J.Valančiūnas per pirmąjį kėlinį pelnė 12 taškų.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos ir Nyderlandų rungtynės.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos ir Nyderlandų rinktinių rungtynės.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Th. van der Marsas apsipylė kraujais po susidūrimo su D.Saboniu.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos rinktinė prieš rungtynes.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
A.Sabonis su A.Kavaliausku.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
J.Kazlauskas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (65)

Jul 12, 2016, 6:05 PM, atnaujinta May 19, 2017, 2:02 AM

Lietuvos rinktinė nugalėjo dar vieną varžovą kelyje Rio link. Šįkart triuškinamų rungtynių karavaną Jonas Kazlauskas su rinktine atvežė į Alytų, kur sirgaliams dovanojo ne tik efektingus Jono Valančiūno dėjimus, bet ir viską skrodžiančius tritaškius.

Lietuvos krepšinio rinktinė antradienį padarė tai, ką ir privalėjo – 84:61 (24:19, 18:6, 24:22, 18:14) sutriuškino rezervinę Nyderlandų komandą, nors galėjo išspausti ir gerokai geresnį rezultatą prieš varžovus, kurie atvyko be dalies pajėgiausių savo žaidėjų.

Lietuvos rinktinė pirmajame kėlinyje parodė, kaip žaisti negalima,  tada atsiprašė sirgalių kibia gynyba, dėjimais ir tolimais šūviais. Ketvirtajame kėlinyje J.Kazlausko komanda ir vėl užstrigo, todėl šou, kurio tikėjosi aistruoliai, išvysti nepavyko.

Bet Alytuje publika plojo atsistojusi: J.Kazlauskas su komanda dovanojo jiems pergalę.

Lietuvos rinktinė šią triuškinamą pergalę pridėjo prie kitų užtikrintų rezultatų. Lietuvos rinktinė Klaipėdoje 88:58 sutriuškino Naujosios Zelandijos komandą. 81:56 nupūtė Tunisą, o sekmadienį Vilniuje 84:53 sutrypė Venesuelą.

Nyderlandų sutrypimas tapo šio pasirengimo ciklo tradicijos tęsiniu, bet sirgaliai rungtynių starte išvydo aibę klaidų.

Artūras Milaknis gynyboje leido varžovui pasiimti kamuolį, Mindaugas Girdžiūnas atliko perdavimą varžovui į rankas, o tada leido šiam pelnyti taškus su pražanga. Puolime metimą taisyti puolę Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis nepasidalijo kamuoliu. O netrukus J.Valančiūnas prasižengė puolime. Nyderlandų komanda pirmavo 8:7.

Tik J.Valančiūnas rodė, kad šiame lygyje nelabai turi, ką veikti. Du baudų metimai, meistriškas dviejų varžovų „išmaudymas“ ir monstriškas dėjimas abejom rankom – J.Valančiūno šou Lietuvai suteikė pranašumą, nuo kurio atsispyrusi rinktinė pirmąjį kėlinį užbaigė 24:19.

Rinktinės lyderis jau buvo surinkęs 12 taškų.

J.Mačiulis tapo antrojo ketvirčio pradžios dovanėle. Pirmąjį baudos metimą jis prametė, bet tada dovanojo tritaškį, po kurio Lietuva pirmą kartą įgijo dviženklį pranašumą (30:20).

Po šios atkarpos lietuviai leido sau padaryti tris klaidas, bet P.Jankūnanas dvitaškiu atstatė pusiausvyrą. Nyderlandų komanda nustojo pataikyti. Įpusėjus kėliniui svečiai buvo pelnę vos vieną tašką, o lietuvių spurtą 12:1 po kibios gynybos pratęsė R.Javtokas, pataisęs M.Girdžiūno metimą (34:20).

Nyderlandai dvitaškį pataikė jau sužaidus daugiau nei 8 minutes. Per ketvirtį jie sumetė 6 taškus. Lietuviai į didžiąją pertrauką žengė pirmaudami 42:25, o Nyderlandai turėjo rūpintis ne tik žaidimo schemomis.

Per paskutinę ataką Thomas van der Marsas gavo D.Sabonio smūgį alkūne. Jis krito ant parketo, pasipylė kraujas.

Po antrojo kėlinio lietuviai ramiai tęsė treniruotę. Jau per pirmuosius du kėlinius D.Sabonis ir J.Valančiūnas buvo atkovoję tiek pat kamuolių, kiek visa Nyderlandų rinktinė.

Lietuvos rinktinė po didžiosios pertraukos žaidė ne tik prieš rezervinę Nyderlandų rinktinę, bet ir prieš išsikvėpusią komandą.

Ir kol Lietuvos rinktinė mušė Nyderlandus, sirgaliai ošė.

Nuostabų epizodą jiems dovanojo Mantas Kalnietis ir Deividas Gailius. Įžaidėjas užmetė šiam kamuolį ties krepšiu ir D.Gailius ataką baigė monstrišku dėjimu. Alytus už tai atsakė efektingu ošimu.

Vėliau M.Kalnietis puikiai sužaidė ir su J.Valančiūnu. Sirgaliams beliko mėgautis gražiais dėjimais ir tritaškiais.

Lietuvos rinktinės varžovai jau buvo tarsi pranykę.

Lietuva: J.Valančiūnas 16 (9 atk. kam.), P.Jankūnas 10, D.Sabonis (4/13 metimai, 12 atk. kam.), M.Grigonis ir M.Girdžiūnas po 8, D.Gailius, R.Javtokas ir V.Kariniauskas po 7, J.Mačiulis 6, A.Milaknis ir M.Kalnietis po 3, E.Ulanovas 1.

Nyderlandai: J.Kokas 14, J.Voornas 12, W. De Jongas ir W.Brandwijkas po 9.

Statistika.

Lietuva – Nyderlandai

Dvitaškiai: 20/37 (54 proc.) – 12/47 (46 proc.)

Tritaškiai: 10/27 (37 proc.) – 3/15 (20 proc.)

Baudų metimai: 14/20 (70 proc.) – 8/11 (72 proc.)

Atkovoti kamuoliai (puolime): 46 (16) – 31 (10)

Rezultatyvūs perdavimai: 20 – 10

Perimti kamuoliai: 10 – 11

Klaidos: 18 – 18

Liepos 14 dieną lietuviai vėl žais su lengvasvore komanda – Kėdainiuose susitiks Baltarusija.

O liepos 18 dieną Kaune sužais paskutines draugiškas rungtynes Lietuvoje. Šįkart J.Kazlausko komanda laikys Ispanijos egzaminą.

Kraujas. Antrojo kėlinio pabaigoje Thomas van der Marsas kovojo dėl kamuolio su Domantu Saboniu ir gavo smūgį alkūne. Nyderlandų krepšininkas krito ant parketo, pasipylė kraujas. Parketą teko valyti, o krepšininkas buvo nuvestas prie atsarginių suolelio. Ten netrukus nubėgo ir medikai.

Rungtynės

Ketvirtasis kėlinys

D.Sabonis ketvirtį pradėjo taškais iš po krepšio. Po minutės M.Girdžiūnas pataikė tritaškį. Lietuvos rinktinė pirmavo 73:49. Nyderlandų ataka baigėsi nesėkmingai ir J.Kazlausko ekipa pasileido į greitą ataką, kurią svečiai nutraukė pražanga. Lietuva pratęsė ataką – M.Girdžiūnas tritaškio nepataikė, bet D.Sabonis atkovojo kamuolį puolime. Tačiau taškų lietuviai neišpešė.

D.Sabonis ir vėl atsidūrė įvykių centre – išprovokavo pražangą, tada atkovojo kamuolį.

J.Kazlauskas buvo nepatenkintas, nes žaidimas strigo, bet J.Mačiulis nutraukė lietuvių tylą. Sužaidus 4 minuts Lietuva pirmavo 75:51.

Lietuvos rinktinė likus žaisti tris minutes pirmavo 77:55. D.Sabonis skirtumą padidino iki 79:55, o tada V.Kariniauskas smeigė tritaškį – 82:55.

Sirgaliai Alytuje jau buvo šiek tiek pavargę, o ir rinktinės žaidimas nebuvo toks smagus, kokį lietuviai rodė kiek anksčiau.

Likus žaisti pusę minutės sirgaliai jau šaukė: „Mes laimėjom.“

Trečiasis kėlinys 66:47 (24:19, 18:6, 24:22)

Lietuvos rinktinės krepšininkai jau judėjo taip, kaip ir ankstesniuose pergalinguose mačuose. Nyderlandų komanda strigo ir per pusantros minutės lietuvių pranašumas padidėjo iki 48:25.

Lietuvos rinktinė toliau traiškė varžovus. Nyderlandai rinko taškus, bet įpusėjus kėliniui lietuviai po puikaus M.Kalniečio ir J.Valančiūno susižaidimo pirmavo 55:32.

Nyderlandų krepšininkų pastangos jau buvo praeityje. Svečiai rinko taškus, bet gynyboje net neturėjo šansų sulaikyti Lietuvos komandos. Sužaidus 6 minutes Y.Franke pelnė du lengvus taškus po nutrauktos lietuvių atakos, bet Alytuje sirgaliai net nereagavo.

O kai R.Javtokas iš po krepšio įmetė paprastą metimą, šie šėlo. Alytuje jau buvo jaučiama šventinė nuotaika. Rinktinė pirmavo 57:36. O M.Girdžiūno tritaškis likus žaisti pustrečios minutės sulaukė dar daugiau plojimų – 60:36.

M.Girdžiūnas gražiai sužaidė su V.Kariniausku ir užbaigė ataką taškais. Sirgaliai laukė pergalingos pabaigos. Lietuva trečiąjį kėlinį baigė pirmaudama 66:47.

Antrasis kėlinys. Lietuva – Nyderlandai 42:25 (24:19, 18:6)

J.Mačiulis kėlinio starte atidarė savo sąskaitą rinktinėje, kai pataikė antrąjį baudos metimą. Netrukus lietuviai taškais užbaigė greitą ataką ir pirmavo 27:19. O tada nuostabią progą turėjo P.Jankūnas, bet didelis noras taškų negarantavo. Netrukus J.Mačiulis sirgaliams dovanojo tritaškį – 30:20.

R.Javtokas pašoko ir pataisė M.Girdžiūno metimą. Įpusėjus kėliniui Lietuva jau pirmavo 34:20. Nyderlandų krepšininkai neatlaikė kibios gynybos. Per 5 minutes jie pelnė vos 1 tašką, o ir tą įmetė nuo baudų metimo linijos kėlinio pradžioje.

Lietuvos rinktinės šou tritaškiu pratęsė M.Grigonis. Jis smeigė tritaškį (37:20).  Sirgaliai skandavo: „Lietuva, Lietuva“, kai D.Sabonis gavo kamuolį po krepšiu. NBA naujokas pastūmė varžovą nugara, bet kablys buvo per silpnas.

Lietuviams teko gintis. Čia D.Sabonis leido atkovoti kamuolį puolime, bet apsigynė vienas prieš vieną.

Likus žaisti dvi minutes Nyderlandų komanda stojo išsimesti kamuolio lietuvių aikštės pusėje, bet nesuspėjo. Lietuvių ataka baigėsi nesėkmingai. Lietuva pirmavo 39:20.

Nyderlandai tylą nutraukė jau sužaidus 8 minutes. Baudos metimą pataikė T.van der Marsas – 21:39. M.Grigonis už tai baudė tritaškiu – 42:21.

Ketvirtį lietuviai laimėjo 18:6.

Pirmasis kėlinys. Lietuva – Nyderlandai 24:19

J.Valančiūnas iš antro karto atkovojo ginčo kamuolį, bet pirmoji ataka buvo nevaisinga. Pirmąjį savo metimą prametė ir varžovai, bet A.Milaknis su D.Saboniu pražiopsojo kamuolį ir leido varžovams jį nusiimti. Netrukus viską sutvarkė D.Sabonis, blokavęs varžovo metimą. Jis ir pelnė pirmuosius komandos taškus – 2:0. Varžovai atsakė tuo pačiu.

Sužaidus dvi minutes A.Milaknis sirgaliams dovanojo pirmąjį tritaškį, o tada varžovai suklydo (5:2). Šįkart sirgalių plojimų sulaukė J.Valančiūnas, o Nyderlandai ir vėl padarė klaidą (7:2). Bet tada M.Girdžiūnas atliko labai prastą perdavimą, kurį perėmė varžovas, o tada mėgindamas sulaikyti W. de Jongą šiam leido pelnyti taškus su pražanga. Baudos Nyderlandų rinktinės narys nepataikė. Sužaidus keturias minutes Lietuva pirmavo 7:6.

Įpusėjus kėliniui Nyderlandai pirmavo 8:7.

J.Valančiūnas taisė žaidimą baudų metimais ir puikiu žaidimu po krepšiu. „Toronto Raptors“ centras susitvarkė su dviem gynėjais. Lietuva pirmavo 11:8. Kai E.Ulanovas likus žaisti 4 minutes prametė antrąjį baudos metimą, kamuolį atsikovojo J.Valančiūnas. Jis sugrūdo kamuolį į krepšį, o lietuviai pirmavo 14:8.

Galiausiai J.Kazlauskas leido pailsėti J.Valančiūnui, kuris buvo surinkęs 12 taškų. Likus žaisti 40 sekundžių P.Jankūnas pataikė tritaškį. Lietuva pirmavo 22:19. Tada tolimą metimą prametė M.Kalnietis, bet kamuolį atkovojęs P.Jankūnas stojo prie baudų metimo linijos. Jis pataikė abu metimus – 24:19.

Starto penketai.

Lietuva: M.Girdžiūnas, A.Milaknis, E.Ulanovas, D.Sabonis, J.Valančiūnas.

Nyderlandai: W.de Jongas, Y.Franke, W.Brandwijkas, D.vd Horstas, T. van der Marsas.

***

Neregistruoti. J.Kazlauskas rungtynėms su Nyderlandais nusprendė neregistruoti traumą patyrusio Renaldo Seibučio, Mindaugo Kuzminsko, Antano Kavaliausko ir Ado Juškevičiaus.

Varžovai. Nyderlandai negali pasigirti tvirta krepšinio komanda, o į Lietuvą atvyko dar ir rezervinė jų komanda. Oficialias rungtynes Nyderlandai žais dar negreit, todėl treneris Toomas van Helfterenas atsivežė vos du krepšininkus, kurie žaidė Europos čempionate: 20-metis Yannickas Franke ir 28-erių Worthy de Jongas.

Tvirtas. R.Seibutis sekmadienio rungtynėse krito ant parketo, pasėdėjo ir tada aikštę paliko šuoliuodamas ant vienos kojos. Pirmadienį R.Seibučio buvo atlikti tyrimai. „Paaiškėjo, kad trauma nėra rimta, lūžių nėra, tik nykščio kapsulės patempimas. Pasak rinktinės gydytojų, krepšininkui prireiks poros dienos poilsio, po kurių jis vėl galės treniruotis su komanda“, – teigė LKF.

NBA. Lietuvos rinktinė jau oficialiai savo stovykloje turi tris NBA krepšininkus. Jonas Valančiūnas šiame sąraše – ne naujiena. Vasarą prie jo prisijungė vienuoliktuoju šaukimu NBA naujokų biržoje pakviestas Domantas Sabonis, o neseniai Mindaugas Kuzminskas padėjo parašą ant sutarties su „New York Knicks“ klubu, kurio prezidentu dirba legendų legenda buvęs treneris Philas Jacksonas.

Laukimas. Lietuvos rinktinė į Rio gali atkeliauti ir su keturiais NBA krepšininkais, tačiau toks scenarijus įvyktų tik tada, jeigu Donatas Motiejūnas suspėtų prisijungti. Šiuo metu D.Motiejūnas mėgina susitarti su NBA klubu, o J.Kazlauskas apie situaciją daug nekalba – tiesiog laukia žinių iš paties Donato.

„Atkabinimai“. J.Kazlauskas Ispanijoje liepos 19 dieną turės 14-a krepšininkų ir tai reiškia, kad iki kelionės atsisveikins su dviem žaidėjais.

Malonus kelias. Kol kas Lietuvos krepšinio rinktinės kelyje – žemesnio lygio varžovai, kurie ir neturėtų sukelti didelių sunkumų šalies rinktinei. J.Kazlausko kandidatų stovykloje dar nebuvo visų žaidėjų ir treneris turėjo verstis be pagrindinių priekinės linijos krepšininkų, kai Lietuva 88:58 Klaipėdoje nunešė Naujosios Zelandijos komandą. Po poros dienų uostamiestyje lietuviai 81:56 sutriuškino ir Tunisą. Sekmadienį Vilniuje lietuviai tarptautinį turnyrą pradėjo truškinama pergale 84:53 prieš Venesuelą.

Rimtas finišas. Lietuvos rinktinė dar liepos 14 dieną žais su irgi ne rimtu varžovu. Kėdainiuose J.Kazlausko komanda susitiks su Baltarusija. Tai bus priešpaskutinės lietuvių rungtynės namuose. J.Kazlauskas ir kompanija su Lietuva atsisveikins liepos 18 dieną. Kaune viešės jau mūsų rinktinės verti varžovai – Ispanijos krepšininkai.

Tarė „sudie“. Lietuvos rinktinė pasirengimą olimpiadai pradėjo birželio 20 dieną Palangoje ir nors visi krepšininkai į J.Kazlausko stovyklą susirinko praėjusią savaitę, strategas spėjo iš sąrašo išbraukti vieną krepšininką. J.Kazlauskas atsisveikino su Roku Giedraičiu. „Akivaizdžiai matėsi, kad Rokas netraukė iki rinktinės lygio. Mes pasikalbėjome su juo. Sezonas nesisekė, jį blaškė iš vienos komandos į kitą, trūko žaidimo laiko, kurio gavo tik pabaigoje. Galiu tik pakartoti, kad matau perspektyvų žaidėją, kuris turėtų daugiau investuoti į save. Visais atžvilgiais“, – sprendimą paaiškino treneris.