Lietuviai išplėšė bilietą į pasaulio čempionato ketvirtfinalį!

Lietuvos krepšininkai tęsia žygį link pasaulio pirmenybių Ispanijoje medalių.  Sekmadienį aštuntfinalyje Barselonos arenoje Jono Kazlausko treniruojama nacionalinė ekipa 76:71 (23:9, 13:17, 22:24, 18:21) įveikė Naujosios Zelandijos krepšininkus.

Lietuvos rinktinę Barselonoje audringai palaikė sirgaliai.<br>G.Šiupario nuotr.

Sep 7, 2014, 5:44 PM, atnaujinta Feb 9, 2018, 5:32 PM

Lietuvius į pergalę vedė Jonas Valančiūnas, pelnęs 22 taškus ir atkovojęs 13 kamuolių. Martynas Pocius įmetė 11, o Darjušas Lavrinovičius – 10 taškų.

Ketvirtfinalis. Lietuvos rinktinė ketvirtfinalyje rugsėjo 9-ąją susitiks su Turkijos krepšininkais.  Turkai aštuntfinalyje po dramatiško mačo Barselonoje 65:64 palaužė Australijos rinktinę. Pergalę turkams lėmė du fantastiški Emiro Preldzičiaus tritaškiai paskutinėmis mačo sekundėmis.

Protokolas. Lietuva – Naujoji Zelandija 76:71 (23:9, 13:17, 22:24, 18:21). Lietuvai taškų pelnė: J.Valančiūnas 22 (13 atk. kam.), M.Pocius 11, D.Lavrinovičius 10, R.Seibutis 9, D.Motiejūnas 8, J.Mačiulis 5, Š.Vasiliauskas 3, A.Juškevičius, M.Kuzminskas, K.Lavrinovičius ir P.Jankūnas po 2 (S.Jasaitis)/ C.Websteris 26, I.Fotu 11, M.Vukona 9, K.Penney (0/4 tritaškių) ir T.Abercrombie ir T.Websteris po 6, B.Anthony 4, C.Frankas 3 (L.Taitas, E.Bartlettas, J.Kenny, R.Loe).

Taiklumas. 42 proc. (25/60) ir 42 proc. (26/42). 51 proc. (19/37) ir 50 proc. (20/40) dvitaškių, 26 proc. (6/23) ir 27 proc. (6/22) tritaškių, 71 proc. (20/28) ir 76 proc. (13/17) baudų.

Atkovota kamuolių 37 (11 puolant) ir 37 (12), perimta 6 ir 7, rezultatyvių perdavimų 13 ir 14, klaidų 10 ir 14.

Aštuntfinalio finišas. 39 min. Pabėgęs į greitą ataką D.Motiejūnas mėgina grūsti kamuolį iš viršaus, bet varžovai prasižengia. Donatas stoja prie baudų metimo linijos ir pataiko abu kartus – 69:65. Varžovai prašo minutės pertraukėlės. Varžovai nepataiko, bet atkovoja kamuolį po Lietuvos rinktinės krepšiu. Pražanga R.Seibučiui. Laimei, varžovai dar nemeta baudos metimų. Likus vos 5 sek. iki atakos pabaigos J.Mačiulis smeigia supertritaškį – 72:65. Net Arvydas Sabonis pašokęs iš savo vietos į viršų kelia kumščius. Likus žaisti 61 sek. M.Pocius perima kamuolį! Martynas pataiko tik antrąją baudą, bet pergalė artėja – 73:65.

40 min. M.Pocius nepataiko dviejų baudų, o varžovai mažina skirtumą iki 4 taškų – 73:69. Likus 25,1 sek. prie baudų metimų linijos stoja J.Mačiulis. Jonas pataiko tik antrąją baudą – 74:69. Varžovai žaibiškai įmeta dvitaškį – 74:71. Likus 11,4 sek. varžovai tyčia prasižengia prieš M.Pocių, bet Martynas šį kartą taiklus – 76:71. Varžovai prašo minutės pertraukėlės. Likus 4 sek. varžovai užmina ant šoninės linijos – PERGALĖ!

Intriga. Aštuntfinalyje Lietuvos rinktinė nepajėgė išlaikyti mačo pradžioje įgytos dviženklės persvaros. Po kelių tolimų metimų iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus žaisti 7 minutes Naujoji Zelandija visų nuostabai išsiveržė į priekį (59:58).

Šonkauliai. Smūgiu į antakį iš žaidimo J.Mačiulį pašalinę Naujosios Zelandijos krepšininkai po pertraukos nuskriaudė ir S.Jasaitį. Po grumtynių po krepšiu priešininkas vožė puolėjui į šonkaulius. Smūgis buvo toks stiprus, kad krepšininkas keletą minučių nesikėlė nuo parketo ir ant atsarginių suolo grįžo kosėdamas. Po kelių minučių S.Jasaitis pažvalėjo, bet buvo nepasirengęs žaisti.

Nubloškė. Naujajai Zelandijai mačo pradžioje nepadėjo nei hakos, nei puolimo ar gynybos strategijos. Galingai susitikimą pradėję lietuviai pirmąjį ketvirtį laimėjo net 14 taškų skirtumu – 23:9. Per 10 minučių Naujoji Zelandija prametė visus aštuonis tritaškius ir pataikė 4 dvitaškius iš 10.

Kirtis. Ketvirtąją mačo minutę dėl prakirstos akies ant atsarginių suolo buvo priverstas sėsti puolėjas Jonas Mačiulis. Varžovai jam užvožė per akį, iš kurios pasipylė kraujas. Prakirsta buvo taip stipriai, kad J.Mačiuliui teko eiti į rūbinę, kur komandos gydytojai jam suteikė pirmąją pagalbą.

Alkūnės. Naujosios Zelandijos krepšininkai rungtynių pradžioje žaidė itin šiurkščiai. Kai po priešininko kirčio į akį palikti aikštę ir skubėti į rūbinę  turėjo Jonas Mačiulis, antrajame kėlinyje varžovai į veidą stuktelėjo ir Jonui Valančiūnui. Krepšininkai pasistumdė alkūnėmis, bet didesnio konflikto išvengta.

Nušvilpė. Naujoji Zelandija prieš mačo pradžią atliko tradicinę haką. Lietuvos krepšininkai ją pasitiko susikabinę rankomis, tačiau grupelė lietuvių nušvilpė maorių genties šokį. Žaidėjai po šokio paplojo varžovams.

Rungtynės

Lietuvos rinktinės starto penketas: A.Juškevičius, R.Seibutis, J.Mačiulis, D.Motiejūnas, J.Valančiūnas.

Pirmasis kėlinys

1 min. J.Valančiūnas laimi ginčo kamuolį. Prasižengia R.Loe. D.Motiejūnas pataiko vieną iš dviejų baudų – 1:0. R.Seibutis prameta tritaškį.

2 min. D.Motiejūnas pataiko iš po krepšio po R.Seibučio perdavimo – 3:0.

3 min. J.Valančiūnas krauna iš viršaus – 5:0. T.Websteris pataiko dvitaškį (5:2), bet R.Seibutis atsako tuo pačiu – 7:2.

4 min. J.Mačiulis prameta iš toli, varžovai artėja 7:5.

5 min. D.Motiejūnas stoja prie baudos metimų linijos. Donatas pataiko tik pirmąjį metimą – 8:5. Varžovai prakerta veidą J.Mačiuliui. Jono veidas plūsta krauju. J.Kazlauskas priverstas  keisti žaidėjus. Aikštėje pasirodo S.Jasaitis.

6 min. Pasruvęs krauju J.Mačiulis priverstas keliauti į komandos drabužinę. J.Kazlauskas prašo minutės pertraukėlės.

7 min. A.Juškevičius prameta tritaškį, bet varžovai taip pat atakuoja netaikliai ir puldami dar prasižengia. Vietoj A.Juškevičiaus aikštėje pasirodo Š.Vasiliauskas. J.Valančiūnas pelno 4 taškus iš eilės - 12:5.

8 min. Š.Vasiliauskas smeigia tritaškį - 15:7. Po P.Jankūno dvitaškio lietuviai pirmąsyk sukaupia dviženklę persvarą - 17:7. Varžovai prašo minutės pertraukėlės.

9 min. M.Pocius prasižengia puldamas. D.Lavrinovičius keičia J.Valančiūną ir iš karto smeigia tritaškį – 20:7. Dar vieną tritaškį prideda M.Pocius – 23:9.

10 min. Geriausias Lietuvos rinktinės pirmasis kėlinys pasaulio čempionate 23:9.

Antrasis kėlinys

11 min. I.Fotu pataiko tritaškį, bet M.Pocius atsako tuo pačiu – 26:12.

12 min. A.Juškevičius įmeta dvitaškį, bet C.Websteris taiklus iš toli – 28:17.

13 min. I.Fotu pataiko dvitaškį, bet neįmeta baudos, kai prasižengia A.Juškevičius – 28:19.

14 min. R.Seibutis pataiko dvitaškį, išsisukęs iš varžovo globos – 30:21. Dar du taškus prideda J.Valančiūnas – 32:21.

15 min. Lietuviai laimi kovą po krepšiu 20:12. J.Valančiūnas toliau žudo varžovus po krepšiu – 34:21. Jonas jau įmetė 10 taškų ir atkovojo 8 kamuolius.

16 min. J.Valančiūnas blokuoja varžovo metimą ir dar išprovokuoja baudą.

17 min. Lietuviai toliau terorizuoja varžovus po krepšiais. Šįsyk dvitaškį įmeta D.Motiejūnas, ir Naujoji Zelandija prašo minutės pertraukėlės – 36:31. „Žaidimą „statom" ant didesnių", – per pertraukėlę prašo J.Kazlauskas.

18 min. A.Juškevičius nepataiko iš toli, o J.Valančiūnas prasižengia kovodamas dėl kamuolio. Varžovai nepataiko tritaškio, tačiau atsikovoja kamuolį. Po P.Jankūno pražangos M.Vukona meta baudas – 36:23.

19 min. J.Kazlauskas prašo minutės pertraukėlės, kai kelios lietuvių atakos užstringa, o varžovams pavyksta sušvelninti rezultatą – 36:25.

20 min. P.Jankūnas sužingsniuoja puldamas, bet paskui sėkmingai apsigina po savuoju krepšiu. Paskutiniajai atakai lietuviai turi 10 sek. Darjušui Lavrinovičiui išsprūsta kamuolys prie tritaškio linijos, ir Lietuvos rinktinės aukštaūgis dar prasižengia. I.Fotu pataiko tik pirmąją baudą – 36:26.

Trečiasis kėlinys

21 min. J.Valančiūnas įmeta pirmuosius taškus po pertraukos – 38:26. K.Penney taiklus nuo baudų metimo linijos – 38:28.

22 min. Varžovai dar mažina skirtumą – 38:32, bet užsitęsusį taškų badą nutraukia R.Seibutis – 40:32.

23 min. Varžovai žiauriai žaidžia prieš S.Jasaitį. Lietuvos rinktinės puolėjas sunkiai kosėdamas grįžta ant atsarginių suolo. Regis, jis jau negalės daugiau žaisti.

24 min. R.Seibutis prameta tritaškį, o varžovai po greitos atakos vėl mažina skirtumą iki 6 taškų – 40:34. Bet J.Valančiūnas netrukus atsako dvitaškiu ir dar apdovanoja bloku varžovą.

25 min. K.Lavrinovičius pirmąsyk pasirodo aikštėje. Broliai iš karto baudžia varžovus – 44:34.

26 min. M.Kuzminskas įmeta iš po krepšio, o varžovas dar prasižengia. Gaila, bet Mindaugas nepataiko baudos – 46:36. K.Penney nuo baudų linijos neprameta – 46:38.

27 min. M.Kuzminskui teisėjai švilpia pražangą puolant, bet lietuviams pavyksta apsiginti. Darjušas Lavrinovičius išprovokuoja varžovo pražangą ir taikliai meta nuo baudos linijos – 48:38. Netrukus Darjušas smeigia dar ir tritaškį – 51:40.

28 min. R.Seibutis pataiko su bauda, bet varžovai atsako taikliu dvitaškiu – 54:42.

29 min. T.Websteris pataiko dvitaškį, bet netrukus K.Lavrinovičius meta baudas – 56:44.

30 min. Varžovai pataiko iš toli, bet M.Pocius atsako iš vidutinio nuotolio – 58:47. Likus vos 6 sek. iki pabaigos T.Websteris pataiko dvitaškį, ir dar prasižengia M.Pocius – 58:50. R.Seibučio metimas aidint sirenai  netaiklus.

Ketvirtasis kėlinys

31 min. Varžovai pataiko tritaškį ir pavojingai priartėja iki 5 taškų – 58:53.

32 min. Varžovai nepataiko tritaškio, bet atsikovoja kamuolį po Lietuvos rinktinės krepšiu, prasižengia D.Lavrinovičius. Į aikštę skubiai grįžta J.Valančiūnas. Galiausiai pavyksta apsiginti, kai prasižengia I.Fotu.

33 min. Varžovai smeigia dar vieną tritaškį – 58:56. Užklijuotu pleistru ant akies J.Mačiulis pirmąsyk po traumos pasirodo aikštėje.

34 min. Varžovai tritaškiu pirmąsyk persveria rezultatą – 58:59. J.Kazlauskas skubiai prašo minutės pertraukėlės.

35 min. Lietuviai pralaimi atkarpą 0:9. D.Motiejūnas prameta tritaškį, bet J.Valančiūnas stoja prie baudų linijos ir meta taikliai – 60:59. Jonas jau įmetė 18 taškų ir atkovojo 10 kamuolių. J.Mačiulis pataiko tik vieną baudą – 61:59. Jonas prasižengia, ir C.Websteris išlygina rezultatą – 61:61. Varžovų lyderis jau įmetė 21 tašką.

36 min. Po netaiklaus J.Mačiulio metimo kamuolį atkovoja J.Valančiūnas. Varžovai prasižengia, ir Jonas stoja prie baudų metimo linijos – 63:61. Lietuviai pavyzdingai ginasi, ir varžovai sužingsniuoja.

37 min. D.Motiejūnas prameta tritaškį, bet po varžovų krepšiu vėl siautėja J.Valančiūnas. Jis du kartus atkovoja kamuolį, kol galiausiai pats įmeta – 65:61. Varžovai atsako greitu dvitaškiu (65:63), o R.Seibučio metimas iš toli labai netaiklus.

38 min. Varžovai išlygina rezultatą – 65:65. J.Valančiūnas vėl išveda lietuvius į priekį – 67:65.

40 min. M.Pocius nepataiko dviejų baudų, o varžovai mažina skirtumą iki 4 taškų – 73:69. Likus 25,1 sek. prie baudų metimų linijos stoja J.Mačiulis. Jonas pataiko tik antrąją baudą – 74:69. Varžovai žaibiškai įmeta dvitaškį – 74:71. Likus 11,4 sek. varžovai tyčia prasižengia prieš M.Pocių, bet Martynas šį kartą abu kartus taiklus – 76:71. Varžovai prašo minutės pertraukėlės. Likus 4 sek. varžovai užmina ant šoninės linijos – PERGALĖ!

Mačas baigėsi 76:71.

Haka. Prieš aštuntfinalio mūšį lietuviams teko dar kartą atlaikyti varžovų psichologinę ataką.

Prieš kiekvienas pasaulio pirmenybių rungtynes Naujosios Zelandijos krepšininkai atlieka tautinį maorių šokį haka.

Atlikti haką prieš sporto varžybas yra šimtametė tradicija, pradėta dar XIX amžiuje. Europiečiai keistą maorių šokį pirmą kartą pamatė 1888 metais, kai Britanijoje ir Airijoje apsilankė Naujosios Zelandijos čiabuvių regbio rinktinė.

Haką pasaulyje labiausiai išgarsino „All Blacks“ – Naujosios Zelandijos regbio rinktinė. Tačiau šį šokį atlieka ir daug kitų sporto šakų komandų: „Tall Blacks“ (krepšinio rinktinė), „Kiwis“ (regbio lygos rinktinė) ir netgi „Ice Blacks“ (ledo ritulio rinktinė).

Atsukti nugarą šokantiems haką laikoma nepagarbos ženklu, tačiau kitų sporto šakų varžybose hakos tradicijos nėra susiformavusios, rungtynės su tolimųjų salų atstovais vyksta nedažnai, todėl varžovai kartais paprasčiausiai užsiima savo reikalais.

Šių metų pasaulio krepšinio čempionate abejingumą Naujosios Zelandijos tradicijoms parodė turkai. Kol „Tall Blacks“ atliko savo ritualą, Turkijos krepšininkai klausėsi trenerių nurodymų.

„Gerbiu Naujosios Zelandijos komandą, bet manau, kad jei visi pradės pristatinėti savo istoriją, nesusikaupsime pagrindiniam darbui, – paaiškino Turkijos ekipos treneris Erginas Atamanas. – Šiandien (tai vyko rugpjūčio 30-ąją. – Red.past.) – taip pat labai svarbi diena mūsų respublikai. Mes švenčiame pergalės dieną ir taip pat galėjome surengti poros minučių ceremoniją. Bet nemanau, kad tai būtų teisinga“. Repeticija. Lietuvos krepšininkai gerai pažįsta sekmadienio aštuntfinalio varžovus.

Ruošdamiesi pasaulio čempionato kovoms J.Kazlausko auklėtiniai rugpjūčio 17-ąją Kaune įveikė Naujosios Zelandijos komandą 85:79 (J.Valančiūnas 19, P.Jankūnas 16, D.Lavrinovičius 12/ K.Penney 26, T.Websteris 12).

„Per pasirengimo ciklą žaidėme su šia komanda Kaune. Tada mes laimėjome, bet laimėjome sunkiai, – sakė Lietuvos rinktinės gynėjas Adas Juškevičius. – Tai reiškia, kad varžovas labai stiprus. Atsipalaiduoti negalima nė akimirkai, nes kaipmat būsi nubaustas“.

Istorija. Naujoji Zelandija pasaulio pirmenybėse dalyvauja 5-ąjį kartą. Geriausias rezultatas – 4-oji vieta (2002 m.).

Lietuva ir Naujoji Zelandija žaidė dvejas oficialias rungtynes. 2000 m. olimpinių žaidynių grupės varžybose Lietuva laimėjo 85:75 (D.Adomaitis 20, Š.Jasikevičius 14/ S.Marksas 21), o 2010 m. pasaulio čempionato grupės varžybose lietuviai šventė pergalę 92:79 (L.Kleiza 27, P.Jankūnas 15, J.Mačiulis 14/ K.Penney 37, M.Vukona 19).