Serbai po 20 metų pertraukos kovos dėl olimpinio aukso – 1996-aisiais Atlantoje tuometė Jugoslavija finale kovojo su JAV, bet tąkart intrigos nebuvo 69:95.
„Ne, ne. Mes pralaimėjome. Apie tai savo žaidėjams nepasakoju“, – nusijuokė A.Džordževičius, paklaustas, ar prieš 20 metų vykusio finalo, kuriame žaidė ir jis pats, patirtis padės jam ruošiantis naujam finalui.
Legendinis Serbijos krepšininkas, prie nacionalinės komandos vairo stojęs prieš trejus metus, laiko veltui neleidžia – 2014 metais Serbija tapo pasaulio vicečempione, o šią vasarą, įveikusi olimpinę atranką, nužygiavo iki finalo.
„Savo žaidėjams pasakiau, kad jūs tik baigę karjerą suprasite, ką padarėte. Mes buvome labai gerai pasiruošę šioms rungtynėms. Viso turnyro metu mūsų žaidimas ir patys krepšininkai augo. Milošas Teodosičius iš pradžių nebuvo pačios geriausios formos, bet visi padėjo jam tapti tokiam, koks jis buvo šį vakarą.
Pirmieji du kėliniai, per kuriuos praleidome tik 14 taškų, užaugino mums sparnus. Mes labai gerai gynėmės ir visiškai sustabdėme varžovų lyderį Andrew Bogutą.
Labai džiaugiuosi, kad vyrai įgyvendino žaidimo planą“, – kalbėjo A.Džordževičius.
48-erių treneris, vos tik stojęs prieš rinktinės vairo, bandė žaidėjams įskiepyti svarbiausią savo krepšinio filosofijos elementą – gynybą.
„Mūsų – serbų ir buvusios Jugoslavijos krepšininkų – DNR gynyba nėra pats maloniausias dalykas, – nusišypsojo A.Džordževičius. – Bet per trejus metus žaidėjai, manau, suprato, kad tik dėl to mes esame ten, kur dabar esame.“
Praėjusiais metais Europos čempionato pusfinalį Lietuvos rinktinei pralaimėję Serbijos krepšininkai į Rio pateko tik laimėję olimpinės atrankos turnyrą, vykusį Belgarde. Pasiekę sportinę formą tinkamiausiu metu serbai Rio užnugaryje paliko ir Ispaniją, ir Lietuvą.
Triumfuojantis serbas pasiryžęs mesti iššūkį ir NBA žvaigždėms, kurios laukia finale.
„Mano manymu, šis turnyras buvo vienas stipriausių olimpiadų istorijoje – Prancūzija, Kroatija, Lietuva, Australija, Argentina. Visos šios komandos yra labai stiprios. Galbūt mes pralaimėsime 20 ar 30 taškų, bet čia krepšinis, aikštė ir kamuolys bus visiems vienodas. Mums spręsti, kaip bus.
Mano darbas neleisti jiems jau dabar būtų patenkintiems. Mes jau kitą dieną vyksime į treniruotę ir rengsimės. Pastaruosius dvejus metus ruošiamės tam, kad įveiktume tokias komandas kaip JAV. Mums bus garbė kovoti su tokia komanda, bet, patikėkite, jiems nebus malonu“, – kovą pažadėjo A.Džordževičius.
Pastarąjį kartą Serbijos ir JAV krepšinio rinktinės žaidė 2014 metų pasaulio čempionato, vykusio Ispanijoje, finale. Tąkart amerikiečiai intrigos nepaliko – laimėjo 129:92.
„Prieš dvejus metus nebuvome pasirengę tam mačui, pernelyg džiaugėmės patekę į finalą. Dabar tikiu, kad tai bus visiškai kitokios rungtynės. Mes būsime pasiruošę“, – pažadėjo M.Teodosičius, rungtynėse pelnęs 22 taškus ir atlikęs 5 rezultatyvius perdavimus.
Australai – sugniuždyti
Australai pusfinalio mače pataikė tik trečdalį metimų (22/66), įmetė vos keturis tritaškius iš 31 (14 proc.) ir neturėjo jokių galimybių prieš greitai, agresyviai ir koordinuotai rungtyniaujančius serbus.
Istorinę galimybę patekti į finalą praradę australai turi dar vieną progą pakeisti šalies krepšinio istoriją – pirmą kartą iškovoti olimpinius bronzos medalius.
„Pirmojoje rungtynių pusėje serbai diktavo ritmą, o mes visiškai nesugebėjome užpulti. Serbai žaidė labai intensyviai, energingai ir mes tiesiog nespėjome. Esame nusiminę, artimiausias dvi dienas bus sunku, bet reikia visa tai pamiršti ir turime tinkamai žaisti kovoje dėl bronzos“, – kalbėjo Australijos rinktinės treneris Andrejus Lemanis.