EUROLYGA 2023

Kas prieš D. Sabonį: lietuviai, pakviesti NBA naujokų biržoje

Domantas Sabonis 11-uoju buvo pakviestas šių metų NBA naujokų biržoje. Per 1947-aisiais užgimusios biržos istoriją jis tapo tryliktuoju lietuvių, išgirdusiu savo pavardę. O šį sąrašą kadaise pradėjo D.Sabonio tėvas Arvydas.

Daugiau nuotraukų (13)

krepsinis.net

Jun 23, 2016, 12:57 PM, atnaujinta May 20, 2017, 9:24 PM

Arvydas Sabonis

Geriausiu visų laikų Lietuvos krepšininku tituluojamas Arvydas Sabonis – pirmasis lietuvis, kurį pašaukė NBA naujokų biržoje. Dar 1985-aisiais jį 77-uoju šaukimu pasirinko „Atlanta Hawks“ klubas, tačiau vėliau jis buvo atšauktas, kadangi loterijos metu A.Sabonis nebuvo sulaukęs 21-erių metų.

Vėliau Kauno „Žalgirio“ lyderį užklupo sudėtinga Achilo sausgyslių trauma. Vis dėlto nepaisant jos po metų A.Sabonis išmėgino laimę prasibrauti į stipriausią pasaulio lygą. Niujorke vykusioje šventėje paskutiniu pirmojo rato – 24-uoju – šaukimu savo pavardę galiausiai išgirdo ir lietuvis – jį pasirinko „Portland Trail Blazers“ klubas.

„Absurdiška, tiesiog absurdiška“, – apie naujojo komandos nario pasirinkimą sakė viena Oregono valstijos gyventoja.

„Aš net negaliu ištarti ir paraidžiui pasakyti jo vardo ir pavardės“, – nuostabos neslėpė „Trail Blazers“ aistruolis.

Dėl politinių motyvų Sovietų Sąjungos vadovai neišdavė leidimo A.Saboniui išvykti rungtyniauti už Atlanto. Europoje karaliavęs ir laimėjęs praktiškai viską, ką galėjo, būdamas 31-erių vidurio puolėjas 1995-aisiais metais debiutavo NBA.

Lietuvis netruko perprasti NBA žaidimo ypatybes ir jau pirmojo sezono metu vidutiniškai pelnydavo po 14,5 taško ir sugriebdavo 8,1 atšokusio kamuolio. A.Sabonis greitai tapo sirgalių numylėtiniu, o rungtynių komentatorius vertė aikčioti neregėtu universalumu.

NBA čempionate A.Sabonis per septynis sezonus iš viso sužaidė 521 susitikimą – vidutiniškai per 25 minutes jis pelnydavo po 11,9 taško, atkovodavo 7,3 bei perimdavo 0,8 kamuolio, atlikdavo 2 rezultatyvius perdavimus ir blokuodavo 1 varžovo metimą.

Šarūnas Marčiulionis

1987-aisiais metais NBA naujokų biržoje pasigirdo dar viena lietuvio – Šarūno Marčiulionio – pavardė. Tada 23-ejų gynėją šeštajame rate 127-uoju šaukimu pasirinko „Golden State Warriors“.

Nepaisant itin žemos pozicijos, lietuvis paliko ryškų įspaudą NBA – vienu pirmųjų, pralaužusių geležinę uždangą, tapęs Š.Marčiulionis buvo ir vienas pirmųjų europiečių, sudariusių kontraktą su NBA klubu.

Veržlumu ir atletiškumu pasižymėjęs 196 cm ūgio krepšininkas, panašu, pranoko visus „Warriors“ klubo vadovų lūkesčius. Būdamas 25-erių Š.Marčiulionis sužaidė pirmąsias rungtynes NBA ir visam pasauliui pasirodė pelnydamas 19 taškų.

„Eurožingsniu“ varžovus už nugaros palikdavęs lietuvis debiutinio sezono metu vidutiniškai įmesdavo po 12,1 taško, o vėliau NBA jis jautėsi vis tvirčiau.

Po Oklende praleistų keturių sezonų Š.Marčiulionis persikėlė į „Seattle SuperSonics“, vėliau – į „Sacramento Kings“, o paskutine jo karjeros stotele 1997-aisiais metais tapo „Denver Nuggets“.

Kojos traumos krepšininkui neleido ilgiau sportuoti. NBA Š.Marčiulionis viso sužaidė 380 mačų ir vidutiniškai per 23 minutes rinkdavo po 12,8 taško, atkovodavo 2,3 bei perimdavo 1,3 kamuolio ir atlikdavo 2,3 rezultatyvaus perdavimo.

Eurelijus Žukauskas

Po Š.Marčiulionio pašaukimo NBA naujokų biržoje Lietuvai kito krepšininko, patraukusio NBA klubų dėmesį reikėjo laukti aštuonerius metus – 1995-aisiais metais pirmuoju nepriklausomos Lietuvos žaidėju, išgirdusiu savo pavardę NBA naujokų biržos metu tapo Eurelijus Žukauskas. Jį 54-ąjį pasirinko „Seattle SuperSonics“ komanda.

Nors netrukus teisės į jį buvo perleistos „Milwaukee Bucks“ ekipai, aukštaūgis iš Lietuvos stipriausioje pasaulio lygoje taip ir nedebiutavo.

Žydrūnas Ilgauskas

Žydrūno Ilgausko pavardė 1996-ųjų metų NBA naujokų biržoje nuskambėjo garsiau, nei kitų lietuvių ankstesniais metais. 21-erių metų 221 cm ūgio kaunietį 20-uoju šaukimu pasirinko „Cleveland Cavaliers“.

Karjeros NBA pradžia „centrui“ iš Lietuvos buvo ypač sudėtinga – dėl daugybės pėdos bei čiurnos traumų lietuvio karjera buvo pakibusi ant plauko, tačiau „Cavaliers“ neatsuko nugaros. Klubas padėjo aukštaūgiui pasveikti, o šis atsidėkojo sėkmingu žaidimu ir lojalumu.

Dvylika sezonų „Cavaliers“ marškinėlius vilkėjęs Ž.Ilgauskas tapo tikru komandos simboliu. Lietuvis 1998-aisiais metais tapo naujokų ir antramečių rungtynių naudingiausiu žaidėju, dukart dalyvavo NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.

2007-aisiais metais Ž.Ilgauskas su „Cavaliers“ nužygiavo iki pat NBA finalo, tačiau jame triumfuoti nepavyko. 2010-ųjų vasarą jis kartu su LeBronu Jamesu siekti išsvajotojo NBA čempiono žiedo persikėlė į „Miami Heat“, tačiau ir šį kartą sėkmė nesišypsojo – finale Majamio krepšininkai neprilygo „Dallas Mavericks“ ekipai.

Po sezono Ž.Ilgauskas pranešė apie karjeros pabaigą, o po trejų metų jo marškinėliai buvo iškelti į „Cavaliers“ arenos palubes.

14 sezonų – daugiausiai iš visų lietuvių – NBA žaidęs Ž.Ilgauskas ant parketo pasirodė 923 susitikimuose – vidutiniškai aikštėje po 27 minutes praleisdavęs aukštaūgis pelnydavo po 12,78 taško, atkovodavo 7,3 kamuolio, atlikdavo 1,1 rezultatyvaus perdavimo ir blokuodavo 1,5 varžovo metimo.

Robertas Javtokas

2001-aisiais metais išaušo Roberto Javtoko valanda. Tuometis Vilniaus „Lietuvos ryto“ vidurio puolėjas 56-uoju šaukimu NBA naujokų biržoje buvo pasirinktas „San Antonio Spurs“ komandos.

Buvo manoma, jog Davidu Robinsonu ir Timu Duncanu lietuvis sudarys įspūdingą priekinę liniją, tačiau nelemta motociklo avarija sujaukė visus planus. „Spurs“ neatsisakė teisių į R.Javtoką, tačiau jam žengti ant parketo NBA rungtynėse taip ir nepavyko.

Darius Songaila

2002-aisiais tęsėsi tradicija, kai antrus metus iš eilės NBA naujokų biržoje pasigirsta lietuvio pavardė. Po ketverių metų studijų ir rungtyniavimo NCAA vilkint Veik Foresto universiteto marškinėlius, 50-uoju šaukimu buvo pasirinktas Darius Songaila.

Iškart po ceremonijos „Boston Celtics“ perleido teises „Sacramento Kings“, kur krašto puolėjas praleido pirmuosius du sezonus stipriausioje pasaulio lygoje. Tiesa, lietuvis NBA debiutavo ne iš karto, o po metų.

Aikštėje D.Songaila pasirodydavo epizodiškai. 2005-aisiais metais persikėlęs į „Chicago Bulls“ krašto puolėjas užsitarnavo solidaus atsarginio žaidėjo vaidmenį ir sužaidė geriausią sezoną karjeroje. Vis dėlto sėkmingą pasirodymą nutraukė pėdos trauma, dėl kurios krepšininkas turėjo baigti sezoną. 2

006-ųjų metų vasarą D.Songaila pasirašė ilgalaikį kontraktą su „Washington Wizards“, tačiau dėl Lietuvos rinktinėje patirtos dar vienos traumos ilgą laiką negalėjo rungtyniauti. Vėliau marijampolietis ilgai nė viename klube neužsibūdavo – išmainytas iš „Wizards“ persikėlė į „Minnesota Timberwolves“, vėliau į „New Orleans Hornets“, o paskutine komanda tapo „Philadelphia 76ers“.

NBA pirmenybėse D.Songaila sužaidė 516 rungtynių – per 19 minučių puolėjas įmesdavo po 6,8 taško, sugriebdavo 3,4 atšokusio kamuolio ir atlikdavo 1,2 rezultatyvaus perdavimo.

Martynas Andriuškevičius

Vėliau Lietuva savo atstovų NBA naujokų biržoje laukė trejus metus, tačiau 2005-aisiais laukimas atsipirko dvigubai. Joje buvo du mūsiškiai – 27-asis „Portland Trail Blazers“ komandos buvo pašauktas Linas Kleiza, o Martyną Andriuškevičių 44-uoju šaukimu pasirinko „Orlando Magic“.

19 metų 221 cm ūgio M.Andriuškevičius po mainų atsidūrė „Cleveland Cavaliers“ komandoje, kur jam buvo prognozuojama Ž.Ilgausko ateitis. Pirmaisiais metais jaunasis vidurio puolėjas buvo siuntinėjamas tarp NBA ir dukterinės D lygos (NBDL).

Vėliau po dar vienų mainų M.Andriuškevičius persikėlė į „Chicago Bulls“, tačiau ten karjera NBA jam ir toliau klostėsi labai nesėkmingai. Atstovaudamas D-lygos „Dakota Wizards“ ekipai lietuvis treniruotės metu po kivirčo su komandos draugu patyrė skausmingą ir sudėtingą traumą – diagnozuotas stiprus smegenų sukrėtimas ir galvos kaukolės įtrūkimas.

Ši trauma padėjo tašką M.Andriuškevičiaus NBA karjeroje.

Šešis susitikimus sužaidęs kaunietis ant parketo viso praleido 9 minutes, per kurias nepelnė nė taško, prametė vienintelį mestą dvitaškį ir atkovojo 4 bei perėmė 2 kamuolius.

Linas Kleiza

Taip pat 2005-aisiais pašauktas Linas Kleiza NBA buvo pastebimas. Pirmaisiais metais „Denver Nuggets“ komandoje jis po truputį įsibėgėjo, o 2007-2008 m. sezone buvo solidi pamaina Carmelo Anthony.

2008-ųjų metų sausio 17-oji diena L.Kleizai tapo įsimintiniausia – net 41 tašką pelnęs puolėjas tapo daugiausiai per vieną susitikimą taškų įmetusiu lietuviu.

Po dviejų sėkmingų sezonų L.Kleiza persikėlė į Europą, o po puikių metų Pirėjaus „Olympiakos“ sugrįžo už Atlanto ir užtikrintai žaidė „Toronto Raptors“ komandoje, kol nepatyrė sudėtingos kelio traumos. Po jos L.Kleizos karjeros kreivė NBA smigo, o galiausiai 2013-aisiais metais Kanados klubas jį atleido panaudojus Amnestijos taisyklę.

Per 435 mačus L.Kleiza vidutiniškai rinkdavo po 8,6 taško, atkovodavo 3,6 kamuolio ir atlikdavo 0,8 rezultatyvaus perdavimo.

Renaldas Seibutis

2005-ųjų NBA naujokų biržoje savo eilės sulaukė ir Renaldas Seibutis, kurį 50-uoju šaukimu pakvietė Dalaso „Mavericks“.

Gynėjas dvi vasaras iš eilės siekė prasibrauti į pagrindinę komandą, žaisdamas NBA Vasaros lygoje, tačiau jam tai nepavyko ir „Mavericks“ nutarė atsisakyti teisių į R.Seibutį.

Jonas Valančiūnas

2011-aisiais metais antrą kartą vienos NBA naujokų biržos ceremonijos metu buvo pašaukti du lietuviai. Iki šiol geriausios Lietuvai laikomis NBA naujokų biržos metu aukščiausiai iš visų – 5-asis buvo pašauktas Jonas Valančiūnas – jį pasirinko Toronto „Raptors“, o 20-uoju „Minnesota Timberwolves“ pasirinko Donatą Motiejūną, bet pastarąjį iš karto perleido „Houston Rockets“.

J.Valančiūnas iš karto tapo pagrindiniu Kanados komandos vidurio puolėju, o 2014-aisiais metais po ilgos pertraukos atvedė „Raptors“ į atkrintamąsias varžybas.

Pastarąjį sezoną J.Valančiūnas su „Raptors“ prasimušė į Ryrų konferencijos finalą, kur nusileido būsimajam NBA čempionui „Cleveland Cavaliers“.

Iki šiol J.Valančiūnas NBA yra sužaidęs 283 mačus. Jis aikštėje vidutiniškai praleidžia 26,2 min., pelno 11,3 taško, atkovoja 8,2 kamuolio.

Donatas Motiejūnas

Tuo tarpu 2011 m. biržoje 20-uoju pakviesto Donato Motiejūno karjeros NBA pradžia nebuvo taip rožėmis klota – tarp NBA ir D-lygos migravęs aukštaūgis turėjo užsitarnauti vietą pagrindinėje „Rockets“ komandoje.

Pastarąjį sezoną puolėjui apkartino bėdos dėl nugaros. Šią vasarą jis tikisi pasirašyti naują kontraktą – lietuvis yra apribotas laisvasis agentas, todėl pirmiausia sutartį jam gali siūlyti „Rockets“.

Iki šio D.Motiejūnas NBA sužaidė 214 rungtynių, vidutiniškai per 19 min. pelno 7,8 taško, atkovoja 4 kamuolius.

Artūras Gudaitis

Dabartinis „Lietuvos ryto“ centras Artūras Gudaitis savo pavardę NBA naujokų biržoje išgirdo pernai.

Lietuvis antrajame rate 47-uoju šaukimu pasirinko „Philadelphia 76ers“. Bet po dviejų savaičių teisės į A.Gudaitį perleisti „Sacramento Kings“ ekipai.

Šią vasarą A.Gudaitis planuoja pasirodyti NBA vasaros lygoje, neprarasdamas vilties realiai praverti NBA durų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.