Permainos
Čempionų lygos grupių etapas prasidėjo praėjusią savaitę. Tačiau turnyrą rengianti FIBA dėl pandemijos pakeitė varžybų sistemą ir numatė, kad komandos žais pakaitomis: vieną savaitę vyks A, B, C ir D grupių rungtynės, kitą savaitę – E, F, G ir H grupių mačai. „Rytas“ pateko į E grupę, kurioje pirmosios rungtynės bus žaidžiamos spalio 27 dieną.
Tiesa, ir praėjusią savaitę nepavyko įvykdyti visos turo programos. Net keturi iš aštuonių numatytų mačų buvo nukelti.
Keturis praėjusius sezonus Čempionų lygos pirmajame etape būdavo sudaromos grupės, kuriose žaisdavo po aštuonias komandas. Šį sezoną FIBA neplanavo keisti varžybų sistemos ir liepos viduryje traukiant burtus 32 komandas vėl suskirstė į keturias grupes.
Tačiau įsitikinus, kad epideminė padėtis rudenį tik blogės, turnyro rengėjai nusprendė pakeisti sistemą. Rugpjūčio pabaigoje buvo paskelbta, kad pirmajame etape bus žaidžiama aštuoniose grupėse, kurias sudarys po keturias ekipas. Burtai iš naujo nebuvo traukiami, o senosios grupės buvo padalintos pusiau.
Perskirsčius komandas, „Rytas“ pateko į E grupę ir joje žais su Atėnų „Peristeri“, Strasbūro SIG bei Rygos VEF.
Pagal pradinį planą vienoje grupėje su „Rytu“ taip pat turėjo žaisti Sasario „Dinamo“, Lagūnos San Kristobalio „Tenerife“, Stambulo „Galatasaray“ ir atrankos turnyro nugalėtojai. Atrankos turnyre geriausiai žaidė Orhuso „Bakken Bears“. Pagal naują sistemą šios ekipos kovoja A grupėje.
Geografija ir sistema
Šį sezoną Čempionų lygos grupių etape žaidžia net 18 šalių komandos. Net penkios komandos atstovauja Turkijai (Izmyro „Karşıyaka“, Stambulo „Galatasaray“, Bursos „Tofaş“, Stambulo „Darüşşafaka“ ir Ankaros „Türk Telekom“), po keturias – Prancūzijai (Dižono JDA, Strasbūro SIG, „Cholet“ ir Limožo CSP) ir Ispanijai (Burgoso „San Pablo“, „Zaragoza“, Lagūnos San Kristobalio „Tenerife“ ir „Bilbao“), trys – Italijai (Sasario „Dinamo“, Brindizio „Happy Casa“ ir Bolonijos „Fortitudo“), po dvi – Graikijai (Atėnų AEK ir Atėnų „Peristeri“) ir Izraeliui (Jeruzalės „Hapoel“ ir Holono „Hapoel“), po vieną – Lietuvai (Vilniaus „Rytas“), Belgijai („Ostende“), Čekijai („Nymburk“), Latvijai (Rygos VEF), Lenkijai (Liublino „Start“), Rusijai („Nižnij Novgorod“), Vokietijai („Bamberg“), Vengrijai (Sombathejaus „Falco“), Danijai (Orhuso „Bakken Bears“), Kiprui (Nikosijos „Keravnos“), Bosnijai ir Hercegovinai (Aleksandrovaco „Igokea“) ir Baltarusijai (Minsko „Cmoki“).
Pirmajame etape, kaip jau minėta, komandos suskirstytos į aštuonias grupes. Numatoma, kad grupių etapas baigsis sausio 27 dieną.
Po dvi geriausias grupių komandas pateks į atkrintamąsias varžybas. Aštuntfinalyje (kovo 2-17 d.) ir ketvirtfinalyje (kovo 23-balandžio 7 d.) komandos turėtų kovoti iki dviejų pergalių, o Čempionų lygos nugalėtojai turėtų paaiškėti finalo ketverte, kuris numatomas 2021 metų gegužės 7-9 dienomis.
Varžovai
Sutrukdyti „Rytui“ patekti į atkrintamąsias varžybas bandys „Peristeri“, SIG ir VEF komandos.
VEF. Aiški E grupės autsaiderė bus pastaraisiais metais labai nusilpusi VEF ekipa. Jau praėjusį sezoną daugkartiniai Latvijos čempionai beveik nepasipriešino kitoms Čempionų lygos komandoms ir šiame turnyre laimėjo tik 1 iš 14 rungtynių.
Prieš šį sezoną VEF nesustiprėjo. Komandos branduolį sudaro Latvijos krepšininkai ir trys Europoje niekuo nepasižymėję amerikiečiai, tad rygiečiams nustebinti varžovus bus labai sunku.
SIG. Mažiau grėsminga negu prieš keletą metų tapo ir Strasbūro ekipa. SIG praėjusį sezoną Prancūzijos lygoje užėmė vos 10-ąją vietą (laimėjo 10 iš 24 rungtynių) ir nepateko į Čempionų lygos atkrintamąsias varžybas (laimėjo 4 iš 14 rungtynių). Beje, pernai SIG du kartus pralaimėjo Panevėžio „Lietkabeliui“.
Šio sezono pradžioje Prancūzijos lygoje SIG irgi dažniau pralaimi negu laimi (per 7 rungtynes iškovojo 3 pergales).
Vilkėdamas SIG aprangą Lietuvą šį sezoną turėtų aplankyti buvęs Kauno „Žalgirio“ žaidėjas Axelis Toupane‘as. Vis dėlto Strasbūro ekipos rezultatus labiau lemia ne jis, o amierkiečiai Bonzie Colsonas, Brandonas Jeffersonas ir Ishmailas Wainrightas.
„Peristeri“. Tarp „Ryto“ varžovų praėjusį sezoną Čempionų lygoje geriausiai žaidė „Peristeri“, patekusi į atkrintamąsias varžybas, bet aštuntfinalyje pripažinusi Jeruzalės „Hapoel“ pranašumą. „Peristeri“ sėkmingai kovojo ir Graikijos lygoje, kurioje iki pandemijos užėmė trečiąją vietą (laimėjo 13 iš 20 rungtynių).
Prieš šį sezoną labai rimta „Peristeri“ paspirtimi tapo buvęs „Ryto“ puolėjas Loukas Maurokefalidis, atvykęs į šią komandą iš Patrų „Prometheas“. Nors L.Maurokefalidžiui jau 36-eri, jis dar turi parako ir praėjusį savaitgalį per pirmąsias Graikijos lygos rungtynes įmetė net 27 taškus į Rodo „Kolossos“ krepšį („Peristeri“ laimėjo 84:81).
Pagrindiniai graikų veterano talkininkai yra amerikiečiai Terranas Petteway, Abdulas Gaddy, Marvinas Jonesas ir Tre McLeanas. Visi šie krepšininkai „Peristeri“ komandoje žaidžia pirmą sezoną.
Lietuviai
Keturi Lietuvos krepšininkai atstovauja Čempionų lygoje žaidžiančioms užsienio komandoms: Eimantas Bendžius (30, 207) – Sasario „Dinamo“, Jonas Mačiulis (35, 198) – Atėnų AEK, Arnoldas Kulboka (22, 205) – „Bilbao“, Deividas Sirvydis (20, 196) – Jeruzalės „Hapoel“.
E.Bendžius praėjusią savaitę jau žaidė pirmąsias rungtynes. Jis pelnė 9 taškus, o „Dinamo“ namie nugalėjo Stambulo „Galatasaray“ klubą 93:84. Kitose A grupės rungtynėse Lagūnos „Tenerife“ namie įveikė Orhuso „Bakken Bear“ komandą 98:73.
Praėjusią savaitę žaisti turėjo ir J.Mačiulis. Tačiau C grupėje buvo nukeltos abejos rungtynės: AEK – Minsko „Cmoki“ ir „Cholet“ – Holono „Hapoel“.
„Bilbao“ ir „Hapoel“ ruošiasi antradienį žaisti pirmąsias rungtynes. F grupėje „Bilbao“ susitiks su Izmyro „Karşıyaka“, o šioje grupėje taip pat rungtyniaus Bolonijos „Fortitudo“ ir „Bamberg“. G grupėje „Hapoel“ išvykoje kovos su Ankaros „Türk Telekom“, o kiti Jeruzalės krepšininkų varžovai bus Limožo CSP ir Aleksandrovaco „Igokea“ klubai.
Atranka
Visus keturis praėjusius sezonus Čempionų lygos pagrindiniame etape žaisdavo po dvi Lietuvos komandas. Šiais metais paraišką dalyvauti turnyre taip pat buvo padavęs Klaipėdos „Neptūnas“, tačiau Čempionų lygos senbuviams dėl kelialapio į pagrindinį etapą reikėjo kovoti atrankos varžybose.
Deja, klaipėdiečiai patyrė nesėkmę. „Neptūnas“ rugsėjo pabaigoje rungtyniavo atrankos turnyre, kuris buvo surengtas Bulgarijos mieste Botevgrade. Pusfinalyje Klaipėdos krepšininkai įveikė „London Lions“ 77:73, bet finale nusileido Minsko „Cmoki“ 59:69.
Nepakeičiamas Baltarusijos čempionas „Cmoki“ pateko į C grupę, kurioje varžysis su Atėnų AEK, „Cholet“ ir Holono „Hapoel“.
Kitose atrankos grupėse kelialapius į pagrindinį etapą iškovojo Orhuso „Bakken Bears“, Groningeno „Donar“ ir Aleksandrovaco „Igokea“.
Praeitis
Šis Čempionų lygos sezonas yra penktasis. Praėjusiais metais turnyro nugalėtojais tapo Lagūnos San Kristobalio „Tenerife“ (2017 m.), Atėnų AEK (2018 m.), Bolonijos „Virtus“ (2019 m.) ir Burgoso „San Pablo“ (2020 m.).
Prieš trejus metus su Tenerifės komanda triumfavo dabartinis Kauno „Žalgirio“ gynėjas Marius Grigonis, kuris buvo išrinktas pirmuoju Čempionų lygos finalo ketverto naudingiausiu krepšininku.
Nors praėjęs sezonas pavasarį nutrūko dėl pandemijos, FIBA sugebėjo pabaigti varžybas ir rugsėjo pabaigoje bei spalio pradžioje surengė finalo aštuonetą Atėnuose.
Tarp aštuonių geriausių komandų pateko AEK, kurios garbę gina Jonas Mačiulis. Nors atėniečiai žaidė namie, jiems nepavyko pakartoti užpraėjusių metų rezultato. AEK laimėjo ketvirtfinalio ir pusfinalio rungtynes, bet finale nusileido „San Pablo“ klubui 74:85.
Susiję straipsniai
Čempionų lygos grupės
A grupė: Sasario „Dinamo“ (Italija), Stambulo „Galatasaray“ (Turkija), Lagūnos San Kristobalio „Tenerife“ (Ispanija), Orhuso „Bakken Bears“ (Danija).
B grupė: „Nymburk“ (Čekija), Dižono JDA (Prancūzija), Bursos „Tofaş“ (Turkija), Nikosijos „Keravnos“ (Kipras).
C grupė: Atėnų AEK (Graikija), „Cholet“ (Prancūzija), Holono „Hapoel“ (Izraelis), Minsko „Cmoki“ (Baltarusija).
D grupė: „Zaragoza“ (Ispanija), Sombathejaus „Falco“ (Vengrija), „Nižnij Novgorod“ (Rusija), Liublino „Start“ (Lenkija).
E grupė: Atėnų „Peristeri“ (Graikija), Vilniaus „Rytas“ (Lietuva), Strasbūro SIG (Prancūzija), Rygos VEF (Latvija).
F grupė: „Bamberg“ (Vokietija), Bolonijos „Fortitudo“ (Italija), Izmyro „Karşıyaka“ (Turkija), „Bilbao“ (Ispanija).
G grupė: Jeruzalės „Hapoel“ (Izraelis), Limožo CSP (Prancūzija), Ankaros „Türk Telekom“ (Turkija), Aleksandrovaco „Igokea“ (Bosnija ir Hercegovina).
H grupė: Stambulo „Darüşşafaka“ (Turkija), „Ostende“ (Belgija), Brindizio „Happy Casa“ (Italija), Burgoso „San Pablo“ (Ispanija).




