Didžiausi pirmojo Europos čempionato etapo pakilimai ir nuopuoliai

Europos krepšinio čempionate buvo galima išvysti daugybę ir nuvilti, ir pradžiuginti spėjusių pasirodymų.

 Europos krepšinio čempionate buvo ir pakilimų, ir nuopolių<br> Lrytas.lt koliažas
 Europos krepšinio čempionate buvo ir pakilimų, ir nuopolių<br> Lrytas.lt koliažas
 Henrikas Dettmannas pirmajame etape puikiai vadovavo Suomijos rinktinei<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Henrikas Dettmannas pirmajame etape puikiai vadovavo Suomijos rinktinei<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Vengrijos rinktinė tapo Europos čempionato netikėtumu<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Vengrijos rinktinė tapo Europos čempionato netikėtumu<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Rusija grupės rungtynės taip pat parodė puikų žaidimą<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Rusija grupės rungtynės taip pat parodė puikų žaidimą<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Bogdanas Tanjevičius nenori mesti trenerio karjeros<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Bogdanas Tanjevičius nenori mesti trenerio karjeros<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Omri Casspi nepavyko Izraelio rinktinės atvesti į atkrintamasias<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Omri Casspi nepavyko Izraelio rinktinės atvesti į atkrintamasias<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Ilias Zourosui nepavyko sėmingai pasirodyti su Gruzija<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Ilias Zourosui nepavyko sėmingai pasirodyti su Gruzija<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Čekai čempionatą baigė nuleista galva<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Čekai čempionatą baigė nuleista galva<br> AFP/Scanpix nuotr.
 Islandai nesulaukė savo komandos pirmosios pergalės<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Islandai nesulaukė savo komandos pirmosios pergalės<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Lrytas.lt

Sep 8, 2017, 2:58 PM, atnaujinta Sep 8, 2017, 3:18 PM

Vieni žaidėjai nepradžiugino ir toli gražu nepademonstravo to, ko iš jų buvo tikimasi, tačiau kiti pasirodė taip, kad jų pasirodymus sekusiems asmenims beliko žavėtis.

Skirtingai pasirodė ir pačios rinktinės. Vienos iš jų atrodė taip, kaip prieš čempionatą ir buvo prognozuota, tačiau kitos stebino labai netikėtomis pergalėmis arba pralaimėjimais.

Pristatome jums didžiausius pirmojo Europos krepšinio čempionato pakilimus ir nuopolius.

Penki pirmojo etapo pakilimai

Henrikas Dettmannas

Du pastarieji Henriko Dettmanno bandymai dirbti klubuose virto tikra katastrofa. Trenerio nesuprato nei krepšininkai, nei Stambulo „Bešiktaš“ bei Strasbūro SIG vadovai, ir jo sutartys buvo nutrauktos sezonui nė nespėjus įsibėgėti. 

Užtat Suomijos rinktinėje 59 metų krepšinio specialistas kuria stebuklus. Jau kelis kartus atrodė, kad stiprių krepšininkų neturinti komanda pasiekė galimybių lubas, o galbūt jas net ir pramušė, bet H.Dettmannas randa vis naujų rezervų. 

Žinoma, šiame čempionate labai galinga paspirtimi tapo jaunasis supertalentas Lauri Markkanenas, bet daug trenerių nesugeba nieko gero nuveikti su dar ryškesnėmis žvaigždėmis, o H.Dettmannas savąją „Vilkų gaują“ į antrąjį etapą nuvedė jau ketvirtame iš eilės Europos čempionate.

Nuvedė labai tvirtai. Suomijos rinktinė pirmajame etape laimėjo net ketverias rungtynes ir pakartojo 2013 metų rezultatą.

Vengrijos rinktinė

Vengrijos krepšinio gerbėjai šios akimirkos laukė beveik pusę amžiaus – rugsėjo 4 dieną Vengrijos vyrų rinktinė pirmą kartą nuo 1969 metų laimėjo Europos čempionato rungtynes. 

Per šį ilgą laikotarpį vengrai tik kartą buvo patekę į žemyno pirmenybes, bet 1999 metais jiems laimėti nepavyko. 

Šių metų Europos čempionate Vengrijos rinktinė laimėjo „net“ du kartus ir pateko į atkrintamąsias varžybas. Tiesa, Adamas Hanga ir jo komandos draugai žaidė labai silpnoje grupėje, bet ir joje varžovės Rumunijos bei Čekijos ekipos be kovos pergalių neatidavė.

O ir patiems vengrams nebuvo lengva dėl vidaus problemų. Geriausias šalies krepšininkas A.Hanga labai vėlai atvyko į treniruočių stovyklą, o pirmųjų Europos čempionato rungtynių nebaigė dėl traumos. Vis dėlto gynėjas grįžo į aikštę ir per svarbiausias dvikovas parodė, kodėl dėl jo šių metų vasarą pešėsi Vitorijos „Baskonia“ ir „Barcelona“ klubai.  

Rusijos rinktinė

Per du praėjusius Europos čempionatus Rusijos rinktinė iškovojo vos dvi pergales. Abi pergales (prieš Turkiją bei Bosniją ir Hercegoviną) pasiekė paskutiniajame pirmojo etapo ture, kai buvo praradusi galimybes patekti į kitą etapą. 

Šiame čempionate rusai per tris pirmuosius turus iškovojo tris pergales (prieš Turkiją, Serbiją ir Belgiją) ir vieni pirmųjų užsitikrino kelialapį į atkrintamąsias varžybas. 

Akivaizdu, kad daugumai rusų krepšininkų trūksta kūrėjų gyslelės, todėl komandos puolimą dviese tempia Aleksejus Švedas ir Timofejus Mozgovas. Tačiau treneris Sergejus Bazarevičius iš savo žaidėjų nereikalauja neįmanomo – pati mažai ką sukurianti Rusijos rinktinė neleidžia kurti varžovams ir bent kol kas skina šios taktikos vaisius. 

Artiomas Pustovyj

Kompostelos Santjago „Obradoiro“ vadovai dabar tikriausiai trina rankomis iš džiaugsmo. „Obradoiro“ dar gegužę dviem sezonams pratęsė sutartį su Artiomu Pustovyj (beje, Santjago komandoje kartu su juo žaidė lietuviai Eimantas Bendžius, Deividas Dulkys ir Osvaldas Matulionis) ir rudens pradžioje galėjo gėrėtis nuostabiu ukrainiečio pasirodymu Europos čempionate. 

218 cm ūgio milžinas tapo vienu didžiausių turnyro atradimų. Karjeros aprašyme jokių ryškių įrašų neturintis vidurio puolėjas (jis žaidė tik Južno „Chimik“ ir „Obradoiro“) pirmajame etape pelnydavo 17,6 taško, atkovodavo 5,8 kamuolio ir blokuodavo 1,6 metimo. 

Puiki statistika – dar ne viskas. Sirgalių negalėjo nežavėti, kai A.Pustovyj atsidurdavo Ukrainos rinktinės greitos atakos smaigalyje arba įkaldavo kamuolį į krepšį po juvelyrinio komandos draugo perdavimo. 

Bogdanas Tanjevičius

Vėžį įveikęs ir jau seniai klubuose nedirbantis Bogdanas Tanjevičius galėtų mėgautis užtarnautu poilsiu. Tačiau 70-metis krepšinio maestro nerimsta ir prieš porą metų atsiliepė į gimtosios Juodkalnijos krepšinio federacijos kvietimą perimti rinktinės vairą. 

B.Tanjevičius į didįjį krepšinį grįžo ne veltui. Pernai Juodkalnijos komanda iškovojo kelialapį į Europos čempionatą, o šiais metais pirmą kartą pateko į žemyno pirmenybių antrąjį etapą.

Juodkalnijos rinktinė Europos čempionate žaidžia tik trečiąjį kartą. Du praėjusius kartus (2011 ir 2013 metais) vos 670 tūkstančių gyventojų turinčios valstybės krepšininkai iš turnyro pasitraukė jau po pirmojo etapo, o šiais metais Kluže per penkerias rungtynes laimėjo tris kartus.

Penki pirmojo etapo nuopoliai

Omri Casspi

Izraelio rinktinė visą vasarą stebino pergalėmis draugiškose rungtynėse, po kurių rezultatyviausių žaidėjų sąrašo viršūnėje dažniausiai puikuodavosi „Golden State Warriors“ naujoko Omri Casspi pavardė. Tačiau dar prieš Europos čempionatą O.Casspi pritilo, o Tel Avive izraeliečiams labai trūko garsiausio krepšininko taškų. 

O.Casspi vidurkis nebuvo labai žemas – 14,4 taško, bet jo metimai tikslą pasiekdavo pernelyg retai (pataikė 44,7 proc. dvitaškių ir 29,4 proc. tritaškių). Izraeliečiai vis tiek aikštėje ieškojo savo lyderio, tačiau jam nepataikant laimėti buvo labai sunku. 

B grupės šeimininkai iškovojo vos vieną pergalę, o per paskutiniąsias rungtynes su Ukrainos komanda beviltiškai atsilikę Izraelio krepšininkai taip stipriai nuvylė savo sirgalius, kad Tel Avivo arenos tribūnose jau antrajame kėlinyje pasigirdo garsus švilpimas.

Ilias Zouros

Graikui Ilijui Zourui nepavyko parengti Gruzijos rinktinės taip, kad ji geriausią formą pasiektų rugsėjo pradžioje. Gruzinai, kaip ir izraeliečiai, štampavo pergales draugiškose rungtynėse, per kurias nugalėjo ir kelias Europos krepšinio elito komandas. 

Tačiau dar pasirengimo etape pagrindiniai krepšininkai žaidė beveik be keitimų, o per Europos čempionatą jiems, ko gero, jau trūko jėgų. 

Geriausias pavyzdys – Tornike Šengelija. Dvejas rungtynes, kuriose T.Šengelija žaidė nuostabiai, gruzinai laimėjo. Bet kitose dvejose rungtynėse šis puolėjas žaidė labai prastai, ir Gruzijos rinktinė neturėjo jokių šansų. 

Per lemiamą mačą su italais T.Šengelija žaidė truputį geriau nei vidutiniškai, bet I.Zouro auklėtiniams iki kelialapio į kitą etapą trūko vieno taiklaus metimo.

Čekijos rinktinė

Čekijos rinktinė užpernai nustebino Europos krepšinio visuomenę ir, žemyno pirmenybėse užėmusi septintąją vietą, iškovojo kelialapį į olimpinį atrankos turnyrą. 

Tačiau šiais metais čekai į Europos čempionatą atvyko be dviejų iš trijų banginių – Jano Vesely ir natūralizuoto amerikiečio Blake‘o Schilbo, o ir trečiasis buvęs vedlys Tomašas Satoransky per sezoną, kurį praleido ant „Washington Wizards“ suolo, prarado krepšinio pojūtį. 

Nepaisant visų pokyčių, į labai silpną C grupę patekusi Čekijos rinktinė turėjo vilčių iškovoti kelialapį į aštuntfinalį. Tačiau visos viltys žlugo per dvi dienas – pirmadienį ir antradienį čekai nusileido abiem pagrindinėms varžovėms Vengrijos ir Juodkalnijos rinktinėms. Nusileido beviltiškai – per šias dvejas rungtynes Čekijos rinktinė nė karto nebuvo išsiveržusi į priekį. 

Islandijos rinktinė

Tikėjusių, kad Islandijos krepšininkai iškovos pirmąją pergalę Europos pirmenybėse, tikriausiai buvo labai mažai. Bet turbūt dar mažiau buvo galvojusių, kad islandai visai neparodys kovotojų savybių ir leisis triuškinami žiauriu skirtumu. 

Tačiau atsitiko būtent taip: Islandijos rinktinė Helsinkyje pirmiesiems keturiems varžovams nusileido 29, 30, 36 ir 27 taškais, ir tik per paskutiniąsias rungtynes truputį patampė nervus Suomijos komandai. 

Islandai antrą kartą dalyvavo Europos čempionate, bet baigiamuosiuose turnyruose vis dar lieka be pergalių. Užpernai šiauriečiai buvo daug arčiau tikslo. Jie ilgai priešinosi Italijos rinktinei, o Turkijos komandai pralaimėjo tik po dviejų pratęsimų.

Mike‘as Tayloras
Sutartį su Lenkijos krepšinio federacija pratęsęs treneris Mike‘as Tayloras pavasarį džiaugėsi, kad nemažai lenkų naudingai žaidžia stipriuose užsienio klubuose, ir žadėjo, kad komanda, net rungtyniaudama be garsiausio krepšininko Marcino Gortato, bus stipresnė negu užpernai, kai pateko į Europos čempionato atkrintamąsias varžybas. 

Jei Lenkijos rinktinė išties buvo stipresnė negu užpernai, jai to įrodyti nepavyko. M.Tayloro auklėtiniai laimėjo tik vienerias rungtynes su autsaideriais islandais, o per kitus keturis mačus nuo varžovų atsiliko. Tiesa, atsiliko labai nedaug: suomiams pralaimėjo po dviejų pratęsimų, prancūzams – 3 taškais. 

Vis dėlto M.Taylorui teko pripažinti, kad Lenkijos rinktinė yra „komanda, kuri gali kovoti, bet dar nėra komanda, kuri gali laimėti“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.