Eurolyga slysta iš „Žalgirio“ rankų: nepavykę Šaro eksperimentai su košmariška pabaiga

Nate’as Woltersas desperatiškai bandė įveikti visą varžovų gynybą, tačiau atsimušė į Maskvos srities „Chimki“ žaidėjų sieną. Praradęs kamuolį Kauno „Žalgirio“ įžaidėjas demonstratyviai skėsčiojo rankomis ir taip parodė, jog viskas, ką buvo suplanavęs Šarūnas Jasikevičius, ketvirtajame kėlinyje tiesiog nepavyko.

Žalgiriečiai apmaudžiai pralaimėjo Rusijoje.<br> Lrytas.lt montažas
Žalgiriečiai apmaudžiai pralaimėjo Rusijoje.<br>vk.com/khimkibasket nuotr.
Žalgiriečiai apmaudžiai pralaimėjo Rusijoje.<br>M.Krukausko nuotr.
Daugiau nuotraukų (32)

2019-02-01 16:58, atnaujinta 2019-02-01 18:09

Tragiškai sužaistas ketvirtasis kėlinys palaidojo „Žalgirį“, kai Rimo Kurtinaičio treniruojamas „Chimki“ namuose parklupdė svečius iš Kauno – 74:64.

Šeštasis pralaimėjimas Eurolygoje per septynerias rungtynes. Keturi iš jų dviženkliais skirtumais.

Per šią atkarpą „Žalgiris“ 80-ies taškų ribą perlipo tik kartą, kai namuose laimėjo prieš Atėnų „Panathinaikos“ ekipą.

Jei praėjusį sezoną „Žalgiriui“ bėdų su puolimu praktiškai nekildavo, tai šio sezono viena iš pagrindinių problemų yra būtent atakų užbaigimas. Kauno klubas šiuo metu yra 11-as pagal pelnomų taškų vidurkį (77,8 taško per rungtynes), tačiau per paskutines septynerias rungtynes „Žalgiris“ šį vidurkį viršijo vos du kartus.

„Skandina, labai, – apie pralaimėjimą ir galimybes patekti į ketvirtfinalį po rungtynių kalbėjo Š.Jasikevičius. – Čia faktas. Skandina ne tik lentelėje, bet ir emociškai. Dabar svarbu komandai nesugriūti. Mūsų šansai su tokiais pralaimėjimais mažėja – tai faktas.“

„Žalgirį“ nuo 8-os vietos skiria dvi pergalės, nuo 7-os – trys. Likęs reguliariojo sezono tvarkaraštis Kauno krepšininkams yra vienas lengvesnių, tačiau per likusius 9 turus reikia laimėti praktiškai viską.

Lrytas.lt apžvelgia finalo vertės rungtynes ir atskleidžia, kokios priežastys sutrukdė laimėti „Žalgiriui“.

Aktyvus puolimas ir kiaura gynyba

Pirmajame kėlinyje „Žalgirio“ žaidėjai vienas po kito griebė puolime atšokusius kamuolius. Tokių kauniečiai pirmajame kėlinyje atkovojo 6, dar 6 atkovojo gynyboje. Palyginimui „Chimki“ žaidėjai bendrai atkovojo vos 6 kamuolius per pirmąjį rungtynių ketvirtį.

Kamuolius čiupo ne tik aukštaūgiai, bet ir žemesni krepšininkai – Thomas Walkupas ar Edgaras Ulanovas.

Neįprastai sau, žalgiriečiai pirmajame kėlinyje išmetė net 6 tolimus metimus. Pataikė tik du, tačiau jautėsi, jog „Žalgiris“ nelaukdavo paskutinės derinio fazės, o rinkdavosi apylaisvį metimą įpusėjus deriniui ir atsiradus bent menkai galimybei.

Vis dėlto „Žalgirio“ gynyboje buvo per daug skylių. Jau pirmoje rungtynių pusėje kelis kartus tiek Jordanas Mickey, tiek Malcolmas Thomas karaliavo po kauniečių krepšiu. Jiems lengvai kamuolius kabino Stefanas Markovičius, o Brandonas Daviesas įspūdingus varžovų šuolius palydėdavo žvilgsniu.

Dėl šios priežasties į ilgąją pertrauką rusai iškeliavo atlikę daugiau rezultatyvių perdavimų, o jų atakos atrodė sklandžiau. Be to, šeimininkai žaidė universaliai ir atakuodavo iš įvairių distancijų, mat po dviejų kėlinių buvo išmetę 14 dvitaškių bei 13 tritaškių metimų.

„Žalgiris“ antrajame kėlinyje pamiršo tritaškius metimus ir atakas stengėsi baigti puldamas iš arčiau. Tačiau čia jų laukė atletiški „Chimki“ „bokštai“, kurie „Žalgiriui“ atseikėjo net 9 blokus.

Š.Jasikevičiaus eksperimentas

Derrickas Waltonas taip ir nepakilo nuo atsarginių žaidėjų suolelio, Rokas Jokubaitis nebuvo registruotas rungtynėms, o Leo Westermannas dvikovą stebėjo Kaune.

Taip Š.Jasikevičiaus schemose liko tik vienas tikras įžaidėjas – N.Woltersas. Gynėjas viršijo savo minučių vidurkį ir Mytiščiuose ant parketo praleido beveik 29 minutes. Kas atakoms dirigavo likusias 11 minučių?

Th.Walkupas, regis, buvo tas žaidėjas, kuris gavo pavedimą valdyti komandą. Vis dėlto žaidėjo galimybės vadovauti komandai yra ribotos. Ryškiai stokojama technikos bei plastiškumo, kas lėmė, jog vos išėjęs į aikštę Th.Walkupas atliko blogą perdavimą komandos draugui, o greitajame puolime lengvus taškus pelnė Andrejus Zubkovas – 13:17.

Th.Walkupas nebuvo panašus į tipinį įžaidėją, amerikietis vykdė Š.Jasikevičiaus derinius ir tarytum laikrodžio mechanizmas skirstė perdavimus komandos draugams. Stiprūs kūnas leido jam įgyti pranašumą prieš jį dengiančius „Chimki“ žaidėjus, todėl gynėjas kelis kartus sėkmingai įsiveržė į varžovų baudos aikštelę ar atkovojo kamuolius puolime.

Vis dėlto kūrybos trūko.

Trečiajame kėlinyje vienu metu aikštėje matėme ir Th.Walkupą, ir Marių Grigonį. Tuo metu buvo sunku pasakyti, kuris žaidėjas vadovauja komandai, mat keturias iš eilės atakas pradėjo M.Grigonis, kuris atrodė pakankamai jaukiai ir sukurdavo šansų komandos draugams.

Priešingai nei Th.Walkupas, M.Grigonis dar būdamas paauglys nemažai rungtyniavo ir įžaidėjo pozicijoje, o tai atsispindi ir dabar, kai lietuvis pastebi atsidengusius komandos draugus ir sugeba jiems įkišti net ir sudėtingiausius perdavimus.

Įdomus faktas, jog prie pagrindinių „Žalgirio“ įžaidėjų iškart prilipdavo Jegoras Vialtsevas.

Rimas Kurtinaitis grįžo į „Chimki“, o čia rado ir du žaidėjus, kuriuos buvo palikęs dar 2016 metais. Tai veteranai Sergejus Monia ir minėtas J.Vialcevas.

Sunku patikėti, bet šioje apžvalgoje verta paminėti ir J.Vialcevo indelį į „Chimki“ pergalę.

Tai buvo rekordais paženklintos vidutinių gabumų krepšininko rungtynės. Rusas aikštėje praleido 30 minučių, o tai yra rekordinis laikas. J.Vialcevas per ilgą savo karjerą Eurolygoje tiek laiko dar nebuvo žaidęs. Be to, gynėjas atkovojo keturis kamuolius, o tai taip pat naujasis ruso rekordas.

Rimo Kurtinaičio eksperimentas pasiteisino, priešingai nei Š.Jasikevičiaus.

Ketvirtojo kėlinio košmaras

Po rungtynių Š.Jasikevičius negalėjo pasakyti, kas atsitiko lemiamo ketvirčio metu.

„Kai kurie deriniai neveikė, o iš esmės mums pritrūko ambicijų. Reikia peržiūrėti rungtynes. Man taip pat kai kurie dalykai atrodė labai keisti. Kitą vertus, reikia pripažinti, kad „Chimki“ žaidėjų atletiškumas ir rankų ilgumas mus labai paveikė“, – problemas ketvirtajame kėlinyje vardino „Žalgirio“ strategas.

Tačiau rungtynių statistika aiškiai parodo, jog „Žalgirį“ sugriovė kova po krepšiais. Prieš prasidedant lemiama ketvirčiui „Žalgiris“ gerokai lenkė savo varžovus kovoje dėl atšokusių kamuolių – 26:22.

Nuaidėjus finalinei rungtynių sirenai švieslentė rodė , jog atkovotų kamuolių grafoje į priekį įsiveržė rusai – 35:34. „Žalgiris“ ketvirtajame kėlinyje kova po krepšiu pralaimėjo 8:13, o M.Thomas ir J.Mickey tiesiog smaginosi po „Žalgirio“ krepšiu ir kartojo viena metimą po kito.

Du „Chimki“ aukštaūgiai kartu pelnė 36 taškus, atkovojo 17 kamuolių ir surinko 47 naudingumo balus, kai visa „Žalgirio“ ekipa tokių sukaupė 66.

Dar vienas Š.Jasikevičiaus eksperimentas – Deonas Thompsonas. Aukštaūgis trečiąjį kėlinį pradėjo nuo pirmųjų minučių ir buvo pakeistas tik tiksint priešpaskutinei šio kėlinio minutei. Jį pakeitė Antanas Kavaliauskas, kuris didelių kalnų nenuvertė, tačiau to reikalauti iš šio žaidėjo ir nebuvo galima.

Aaronas White‘as trečiajame kėlinyje buvo užmirštas ir aikštėje nepasirodė.

Ketvirtasis kėlinys vėl prasidėjo su D.Thompsonu. Šį kartą aukštaūgis praleido 7 minutes be keitimų, o „Žalgiris“ šią atkarpą pralaimėjo 5:18. Per šį laikotarpį aukštaūgis įmetė vieną metimą iš trijų bandymų ir užsidirbo kelias pražangas.

Buvo galima matyti, jog D.Thompsonas net prisibijojo atakuoti, mat ne vieną jo metimą tiesiog nupūsdavo „Chimki“ centrai.

Paulius Jankūnas iki šių rungtynių atrodė, jog jau yra grįžęs į formą, tačiau ketvirtadienio vakarą kapitonas aikštėje praleido tik 15 minučių per kurias pelnė vos du taškus.

Sunku pasakyti ar rungtynių planas neveikė dėl „Chimki“ spąstų, ar jo nesugebėjo įgyvendinti patys žalgiriečiai, tačiau po rungtynių M.Grigonis atvirai pasakė tai, ką jaučia ir visi žaliai-baltų fanai: „Eurolyga slysta iš rankų ir dėl to labai liūdna.“