Lietuvos jaunimas dramatiškai įveikė Rusiją: žais Europos čempionato pusfinalyje

Lietuvos aštuoniolikmečių rinktinė<br>fibaeurope.com

Dec 20, 2016, 3:58 PM, atnaujinta Feb 9, 2018, 9:34 PM

Rimanto Grigo kariauna priartėjo prie Europos aštuoniolikmečių čempionato apdovanojimų per vieną žingsnį. Lietuviams reikia mažiausiai vienos pergalės ir jų kišenėje bus pirmenybių medalis. Lietuvos jaunieji krepšininkai antradienį Turkijos Samsuno mieste vykstančiame čempionate ketvirtfinalyje nuo savo kelio patraukė Rusijos atstovus 82:81 (15:13, 23:19, 25:19, 19:30) ir trečiadienį susikaus pusfinalyje su pergalingai žygiuojančia Vokietijos komanda. Kai jau atrodė, kad Rusija švęs pergalę, beviltišką metimą metęs Arnas Velička net ir pats beveik netikėjo, kad kamuolys įkris į varžovų krepšį. Jis įkrito su sirena ir Lietuvai padovanojo kelialapį į turnyro pusfinalį.

Dramos šios rungtynėse net nebuvo įmanoma nuspėti. Lietuviai nuo pat mačo pradžios diktavo savo sąlygas, o antrojo kėlinio 5 minutę įgijo 10 taškų persvarą – 32:22. Tiesa Rusijos bendraamžiai  nesudėjo ginklų ir paskutinę kėlinio minutę buvo sumažinę atsilikimą iki 32:36.

Nors vaizdas nesikeitė ir trečiame kėlinyje – lietuviai pirmavo 8-11 taškų skirtumu, lemiamame ketvirtyje R.Grigo vedami krepšininkai papuolė į rimtą duobę: per 5 minutes pelnė vos 5 taškus, o varžovams leido įsūdyti net 14 ir skirtumas tarp ekipų sumenko iki vieno tolimo metimo – 68:65.  Maža to – likus kovoti 3 min. 47 sek., po M.Andrianovo tritaškio rusai išlygino rezultatą 71:71.

Likus grumtis 2 minutes ir toliau buvo lygybė – 73:73, tačiau tuomet žodį tarė lietuvis T.Sedekerskis – jis pelnė savo 15-ąjį tašką ir Lietuva išsiveržė į priekį 75:73. Tačiau toliau sekė netikslūs lietuvių metimai.

Likus grumtis 30 sek. jau Rusija buvo priekyje 78:75, o A.Kulboko dvitaškis sumažino atsilikimą iki vieno taško – 77:78, tačiau Rusija savo atakai turėjo 16 sekundžių. Lietuviai prasižengė, bet M.Andrianovas įmetė abi baudas ir lietuviams išlyginti rezultatą buvo likę 14 sek.

Mūsų krepšininkai nepataikė, tačiau likus grumtis 3 sek. teisėjai skyrė pražangas dviem krepšininkams – lietuviui ir rusui, bei rusui nesportinę. Mat abu kovojo dėl kamuolio ir rusas sugebėjo per itin emocingai reaguoti į lietuvio pražangą.

M.Andrianovas pataikė vieną baudą, o A.Kulboka – dvi  ir rezultatas tapo 81:79 rusų naudai. Tad Lietuvai buvo likę 3 sekundės išsigelbėti: ir tai padarė A.Velička. Jo metimas iš vidurio aikštės krito su sirena – Lietuva išplėšė pergalę 82:81.

„Dievas padėjo. Paleidome rungtynių pabaigą. Vakar per treniruotę pamėtėme su Slavinskiu, tai buvome pasitreniravę tokiems metimams“, – kalbėjo pergalingo tritaškio autorius A.Velička.

Lietuva: Gytis Masiulis 23 (13 atk. kam.), Arnas Velička 18 (7 rez. perd.), Tadas Sedekerskis 15 (6 atk. kam.), Grantas Vasiliauskas 9.

Rusija: Grigorijus Motovilovas 27, Agasijus Tonojanas 14 (8 atk. kam.), Sergejus Klujevas ir Michailas Andrianovas po 10.

Lietuvos rinktinė taip pat užsitikrino vietą 2017 metų pasaulio jaunių (iki 17 metų) čempionate. Į jį pateks penkias pirmąsias vietas Europos pirmenybėse užėmusios ekipos.

Per visą aštuoniolikmečių Europos čempionatų istoriją Lietuvos ir Rusijos jaunieji žaidėjai iki šio antradienio kovojo dešimt kartų ir šešiuose mačuose pergalę šventė lietuviai.

Mūsų šalies krepšininkai pastarąsias dviejų čempionatų akistatas laimėjo, tačiau didžiausiu skirtumu tarpusavio mačuose džiaugėsi rusai – jie 2005 metais lietuvius sutriuškino 94:63.

Mūsų šalies krepšininkai po penkerių metų sugrąžino skolą, įveikę tuomečius aštuoniolikmečius 90:61. Kitos dvikovos buvo atkaklesnės ir laimėtojas už varžovą įmetė 4-9 taškais daugiau nei pralaimėjusi rinktinė.

2016-ųjų Europos čempionate C grupėje Lietuva po grupės mačų buvo pirma, pradžioje įveikusi Latviją 62:50, pralaimėjusi bosniams 70:79 ir po pratęsimo palaužusi Izraelį 94:88.

Tuo tarpu rusai D grupėje buvo antri, sutriuškinę slovėnus 81:49 bei serbus 70:43 ir pralaimėję Prancūzijai 48:53.