Lietuva „Huawei“ turnyre turkams parodė galią – nugalėjo 86:74

M. Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (29)

Modestas Krukauskas

2015-08-17 18:38, atnaujinta 2017-10-20 05:38

Lietuvos krepšinio rinktinė pasirengimo Europos čempionatui metu privertė kapituliuoti ir dar vieną varžovą. Pirmadienį Kaune startavusiame „Huawei Cup“ taurės turnyre mūsų šalies rinktinės kandidatai susitvarkė su Turkijos krepšininkais 86:74 (27:19, 21:17, 22:16, 16:22) ir į turnyro lentelę įsirašė pirmąją sėkmę. Tai buvo jau penktoji trenerio Jono Kazlausko vedamos nacionalinės ekipos pergalė kontroliniuose mačuose iš tiek pat galimų. Lietuviai, besirengiantys „Eurobasket 2015“ kovoms, skriaudė jau keturias komandas – dukart įveikė Australiją, kartą Suomiją, Austriją ir šiandien Turkiją.

Prisijunkite prie lrytas.lt sportas sirgalių komandos ir tapkite  nariu „Facebook“ tinkle. Spauskite PATINKA arba LIKE.

Nors šiemet į „Huawei“ taurės turnyrą buvo kviestos Turkijos, Makedonijos ir Kroatijos komandos, pastaroji vėlavo ir galutinis nugalėtojas paaiškės akistatose tarp makedonų, turkų ir lietuvių.

Šios dienos vienintelėje dvikovoje turkai pirmavo vos dvi pirmąsias pirmojo kėlinio minutes – jie buvo pabėgę 5:2, tačiau Lietuvos komanda labai greitai persvėrė rezultatą savo naudai 6:5 ir iniciatyvos svečiams daugiau neperleido. Lietuviai laimėjo tris kėlinius iš keturių, neleidę oponentams įmesti per juos daugiau kaip dvidešimt taškų.

Antrojo kėlinio viduryje mūsų krepšininkai buvo įgiję 11 taškų pranašumą, bet tuomet turkai atsitiesė ir sumažino atsilikimą iki 6 taškų – 35:41.

Tačiau baigiantis antrajam ketvirčiui Lietuva ir vėl padidino persvarą iki 12 taškų, o jau trečiame pradėjo triuškinti turkus – po L.Lekavičiaus tritaškio mūsų šalies atstovai jau pirmavo 67:46.

Galima sakyti, kad ketvirtasis kėlinys buvo tik formalumas – turkų krepšininkai nesiekė žūtbūt pakeisti įvykių eigą, o lietuviai mėgavosi žaidimu, tad skirtumas svyravo ties 20 taškų riba.  Tik mačo  pabaigoje atsipalaidavę lietuviai leido varžovams pelnyti daugiau taškų ir rezultatą „paversti“ padoriu – 86:74.

Lietuva: P.Jankūnas 14 (5 atk. kam.), L.Lekavičius 11 (6 rez. perd.), J.Mačiulis 10, R.Seibutis 9, D.Gailius 8, D.Sabonis (8 atk. kam.) ir A.Kavaliauskas po 7, R.Javtokas ir A.Milaknis po 6, M.Kalnietis 3, M.Kuzminskas 1.

Turkija: O.Savašas 13, S.Erdenas 11 (5 atk. kam.), C.Osmanas 10, H.Koksalas ir E.Ilyasova po 8.

Kitą turnyro mačą Lietuvos krepšininkai žais antradienį su Makedonija 19 val. 30 min.

Rungtynės

Ketvirtasis kėlinys: Lietuva – Turkija  86:74 (27:19, 21:17, 22:16, 16:22).

8 min. Likus grumtis 2 min. Lietuva pirmavo 86:66.

6 min. Lietuvos krepšininkai nutarė nesuteikti galimybės varžovams sukurti intrigą ir po A.Juškevičiaus, D.Gailiaus taškų mūsų rinktinė pirmavo 86:65. 3 min. Turkija šiek tiek sumažino atsilikimą, tačiau abi ekipos jau žinojo dvikovos baigtį ir nugalėtoją – 75:58 pirmavo Lietuva.

1 min. Po D.Sabonio dviejų taškų Lietuva atstatė 20 taškų persvarą – 72:52.

Trečiasis kėlinys: Lietuva – Turkija 70:52 (27:19, 21:17, 22:16).

10 min.

E.Ilyasova pastangomis turkai šiek tiek aptirpdė lietuvių persvarą, tačiau ji ir toliau išliko solidi – 69:52.

8 min. Po L.Lekavičiaus tritaškio šeimininkai jau triuškino  svečius nepadoriu rezultatu 67:46.

7 min.  Mūsų krepšininkai pasiekė ir dviženklę persvarą – pirmavo 64:44.

5 min. Lietuviai atrodė solidžiai ir be vargo pirmavo 59:44.

3 min. J.Mačiulis pasistengė, kad mūsų ekipos persvara būtų jau triuškinanti – 56:40.

2 min. Po dviejų greitų atakų ir R.Javtoko bei P.Jankūno dvitaškių Lietuva pirmavo 52:36.

Antrasis kėlinys: Lietuva – Turkija  48:36 (27:19, 21:17).

10 min.

L.Lekavičius suplėšė Turkijos gynybą ir padidino persvarą iki 10 taškų – 45:35. Nors turkai sumažino atsilikimą iki 9 taškų, tašką kėlinyje padėjo D.Gailius, įmetęs tritaškį. Po dviejų kėlinių 48:36.

8 min. Lietuva buvo įgijusi 11 taškų persvarą, tačiau turkai tuoj pat sumažino atsilikimą iki 6 taškų – 35:41.

5 min. A.Milaknis taip pat privertė turkus imtis už galvų – įmetė tritaškį ir Lietuvos ekipa atstatė turėtą persvarą. Mūsų ekipa pirmavo 37:28.

4 min. Ir vėl dominavo puolimas, o ne gynyba ir rezultatas augo kaip ant mielių – 32:25 pirmavo Lietuva.

3 min. Abi ekipos ilgai negalėjo įveikti varžovų gynybos ir pirmieji tai padarė turkai – po H.Koksalio taškų jie atsiliko 21:27, tačiau dviem baudų metimais persvarą atstatė A.Kavaliauskas.

Pirmasis kėlinys: Lietuva – Turkija 27:19.

10 min.

Lietuvos komandoje jau pasižymėjo 7 krepšininkai, tuo tarpu varžovų rinktinėje – vos 3. Po A.Kavaliausko dėjimo ir D.Sabonio taškų Lietuva pirmavo 27:19.

9 min. Turkijos ekipa po D.Sabonio dviejų taškų sugebėjo sumažinti atsilikimą iki 19:23.

8 min. Aikštėje pasirodė D.Sabonis ir jis iškart užsidirbo teisę stoti prie baudų linijos – Domantas pataikė tik vieną ir mūsiškiai pirmavo 6 taškų skirtumu 21:15.

6 min.   Po J.Mačiulio taškų lietuviai pirmavo 20:15.

5 min. Turkijos ekipa siekė pasivyti lietuvius, tačiau mūsų ekipos puolimo mašina veikė be strigimų – 18:13 pirmavo šeimininkai.

3 min. Po M.Kalniečio tritaškio ir J.Mačiulio taiklaus metimo mūsų ekipa išsiveržė į priekį 14:8.

2 min. S.Erdenas ir C.Osmanas padėjo savo ekipai pirmauti 5:2, bet po J.Mačiulio ir R.Seibučio taškų jau Lietuva buvo priekyje 6:5.

Lietuvos rinktinės starto penketas: P.Jankūnas, R.Javtokas, M.Kalnietis, J.Mačiulis ir R.Seibutis.

Turkijos rinktinės starto penketas: S.Guleras, C.Osmanas, E.Ilyasova, S.Erdenas, R.Dixonas.

---------------------------------

Šio vakaro rungtynėse prieš Turkijos rinktinę krepšinio fanai tikėjosi pamatyti dviejų centrų – Eneso Kanterio ir Jono Valančiūno dvikovą. Deja, bet turkų žaidėjas į šalies nacionalinę rinktinę tiesiog nepateko, teigiama, kad šio sprendimo priežastys – politinės. Tuo tarpu J.Valančiūno į šiandieninę Lietuvos rinktinės sudėtį nusprendė neįtraukti strategas Jonas Kazlauskas.

Dar prieš 2011 metų NBA naujokų biržą užvirusi kova tarp Lietuvos ir Turkijos krepšinio milžinų abu juos lydėjo visą ligšiolinę karjerą – ekspertai nuolat lygina jų žaidimą, o kiekviena tarpusavio dvikova kelia ažiotažą tarp krepšinio gerbėjų. Visgi ant „Žalgirio“ arenos parketo šiandien nepasirodys nė vienas iš jų.

E. Kanteris teigia, kad į rinktinę nėra kviečiamas dėl savo artimų ryšių su Turkijos valdžios nemėgstamu įtakingu dvasininku. Tuo tarpu J. Valančiūnas, sužaidęs sėkmingą mačą su Austrijos rinktine, šiandien, kiek netikėtai, trenerio sprendimu nebuvo įtrauktas į Lietuvos dvyliktuką.

Be geriausio šalies centro prieš turkus taip pat nežais prieš mačą susirgęs Artūras Gudaitis bei du iš rinktinės sąrašo jau išbraukti žaidėjai. Net nesulaukęs „Huawei Cup“ turnyro pradžios Lietuvos rinktinės treneris nutarė atsisakyti Mariaus Runkausko ir Roko Giedraičio paslaugų, o prieš kelionę į Graikiją, kur vyks dar vienas keturių komandų turnyras, jis turėtų įvardinti ir trečiąjį žaidėją, kuris nepateks į galutinę rinktinės sudėtį.

Šiuose mačuose, vyksiančiuose Kaune rugpjūčio 17-19 dienomis, treneris žada pradėti tikslingą ruošimąsi Europos čempionatui. Ankstesnėse rungtynėse buvo išbandomi rinktinės naujokai ir tikrinami žaidėjų gebėjimai bei jų reikalingumas rinktinei.

Pastarąjį kartą Lietuvos ekipos susitikimas su Turkija 2014 metų pasaulio krepšinio čempionate baigėsi lietuvių pergale 73:61, tačiau 2009 metais Europos pirmenybėse lietuviai nusileido šios dienos oponentams 76:84.

Turkų komanda šįmet – itin stipri, jos sudėtyje – net keturi NBA krepšininkai. Ar pavyks lietuviams pratęsti laimėjimų seką dar vienose draugiškose rungtynėse?

Lažybų bendrovė „TonyBet“ prognozuoja Lietuvos pergalę, tačiau šios rungtynės tikrai nebus iš lengvųjų. Turkų krepšininkai Omeras Ašikas, Ersanas Ilyasova ir Furkanas Aldemiras šiuo metu žaidžia NBA komandose, o Semihas Erdenas stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje žaidė 2010-2012 metais.

Turkijos komandai šis mačas bus jau šeštasis pasirengimo Europos čempionatui cikle. Iki šiol jie tris kartus sužaidė su Tuniso rinktine ir laimėjo du kartus (77:72 ir 76:50) bei patyrė vieną nesėkmę (81:92). Rezultatu 66:58 turkai pasirengimo „Eurobasket 2015“ metu taip pat įveikė Bosniją ir Hercogoviną, o šeštadienį 73:64 nugalėjo Graikiją.

Antrosios savaitės Europos čempionato oficialiame FIBA dalyvių reitinge Turkija įvertinta 6-ąja vieta, o Lietuva tuo tarpu užima 4-ąją poziciją. Nors praėjusių metų pasaulio krepšinio čempionate lietuvių rinktinės dėka turkai iškrito ketvirtfinalyje, šįmet jų komandoje nemažai naujų veidų, ir net šeši jauni krepšininkai – nei vienam iš jų nėra daugiau dvidešimties metų.

Lietuvos rinktinė, besiruošdama Europos čempionatui, dar nepralaimėjo nei vienų draugiškų rungtynių – komandos sąskaitoje jau 4-ios pergalės. Paskutinė iš jų – prieš Austrijos rinktinę, kuri buvo įveikta į aikštelę neišbėgus tokiems žaidėjams kaip Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutis ir Mindaugas Kuzminskas. Šiose rungtynėse puikiai žaidė tiek 6 tolimus metimus iš 7 pataikęs Artūras Milaknis, tiek pirmą kartą naujai suformuotoje rinktinėje žaidęs J.Valančiūnas.

Šiandienos rungtynėse su Turkija turėtų pradėti aiškėti J. Kazlausko planuojama strategija Europos čempionatui, o kartu ir galutinio komandos dvyliktuko kontūrai. Iš to, kurie krepšininkai aikštelėje praleis daugiausiai laiko ir, žinoma, jų rezultatų, bus galima aiškiau numanyti kuriuos žaidėjus matysime Europos čempionate, o kurie iki tol paliks rinktinę.