Rekordiškai įspūdingas Lietuvos krepšininkų startas pasaulio čempionate: Senegalas sutriuškintas 54 taškų skirtumu

[[ge:lrytas:lrytas:11653573]]

Lietuvos krepšinio rinktinė jau nuo pirmojo kėlinio pradžios daužė Senegalą ir neleido galvoti net apie pasipriešinimą<br> Reuters/Scanpix.com nuotr.
 Lietuvos krepšinio rinktinė jau nuo pirmojo kėlinio pradžios daužė Senegalą ir neleido galvoti net apie pasipriešinimą<br> G.Šiupario nuotr.
 Lietuvos krepšinio rinktinė jau nuo pirmojo kėlinio pradžios daužė Senegalą ir neleido galvoti net apie pasipriešinimą<br> AFP/Scanpix.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (41)

Sep 1, 2019, 1:34 PM, atnaujinta Sep 1, 2019, 7:00 PM

Geriau ir būti negali. Lietuvos krepšinio rinktinė be didesnių nervų ar kliuvinių žengė įspūdingą pirmąjį žingsnį pasaulio čempionate. Dainiaus Adomaičio kariauna pirmose pirmenybių H grupės rungtynėse it volu pervažiavo jau iš anksto autsaidere vadinamą Senegalo komandą  101:47 (27:10, 21:11, 29:11, 24:14) ir dėl geresnio taškų skirtumo įsitaisė lyderio pozicijoje. Lietuviai taip galingai dar ne karto nebuvo pradėję pasaulio čempionatų.

Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjų pasirodymą ir trenerio darbą galite įvertinti ČIA

Įspūdingas lietuvių pasirodymas padėjo rinktinei pasiekti naują rekordą – iki tol planetos pirmenybių trijuose iš keturių startinių mačų nugalėję lietuviai labiausiai džiaugėsi sėkme 1998-siais prieš Pietų Korėją, kurią įveikė 41 taško skirtumu – 97:56.

Šįkart Senegalas sutriuškintas 54 taškų skirtumu. Tai buvo pirmoji Lietuvos ir Afrikos ekipos akistata oficialiuose turnyruose ir senegaliečiams ji įsimins ilgam.

Jau pirmame kėlinyje Lietuva sugebėjo susikrauti 17 taškų persvarą – 27:10, o afrikiečiai nerado jokių priešnuodžių prieš galingai žaidžiančius Joną Valančiūną, Domantą Sabonį, Mantą Kalnietį ir Marių Grigonį.

Mūsų rinktinė pirmame kėlinyje nė karto neprasižengė, o per tris kėlinius buvo užfiksuotos vos 7 pražangos.

Antrojo kėlinio viduryje skirtumas išaugo iki 25 taškų skirtumo, o D.Adomaitis leido pasireikšti beveik visiems mūsų ekipos žaidėjams ir trečiame kėlinyje jie lyg treniruotėje padidino persvarą iki 47 taškų prarajos.

Lietuvos rinktinė: Domantas Sabonis (7 atk. kam.), Mantas Kalnietis ir Jonas Valančiūnas (11 atk. kam.) po 13, Marius Grigonis 12, Mindaugas Kuzminskas 11, Paulius Jankūnas ir Lukas Lekavičius (8/8 baudų) – po 10, Jonas Mačiulis 8, Arnas Butkevičius 6, Renaldas Seibutis 3, Edgaras Ulanovas 2.

Senegalo rinktinė: Ibrahimas Faye, Maurice'as Ndouras (4/12 metimai) ir Babacaras Toure – po 8, Pape'as Diopas ir Youssoupha Ndoye – po 6.

Pražangos: 11 – 25.

Kitose grupės rungtynėse Australija susitvarkė su Kanada 108:92. Būtent su kanadiečiais lietuviai sužais antrąją grupės akistatą.

Lietuviai pagerino savo startinių dvikovų pasaulio čempionatuose pergalingą rezultatyvumo rekordą.

Iki sekmadienio tris iš keturių čempionatų lietuviai pradėjo pergalingai. Vos kartą buvo nusileista 2006-aisais, kai buvo pralaimėta Turkijai 74:76.

2014-aisiais Lietuva startavo pergale 87:74 prieš Meksiką, o 2010-aisiais bronzinį čempionatą mūsiškiai pradėjo pergale 92:79 prieš Naująją Zelandiją.

Įspūdingiausias startas buvo 1998-aisiais, kai Lietuva 97:56 sumindė Pietų Korėją.

Prisimenant 1998-ųjų čempionatą, lengvomis rungtynėmis turnyrą pradėję lietuviai grupės etape vėliau nugalėjo tiek JAV – 84:82, tiek ir Braziliją – 66:62.

Vis dėlto antrajame etape buvo iškovota tik viena pergalė per trejas rungtynes, o ketvirtfinalyje buvo nusileista Rusijos krepšininkams, kurie tapo pasaulio pirmenybių vicečempionais.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė su Senegalo komanda dar nebuvo žaidusi oficialių rungtynių. Lietuviai apskritai nedažnai susiremdavo su afrikiečiais, o per iki sekmadienio septynerias rungtynes su šio žemyno krepšininkais iškovojo šešias pergales.

Lietuviai triskart nugalėjo Angolą, dukart – Nigeriją ir sykį – Tunisą, o pralaimėjimą patyrė žaisdami su Nigerijos rinktine, kurios aprangą vilkėjo net devyni JAV gimę ir užaugę krepšininkai.

Ilgus metus olimpinių žaidynių bei pasaulio pirmenybių burtai lemdavo, kad lietuviai su Afrikos žemyno komandomis prasilenkdavo.

20-ojo amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje ir šio amžiaus pirmajame dešimtmetyje Lietuvos komandai buvo paskirti vos du pasimatymai su afrikiečiais, ir abukart mūsų šalies rinktinė žaidė su Angolos krepšininkais.

Pirmoji dvikova vyko 1996 metų Atlantos olimpinėse žaidynėse ir baigėsi lengva Lietuvos rinktinės pergale 85:49 (A.Karnišovas 20, D.Lukminas 15, A.Sabonis 12). Lietuviai jau pirmosiomis minutėmis pradėjo sparčiai tolti nuo varžovų, o treneris Vladas Garastas net neleido į aikštę vieno pagrindinių žaidėjų Šarūno Marčiulionio.

Lietuviai tikėjosi be vargo įveikti Angolos rinktinę ir per 2004 metų Atėnų olimpines žaidynes. Tačiau Afrikos čempionai sugebėjo nustebinti ir didelę rungtynių dalį vertė tuometinius Europos čempionus būti besivejančių vaidmenyje. Lietuvos rinktinė tik trečiajame kėlinyje persvėrė rezultatą ir išplėšė sunkią pergalę 78:73 (E.Žukauskas ir K.Lavrinovičius po 15, Š.Jasikevičius 14).

Jei atkūrus Nepriklausomybę mūsų šalies krepšininkai per du dešimtmečius su Afrikos komandomis sužaidė vos dvejas oficialias rungtynes, tai vien 2012 metais su afrikiečiais teko susidurti net tris kartus!

Pirmą afrikietišką egzaminą Kęstučio Kemzūros treniruojama rinktinė laikė Karakase vykusiame Londono olimpinių žaidynių atrankos turnyre. Jame lietuviai pateko į vieną grupę su Nigerijos rinktine, kurios dauguma žaidėjų buvo šioje šalyje šaknų turintys amerikiečiai.

Lietuvos ir Nigerijos krepšininkai susitiko grupės varžybų paskutiniajame ture. Prieš rungtynes buvo aišku, kad lietuviai užims pirmąją vietą net pralaimėję vienženkliu skirtumu. Tuo tarpu Nigerijos rinktinei, kad užimtų antrąją vietą ir taip pat iškovotų kelialapį į kitą atrankos etapą, reikėjo tik pergalės. Mačas turėjo ir nesportinę potekstę – Lietuvos delegacija dėl įvairių priežasčių pyko ant šeimininkų venesueliečių, kurių komanda žaidė toje pačioje grupėje, bet į kitą etapą būtų patekusi tik Nigerijos pralaimėjimo atveju.

Venesueliečiai jiems palankaus rezultato nesulaukė. Labiau motyvuoti Nigerijos krepšininkai beveik visas rungtynes pirmavo prieš lietuvius nedideliu skirtumu ir pasiekė pergalę 86:80 (L.Kleiza 22, Š.Jasikevičius 14, M.Pocius 13). Šis rezultatas visiškai tenkino ir grupės nugalėtoja tapusią Lietuvos rinktinę, ir antrąją vietą užėmusią Nigerijos komandą.

Atkrintamosiose varžybose lietuviai nugalėjo dvi Karibų salų komandas Puerto Riką bei Dominikos Respubliką ir iškovojo kelialapį į olimpinį Londoną. Į olimpines žaidynes pateko ir Nigerijos rinktinė.

Londono olimpinėse žaidynėse lietuviai susitiko net su dviem Afrikos komandomis. Burtai lėmė, kad į tą pačią grupę su K.Kemzūros penketu pateko ir Nigerijos, ir Tuniso krepšininkai.

Mūsiškių kelyje pirmiausiai atsidūrė Nigerija. Šių rungtynių vertė Lietuvos krepšininkams buvo kur kas didesnė, negu prieš kelias savaites vykusio mačo, todėl ir nusiteikimas buvo visiškai kitoks. Šarūnas Jasikevičius, Linas Kleiza, Darius Songaila ir kiti žaidėjai iškart pasiuntė žinią varžovams, jog Karakaso istorija nepasikartos: jau antrajame kėlinyje įgijo 18 taškų persvarą ir užtikrintai nugalėjo 72:53 (L.Kleiza 13, D.Songaila 12, R.Kaukėnas 10).

Paskutiniajame grupės etapo ture lietuviai žaidė su kita Afrikos komanda Tuniso rinktine. Šios rungtynės abiem varžovams buvo žūtbūtinės – lietuviai ir tunisiečiai kovojo dėl ketvirtosios vietos grupėje ir paskutinio kelialapio į ketvirtfinalį.

Lietuviai netgi galėjo pralaimėti 11 taškų skirtumu, tačiau, suprantama, apie pralaimėjimą negalėjo būti jokios kalbos... Vis dėlto rungtynių eiga privertė Lietuvos sirgalius nejuokais pasijaudinti. Afrikos čempionai pirmąjį kėlinį laimėjo 11 taškų skirtumu, o trečiojo kėlinio viduryje susikrovė 14 taškų persvarą!

Vis dėlto Lietuvos krepšininkai laiku atsikvošėjo ir viskas baigėsi laimingai – pergale 76:63 (Š.Jasikevičius ir D.Songaila po 13).

Deja, Š.Jasikevičius ir jo komandos draugai olimpiniu Londonu mėgavosi neilgai. Lietuviai ketvirtfinalyje pralaimėjo Rusijos rinktinei ir pasitraukė iš kovos dėl medalių. Beje, per 2012 metų olimpines žaidynes Lietuvos krepšinio rinktinė žaidė šešerias rungtynes ir per jas iškovojo tik dvi pergales. Abi – prieš Afrikos šalių rinktines.

Per kitus du šiame dešimtmetyje vykusius didžiuosius turnyrus Lietuvos rinktinė irgi susitiko su Afrikos komandomis. Abu afrikietiškus galvosūkius sėkmingai išsprendė treneris Jonas Kazlauskas.

2014 metų pasaulio čempionato antrajame ture Las Palmaso arenoje prieš Lietuvos rinktinę išsirikiavo Angolos krepšininkai. Angoliečiai daugiau nei du kėlinius kankino mūsų šalies komandą, bet trečiojo kėlinio pabaigoje lietuviai pradėjo tolti ir nugalėjo 75:62 (D.Motiejūnas 12, J.Valančiūnas 11).

Per 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse labai panašiai susiklostė rungtynės su Nigerijos komanda. Daugiau nei du kėlinius varžovai žygiavo koja kojon, bet trečiojo kėlinio viduryje lietuviai paspaudė greičio pedalą ir laimėjo 89:80 (M.Kalnietis ir J.Mačiulis po 21, R.Seibutis 12).