Eurolygos lietuviai: rezultatyviausiame ture – L. Lekavičiaus fejerverkai ir P. Jankūno siena

Naujųjų metų proga Kauno „Žalgirio“ sirgaliams ryškiausius fejerverkus paleido Lukas Lekavičius, Eurolygos pirmojo rato paskutiniajame ture sužaidęs vienas geriausių karjeros rungtynių.

Kauniečiai namuose nugalėjo Tel Avivo klubą.<br>G.Bitvinsko nuotr.
 Eurolygos lietuvių statistika.<br> Lrytas.lt nuotr.
Daugiau nuotraukų (22)

Jan 4, 2020, 8:23 AM

Ketvirtadienio vakarą papuošė ne tik L.Lekavičiaus asmeninis pasirodymas, bet ir pergalė, tarp kurios pagrindinių kalvių buvo net ir taškų nepelnęs, tačiau begalę juodo darbo atlikęs Paulius Jankūnas.

Šią savaitę net penki Lietuvos krepšininkai pelnė 10 ar daugiau taškų. Taip rezultatyviai šį sezoną lietuviai dar nebuvo žaidę.

„Žalgiris“

Kauno „Žalgiriui“ pavyko 2020-uosius pradėti taip pat, kaip pabaigė 2019-uosius. Kauno krepšininkai pirmose naujų metų rungtynėse ketvirtadienį namie nugalėjo Tel Avivo „Maccabi“ ekipą 73:68 ir nutraukė šešių pralaimėjimų savo aikštėje seriją.

15 tūkstančių sirgalių pamatė dvi skirtingas rungtynių dalis, Iki pertraukos „Žalgiris“ pirmavo tik kartą (25:23 antrojo kėlinio viduryje), bet vos persvėręs rezultatą praleido 11 taškų iš eilės ir vėl atsidūrė besivejančio vaidmenyje. Dar tamsesni debesys kauniečių padangę apgaubė trečiojo kėlinio pradžioje, kai šeimininkai pralaimėjo kelių minučių atkarpą 0:10 ir atsiliko didžiausiu rungtynėse 15 taškų skirtumu 29:44.

Vis dėlto lemiami buvo ne šiedu „Maccabi“ spurtai, o galingas „Žalgirio“ spurtas trečiojo kėlinio pabaigoje ir ketvirtojo kėlinio pradžioje. Kauno komanda penkių su puse minučių atkarpą laimėjo net 19:0, antrą ir paskutinį kartą persvėrė rezultatą (61:53) ir nuo tada pirmavo iki finalo sirenos.

Be traumuotų Mariaus Grigonio ir Roko Jokubaičio žaidęs „Žalgiris“ ketvirtadienį registravo septynis Lietuvos krepšininkus ir penkis užsieniečius. Erikas Venskus ir Karolis Lukošiūnas visą mačą prasėdėjo ant suolo, o kiti penki lietuviai pelnė du trečdalius komandos taškų – 49 iš 73. Asmeninį sezono rekordą pasiekęs Lukas Lekavičius įmetė 23 taškus, Edgaras Ulanovas ir Artūras Milaknis – po 10, Martinas Gebenas – 6. Paulius Jankūnas į krepšį nepataikė nė karto.

Be šešių traumuotų krepšininkų rungtyniavęs „Maccabi“ registravo tik dešimt žaidėjų, tarp kurių buvo du Izraelio krepšinio auklėtiniai Jovelis Zoosmanas (5 taškai) ir Deni Avdija (2 taškai).

Padėtis. „Žalgiris“, per pirmąjį ratą laimėjęs 5 iš 17 rungtynių, dalijasi 16-ąją vietą su Berlyno ALBA. Šios komandos lenkia tik Sankt Peterburgo „Zenit“ klubą, kurio sąskaitoje liko 4 pergalės.

Po šio turo sumažėjo ir „Žalgirio“ atsilikimas nuo trokštamos aštuntosios vietos. Ją dalijasi net keturios komandos, iškovojusios po 8 pergales. Tai – Belgrado „Crvena Zvezda“, „Chimki“, „Valencia“ ir Vilerbano ASVEL. Kad pakiltų į pirmąjį aštuonetą, Kauno krepšininkams taip pat reikėtų aplenkti Vitorijos „Baskonia“ (7 pergalės), Miuncheno „Bayern“, Stambulo „Fenerbahçe“ ir Pirėjo „Olympiakos“ (po 6).

Kitas rungtynes „Žalgiris“ žais sausio 9 d. (ketvirtadienį) išvykoje su Madrido „Real“ klubu. Dvylikos pergalių seriją tęsiantis „Real“ šią savaitę išvykoje įveikė Vilerbano ASVEL klubą 87:77 (T.Thompkinsas 20, J.Mickey ir R.Fernandezas po 18) ir dalijasi pirmąją vietą su Stambulo „Anadolu Efes“.

Du lyderiai iškovojo po 14 pergalių. Mažiausiai nuo jų atsilieka „Barcelona“ (13), „Maccabi“, Maskvos CSKA (po 11), Atėnų „Panathinaikos“ (10) ir Milano „Olimpia“ (9).

Legionieriai

„Žalgiriui“ pagerinti padėtį turnyro lentelėje padėjo buvęs žalgirietis Artūras Gudaitis ir jo dabartiniai komandos draugai iš „Olimpia“. Milano krepšininkai penktadienį namie chaotiškose rungtynėse 73:72 įveikė „Zenit“ klubą, kuris iki šios savaitės turėjo tiek pat pergalių, kiek kauniečiai.

Skirtumas šiame mače nė sykio nebuvo didesnis negu 7 taškai, o pirmaujanti komanda keitėsi net 12 kartų. Vis dėlto didžiąją laiko dalį pirmavo „Olimpia“.

A.Gudaitis prie pergalės prisidėjo 10 taškų.

Dar rezultatyviau žaidė ALBA puolėjas Rokas Giedraitis, kuris įmetė 13 taškų. Tačiau Berlyno krepšininkai išvykoje pralaimėjo „Valencia“ ekipai 77:91.

Nors ALBA jau pirmajame kėlinyje įgijo dviženklę persvarą ir ilgai pirmavo, po pertraukos viskas apsivertė aukštyn kojomis. Nuo trečiojo kėlinio vidurio berlyniečiai šoko pagal šeimininkų dūdelę.

Abu Lietuvos treneriai šią savaitę laikė turkiškus egzaminus, kuriuos jiems surengė pernai finalo ketverte žaidę klubai. Teigiamo pažymio negavo nei Kęstutis Kemzūra su „Olympiakos“, nei Rimas Kurtinaitis su „Chimki“.

„Olympiakos“ ketvirtadienį savo aikštėje pralaimėjo „Fenerbahçe“ komandai 87:96, „Chimki“ penktadienį svečiuose nusileido „Anadolu Efes“ ekipai 82:101.

Lietuviai

Lukas Lekavičius. L.Lekavičius pusę rungtynių ieškojo savo vietos aikštėje, bet po pertraukos perėmė „Žalgirio“ puolimo vadžias į savo rankas. Žemiausias Kauno komandos žaidėjas ir taikliai mėtė iš toli, ir draskė varžovų gynybą aštriais prasiveržimais, kuriuos pabaigdavo arba taikliu dvitaškiu iš vidutinio nuotolio, arba svečių žaidėjus išblaškydavusiu perdavimu, arba išprovokuota pražanga.

Per du pirmuosius kėlinius L.Lekavičius pelnė tik 2 taškus, tačiau trečiajame kėlinyje į savo sąskaitą įsirašė 10 taškų, ketvirtajame kėlinyje – dar 11 taškų. Po pertraukos jis pelnė 21 iš 44 komandos taškų, o iš viso per 22,5 min. įmetė 23 taškus (3/5 dvitaškių, 4/6 tritaškių, 5/5 baudų). Iki šios savaitės gynėjas buvo pataikęs tik 6 iš 25 tritaškių.

L.Lekavičius tik antrą kartą karjeroje pelnė 20 ar daugiau taškų. Jo rekordas yra 29 taškai (pasiektas 2017 m. vasarį per rungtynes su Bambergo „Brose“). Šį sezoną L.Lekavičiaus vidurkis yra 9,5 taško.

Edgaras Ulanovas. E.Ulanovo sugebėjimas atsidurti toje vietoje, kurioje jo labiausiai reikia, buvo neįkainojamas per lemiamą „Žalgirio“ spurtą trečiajame ir ketvirtajame kėliniuose. Gindamasis E.Ulanovas išstumdavo varžovus į pasyvias pozicijas, o puldamas greitai priimdavo geriausius sprendimus ir buvo puiki atakų jungiamoji grandis.

Puolėjo sprendimai pačiam mesti į krepšį, ypač ketvirtajame kėlinyje, irgi dažnai pasiteisindavo – jis per 23,5 min. pelnė 10 taškų (2/4 dvitaškių, 1/4 tritaškių, 3/5 baudų) ir atkovojo 4 kamuolius. E.Ulanovo vidurkiai yra 7,3 taško ir 3,1 atkovoto kamuolio.

Paulius Jankūnas. „Žalgirio“ kapitonas dar kartą įrodė, kad būti vienu geriausiu galima ir nepelnius nė vieno taško. Tiesa, pirmoje rungtynių pusėje P.Jankūnas pernelyg blaškėsi, bet po pertraukos jo tikslūs veiksmai savoje baudos aikštelėje pavertė „Žalgirio“ krepšį neįveikiama tvirtove (iki tol, kol ketvirtajame kėlinyje treneris Š.Jasikevičius „pamiršo“ pakeisti vyriausią komandos krepšininką), o ir kitoje aikštės pusėje puolėjas užtikrino, kad besiveržiančiam L.Lekavičiui reikėtų įveikti mažiau kliūčių.

P.Jankūnas žaidė 18,5 min., nepelnė nė taško (0/3 dvitaškių), atkovojo 3 kamuolius ir išprovokavo 3 pražangas. P.Jankūnas jau penktą kartą šį sezoną rungtynes baigė nepelnęs taškų, o jo vidurkis yra 2,9 taško.

Artūras Milaknis. Nors A.Milaknis žaidė rezultatyviai, jo taškai atrodė lyg ištraukti iš konteksto. Gynėjas dažnai stabdė ir puldamas, ir gindamasis, o ir iš toli dažniausiai metė netaikliai. Kita vertus, keli jo taiklūs metimai išsklaidė varžovų gynybos dėmesį. Svečiams viena akimi stebint A.Milaknį, kitiems žalgiriečiams liko daugiau laisvės.

A.Milaknis žaidė 26 min., pelnė 10 taškų (2/2 dvitaškių, 1/6 tritaškių, 3/3 baudų), atkovojo 5 kamuolius ir išprovokavo 6 pražangas (tai – A.Milaknio karjeros rekordas). A.Milaknio sezono vidurkiai yra 7,2 taško, 1,6 atkovoto kamuolio ir 1,6 išprovokuotos pražangos.

Artūras Gudaitis. Nors „Olimpia“ nugalėjo, A.Gudaitis penktadienį daug kartų nepatenkintai purtė galvą. Lietuvis dažnai pralaimėdavo kovą dėl atšokusio kamuolio po savo krepšiu, pasiduodavo apgaulingiems „Zenit“ vidurio puolėjo G.Ayono veiksmams, o puldamas savo tiesioginiam oponentui problemų sukurdavo gana retai.

A.Gudaitis pirmą dvitaškį pataikė tik paskutinę rungtynių minutę, o iki tol taškus rinko tik baudos metimais. Milano ekipos vidurio puolėjas žaidė 21 min., pelnė 10 taškų (1/2 dvitaškių, 8/8 baudų), išprovokavo 5 pražangas, bet atkovojo tik 2 kamuolius. Jo vidurkiai – 9,2 taško, 4,1 atkovoto kamuolio ir 4,1 išprovokuotos pražangos.

Rokas Giedraitis. R.Giedraitis pirmą kartą šį sezoną rungtynes pradėjo ne starto penkete. Jis į aikštę buvo įleistas, kai ALBA jau pirmavo dviženkliu skirtumu ir dviem tritaškiais padėjo komandai įtvirtinti pranašumą, bet po pertraukos nebuvo nei pakankamai taiklus, nei pakankamai agresyvus. Aktyvesnio ir įvairesnio lietuvio žaidimo puolant bei didesnio atidumo ginantis ypač trūko trečiajame kėlinyje, kuriame „Valencia“ perėmė iniciatyvą.

R.Giedraitis žaidė 26 min., pelnė 13 taškų (2/2 dvitaškių, 3/6 tritaškių), neišprovokavo nė vienos pražangos ir neperėmė nė vieno kamuolio. Jo vidurkiai – 13,9 taško ir 4,2 atkovoto kamuolio.

Martinas Gebenas. Vėl starto penkete rungtynes pradėjęs vidurio puolėjas per pirmąsias 4 minutes pelnė 6 taškus, bet labai greitai gavo antrąją pražangą. Deja, atvėsęs ant suolo, po to M.Gebenas varžovams problemų nebekėlė. Jis žaidė 9,5 min. ir pelnė 6 taškus (3/4 dvitaškių, 0/1 baudos). Jo vidurkis – 3,2 tšk.

Eurolyga. 17 turas

Kauno „Žalgiris“ – Tel Avivo „Maccabi“ 73:68 (L.Lekavičius 23, A.Milaknis, E.Ulanovas ir Z.LeDay po 10/ J.Cohenas 20, T.Dorsey 18),

Belgrado „Crvena Zvezda“ – Miuncheno „Bayern“ 93:63 (L.Brownas ir K.Punteris po 15/ G.Monroe 20),

Pirėjo „Olympiakos“ – Stambulo „Fenerbahçe“ 87:96 (V.Spanoulis ir G.Printezis po 14/ N.De Colo 32, L.Datome 15),

Vitorijos „Baskonia“ – „Barcelona“ 76:74 (P.Henry 20/ N.Mirotičius 17),

Maskvos CSKA – Atėnų „Panathinaikos“ 102:106 (po pratęsimo; M.Jamesas 30, D.Hackettas 24/ K.Mitoglou 25, 16 atk.kam., N.Kalathis 22, 17 rez.perd.),

Stambulo „Anadolu Efes“ – „Chimki“ 101:82 (Sh.Larkinas ir T.Pleissas po 20/ J.Evansas 15),

Vilerbano ASVEL – Madrido „Real“ 77:87 (Ch.Kahudi 18/ T.Thompkinsas 20, R.Fernandezas ir J.Mickey po 18),

Milano „Olimpia“ – Sankt Peterburgo „Zenit“ 73:72 (V.Micovas 13, A.Gudaitis 10/ G.Ayonas 15),

„Valencia“ – Berlyno ALBA 91:77 (J.Loydas 19/ M.Erikssonas 14, R.Giedraitis 13).

Naudingiausias turo žaidėjas: N.Kalathis („Panathinaikos“) – 22 tšk. (3/5 dvitaškių, 3/8 tritaškių, 7/12 baudų), 6 atk.kam., 17 rez.perd., 9 išpr.praž., 40 balų per 40 min.

Rezultatyviausi turo žaidėjai: N.De Colo („Fenerbahçe“) – 32, M.Jamesas (CSKA) – 30, K.Mitoglou („Panathinaikos“) – 25, D.Hackettas (CSKA) – 24, L.Lekavičius („Žalgiris“) – 23, N.Kalathis („Panathinaikos“) – 22.

Daugiausiai žiūrovų: „Žalgiris“ – 14973, „Baskonia“ – 13628, „Anadolu Efes“ – 12844.

„Nauja diena“: R. Žemaitaitis sulaužė priesaiką – ar gali kandidatuoti?