei teisėjas skiria baudos smūgį po paprastos pražangos, negalima spirti tiesiai į vartus. Komanda privalo atlikti bent vieną perdavimą. Baudos smūgį privaloma atlikti per 4 sekundes (skaičiuojant nuo tada, kai kamuolys pastatytas baudos smūgio atlikimo vietoje), o varžovai privalo nuo kamuolio atsitraukti 5 metrus.

4 sekundžių taisyklė galioja ir kamuoliui išlėkus į užribį. Iš užribio kamuolys ne išmetamas rankomis, kaip futbole, bet išspiriamas koja. Dar vienas didelis skirtumas – salės futbole visai nėra nuošalės taisyklės.

Kuriant pirmąsias salės futbolo taisykles dauguma vartininko teisių ir pareigų buvo nusižiūrėtos iš vandensvydžio taisyklių. Ir dabar salės futbolo vartininkų žaidimas reglamentuojamas daug griežčiau nei didžiajame futbole.

Salės futbolo vartininkas kamuolį privalo perduoti per 4 sekundes, nesvarbu, ar jį pagavo rankomis, ar sustabdė kojomis. Aikštės žaidėjai negali atlikti perdavimo atgal savo vartininkui, jei kamuolio nelietė varžovas. Anksčiau vartininkui net nebuvo leidžiama pereiti į kitą aikštės pusę, bet ši taisyklė buvo pakeista ir dabar į varžovų pusę perėjęs vartininkas gauna aikštės žaidėjo teises.

Salės futbolo baudos aikštelė ir vartai yra tokio pat dydžio, kaip rankinio baudos aikštelė ir vartai. Baudos aikštelės linija nubrėžta 6 metrai nuo vartų, vartų aukštis – 2 metrai, plotis – 3 metrai.

Salės futbolo kamuolys truputį mažesnis ir gerokai minkštesnis negu futbolo. Dėl to salės futbolo kamuolys nuo žemės atšoka kone dukart prasčiau nei futbolo kamuolys.

Per oficialias vyrų futbolo rungtynes žaidžiama kamuoliu, kurio apskritimo ilgis yra 68–70 cm. Salės futbolo kamuolio apskritimo ilgis – 62–64 cm. Iš dviejų metrų aukščio mestas futbolo kamuolys nuo žemės turi atšokti 125–155 cm, o salės futbolo kamuolys – tik 50–65 cm.