Dienos apžvalga. Lietuvių skriaudiko nuopolis, suomių dramos ir Slovėnijos ramybė

B grupėje, kurioje trečiojo turo rungtynės irgi vyko sekmadienį, padėtis painesnė. Po du kartus laimėjo Lietuvos, Italijos ir Vokietijos rinktinės, po kartą – Gruzijos, Ukrainos ir Izraelio komandos.

Europos čempionato akimirkos.<br> AFP nuotr.
Daugiau nuotraukų (10)

Sep 4, 2017, 10:40 AM, atnaujinta Sep 4, 2017, 10:46 AM

Greitis. Atrodo, Gruzijos rinktinė visas jėgas išeikvojo per rungtynes su Lietuvos komanda. Per kitus du mačus gruzinams paprasčiausiai trūko jėgų ir jie greičiu žymiai atsiliko tiek nuo Vokietijos, tiek nuo Ukrainos krepšininkų.

Ukrainiečiai apskritai bėgo taip greitai, lyg ruoštųsi sprinto takeliuose pakeisti Usainą Boltą. Gruzijos komandai tempas buvo per didelis ir ji pripažino varžovų pranašumą 81:88 (beje, gruzinai rezultatą buvo persvėrę tik vieną kartą pirmojo kėlinio pabaigoje).

Labiausiai į blogąją pusę pasikeitė lietuvius skandinęs Tornike Šengelija. Jei ketvirtadienį šis puolėjas pelnė 29 taškus ir suklydo tik kartą, tai savaitgalį labiausiai pasižymėjo klaidomis. Per rungtynes su vokiečiais T.Šengelija pelnė 12 taškų ir padarė 8 klaidas, su ukrainiečiais – įmetė 16 taškų ir padarė 6 klaidas.

LKL. Jei Ukrainos rinktinėje žaistų visi geriausi krepšininkai, Viačeslavas Bobrovas į dvyliktuką tikrai nebūtų patekęs. Tačiau komandą praretinus atsisakymams ir traumoms, Pasvalio „Pieno Žvaigždžių“ naujokas išvyko į Europos čempionatą ir kol kas trenerio Jevgeno Murzino nenuvilia.

Sekmadienį 24 metų V.Bobrovas pirmą kartą pateko į starto penketą ir sužaidė geriausias karjeros rungtynes Ukrainos rinktinėje. Jis pelnė 13 taškų (5/8 dvitaškių, 3/4 baudų) ir atkovojo 5 kamuolius.

Dar ryškiau spindėjo buvęs Vilniaus „Lietuvos ryto“ įžaidėjas Denysas Lukašovas, pelnęs 17 taškų ir atlikęs 11 rezultatyvių perdavimų.

Kapitonas. Viačeslavas Kravcovas tik rugpjūčio viduryje perėmė Ukrainos rinktinės kapitono pareigas iš Kyrylo Fesenkos, kuris patyrė traumą per draugiškas rungtynes. Paskui ir V.Kravcovas gerą savaitę negalėjo treniruotis dėl traumos, o ketvirtadienį vos prasidėjus pirmosioms Europos čempionato rungtynėms vėl išgąsdino ukrainiečių sirgalius, kai 3-ąją min. susiėmęs už šlaunies nusšlubavo ant suolo.

Tąkart kapitonas grįžo į aikštę, paskui žaidė ir antrąsias rungtynes, bet galiausiai skausmai nugalėjo V.Kravcovą. Sekmadienį Ukrainos komanda į kovą stojo be 30-mečio vidurio puolėjo.

Dramos. Suomijos rinktinė Europos čempionate yra didžiausia dramų kūrėja. Visose trejose A grupės šeimininkų rungtynėse nugalėtojai paaiškėjo tik paskutinėmis sekundėmis, o per dvejas iš trejų rungtynių krepšininkams neužteko 40 minučių.

Sekmadienį suomiams ir lenkams neužteko ne tik pagrindinio laiko, bet ir papildomų penkių minučių. „Vilkų gauja“ varžovus palaužė tik per antrąjį pratęsimą.

Lenkai galėjo tik graužtis nagus dėl ketvirtojo kėlinio pabaigoje iš rankų paleistos pergalės. Iki sirenos likus vos pusantros minutės Lenkijos rinktinė pirmavo 9 taškų skirtumu 66:57. Tačiau paskui taškus pelnė tik Suomijos ekipa ir rezultatas tapo lygus 66:66.

Per pratęsimus buvo visko, bet galiausiai šeimininkai šventė pergalę 90:87.

Beje, pirmosiose rungtynėse, kuriose buvo žaidžiamas pratęsimas, suomių nervai taip pat buvo stipresni. Ketvirtadienį jie nugalėjo prancūzus.

Žygdarbiai. Suomijos krepšinio didvyriu sekmadienio vakarą tapo kylanti žvaigždė Lauri Markkanenas. Kiek kartų 20-metis puolėjas sukėlė ekstazę Helsinkio arenos tribūnose, net sunku suskaičiuoti.

Savo didžiuosius žygdarbius L.Markkanenas pradėjo iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus 15 sek. (suomiai atsiliko 61:66), kai išprovokavo pražangą mesdamas iš toli ir pataikė tris baudos metimus. Likus apie 10 sek. jis perėmė kamuolį ir, pabaigęs greitą ataką dėjimu, išlygino rezultatą 66:66.

Likus 3 sek. iki pirmojo pratęsimo pabaigos L.Markkanenas dar vienu dvitaškiu vėl išlygino rezultatą 78:78.

Likus 17 sek. iki antrojo pratęsimo pabaigos (suomiai pirmavo 87:84) po netaiklaus komandos draugo baudos metimo L.Markkanenas atkovojo kamuolį po varžovų krepšiu ir po kelių akimirkų dviem baudos metimais įtvirtino Suomijos rinktinės pergalę.

Atgimimas. Be didelio krepšinio žygdarbio pergalės savo sirgaliams nebūtų padovanojusi ir B grupės šeimininkė Izraelio rinktinė. Jai pavyko atgimti žaidžiant su Vokietijos komanda, nuo kurios ketvirtojo kėlinio pradžioje atsiliko 59:75.

Tačiau paskui izraeliečiai laimėjo 6 min. atkarpą 19:2 (vokiečiai taškus pelnė tik baudos metimais) ir persvėrė rezultatą 78:77. Vokietijos krepšininkai rado jėgų neiškelti baltos vėliavos iškart, tačiau sustabdyti įsibėgėjusių varžovų jau buvo neįmanoma – Izraelio komanda nugalėjo 82:80.

Makabiečiai. Pastaraisiais mėnesiais dėl prasto žaidimo smarkiai kritikuojami du praėjusį sezoną Tel Avivo „Maccabi“ atstovavę Izraelio rinktinės senbuviai Guy Pnini ir Yogevas Ohayonas. Jie silpnai žaidė ir „Maccabi“ klube, o atvykę į rinktinę taip pat atrodė labai blankiai.

30-metis Y.Ohayonas kol kas nieko naudingo nenuveikė ir Europos čempionate (per 3 rungtynes pelnė 9 taškus ir pataikė tik 2 iš 10 metimų). Tuo tarpu 33-ejų G.Pnini sekmadienį pavyko prisiminti, kaip žaidžiamas krepšinis. Veteranas pelnė 15 taškų, o likus 28 sek. iki ketvirtojo kėlinio pabaigos ir laikrodžiui skaičiuojant paskutines atakai skirto laiko sekundes pataikė labai sudėtingą tritaškį, kuriuo persvėrė rezultatą 81:80.
Vien dėl šio metimo Izraelio sirgaliai turėjo atleisti G.Pnini už daugybę pastaraisiais mėnesiais jam pelnytai ir nepelnytai priskirtų nuodėmių.

Pamaina. 18-metis krepšinio vuderkindas Luka Dončičius vasarą per draugiškas rungtynes ne kartą buvo rezultatyviausias Slovėnijos rinktinės žaidėjas. Tačiau Europos čempionato pradžioje jis atsidūrė labiau patyrusio komandos draugo Gorano Dragičiaus šešėlyje.

Vis dėlto ilgai laukti savo valandos L.Dončičiui nereikėjo. Sekmadienį per rungtynes su graikais G.Dragičius žaidė visai ne taip, kaip iš jo laukiama. Nors „Miami Heat“ gynėjas buvo rezultatyvus, dažnai priimdavo karštakošiškus sprendimus ir mėtė pro šalį (pelnė 20 taškų, bet pataikė tik 7 iš 16 metimų).

Trenerio Igoro Kokoškovo kantrybės taurė persipildė ir jis sunkiausiu metu, slovėnams ketvirtajame kėlinyje atsilikus, priėmė drąsų, bet vienintelį teisingą sprendimą – pasodino G.Dragičių ant suolo. Ryškiausia Slovėnijos žvaigždė turėjo pripažinti, kad komandai šis ėjimas buvo labai naudingas. L.Dončičiaus vadovaujamas penketas susigrąžino iniciatyvą ir slovėnai nugalėjo 78:72.

Supyko. Pralaimėjimas pirmosiose rungtynėse A grupės šeimininkams suomiams supykdė Prancūzijos krepšininkus. Jie kitas dvejas rungtynes laimėjo daugiau nei įtikinamai, o sekmadienį pasiekė šio čempionato rezultatyvumo rekordą – islandus sutriuškino 36 taškų skirtumu 115:79.

„Les Bleus“ tapo antrąja komanda, peržengusia šimto taškų ribą (pirmoji tą padarė Belgijos ekipa, įveikusi Didžiosios Britanijos rinktinę 103:90).

Tiesa, didžiausio skirtumo rekordas liko nepagerintas. Ispanai pirmajame ture juodkalniečius pranoko 39 taškais 99:60.

Taškai. Prancūzams triuškinant varžovus galimybę pasismaginti gavo ne tik lyderiai, bet ir mažiau žaidžiantys krepšininkai. Tarp jų – Kauno „Žalgirio“ naujokas Axelis Toupane‘as. Jis per dvejas pirmąsias rungtynes nė karto nemetė į krepšį, o sekmadienį pelnė 10 taškų (3/4 dvitaškių, 1/2 tritaškių, 1/2 baudų).

Buvęs „Žalgirio“ žaidėjas Leo Westermannas prie pergalės pridėjo 5 taškus.

Neįveikiami. Lietuvos sirgaliai tikriausiai amžius nepamirš rinktinės pralaimėjimo italams per Atėnų olimpines žaidynes. Tačiau Europos čempionatuose Italijos rinktinė lietuviams yra tikra dovanėlė. Šios komandos nuo 1937 metų per žemyno pirmenybes žaidė jau devynis kartus, ir visus devynis kartus stipresni buvo lietuviai.

Sekmadienį mūsų šalies komanda pratęsė pergalių seriją įveikdama „mėlynuosius“ 78:73.

A grupė

Prancūzija – Islandija 115:79. N.De Colo 16, E.Jacksonas ir K.Seraphinas po 14, J.Kauvergne‘is 13, A.Toupane‘as ir V.Poirier po 10/ J.Stefanssonas 23, M.Hermanssonas 13, K.Acoxas ir H.Palssonas po 10.

Slovėnija – Graikija 78:72. L.Dončičius 22, G.Dragičius 20, K.Prepeličius 16/ K.Sloukas 18, G.Printezis 10, 10 atk.kam., N.Pappas ir G.Papagiannis po 10.

Suomija – Lenkija 90:87 (po dviejų pratęsimų). L.Markkanenas 27, P.Koponenas 21, E.Murphy 12, S.Salinas 10/ A.Waczynski ir A.J.Slaughteris po 18, M.Ponitka 14, D.Kuligas 12, T.Gielo 11.

B grupė

Ukraina – Gruzija 88:81. A.Pustovyj 19, D.Lukašovas 17, 11 atk.kam., P.Lypovyj 17, V.Bobrovas 13/ Z.Pačulija ir G.Šermadinis po 17, T.Šengelija 16, M.Markoišvilis ir D.Sanadzė po 11.

Lietuva – Italija 78:73. A.Juškevičius 20, M.Kuzminskas 14, J.Valančiūnas 13, M.Kalnietis 12/ L.Datome 24, M.Belinelli 14, A.Filloy 10.

Izraelis – Vokietija 82:80. R.Howellas 23, O.Casspi 20, 11 atk.kam., G.Pnini 15, G.Mekelis 12/ D.Schroderis 20, D.Theisas 15, 15 atk.kam., J.Voigtmannas 13, D.Barthelis 10.