Kvapą gniaužusiame pasaulio futbolo čempionato finale – Argentinos triumfas po baudinių serijos K. Mbappe finale įmušė tris įvarčius ir gavo Auksinį batelį

Beveik mėnesį Katare trukęs pasaulio futbolo čempionatas sekmadienį baigėsi ilgai lauktu finalu, kuriame Lusailo stadione Argentinos ir Prancūzijos rinktinės surengė kvapą užgniaužusį mūšį, o čempionus lėmė baudinių serija. Pagrindinis laikas baigėsi 2:2, pratęsimas – 3:3, o po baudinių serijos 4:2 triumfavo Argentina.

Argentinos rinktinei įteikta pasaulio čempionų taurė.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Argentinos triumfas.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Kylianas Mbappe po finalo.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Kylianas Mbappe.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Argentinos džiaugsmas..<br> SIPA/Scanpix nuotr.
L.Messi įvartis.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Pražanga prieš A.di Marią.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 A.di Marios įvartis.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Finalas:  Argentina prieš Prancūziją.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 LIonelis Messsi ir Kylianas Mbappe.<br> dpa/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (20)

Dec 18, 2022, 4:30 PM, atnaujinta Dec 19, 2022, 1:32 PM

Argentinai tai trečiasis titulas.

Finale sprendėsi ir Auksinio batelio laimėtojo klausimas: komandų lyderiai Lionelis Messi ir Kylianas Mbappe iki finalo buvo pelnę po penkis įvarčius. Rezultatyiausiu tapo tris įvarčius finale įmušęs ir iki aštuonių savo sąskaitą padidinęs K.Mbappe, o L.Messi su 7 įvarčiais liko antras, tačiau jis džiaugėsi pagrindiniu trofėjumi.

Visus kitus asmeninius prizus gavo argentiniečiai: L.Messi gavo geriausiam žaidėjui skirtą Auksinį kamuolį, vartininkas Emiliano Martinezas – Auksinę pirštinę, o Enzo Fernandezas – geriausio jaunojo žaidėjo prizą.

Geriausias visų laikų finalas?

Rungtynių scenarijus dramatiškumu pranoko ir lakiausią fantaziją.

Argentina pirmavo 2:0 po L.Messi (23 min. iš baudinio) ir Angelo di Marios (36 min.) įvarčių, tačiau viskas pasikeitė per dvi minutes antrojo kėlinio pabaigoje, kai dukart įmušė K. Mbappe (80 min. iš baudinio ir 81 min.).

Pratęsime 108 min. Argentina įšsiveržė priekį 3:2 po L.Messi įvarčio, tačiau pabaigoje K.Mbappe uždirbo baudinį ir 118 min. išlygino rezultatą - 3:3.

Baudinių serijoje K.Mbappe ir L.Messi mušė pirmi ir rodė pavyzdį, tačiau paskui prasidėjo prancūzų bėdos. Jie suklydo du sykius, o vartininkas Hugo Llorisas neatrėmė nė vieno baudinio ir viskas baigėsi 4:2 argentiniečių triumfu.

Apdovanojimų ceremonijoje kai kurie prancūzai nusėmė gautus sidabro medalius, bet K.Mbappe liko su apdovanojimu, nors ir nusiminęs.

Pasaulio čempionų taurė buvo įteikta Argentinos rinktnės kapitonui 35 metų Lioneliui Messi. Jis prieš tai buvo apgaubtas arabišku drabužiu paauksuotais kraštais.

Rungtynės. Mačui teisėjavo lenkas Szymonas Marciniakas, garsėjantis skrupulingumu skaičiuojant pridėtą laiką.

Kaip ir tikėtasi, prancūzai atidavė iniciatyvą, todėl Argentina iškart atsikraustė prie jų vartų.

5 min. Alexio MacAlisterio smigį atrėmė Hugo Llorisas.

9 min. Cristiano Romero vartininko aikštelėje traumavo H.Llorisą. Jam prireikė medikų pagalbos.

17 min. Angelis di Maria iš 15 metrų laisvas smūgiavo virš vartų.

20 min. Olivier Giroud smūgis galva virš vartų, tačiau fiksuojama pražanga.

21 min. skiriamas baudinys į prancūzų vartus: Ousmane'as Dembele pagriovė prasiveržusį Angelį di Marią.

23 min. Lionelis Messi tobulai atliko atliko baudos smūgį su pauze (1:0). Tai šeštasis argentiniečio įvartis Katare.

27 min. Theo Hernandezas susidūrė su Lioneliu Messi, bet žvaigždei rimtos pagalbos neprireikė.

Prancūzijos rinktinė nė sykio nesmūgiavoi net į vartų pusę.

36 min. Angelis di Maria užbaigė tiksliu smūgiu Argentinos ataką po A.MacAlisterio perdavimo. Jau 2:0.  Argentinietis net susigraudino po įvarčio.

41 min. prancūzų treneris pakeitė iškart du žaidėjus. Aikštėje pasirodė Marcus Thuramas ir Randalas Kolo Muani.

Sz.Marciniakas pridėjo 7 minutes. Prancūzai pagaliau išsijudino, bet argentiniečiai ramiai gynėsi.

Antrasis kėlinys prasidėjo dar viena argentiniečių ataka: 46 min. H.Llorisas gelbėjo po pasyvaus gynėjų elgesio.

49 min. Rodrigo de Paulis smūgiavo po gražios atakos, bet vėl gelbėjo prancūzų vartininkas.

54 min. įspėtas Adrienas Rabiot už pražangą prie R.de Paulį.

59 min. Juliano Alvarezo smūgį smūgė atrėmė vartininkas.

60 min. L.Messi smūgį blokavo iškart trys prancūzai.

63 min. dar viena žaibiška argentiniečių ataka, gelbėjo tik iššokęs iš vartų H.Llorisas.

64 min. rungtynių herojus A.di Maria užleido vietą Marcosui Acunai.

66 min. pirma aštri prancūzų ataka.

67 min. pirmas prancūzų smūgis į vartų pusę, R.Kolo Muani po kampinio kamuolys pataikė į petį.

71 min. K.Mbappe pagalliau prasiveržė, bet ir smūgiavo virš vartų iš 16 metrų.

71 min. į aikštę metami Eduardo Camavinga ir Kingsley Comanas.

78 min. baudinys į Argentinos vartus. Nicolas Otamendi nugriovė prasiveržusį R.Kolo Muani.

80 min. Kylianas Mbappe smūgiavo į apatinį kampą ir sušvelnino rezultatą (2:1), nors Emiliano Rodriguezas lietė kamuolį.

82 min. K.Mbappe smūgis iš 15 metrų ir rezultatas tapo 2:2. Jam perdavimą atliko Marcus Thuramas.

84 min. R.Kolo Muani nepasiekė kamuolio po K.Mbappe perdavimo.

86 min. M.Thuramas įspėtas už vaidybą baudos aikštelėje.

Pridėtos 8 minutės.

90+3 min. K.Mbappe smūgis virš vartų.

90+4  min. A.Rabiot smūgis iš arti tiesiai į vartininką.

90+6 min. R.Kolo Muani išbėgas prieš vartus vienas, bet gynėjas sutrukdė smūgiuoti.

90+7 min. L.Messi galingas smūgis iš 20 metrų, bet H.Llorisas gelbėjo prancūzus.

Pratęsimas. Komandos sukaupė paskutines jėgas. Prancūzai yra jaunesni, o Argentinos komandai sunku atsigauti po šoko.

96 min. Christiano Romero šiurkščiai atakavo K.Mbappe.

105 min. Aikštėje ką tik pasirodžiusio Lautaro Martinezo smūgį iš 8 metrų blokavo prancūzų gynėjas Dayot Upamecano.

105+1 min. L.Martinezas iššoko vienas prieš vartus, bet smūgiavo šalia vartų.

108 min. L.Messi įvartis pakartotiniu smūgiu iš trijų metrų po vartininko atmušto kamuolio L.Martinezo smūgio - 3:2. Prancūzai padar neatleistiną klaidą gindamiesi.

Tai septintasis L.Messi įvartis šiame čempionate. Jis pasivijo K.Mbappe.

Argentiniečiai iš paskutiniųjų gynėsi rinkdami korteles.

116 min. baudinys į Argentinos vartus. K.Mbappe smūgį ranka blokavo Gonzalo Montielis.

117 min. K.Mbappe smūgis nuo 11 m žymos nepaliko vilčių vartininkui - 3:3.

120 min. po K.Mbappe perdavimo kamuolys vos nepataikė į virpstą.

120+3 min. R.Kolo Muani smūgį iš kelių metrų atrėmė Argentinos vartininkas. Kokia drama!

Viskas, čempionus turi išaiškinti baudiniai.

Baudinių serija nebuvo tokia dramatiška, kaip mačas: K.Mbpappe ir L.Messi mušė pirmi ir neklydo, bet tada du prancūzai neįmušė ir po ketvirtųjų smūgių Argentina triumfavo 4:2.

Auksinį baudinį įmušė Gonzalo Montielis, o Prancūzijos vartininkas Hugo Llorisas nesugebėjo nė sykio atmušti kamuolio.

G.Montielis – 4:2

Kelias. Iki finalo komandos sužaidė po šešerias rungtynes.

Argentina C grupėje 1:2 pralaimėjo Saudo Arabijai, 2:0 įveikė Meksiką ir 2:0 pranoko Lenkiją.

Aštuntfinalyje argentiniečiai įveikė Australiją 2:1, ketvirtfinalyje po baudinių nugalėjo Nyderlandus (2:2, baudiniai – 4:3), o pusfinalyje 3:0 sutriuškino Kroatiją.

Balansas – 4 pergalės, 1 lygiosios ir 1 pralaimėjimas.

Prancūzija D grupėje 4:1 įveikė Australiją, 2:1 pranoko Daniją ir 0:1 pralaimėjo Tunisui.

Aštuntfinalyje prancūzai 3:1 nugalėjo Lenkiją, ketvirtfinalyje 2:1 pranoko Angliją, o pusfinalyje 2:0 nugalėjo Maroką.

Balansas – 5 pergalės ir 1 pralaimėjimas.

Istorija. Argentinos rinktinė pasaulio pirmenybių finale žais šeštąjį kartą, Prancūzijos – ketvirtąjį. Pergalės džiaugsmą abi šalys patyrė tiek pat kartų, bet nusivylimai po finalo dažniau aplankydavo Argentiną.

Argentiniečiai buvo 1978 ir 1986 metų pasaulio čempionai, o 1930, 1990 ir 2014 metais tenkinosi antrąja vieta. Prancūzai nugalėjo 1998 ir 2018 metais, o finale nesėkmę patyrė tik 2006 metais.

Skirtinguose žemynuose esančių Argentinos ir Prancūzijos futbolo rinktinės žaidė mažai tarpusavio rungtynių. Sekmadienio rungtynės tik tryliktosios.

Iki šiol būsimieji finalininkai tris kartus susitiko pasaulio pirmenybėse ir žaidė devynerias draugiškas rungtynes.

Gana žymus pranašumas yra Argentinos pusėje. Argentiniečiai laimėjo dvejas iš trejų oficialių rungtynių, o per draugiškas rungtynes Argentina pasiekė keturias pergales, Prancūzija – dvi. Trejos draugiškos rungtynės baigėsi lygiosiomis.

Sudėjus oficialius ir draugiškus mačus, Argentinos sąskaitoje yra šešios pergalės, Prancūzijos – trys. Trejose rungtynėse nugalėtojai nepaaiškėjo. Įvarčių skirtumas – 15:11.

Permainos. Nors praėjusios rungtynės vyko tik prieš ketverius metus, abiejose komandose, ypač Argentinos, įvyko daug permainų. Į šių metų pasaulio pirmenybes atvyko tik 7 iš 14 prancūzų ir 5 iš 14 argentiniečių, kurie buvo aikštėje (starto vienuolikėje arba po keitimo) per 2018-ųjų aštuntfinalio rungtynes.

Prancūzijos rinktinėje liko vartininkas Hugo Llorisas, Benjaminas Pavard‘as, Raphaelis Varane‘as, Lucasas Hernandezas, Kylianas Mbappe, Antoine‘as Griezmannas ir Olivier Giroud, Argentinos – vartininkas Franko Armani, Nicolasas Otamendi, Nicolasas Tagliafico, Lionelis Messi ir Angelis Di Maria.

Draugiškos rungtynės. Dauguma Argentinos ir Prancūzijos rinktinių draugiškų rungtynių vyko XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, kuomet šios komandos susitiko net penkis kartus.

Tačiau po 1986 metų argentiniečiai ir prancūzai net 21 metus nežaidė nei oficialių, nei draugiškų rungtynių.

Šiame amžiuje „balti-žydri“ ir „mėlynieji“ surengė dvejas draugiškas rungtynes. Jos vyko Europoje, bet baigėsi dviem amerikiečių pergalėmis. 2007 metais Marselyje argentiniečiai laimėjo 1:0 (įvartį įmušė Javieras Saviola), 2009 metais Paryžiuje – 2:0 (įvarčius įmušė Jonasas Gutierrezas ir Lionelis Messi).