Eurolygos ketvirtfinalis: „Žalgirio“ išimtis ir bevertis A. Švedo rekordas

Net trys komandos, pernai kovojusios Eurolygos baigiamajame turnyre, apgynė vietas stipriausiųjų ketverte, kuriame bus tik viena permaina – Pirėjo „Olympiakos“ klubą pakeis jį ketvirtfinalyje pamokęs Kauno „Žalgiris“. Per paskutines atkrintamųjų varžybų rungtynes puikiai žaidęs žalgirietis Edgaras Ulanovas dar galės pasigirti ir tuo, kad tapo šio turo naudingiausiu krepšininku, o „Chimki“ lyderis Aleksejus Švedas galėtų pasigirti, kad pasiekė sezono rezultatyvumo rekordą, bet ruso taškai nepadėjo jo komandai laimėti.

A.Švedas<br> euroleague.com nuotr.

Apr 28, 2018, 1:14 AM

Ketvirtųjų rungtynių skaičiai

0

Nė vienai ketvirtfinalio porai nereikėjo penktųjų rungtynių. Ketvirtadienį trečiąsias pergales iškovojo Kauno „Žalgiris“ (namie nugalėjo Pirėjo „Olympiakos“ 101:91) ir Stambulo „Fenerbahče“ (svečiuose – Vitorijos „Baskonia“ 92:83), penktadienį kelialapius į finalo ketvertą gavo Maskvos CSKA (svečiuose įveikė „Chimki“ 89:88) ir Madrido „Real“ (namie – Atėnų „Panathinaikos“ 89:82). Visos keturios ketvirtfinalio serijos baigėsi rezultatu 3:1.

1

Čempionės vardą ginančioje „Fenerbahce“ ekipoje per visas ketvirtfinalio rungtynes buvo registruotas vos vienas Turkijos krepšinio auklėtinis Melihas Mahmutoglu. Treneris Željko Obradovičius jį į aikštę įleido tik per ketvirtąsias rungtynes, per kurias gynėjas žaidė 1 min. 20 sek. ir nepelnė nė taško.

2

„Žalgirio“ puolėjas Edgaras Ulanovas antrą kartą karjeroje pripažintas naudingiausiu Eurolygos turo krepšininku. Ketvirtadienį E.Ulanovas per 33 min. pelnė 20 taškų (4/8 dvitaškių, 3/4 tritaškių, 3/4 baudų), atkovojo 9 kamuolius, išprovokavo 5 pražangas ir surinko 27 naudingumo balus.

Tiesa, „Chimki“ lyderis Aleksejus Švedas surinko daugiau naudingumo balų (37), bet jis žaidė pralaimėjusioje komandoje.

E.Ulanovas pirmą kartą naudingiausiu turo žaidėju buvo pripažintas šio sezono 9-ajame ture, kai į Stambulo „Anadolu Efes“ krepšį įmetė 22 taškus ir pasiekė karjeros rezultatyvumo rekordą.

3

Net trys bilietus į gegužės 18-20 dienomis Belgrade vyksiantį finalo ketvertą užsisakiusios komandos stipriausiųjų ketveriukėje žaidė ir pernai. Praėjusį sezoną „Fenerbahče“ tapo čempionu, CSKA užėmė trečiąją vietą, „Real“ – ketvirtąją.

Apginti pernykštės pozicijos nesugebėjo vicečempionas „Olympiakos“, kurį iš didžiojo ketverto išstūmė „Žalgiris“.

3

Lukas Lekavičius per trečias iš eilės rungtynes nepateko į „Panathinaikos“ dvyliktuką. Reguliariajame sezone L.Lekavičius žaidė visas 30 rungtynių ir pelnydavo 3,9 taško, per pirmąsias ketvirtfinalio rungtynes įmetė 2 taškus, bet paskui treneris Xavieras Pascualis lietuvio į paraišką nebeįtraukdavo.

3

Per finalo ketvertą į Belgradą grįš trys serbai. „Žalgiryje“ žaidžia Vasilije Micičius, „Fenerbahce“ – Nikola Kaliničius ir Marko Guduričius. Visi trys krepšininkai yra atstovavę „Crvena Zvezda“ komandai.

4

„Fenerbahce“ į finalo ketvertą pateko ketvirtus metus iš eilės. Tiesa, praėjusius tris kartus „kanarėlės“ ketvirtfinalyje žaidė geriau negu šį sezoną ir varžovus nugalėjo 3:0 (2015 m. – „Maccabi“, 2016 m. – „Real“, 2017 m. – „Panathinaikos“). Šį pavasarį Vitorijos krepšininkai Stambulo klubui sukėlė daugiau rūpesčių, bet ne tiek, kad sutrukdytų grįžti į baigiamąjį turnyrą.

Beje, finalo ketverte „Fenerbahce“ kasmet kilo vis aukščiau: 2015 metais iškrito pusfinalyje, 2016 metais pralaimėjo finale, o pernai lemiamose rungtynėse įveikė „Olympiakos“ klubą ir pirmą kartą tapo Eurolygos čempionu.

4

„Panathinaikos“ vedlys Nikas Calathis per paskutiniąsias ketvirtfinalio rungtynes atliko tik 4 rezultatyvius perdavimus. Graikų kilmės amerikietis reguliariajame sezone buvo aiškus šios statistikos kategorijos lyderis (vid. 8,1 perdavimo), o per pirmąsias ketvirtfinalio rungtynes, kurias atėniečiai triuškinamai laimėjo, atliko net 16 perdavimų ir pasiekė atkrintamųjų varžybų rekordą. Tačiau paskui „Real“ atkirto varžovų įžaidėją nuo komandos draugų ir per paskutines trejas ketvirtfinalio rungtynes N.Kalathis atliko tik 5, 4 ir 4 rezultatyvius perdavimus.

5

„Panathinaikos“ jau penkerius metus nepajėgia įveikti „Real“ klubo jo arenoje. Atėnų krepšininkai Madride pastarąjį kartą nugalėjo 2013 metų kovą, o paskui pralaimėjo penkiskart iš eilės.

Penktadienį „žalieji“ trumpai pirmavo tik pirmajame kėlinyje, o paskui „baltieji“ vis tolo ir tolo, kol trečiojo kėlinio viduryje skirtumas padidėjo iki 22 taškų (59:37). Nors paskutinėmis minutėmis „Panathinaikos“ atkūrė intrigą, dar kartą pavyti šeimininkų nespėjo.

5

„Žalgiris“ šį sezoną net penkis kartus įveikė „Olympiakos“ klubą. Kauniečiai laimėjo abejas reguliariojo sezono rungtynes, o ketvirtfinalio serijoje nugalėjo 3:1. Per visą istoriją šios komandos susitiko 21 kartą. „Žalgiris“ tarpusavio dvikovose vis dar atsilieka 9:12.

6

„Real“ į šiuolaikinės Eurolygos finalo ketvertą pateko šeštąjį kartą. „Karališkasis“ klubas baigiamajame turnyre jau žaidė 2011, 2013, 2014, 2015 ir 2017 metais. Čempionais madridiečiai tapo tik 2015 metais.

7

Net septyni „Žalgirio“ krepšininkai ketvirtadienį pataikė iš trijų taškų zonos. Iš toli įmetė Edgaras Ulanovas (3/4), Vasilije Micičius (3/5), Aaronas White‘as (2/2), Kevinas Pangosas (2/5), Paulius Jankūnas (1/2), Axelis Toupane‘as (1/3) ir Artūras Milaknis (1/3). „Žalgiris“ per ketvirtąsias rungtynes pataikė net 13 iš 24 tritaškių (54,2 proc.). Antradienį toje pačioje arenoje Kauno komanda įmetė tik 4 iš 16 tritaškių (25 proc.).

9

„Žalgiris“ po devynerių metų pertraukos pelnė 100 ar daugiau taškų laimėtose rungtynėse. Praėjusį kartą kauniečiai tą padarė 2009 metų sausio 8 d., kai namie (dar sporto halėje) įveikė Nansi SLUC klubą 105:94. Tiesa, 2012-2013 metų sezone Kauno komanda dukart pasiekė triženklę ribą, bet abukart po pratęsimo pralaimėtose rungtynėse (2012 m. lapkričio 15 d. išvykoje Zagrebo „Cedevita“ 106:108 ir 2013 m. kovo 7 d. namie „Real“ 104:105).

Praėjusį sezoną Eurolygos ketvirtfinalyje įmesti 100 taškų nepavyko nė vienai komandai, o šį sezoną tą padarė tik „Žalgiris“.

13

CSKA ketvirtfinalyje žaidė 13-ąjį kartą ir visus 13 kartų iškovojo kelialapį į finalo ketvertą.

14

Antrojo kėlinio viduryje „Žalgiris“ pelnė 14 taškų iš eilės ir numalšino paskutinį „Olympiakos“ pasispardymą. 13-ąją min. Kauno komanda pirmavo tik 29:27, bet Antano Kavaliausko ir Pauliaus Jankūno dvitaškiai pradėjo šeimininkų spurtą, po kurio skirtumas padidėjo iki 16 taškų.

„Olympiakos“ ketvirtadienį nė karto nebuvo išsiveržęs į priekį. Tai buvo vienintelės iš šią savaitę žaistų aštuonerių rungtynių, kuriose pirmaujanti komanda nesikeitė nė karto.

15

CSKA į šiuolaikinės Eurolygos finalo ketvertą pateko 15-ąjį kartą. Nuo 2003 metų baigiamasis turnyras be „armiečių“ vyko tik kartą – 2011 metais. Tuomet Maskvos komanda iš Eurolygos iškrito jau pirmajame etape. Tiesa, iki galutinio tikslo CSKA nužygiuoja retai. Rusijos klubas čempionu tapo tris kartus (2006, 2008 ir 2016 m.).

17

„Chimki“ trečiojo kėlinio viduryje nuo CSKA komandos atsiliko 17 taškų skirtumu (52:69), bet sugebėjo pavyti varžovus ir priešpaskutinę minutę persvėrė rezultatą 87:85. Vis dėlto dramatišką paskutinę minutę geriau žaidė Maskvos ekipa, kuriai pergalę išplėšė lemiamoje atakoje kamuolį ilgai bumsėjęs, o paskui sudėtingą dvitaškį pataikęs Cory Higginsas.

Chimkų krepšininkams dar buvo likusios 5,7 sek., bet šeimininkų viltis sužlugdė Mytiščių arenos sekretoriatas, kažkodėl ne laiku sustabdęs laikrodį ir nutraukęs greitą „Chimki“ ataką. Laikrodis buvo atsuktas atgal, tačiau surengti dar vieno antpuolio „Chimki“ nesugebėjo.

19

„Žalgiris“ tarp keturių stipriausių Europos komandų pateko po 19 metų pertraukos. 1999 metais kauniečiai žaidė FIBA Eurolygos finalo ketverte, kurio pusfinalyje įveikė „Olympiakos“ komandą, o finale – Bolonijos „Virtus“ ekipą. Dar anksčiau – 1986 metais – „Žalgiris“ kovojo Čempionų taurės finale, kuriame pripažino Zagrebo „Cibona“ pranašumą.

22

„Baskonia“ ekipos duobkasiu tapo 22 taškus įmetęs „Fenerbahče“ gynėjas Marko Guduričius. 23 metų serbo vidurkis reguliariajame sezone buvo tik 6,5 taško, bet ketvirtfinalio serijoje treneris Željko Obradovičius savo tautietį pastūmė į priekines puolimo gretas ir M.Guduričiaus rezultatyvumas vis augo.

M.Guduričius rezultatyviau per Eurolygos rungtynes žaidė tik kartą – kovo mėnesį jis įmetė 23 taškus į „Maccabi“ krepšį.

36

„Chimki“ lyderis Aleksejus Švedas pelnė net 36 taškus (3/5 dvitaškių, 8/12 tritaškių, 6/9 baudų) ir pasiekė šio Eurolygos sezono rezultatyvumo rekordą. Iki šios savaitės rekordas priklausė „Real“ gynėjui Lukai Dončičiui, kuris gruodžio mėnesį įmetė 33 taškus į „Real“ krepšį.

A.Švedas yra rezultatyviausias šio sezono Eurolygos žaidėjas. 29 metų ruso vidurkis – 21,8 taško.

Eurolyga. Ketvirtfinalio ketvirtosios rungtynės (iki 3 pergalių).

Kauno „Žalgiris“ – Pirėjo „Olympiakos“ 101:91. K.Pangosas 21, E.Ulanovas 20, A.Toupane‘as 11, V.Micičius ir B.Daviesas po 9/ V.Spanoulis 19, J.Strėlniekas 17, K.Papanikolaou 15, K.Wiltjeris 12. 14411 žiūrovų. Serija 3:1.

Vitorijos „Baskonia“ – Stambulo „Fenerbahče“ 83:92. V.Poirier 14, R.Beaubois 13, J.Voigtmannas 12, M.Huertasas ir T.Šengelija po 11/ M.Guduričius 22, N.Melli 21, N.Kaliničius 13. 11548 žiūrovai. Serija 1:3.

Madrido „Real“ – Atėnų „Panathinaikos“ 89:82. L.Dončičius 17, F.Reyesas ir G.Ayonas po 12, S.Llullis 11, J.Carrollas 10/ Ch.Singletonas 21, M.Jamesas ir N.Kalathis po 18, M.Lojeski 10. 12557 žiūrovai. Serija 3:1.

„Chimki“ – Maskvos CSKA 88:89. A.Švedas 36, J.Andersonas 10, S.Markovičius 9/ C.Higginsas 20, A.Voroncevičius 15, S.Rodriguezas 14, S.Antonovas 13, W.Clyburnas 12. 6416 žiūrovų. Serija 1:3.