Pralaimėjo, bet liko didvyriais: Lietuva – Prancūzija 66:80

Lietuvai aukso reikės laukti ilgiau nei dešimt metų. Sekmadienį pirmajame kėlinyje įsisiautėjusio Lino Kleizos ugnies Lietuvos krepšinio rinktinės pergalei Europos čempionato finale nepakako. Prancūzijos rinktinė už lietuvius buvo visa galva aukščiau – jie sužaidė užtikrinčiau, sudėliojo meistriškesnę strategiją. Jono Kazlausko kariauna pralaimėjo 66:80 (22:19, 12:31, 16:18, 16:12), tačiau ėjo atsiimti medalių – tik sidabro. Pralaimėjimas tarp Lietuvos sirgalių, po galingo pusfinalio tikėjusių, kad ši komanda pakartos 2003 metų ekipos triumfą, paliko slogų jausmą, tačiau laikui bėgant žaizdos užgis, o lietuviai džiaugsis 2013 metais Slovėnijoje laimėtu sidabru. Daugelis sutinka, kad Lietuvos krepšinio rinktinė šiemet daugiau nei pateisino lūkesčius.

Lietuvos rinktinė lipa ant pakylos.<br>AP nuotr.

M.Kalniečio komentaras.

Pasiekimas. Rinktinės pergalę šventė visa Prancūzija. Jų rinktinė pirma kartą iškovojo Europos čempionato auksą. Prieš dvejus metus prancūzai laimėjo sidabrą. Iš viso jie yra dukart laimėję sidabro medalius, o bronzos – keturis.

Simbolinis penketas. Goranas Dragičius (Slovėnija), Tony Parkeris (Prancūzija), Bojanas Bogdanovičius (Kroatija), Linas Kleiza (Lietuva), Marcas Gasolis (Ispanija).

Naudingiausias čempionato žaidėjas. T.Parkeris. T.Parkeris vidutiniškai per rungtynes pelnydavo po 19,7 taško, atkovodavo 2,1 taško, atlikdavo 3,3 rezultatyvaus perdavimo. Finale jis pelnė 12 taškų.

Statistika.

Prancūzija: N.Batumas – 17, B.Diaw – 15, T.Parkeris – 12, J.Petro – 8, M.Gelabele – 7, F.Pietrusas – 6, A.Diotas – 5, N.De Colo ir A.Ajinica (10 atk. kam.) - po 4, J.Lauvergne – 2.

Lietuva: L.Kleiza – 20, M.Kalnietis – 19, R.Seibutis – 10, J.Mačiulis ir D.Lavrinovičius – po 7, M.Pocius – 3.

Prancūzija – Lietuva

Dvitaškiai: 29/50 (58 proc.) - 15/34 (44,1 proc.)

Tritaškiai: 5/21 (23,8 proc.) - 7/20 (35 proc.)

Baudų metimai: 7/7 (100 proc.) - 15/19 (78,9 proc.)

Atkovoti kamuoliai (puolime): 42 (12) – 25 (2)

Perimti kamuoliai: 2- 2

Rezultatyvūs perdavimai: 16 – 9

Klaidos: 9 - 10

Ugnis. L.Kleizai prireikė keletą minučių įsibėgėti ir Lietuvos rinktinės puolėjas prabilo - per pirmą kėlinį jis atakavo be klaidų (2/2 dvit., 2/2 trit., 1/1 baudų metimas), surinko 11 taškų, ėmėsi iniciatyvos besibaigiant kėliniui ir padėjo lietuviams persverti rezultatą. Tačiau Prancūzijos rinktinė sugebėjo užgesinti kilusį gaisrą. L.Kleiza pelnė 20 taškų, tačiau tų uždegančių proveržių Lietuvos aistruoliai neišvydo.

Klausimas. Karjerą baigęs buvęs Belgijos rinktinės žaidėjas ir Eurolygos čemponas Tomas Van Den Spiegelis socialiniame „Twitter“ po trijų kėlinių, kuomet lietuviai pralaiminėjo 50:68, uždavė klausimą: „J.Kazlauskas užmigo?“. Kamuoliai. Lietuvos rinktinės aukštaūgiai po prancūzų krepšiu neturėjo ką veikti – šie zoną atsitverdavo užtikrintai. Pirmąjį kamuolį puolime lietuviai atsikovojo tik ketvirtajame kėlinyje. Sužaidus tris lemiamo ketvirčio minutes tai padarė J.Valančiūnas. Iš viso lietuviai puolime atkovojo du kamuolius.

Starto penketai. Prancūzija: T.Parkeris, N.Batumas, B.Diaw, A.Ajinca, M.Gelabele.

Lietuva: M.Kalnietis, R.Seibutis, L.Kleiza, J.Mačiulis, D.Lavrinovičius.

Rungtynės.

Pirmąją ataką rengė Prancūzijos krepšininkai, tačiau ji baigėsi nesėkmingai – suklydo B.Diaw. Lietuvos rinktinės ataka buvo pelninga - D.Lavrinovičius pataikė iš po krepšio (2:0).Tuo pačiu atsakė ir varžovai. Sužaidus porą minučių priekyje buvo prancūzai (4:2). Lietuviai prie varžovų krepšio nesugalvojo, ką daryti – D.Lavrinovičius metė per porą žingsnių nuo tritaškių linijos ir tai darė nevaisingai. Varžovai atsakė dvitaškiu (6:4).

Sužaidus tris su puse minutės prancūzų sustojimas prie krepšio kainavo daug – gavęs progą L.Kleiza įsūdė tritaškį (7:8). Įpusėjus kėliniui J.Mačiulis tritaškiu sumažino skirtumą iki 10:11, tačiau apsiginti lietuviams per dvi varžovų atakas nepavyko – 15:10.

Lietuvos rinktinė dukart iš eilės turėjo progą sumažinti skirtumą, tačiau jas iššvaistė – L.Kleiza prasižengė puolime, o vėliau prancūzai tiesiog perėmė kamuolį. Tačiau varžovai padovanojo ir trečiąjį, tačiau R.Seibutis metė pro šalį. Už tai jau baudė T.Parkeris (17:12).

Tačiau sirgalius pradžiugino L.Kleiza, sužaidus aštuonias minutes pelnęs du taškus su pražanga (15:17). Netrukus varžovai atakavo netaiklia ir tas pats L.Kleiza išvedė lietuvius į priekį (18:17).

Tuo lietuvių spurtas nesibaigė – L.Kleiza pasižymėjo dar kartą, o vėliau prie jo prisidėjo ir M.Kalnietis, leidęs kėlinį baigti pergalingai (22:19).

Dvi antrojo kėlinio minutės daug taškų nepadovanojo – kartą pataikė tik prancūzai (21:22). Prancūzai mėgino užspausti lietuvius, tačiau vėl iššovė L.Kleiza (26:23). Sužaidus tris su puse minutės F.Pietrusas pelnė pirmuosius savo taškus (27:26), tačiau „degantis“ L.Kleiza skėlė dar vieną antausį varžovams (29:27).

Įpusėjus antrajam kėliniui rezultatas buvo 31:31. L.Kleizos aikštėje nebuvo ir Lietuvos puolimas nutilo. Prancūzai per porą atakų išsiveržė 36:31. J.Kazlauskui galvos skausmą kėlė N.Batumas, kuris pelnė penkioliktąjį tašką (39:34).

Iki didžiosios pertraukos likus žaisti porą minučių lietuviai atsilikinėjo 43:34. J.Kazlausko negelbėjo ir minutės pertraukėlė - puolimas strigo, o gynyboje sulaikyti T.Parkerio ir J.Petro nepavyko (47:34).

Lietuviai dar gavo paskutinę progą atakai, likus žaisti devynioms dešimtosioms sekundės. J.Mačiulis kamuolį iš užribio išmetė į užribį. Ir tai kainavo labai daug - A.Diotas iš labai toli pataikė tritakšį (50:34).

Per pirmąją minutę dvitaškiais apsikeitė J.Mačiulis ir B.Diaw (52:36). M.Kalnietis skirtumą sumažino dar labiau, tačiau B.Diaw pelnė tris taškus (55:38). Sužaidus beveik keturias minutes lietuvių situacija ir toliau buvo bloga. L.Kleiza užsidirbo trečiąją pražangą, M.Gelabele metant nuo trijų taškų linijos. Šis pataikė visus tris metimus (58:41). Lietuviams atsakyti vėl nepavyko ir švieslentėje sirgaliai matė rezultatą (60:41).

J.Kazlauskas su treneriai dėliojo įvairias strategijas, tačiau prancūzų vairininkas V.Collet buvo gudresnis, o krepšininkai - užtikrintesni. Iki kėlinio pabaigos likus žaisti pusantros minutės prancūzai pirmavo 66:47. Iki trečiojo kėlinio pabaigos lietuviams savo padėties pakeisti nepavyko - 50:68.

Lemiamą kėlinį taškais pradėjo R.Seibutis, tačiau gynyboje lietuviai ir toliau žaidė prastai (70:52). Įpusėjus kėliniui Prancūzijos rinktinė žaidė užtikrintai ir laikė atstumą – 74:56.

Lietuviai turėjo progų sumažinti skirtumą, tačiau net ir laisvų krepšininkų metimai skriejo pro šalį. Po L.Kleizos netaiklaus šūvio mūsų ekipai dar kartą įkando T.Parkeris (76:58).

Mačas baigėsi anksčiau laiko. Prancūzai peraglę šventė 88:60.

***

Sirgaliai. Finalas į Liublianą sutraukė gerokai daugiau Lietuvos rinktinės aistruolių. Žali pulkai išmargino „Stožice“ arenos tribūnas ir gerokai pranoko Prancūzijos komandos aistruolių gretas.

Sėkmės! Kai J.Kazlauskas, likus pusvalandžiui iki rungtynių pradžios įėjo į salę, prie Lieuvos rinktinės atsarginių žaidėjų suolelio apšilinėjo T.Parkeris. Vyrai paspaudė vienas kitam ranką ir palinkėjo sėkmės.

Muzika. Kas laimi čempionatus, tas užsako muziką? Kol rinktinių žaidėjai apšilinėjo, per milžiniškas „Stožice“ arenos garso kolonėles liejosi lietuviams gerai žinomi akordai – Manto Jankavičiaus „Leila“.

Anksčiau. „Stožice“ arenoje valytoja dar valė grindis, kai joje pasirodė Prancūzijos rinktinės lyderis T.Parkeris. Jis likus valandai iki mačo nedvejodamas čiupo kamuolį ir ėmė jį mėtyti bei varinėtis.

Dvikova. Lietuvos rinktinė su prancūzais buvo susitikusi šiame čempionate. J.Kazlausko auklėtiniai antrojo etapo starte savo sirgalius pradžiugino pergale. Lietuviai tuomet laimėjo 76:62.

Skola. Šeštadienį J.Kazlauskas žurnalistams pasakė keletą intriguojančių frazių. „Mano kredo toks: Sabui duoklę atidaviau ir aš niekam nebeskolingas, - sakė Lietuvos rinktinės treneris. - Jis (A.Sabonis, - Red.) grįžo ir metus man padėjo, dabar aš jam padėjau. Tokia ir duoklė.“ Po šių žodžių pradėta svarstyti, ar J.Kazlauskas po čempionato nepaliks Lietuvos rinktinės.

Tradicija. Į Lietuvos rinktinę sugrįžęs J.Kazlauskas nesulaužė dešimtmetį gyvuojančios nacionalinės ekipos trenerių tradicijos. Nuo 2003 metų susiklostė tokia situacija, kad prie rinktinės vairo stojęs strategas, jau pirmajame savo turnyre iškovoja medalius. Tai darė Antanas Sireika, Ramūnas Butautas, Kęstutis Kemzūra ir dabar J.Kazlauskas.