Ispanai sudaužė auksines viltis: Lietuvos rinktinei – sidabras

Tūkstančiai sirgalių Lilyje garsiai skandavo ir svajojo apie auksinį Europos čempionato finalą ir tas dieviškas emocijas, kurias išgyveno 2003 metais, kai Antano Sireikos komanda triumfavo Švedijoje.  Jono Kazlausko komandai išpildyti didžiųjų lūkesčių nepavyko – Pau Gasolio vedama Ispanijos krepšinio rinktinė jau pačiame starte pademonstravo raumenis ir galiausiai triumfavo 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20), tačiau Lietuvos sirgalių tai pernelyg nenuliūdino. Lietuvos rinktinė jau patekdama į finalą sukėlė didelę euforiją ir sekmadienį privertė šimtus lietuvių įvairiais būdais keliauti į Lilį.

Finale emocijų netrūko.<br>G.Šiuparys
Apdovanojimai.<br>G.Šiupario nuotr.
Ispanai laimėjo auksą.<br>G.Šiupario nuotr.
Rungtynių akimirka.<br>G.Šiupario nuotr.
Akimirkos prieš rungtynių startą.<br>G.Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (102)

Martynas Suslavičius

Sep 20, 2015, 7:26 PM, atnaujinta Oct 14, 2017, 9:14 PM

P.Gasolis per 32 minutes pelnė 25 taškus ir atkovojo 12 kamuolių. Jam atiteko MVP prizas.

Lietuvos rinktinei patekimas į finalą garantavo tiesioginį bilietą į Rio de Žaneiro žaidynes. Lietuvos rinktinei tai buvo antrasis sidabro medalis Europos čempionate iš eilės.

Prisijunkite prie lrytas.lt sportas sirgalių komandos ir tapkite nariu „Facebook“ tinkle. Spauskite PATINKA arba LIKE.

Balsavimas. Teksto apačioje rašykite balus Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjams už pasirodymą finale.

Bronza. Bronzos medalius iškovojo šeimininkė Prancūzijos rinktinė, kuri mažajame finale 81:68 nugalėjo Serbijos komandą.

Nutildė. J.Valančiūnas ketvirtajame kėlinyje likus žaisti beveik keturias minutes užsidirbo penktąją pražangą. Per 26 minutes J.Valančiūnas pelnė 10 taškų ir atkovojo 9 kamuolius.

Skambesys. Tribūnos Lilyje greitai nusidažė lietuviškomis spalvomis. Lietuvius čia palaikė ne tik tūkstantinė tautiečių armija, bet ir prancūzai. Kai pasigirdo himnas, Lietuvos sirgaliai jį giedojo garsiai ir aiškiai. Sirgaliai parodė, kad savo komandai paruošė ypatingą atmosferą.

Nušvilpė. Trečiajame kėlinyje R.Fernandezas atsitrenkė į P.Jankūną ir šiam buvo užfiksuota pražanga. R.Fernandezas ilgai gulėjo ant parketo, o sirgaliai švilpė, kaltindami jį vaidyba. Tačiau R.Feranandezui pačiam palikti aikštės nepavyko. Jam padėjo personalas, o tada krepšininkas buvo išvestas į persirengimo kambarį. Kol jis judėjo iš aikštės, sirgaliai švilpė. Lietuvos aistruoliams R.Fernandezas yra įsiminęs dėl dažnos vaidybos aikštėje.

Penketas. Į simbolinį penketuką pateko du lietuviai: J.Valančiūnas ir J.Mačiulis. Kartu laikrodžius gavo prancūzas N.de Colo, ispanai S.Rodriguezas ir P.Gasolis.

Statistika.

Lietuva: R.Seibutis ir M.Kalnietis po 13, J.Valančiūnas (9 atk. kam.) 10, J.Mačiulis ir M.Kuzminskas po 8, A.Kavaliauskas 4, P.Jankūnas ir A.Milaknis po 3, D.Gailius 1.

Ispanija: P.Gasolis (12 atk. kam.) 25, S.Lullas 12, R.Fernandezas 11, F.Reyesas ir N.Mirotičius po 8, V.Claveras 7, P.Ribas 5, S.Rodriguezas 4.

Ispanija – Lietuva

Dvitaškiai: 22/38 (57,9 proc.) – 16/43 (37,2 proc.)

Tritaškiai: 8/22 (36,4 proc.) – 7/22 (31,8 proc.)

Baudų metimai: 12/14 (85,7 proc.) – 10/17 (58,8 proc.)

Atkovoti kamuoliai (puolime): 36 (8) – 41 (18)

Perimti kamuoliai: 5 – 4

Rezultatyvūs perdavimai: 19 – 14

Klaidos: 10 – 13

Klaidos. Lietuvos rinktinė per tris minutes padarė tris klaidas, kurias ispanai pavertė taškais. Klydo M.Klanietis, R.Seibutis ir J.Mačiulis, o ispanai pirmavo 8:2.

Spurtas. J.Kazlauskas per pertraukėlę reikalavo susikaupti, bet sužaidus penkias minutes P.Gasolis ir kompanija pirmavo 15:4. Lietuviai turėjo trylikos taškų deficitą, o kėlinį baigė 8:19. Lietuviai per ketvirtį padarė 7 klaidas, o ispanai – vieną.

Pasitikėjimas. Antrajame kėlinyje Lietuvos krepšininkai ėmė žaisti gyviau, tačiau gynyba ir toliau neveikė. Kai aikštę paliko P.Gasolis, ispanams taškus rinko kiti krepšininkai. Įpusėjus ketvirčiui ispanai pirmavo 30:18.

Snaiperio šūvis. R.Seibutis Europos čempionate buvo prametęs vienuolika tolimų metimų, bet pataikė du iš eilės ir inicijavo spurtą, po kurio lietuviai atsiliko 30:39. Snaiperių šou puošmena tapo J.Mačiulio metimas paskutinę sekundę. Lietuviai į didžiąją pertrauką išėjo atsilikdami 33:41.

Pokalbis. J.Kazlauskas per pertrauką prašė J.Valančiūno statyti geras užtvaras ir šis pažadėjo tai daryti, bet greitai buvo pakeistas, nes su P.Gasoliu galynėtis nepavyko. „Jonai, mes tau kamuolių nepaduosime, jeigu statysi tokias užtvaras. Pastatyk užtvarą gerą“, – sakė J.Kazlauskas.

Tritaškis. P.Ribasas įpusėjus kėliniui ispanų pranašumą įtvirtino tritaškiu – 52:35, bet lietuviai toliau per jėgą mažino skirtumą. Kai M.Kalnietis likus porai minučių pataikė tritaškį, skirtumas buvo 42:54. Bet likus žaisti minutę po V.Clavero tritaškio ispanai pirmavo 60:42. Trečiąjį kėlinį jie baigė 43:60.

Tyla. Ispanijos rinktinė ketvirtąjį kėlinį pradėjo trijų minučių tyla. Lietuviai per tą laiką skirtumą aptirpdė iki 45:60.

Iškrito. J.Valančiūnas sugriebė kamuolį puolime, kai P.Jankūnas prametė antrąjį baudos metimą ir tada skirtumą mažino iki 54:66. O tada tritaškį pataikė S.Lullas – 69:54. Netrukus penktąją pražangą užsidirbo J.Valančiūnas.

Taškas. Jeigu Lietuvos rinktinės sirgaliai dar tikėjo, kad komanda gali prapliupti tritaškiais ir turėjo vilčių, tai P.Gasolis likus žaisti pusantros minutės nutildė net ir didžiausius optimistus. Po jo tritaškio ispanai pirmavo 75:59. Nors laiko dar buvo likę, mačas buvo baigtas.

Rungtynės.

Ketvirtasis kėlinys. 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20)

10 min.

Ispanijos rinktinė laimėjo 80:63. Treneriai ir žaidėjai mačą baigė kiek anksčiau nei nuaidėjo finalinė sirena.

9 min. P.Gasolis blokavo M.Kuzminsko metimą, o tada sukėlė tikrą euforiją, kai pataikė tritaškį – 75:59.

8 min. M.Kuzminskas pataikė dvitaškį – 59:71. P.Gasolis metė baudas ir pataikė tik kartą – 72:59.

7 min. S.Lullas žlugdė lietuvius tritaškiu – 69:54. Galiausiai penktąją pražangą užsidirbo J.Valančiūnas. S.Scariolo užsidirbo techninę pražangą, bet A.Milaknio baudos metimas buvo netaiklus. Jis tai ištaisė, kai tęsdamas ataką pataikė tritaškį – 57:71.

6 min. P.Jankūnas pataikė vieną baudos metimą, o antrais skriejo pro šalį, bet kamuolį puolime atkovojo J.Valančiūnas, pelnęs du taškus iš po krepšio – 54:66.

5 min. J.Valančiūnas gražiai užbaigė ataką, bet tada P.Gasolis sumėtė baudų metimus – 64:49. Tačiau J.Valančiūnas ir vėl atsakė taškais – 64:51.

4 min. P.Gasolis atliko gražų perdavimą V.Claverui, kuris laisvas krovė į krepšį – 62:47.

3 min. J.Valančiūnas žaidė vienas prieš vieną su P.Gasoliu ir mėgino mesti, tačiau buvo netaiklus. N.Mirotičiui irgi nepavyko pataikyti. Galiausiai J.Mačiulis atkovojo kamuolį po netaiklaus M.Kalniečio tritaškio ir skirtumą mažino iki 47:60.

1 min. P.Jankūnas kėlinį pradėjo baudų metimais – 45:60.

Trečiasis kėlinys. Ispanija – Lietuva 57:43 (19:8, 22:25, 19:10)

10 min.

R.Seibutis privertė prasižengti varžovą ir stojo mesti baudų. Jis pataikė kartą – 43:57. Tokiu rezultatu kėlinys ir baigėsi.

9 min. P.Gasolis metė baudų metimus. Jis pataikė vieną kartą – 57:42. Kai V.Claveras pataikė tritaškį, ispanai pirmavo 60:42.

8 min. Lietuvos sirgaliai plojo, kai P.Gasolis nepataikė, o tada ovacijomis palydėjo M.Kalniečio tritaškį – 42:54. Apsiginti lietuviams nepavyko – S.Rodriguezas pataikė dvitaškį – 56:42.

7 min. M.Kuzminskas prasižengė puolime. Pražangą išprovokavo R.Fernandezas, kuris vėliau po susidūrimo su P.Jankūnu aikštę paliko su pagalba. P.Gasolis komandos draugą palydėjo dvitaškiu – 54:39.

6 min. M.Kuzminskas dvi atakas iš eilės baigė taškais ir lietuviai atsiliko 39:52.

5 min. Lietuvos rinktinės sirgaliai susiėmė už veidų, kai akimis palydėjo P.Ribaso mestą tritaškį – 52:35.

4 min. M.Kalnietis metė tritaškį, buvo netaiklus. Puolime nesuveikė ir ispanų reidas – F.Ryesas prasižengė puolime. Lietuviai proga nepasinaudojo – R.Seibutis suklydo perduodamas A.Kavaliauskui. Per kitą ataką R.Fernandezas išprovokavo pražangą ir pataikė abu baudų metimus – 49:35.

3 min. A.Kavaliausko žingsnis į aikštę pasiteisino. M.Kalnietis jam prakišo gražų perdavimą ir aukštaūgis ataką baigė efektingu dėjimu – 35:45. R.Fernandezui nepavyko pataikyti tritaškio, bet lietuviai nepasinaudojo nesėkminga varžovų ataka. Tuomet P.Gasolis skirtumą didino iki 47:35.

2 min. J.Valančiūnas prasižengė puolime ir greitai sėdo ant suolo. Jį pakeitė A.Kavaliauskas. Ispanų ataką S.Lullas baigė gražiu NBA stiliaus metimu – 45:33.

1 min. Lietuviai aktyviai pradėjo trečiąjį kėlinį. Ispanai prasižengė prieš P.Jankūną, o ataką tęsę lietuviai suklydo. P.Ribas ataką baigė dėjimu – 43:33.

Antrasis kėlinys. Ispanija – Lietuva 41:33 (19:8, 22:25)

10 min.

J.Mačiulis pataikė vieną baudos metimą ir lietuviai atsiliko 30:39. Apsiginti lietuviams nepavyko V.Claveras pataisė metimą – 41:30. O tada J.Mačiulis su sirena smeigė dar vieną tritaškį – 33:41.

8 min. R.Seibutis pataikė du tritaškius iš eilės ir lietuviai atsiliko 29:37.

7 min. M.Kalnietis sirgaliams dovanojo tritaškį. Prie jo dvitaškiu prisidėjo J.Valančiūnas – 23:34. 6 min. M.Kalnietis pataikė dar vieną dvitaškį – 18:30. Grįžęs P.Gasolis iškart pelnė keturis taškus iš eilės. Jis pataikė du baudų metimus, o tada krovė į krepšį – 34:18.

5 min. J.Valančiūnas gavo perdavimą prie tritaškio linijos ir pamatė įkertantį M.Kalnietį. Aukštaūgis atliko perdavimą ir M.Kalnietis pelnė du taškus. Ispanai atsakė tritaškiu ir pirmavo 30:16.

5 min. J.Valančiūnas gavo perdavimą prie tritaškio linijos ir pamatė įkertantį M.Kalnietį. Aukštaūgis atliko perdavimą ir M.Kalnietis pelnė du taškus. Ispanai atsakė tritaškiu ir pirmavo 30:16.

4 min. R.Seibutis ėmėsi inciatyvos ir pelnė dar du taškus – 12:25. J.Kazlauskui nusiraminti nepavyko – F.Reyesas metė taikliai – 27:12. Lietuvių ataka sklandi nebuvo. M.Kalnietis prametė tritaškį, bet A.Kavaliauskas atkovojo kamuolį. Tačiau proga nepasinaudojo M.Kuzminskas, o lietuvius gelbėjo tai, kad patys ispanai prarado kamuolį, užmynę galinę liniją. Lietuviai ir vėl metė netaikliai, bet A.Kavaliauskas vėl atkovojo kamuolį puolime ir stojo mesti baudų. A.Kavaliauskas pataikė abu metimus – 14:27.

3 min. R.Fernandezas neieškojo erdvių perdavimui. Jis judriai pabėgėjo į vidurį ir pelnė du taškus – 25:10. Lietuviams atsakyti nepavyko – R.Fernandezas privertė puolime prasižengti A.Kavaliauską.

2 min. Lietuviams ir toliau nesisekė atakuoti, o R.Fernandezas skirtumą didino iki 23:8. Taškus Lietuvos rinktinėje pelnė R.Seibutis, pataikęs dvitaškį – 10:23.

1 min. M.Kuzminskas po R.Fernandezo klaidos lietuvius mėgino atgaivinti tritaškiu, bet jis buvo netaiklus. F.Reyesas už tai baudė dvitaškiu – 21:8.

Pirmasis kėlinys. Ispanija – Lietuva 19:8

10 min.

P.Gasolis žaidė vienas prieš vieną su J.Valančiūnu, bet buvo netaiklus. Tačiau ispanai atsikovojo kamuolį, bet lietuviams pavyko išvengti žalos. Lietuvos rinktinė rengė paskutinę kėlinio ataką. M.Kalnietis metė per rankas ir nepataikė, bet J.Valančiūnas atkovojo kamuolį. Jis mėgino mesti, bet V.Claveras blokavo metimą. Lietuviai tęsė ataką, bet A.Milaknis nepataikė. Kamuolys atiteko M.Kuzminskui, bet paskutinę sekundę jo metimas buvo blokuotas.

9 min. M.Kuzminskas surado tarpą ispanų gynyboje ir sužaidė agresyviai, skirtumą mažinęs iki 8:19. Ispanai mėgino žaisti per P.Gasolį, bet lietuviai apsigynė.

8 min. Lietuvos rinktinė ieškojo žaidėjo, kuris galėtų pataikyti, bet niekam nesisekė. L.Lekavičiaus metimas skriejo pro šalį.

7 min. Lietuvos rinktinė apsigynė, bet atakuoti nepavyko – J.Mačiulis sužingsniavo. P.Gasolis atsakė dar vienu dvitaškiu – 19:6.

6 min. J.Mačiulis pataikė dvitaškį, bet P.Gasolis lengvai apžaidė J.Valančiūną – 17:6.

5 min. P.Gasolis metė iš vidutinio nuotolio. Ispanija pirmavo 13:4. Po netaiklaus M.Kalniečio tritaškio P.Gasolis ataką baigė galingu dėjimu – 15:4.

4 min. R.Seibutis metė iš toli ir buvo taiklus, tačiau jis primynė liniją – 4:8. Per ispanų ataką R.Fernandezas gerai pasirinko atstumą ir įsirašė tritaškį – 11:4. Lietuvių bandymas atsakyti baigėsi M.Kalniečio klaida.

3 min. J.Kazlauskas reikalavo minutės pertraukėlę, kai N.Mirotičius ispanų skirtumą didino iki 8:2. Lietuviai padarė tris klaidas.

2 min. Vėl sienelė ir vėl taškai. Šįkart pasižymėjo S.Lullas. Lietuviai suklydo ir tada R.Fernandezas didino skirtumą iki 6:2.

1 min. J.Mačiulis ėmėsi iniciatyvos ir veržėsi po krepšiu, bet jo metimą blokavo P.Gasolis. Lietuviai tęsė ataką, bet M.Kalniečio perdavimas R.Seibučiui buvo netikslus. Po užtvaros N.Mirotičius lengvai pelnė du taškus – 2:0. R.Seibutis suklaidino varžovą, veržėsi po krepšiu, bet buvo netaiklus. Tačiau Lietuvos sirgaliai nudžiugo – metimą pataisė J.Valančiūnas – 2:2.

Starto penketai. Lietuva: M.Kalnietis, R.Seibutis, J.Mačiulis, P.Jankūnas, J.Valančiūnas.Ispanija: P.Ribas, R.Fernandezas, S.Lullas, N.Mirotičius, P.Gasolis.

***

Dvikovos. Lietuvos ir Ispanijos rinktinės nuo 1992 metų varžėsi 30 kartų. 18 pergalių iškovojo ispanai.

Prakeiksmas. J.Kazlauskas savo pirmąjį darbo rinktinėje etapą baigė taip ir neįveikęs ispanų. 1997 metais Katalonijoje vykusiame Europos čempionate lietuviai kovoje dėl penktosios vietos 93:94 pralaimėjo ispanams. 1998 metų pasaulio čempionato Pirėjuje antrajame etape ispanai per pratęsimą lietuvius įveikė 86:80. Dar vieną pralaimėjimą J.Kazlausko komanda patyrė 1999-aisiais. Tuomet lietuviai ketvirtfinalyje 72:74 nusileido ispanams.

Ispanų kelias. Ispanijos rinktinė pasirodymą pradėjo mirtininkų vadintoje B grupėje. Ispanijos krepšininkai joje užėmė antrąją vietą, kai 70:80 pralaimėjo serbams, o tada 98:105 nusileido Italijos komandai. Aštuntfinalyje ispanai 80:66 nugalėjo Lenkiją, o tada vos iškovojo pergalę 73:71 prieš graikus.

Lietuvių kelias. Lietuvos rinktinės sirgaliai puikiai pamena nervingą grupių etapą. Grupėje lietuviai 74:76 pralaimėjo Belgijos krepšininkams, bet į aštuntfinalį žengė iš pirmosios vietos. Lietuvos rinktinė pranoko latvius, čekus, ukrainiečius bei estus. Tačiau po šio etapo buvo daug kalbų apie nestabilų krepšinį. J.Kazlausko komanda nelabai įtikino ir aštuntfinalyje 85:81 nugalėjusi Gruziją, bet tada įjungė aukštesnę pavarą. Ketvirtfinalyje lietuviai per pratęsimą 95:85 nugalėjo italus, o tada fantastiškai įveikė Serbijos komandą (64:67).

Rekordai. 2015 metų Europos čempionate pagerinti lankomumo rekordai. Šiame čempionate buvo parduota 640 tūkstančių bilietų į rungtynes, o prieš dvejus metus Slovėnijoje vykusiose Europos pirmenybėse ši statistika buvo kone perpus mažesnė – 368 tūkstančiai parduotų bilietų.

Žiūrovai. Lietuvos ir Ispanijos dvikova Europos krepšinio čempionato finale pritraukė daugiau nei 27 tūkstančius žiūrovų. Prieš finalą iš Lietuvos į Lilį iškeliavo didelis desantas lietuvių, nutarusių prisijungti prie Prancūzijoje jau esančių tautiečių.