Eurolygos lietuviai. Skambus L. Lekavičiaus finišas, nepasiektas „baskų“ tikslas ir naujas veidas „Žalgiryje“

Dauguma iš trylikos Eurolygos klubams atstovaujančių Lietuvos krepšininkų ketvirtadienį sužaidė paskutines šio sezono tarptautines rungtynes. Mantui Rubštavičiui paskutiniojo turo rungtynės kartu buvo pirmosios Eurolygos karjeros rungtynės, o skambiausia gaida šią savaitę europinį sezoną pabaigė Kauno „Žalgirį“ į pergalę vedęs Lukas Lekavičius. Vis dėlto žalgiriečiai pasiekė tik paguodos pergalę, o žūtbūtinėje dvikovoje naudingai rungtyniavę Vitorijos „Baskonia“ krepšininkai Rokas Giedraitis ir Tadas Sedekerskis nurijo karčią nesėkmės piliulę.

Kauno „Žalgiris“ – Atėnų „Panathinaikos“.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (27)

Apr 10, 2021, 12:51 PM, atnaujinta Apr 10, 2021, 12:56 PM

Eurolygos sezono kol kas dar nebaigė tik du lietuviai: Stambulo „Fenerbahce“ puolėjas Edgaras Ulanovas ir Sankt Peterburgo „Zenit“ vidurio puolėjas Artūras Gudaitis. Tačiau šią savaitę nė vienas iš jų nežaidė.

„Žalgiris“

Kauno „Žalgirio“ krepšininkams pavyko Eurolygos reguliarujį sezoną baigti skambia gaida. Ketvirtadienį abiem komandoms nieko nelėmusiose rungtynėse Lietuvos čempionai savo arenoje įtikinamai pranoko Atėnų „Panathinaikos“ ekipą 93:78.

Kauniečiai, kaip ir per pirmąsias tarpusavio rungtynes, vykusias gruodžio mėnesį Graikijos sostinėje, Atėnų komandai nė karto neleido persverti rezultato. Tiesa, iki pertraukos svečiai šiaip ne taip mynė šeimininkams ant kulnų, bet trečiojo kėlinio pirmojoje pusėje „Žalgiris“ įmetė 14 taškų be atsako, padidino persvarą iki 17 taškų (66:49) ir sunaikino paskutinius varžovų kovingumo likučius.

Per paskutines reguliariojo sezono rungtynes žaisti negalėjo net keturi „Žalgirio“ pagrindinio dvyliktuko krepšininkai: Artūras Milaknis, Augustine‘as Rubitas, Nigelas Hayesas ir Joffrey Lauvergne‘is.

„Žalgiris“ įregistravo tik vienuolika žaidėjų, tarp kurių pirmą kartą buvo kitą mėnesį 19-ąjį gimtadienį pažymėsiantis Mantas Rubštavičius.

Aštuoni Lietuvos krepšininkai ketvirtadienį pelnė daugiau nei du trečdalius komandos taškų – 66 iš 93. Lukas Lekavičius įmetė 20 taškų, Rokas Jokubaitis – 10, Martinas Gebenas – 8, Paulius Jankūnas ir Marekas Blaževičius – po 7, Karolis Lukošiūnas ir Marius Grigonis – po 6, M.Rubštavičius – 2.

Atėnų komandoje žaidė penki graikai. Jie pelnė 23 taškus.

„Žalgiris“ laimėjo pusę reguliariojo sezono rungtynių (17 iš 34) ir užėmė 11-ąją vietą.

Kauno komanda daugiau pergalių per vieną sezoną iškovojo tik kartą. 2017-2018 metų sezone, kuriame pateko į finalo ketvertą, kauniečiai laimėjo 22 iš 36 rungtynių.

2018-2019 metų sezone, kuriame žaidė ketvirtfinalyje, „Žalgiris“ laimėjo 16 iš 34 rungtynių.

Kauno komandoje šį sezoną rezultatyviausiai žaidė M.Grigonis (13,4 tšk.), J.Lauvergne‘is (10,7 tšk.), N.Hayesas (9,5 tšk.), L.Lekavičius (8,2 tšk.), Thomasas Walkupas (8,2 tšk.) ir A.Rubitas (8,1 tšk.).

Padėtis

Eurolygos reguliariojo sezono nugalėtoja tapo dar prieš paskutinįjį turą pirmąją vietą užsitikrinusi „Barcelona“. Šarūno Jasikevičiaus treniruojama Barselonos komanda laimėjo 24 rungtynes.

Ketvirtfinalio serijose aikštės pranašumą taip pat turės Maskvos CSKA (23 pergalės), Stambulo „Anadolu Efes“ (22) ir Milano „Olimpia“ (21) komandos.

Į atkrintamąsias varžybas pateko dar trys komandos: Miuncheno „Bayern“ (21), Madrido „Real“ ir „Fenerbahçe“ (po 20).

Viena vieta net ir po paskutiniojo 34-ojo turo lieka laisva, nes komandos kol kas nesužaidė dvejų dėl sveikatos krizės nukeltų rungtynių. Į paskutinį aštuntąjį kelialapį pretenduoja po 19 pergalių turinčios „Valencia“ ir Sankt Peterburgo „Zenit“.

„Valencia“ reguliarųjį sezoną jau baigė ir laukia pirmadienį Sankt Peterburge vyksiančių „Zenit“ ir „Panathinaikos“ rungtynių. Jei jas laimės „Panathinaikos“, į ketvirtfinalį pateks „Valencia“. „Zenit“ pergalės atveju ketvirtfinalyje žais Sankt Peterburgo klubas.

Jau aiškios trys ketvirtfinalio poros: CSKA – „Fenerbahçe“, „Anadolu Efes“ – „Real“ ir „Olimpia“ – „Bayern“. „Barcelona“ susitiks su „Zenit“ arba „Valencia“. Atkrintamosios varžybos turėtų prasidėti balandžio 20 dieną.

Legionieriai

Visos trys lietuvių turinčios užsienio komandos, skirtingai nei „Žalgiris“, šią savaitę žaidė žūtbūtines rungtynes. Tiesa, jos siekė skirtingų tikslų: Stambulo „Fenerbahce“ – patekti į pirmąjį ketvertą ir užsitikrinti aikštės pranašumą ketvirtfinalio serijoje, Vitorijos „Baskonia“ ir Sankt Peterburgo „Zenit“ – iškovoti kelialapį į atkrintamąsias varžybas.

Laimėti pavyko tik „Zenit“ krepšininkams, kurie penktadienį namie sutriuškino Tel Avivo „Maccabi“ komandą 86:69. Nors prieš rungtynes apie Artūro Gudaičio sveikatos problemas nebuvo pranešama, vidurio puolėjas visą mačą sėdėjo ant atsarginių suolo.

„Zenit“ dominavo visas rungtynes: nė karto neleido varžovams išsiveržti į priekį, jau pirmajame kėlinyje įgijo dviženklę persvarą, o keliolika paskutinių minučių pirmavo apie 20 taškų skirtumu.

„Baskonia“ ketvirtadienį išvykoje po lygios kovos pripažino „Valencia“ pranašumą 81:86. „Baskonia“ puolėjas Rokas Giedraitis pelnė 17 taškų, jo komandos draugas Tadas Sedekerskis – 8 taškus.

Labai nervingose ir vaikiškų klaidų kupinose rungtynėse, kuriose įsiaudrinusius žaidėjus dar labiau erzino nenuoseklūs teisėjų sprendimai, skirtumas nė karto nebuvo dviženklis, o pirmaujanti komanda keitėsi 11 kartų. Vis dėlto svarbiausioje dvikovos dalyje šaltakraujiškiau žaidė Valensijos ekipa.

Vitorijos krepšininkų apmaudą dėl pralaimėjimo sušvelnino kitą dieną „Zenit“ pasiekta pergalė. Šis rezultatas lėmė, kad „Baskonia“ nebūtų patekusi į atkrintamąsias varžybas, net jei būtų įveikusi Valensijos komandą.

18 pergalių iškovojusi „Baskonia“ galutinėje lentelėje užėmė 10-ąją vietą.

Be traumuoto Edgaro Ulanovo žaidęs „Fenerbahce“ ketvirtadienį namie beviltiškai pralaimėjo Madrido „Real“ klubui 67:93.

„Geltoni-mėlyni“, kuriems labai trūko praėjusią savaitę susižeidusio Jano Vesely, subyrėjo jau rungtynių pradžioje ir pirmajame kėlinyje atsiliko 16 taškų skirtumu. Stambulo komanda truputį atsigavo trečiajame kėlinyje, kuriame sumažino atsilikimą iki 8 taškų, bet netrukus madridiečiai smogė dar galingiau.

Lietuviai

Lukas Lekavičius. Nors pirmojo kėlinio viduryje vos įėjęs į aikštę L.Lekavičius nusivarė kamuolį į varžovų apsuptį, tai buvo vienas nedaugelio jo blogų epizodų. Gynėjas žaidė atsipalaidavęs (gerąja prasme), kūrėsi progas sau, padėjo kurtis progas komandos draugams ir buvo rezultatyviausias rungtynių krepšininkas. Puikų įspūdį šiek tiek sugadino nebent ketvirtajame kėlinyje jo gauta nesportinė pražanga. L.Lekavičius žaidė 20,5 min., pelnė 20 taškų (5/5 dvitaškių, 3/5 tritaškių, 1/1 baudos), atkovojo 3 kamuolius, 3 kartus suklydo ir 3 kartus prasižengė. 20 ar daugiau taškų žalgirietis įmetė antrą kartą šį sezoną (abu kartus – per tris paskutinius turus).

L.Lekavičius šį sezoną pelnydavo 8,2 taško ir atlikdavo 2,4 rezultatyvaus perdavimo.

Rokas Giedraitis. „Baskonia“ puolėjas pirmoje atakoje pataikė tritaškį ir beveik visas rungtynes sėkmingai darė tai, ką geriausiai moka: pataikė iš toli, pamatęs tarpelį, veržėsi į baudos aikštelę ir po pertraukos pritildė agresyviai žaidusį N.Kaliničių. Aistrų katile R.Giedraitis buvo vienas nedaugelio, nepraradusių šalto proto, tačiau net ir jis rungtynių pabaigoje padarė porą šiurkščių klaidų gindamasis. Jis žaidė 29,5 min., pelnė 17 taškų (1/3 dvitaškių, 4/6 tritaškių, 3/3 baudų), išprovokavo 5 pražangas ir pats prasižengė 4 kartus.

R.Giedraitis per sezoną 33 iš 34 rungtynių pradėjo starto penkete, pelnydavo 12,7 taško, atkovodavo 3 kamuolius ir išprovokuodavo 2,4 pražangos.

Paulius Jankūnas. „Žalgirio“ starto penketo puolėjas žaidė be blizgesio, tačiau labai ramiai ir patikimai. Jis aikštėje praleido net 29 min. (daugiausiai šį sezoną ir ketvirtadienį žaidė ilgiausiai komandoje), pelnė 7 taškus (2/4 dvitaškių, 1/1 tritaškio), atkovojo 7 kamuolius ir atliko 3 rezultatyvius perdavimus.

P.Jankūnas šį sezoną įmesdavo 3,9 taško ir atkovodavo 4,4 kamuolio.

Martinas Gebenas. Nežaidžiant J.Lauvergne‘iui, M.Gebenas antrą kartą šį sezoną rungtynes pradėjo „Žalgirio“ starto penkete ir laimėjo pirmąjį ginčą. Komandos draugai jį šiek tiek primiršdavo, bet gavęs kamuolį vidurio puolėjas žinodavo, ką su juo daryti, ir labai patikimai žaidė po savo krepšiu. M.Gebenas per 22 min. pelnė 8 taškus (3/3 dvitaškių, 2/2 baudų), atkovojo 5 kamuolius ir išprovokavo 3 pražangas.

M.Gebeno sezono vidurkiai buvo 3,3 taško ir 2,1 atkovoto kamuolio.

Tadas Sedekerskis. „Baskonia“ starto penketo puolėjas pirmoje atakoje nepataikė tolimo metimo, o iki pertraukos tikslo nepasiekė nė vienas iš keturių jo metimų. Antroje rungtynių pusėje T.Sedekerskis dažnai agresyviai žaidė vienas prieš vieną, bet ne visi jo veiksmai buvo sėkmingi. Lietuvis vos nepakeitė mačo eigos, kai priešpaskutinę minutę pataikė tritaškį, kuriuo sumažino atsilikimą iki vieno taško, ir po kelių akimirkų perėmė kamuolį, tačiau komanda šio epizodo neišvystė. T.Sedekerskis žaidė beveik 31 min. (ilgiausiai komandoje), pelnė 8 taškus (1/3 dvitaškių, 1/4 tritaškių, 3/4 baudų) ir atkovojo 7 kamuolius.

Jo sezono vidurkiai buvo 3,5 taško ir 2,9 atkovoto kamuolio.

Marekas Blaževičius. 19-metis vidurio puolėjas iki šios savaitės Eurolygoje žaidė 10 min. ir pelnė 5 taškus, o ketvirtadienį aikštėje praleido 18 min. ir pelnė 7 taškus (3/7 dvitaškių, 1/2 baudų), atkovojo 4 kamuolius bei išprovokavo 3 pražangas. Jis labai drąsiai žaidė po varžovų krepšiu ir nenuleisdavo rankų, jei svečiams pavykdavo nutraukti jo atakas. Tačiau ginantis didelis M.Blaževičiaus entuziazmas, ypač pirmoje rungtynių pusėje, dažnai atsisukdavo prieš jį patį ir vidurio puolėjas nubėgdavo ne prie to žaidėjo, kurį reikėjo dengti.

M.Blaževičius šį sezoną žaidė 6 rungtynes ir per jas įmesdavo vidutiniškai 2 taškus.

Marius Grigonis. Visas 34 rungtynes „Žalgirio“ starto penkete pradėjęs gynėjas ketvirtadienį pelnė pirmuosius 5 rungtynių taškus, tačiau po to jo taikiklis visiškai išsiderino ir M.Grigonis sąskaitą papildė tik vienu taikliu baudos metimu, skirtu už varžovų techninę pražangą. Iki pertraukos jis mėtė gana dažnai, ir ne visuomet iš gerų padėčių, bet paskui pradėjo dvejoti ir porą kartų atliko perdavimus daug blogesnėse padėtyse buvusiems komandos draugams. M.Grigonis per 19 min. pelnė 6 taškus (1/1 dvitaškio, 1/5 tritaškių, 1/1 baudos), atliko 5 rezultatyvius perdavimus ir perėmė 3 kamuolius.

Jis aštuntą kartą šį sezoną ir trečią kartą paeiliui pelnė mažiau nei 10 taškų, o per dvejas paskutines sezono rungtynes pataikė vos 2 iš 10 tritaškių.

M.Grigonio sezono vidurkiai buvo 13,4 taško, 3,3 rezultatyvaus perdavimo ir 4,2 išprovokuotos pražangos.

Rokas Jokubaitis. 20-metis gynėjas pirmoje rungtynių pusėje buvo beveik nematomas (tiesa, pirmajame kėlinyje pelnė 2 taškus baudos metimais) ir pirmą metimą žaidžiant atliko tik 28-ąją min. Ketvirtojo kėlinio pradžioje jis neįmetė iš po krepšio greitoje atakoje, dar kelis kartus atakavo netaikliai, bet penktuoju bandymu atrišęs varžovų krepšį pratrūko ir spėjo per 20,5 min. surinkti 10 taškų (1/5 dvitaškių, 2/3 tritaškių, 2/2 baudų) bei atkovoti 3 kamuolius.

R.Jokubaitis šį sezoną pelnydavo vidutiniškai 7 taškus ir atlikdavo 2,5 rezultatyvaus perdavimo.

Karolis Lukošiūnas. Pirmą kartą karjeroje į „Žalgirio“ starto penketą patekęs metikas pirmoje atakoje atliko neparengtą tolimą metimą ir pasižymėjo tik trečiojo kėlinio pradžioje, kai dviem paeiliui tritaškiais iš tos pačios vietos aikštės kampe pradėjo svarbiausią komandos spurtą. Jis žaidė 19,5 min., pelnė 6 taškus (2/5 tritaškių) ir 4 kartus prasižengė.

K.Lukošiūnas per sezoną žaidė 16 rungtynių ir pelnydavo 2,3 taško.

Mantas Rubštavičius. 18-metis gynėjas į aikštę buvo įleistas likus žaisti 2 min. 9 sek. ir debiutavo Eurolygoje. Paskutinę minutę jis gavo teisę mesti dvi baudas, atlaikė psichologinį spaudimą ir pelnė pirmuosius 2 taškus.