Čekiją palaužęs ir dvi pergales atrankoje jau turintis K. Maksvytis: „Geriau negraži pergalė, negu gražus žaidimas“

15 taškų mače su Čekija turėjusi Lietuvos krepšinio rinktinė nesugebėjo jų išlaikyti ir Opavos miesto sirgaliai sulaukė tikros dramos. Kazio Maksvyčio kariauna antrame 2023-iųjų pasaulio čempionato atrankos mače likus daugiau kaip minutę atsiliko tašku, per paskutines 40 sekundžių vis dėlto susikrovė persvarą ir laimėjo 74:66 (23:19, 26:9, 9:18, 20:16).

Lietuvos krepšinio rinktinės treneris Kazys Maksvytis.<br> G.Šiupario nuotr.
Lietuvos ir Čekijos rinktinių dvikova.<br> G.Šiupario nuotr.
Tomas Dimša<br> G.Šiupario nuotr.
Kazys Maskvytis ir Kęstutis Kemzūra<br> G.Šiupario nuotr.
Mindaugas Girdžiūnas<br> G.Šiupario nuotr.
Laurynas Birutis<br> G.Šiupario nuotr.
Mindaugas Kuzminskas<br> G.Šiupario nuotr.
Margiris Normantas<br> G.Šiupario nuotr.
Eigirdas Žukauskas<br> G.Šiupario nuotr.

Nov 29, 2021, 8:53 PM, atnaujinta Nov 30, 2021, 9:20 AM

Paskutiniuosius šio „lango“ taškus pelnė beveik iš vidurio aikštės pataikęs Mindaugas Kuzminskas.

Šaltas dušas – toks pats, koks ir Klaipėdoje. Taip galima būtų įvardinti ir antrąsias Lietuvos krepšinio rinktinės rungtynės pasaulio čempionato atrankoje.

Kaip ir mače su bulgarais, Opavoje lietuviai nuo pirmųjų minučių atidavė iniciatyvą Čekijos rinktinei ir atsiliko 2:10.

„Fiziškos ir kontaktinės rungtynės – ne kartą žaidžiau prieš čekų trenerį Roneną Ginzburgą. Jis greitai kaitalioja gynybos sistemas.

Blogai pradėjome mačą. Vėl ir dar kartą. Turėsime prieš kitą „langą“ padaryti išvadas“, – jau po rungtynių aiškino Lietuvos krepšinio rinktinės strategas Kazys Maksvytis.

Tačiau kaip ir Klaipėdoje, Kazio Maksvyčio kariauna atsigavo įpusėjus kėliniui, kai beveik pasivijo šeimininkus 12:14.

Vis dėlto per jėgą žaidę čekai sugebėjo išlaikyti persvarą ir po pirmojo kėlinio buvo priekyje 23:19.

Antrame kėlinyje lietuviai pirmą kartą išsiveržė į priekį 24:23, o įpusėjus ketvirčiui jau valdė situaciją – 37:26

Ilsėtis K.Maksvyčio vyrai išėjo jau pirmaudami rekordine persvara 45:32, o jau po jos tą rekordą paliko už nugaros – 49:34.

Tiesa, čekai nebuvo nusiteikę kelti baltą vėliavą ir sumažino atsilikimą iki 40:49, o galiausiai net ir iki 50:54.

Pagal tradicinio trilerio kanonus taip jau atsitiko, kad čekai sugebėjo panaikinti 15 taškų lietuvių persvarą ir jau ketvirtame kėlinyje rezultatas buvo jų naudai 59:58.

Vis dėlto Vytenio Čižausko tritaškis apramino aistras ir prasidėjo didysis nervų karas. Gerai, kad likus grumtis paskutines sekundes pataikė ir Eigirdas Žukauskas, užsilikęs ir nedidelę traumą gavęs Arnas Butkevičius pridėjo netikėtą dvitaškį, o galiausiai iš beveik vidurio pataikė M.Kuzminskas.

„Trečiame kėlinyje pradėjome strigti. Nors varžovas ir kaitaliojo savo puolimą, bet iš esmės tam rengėmės. Bet... Rungtynių gale šiaip ne taip apsigynėme“, – aiškino K.Maksvytis.

Treneris po rungtynių Čekijoje krovėsi daiktus ne į Lietuvą, o Prahą, iš kur vyks į Maskvą ir į Permę.

Lietuvos ir Čekijos rinktinės susitinka antrame iš eilės atrankos turnyre. Šios komandos vienoje grupėje neseniai žaidė per Europos pirmenybių atrankos varžybas.

Tiesa, tuomet Čekijos krepšininkų neslėgė atsakomybė dėl rezultatų.

Praha bus viena iš 2022 metų Europos pirmenybių šeimininkių, todėl čekams nereikėjo kovoti dėl kelialapio.

Jiems atrankos turnyras buvo tik repeticija prieš kitas oficialias varžybas.

Lietuviams pernai ir šių metų pradžioje pavyko laimėti abejas rungtynes. Praėjusių metų vasarį mūsų šalies rinktinė nugalėjo 97:89, šių metų vasarį buvo stipresnė 94:74.

– Tos dvi atrankos mačų pradžios buvo lyg du vandens lašai – atiduodama iniciatyva. Kodėl? – buvo paklausta K.Maksvyčio.

– Gerai, kad nuo suolo žmonės pakilę eilinį kartą pelnė daugiau taškų.

Gal reikės peržiūrėti puolimo sistemą, nes tikra, jau antrą mačą iš eilės dvikovą pradedame duodami varžovams avansą.

– Kuriems šio mačo žaidėjams skirtumėte daugiausiai komplimentų?

– Visi laimėjome. Pasirengimo didelio nebuvo, tai visi stengėsi, bet stabiliausiai puolime ir gynyboje žaidė Eigirdas Žukauskas. Gal kiti žaidėjai po pirmojo mačo šiek tiek atsidūrė šešėlyje.

Antrosiose rungtynėse nemažai prisidėjo M.Kuzminskas, ypač kai prasidėjo mūsų bėgiojimas tik ties tritaškio linija – gavome taškų iš po krepšio. Bet ir kiti gerai kovojo – Tomas Dimša.

– Kalbama, kad jūs rinktinėje įvedėte savo griežtas taisykles. Kokios jos?

– Kai dirbi klube, negali skirti itin daug laiko rinktinei. Tenka viską kuo greičiau daryti, greičiau spręsti.

Todėl kaip tik tokių taisyklių rinktinėje yra kur kas mažiau ir jų griežčiau laikomasi.

– Grįžkime į mačo pabaigą. Viską lėmė sėkminga gynyba. Įtampos buvo nemenkai. Kaip jūsų akimis kaip viskas atrodė?

– Labai nervinga pabaiga. Gal tada, kai Arnas gavo kamuolį, jam nereikėjo pulti, o reikėjo laikyti kamuolį. Žinojome, kad reikia ne tik nepralaimėti rungtynių, tačiau ir susikrauti kuo didesnę persvarą atsakomosioms akistatoms.

Kažkiek puolimas ir tenkino paskutinėmis sekundėmis, tačiau gynyboje buvo šiokio tokio nesusikalbėjimo.

– Dvi pergalės per dvejas rungtynes. Vasarį laukia langas su bosniais. Remsitės šiais krepšininkais, ar bandysite praminti kelius į Eurolygą ir stiprintis šio turnyro žaidėjais?

– Ką parodė šios rungtynės, kamuolys strigo pradžioje – vadinasi, mums reikia Vaido Kariniausko pagalbos, o jis tam laikui jau pasveiks. Jis numatytas šiam vaidmeniui.

Aš norėčiau, kad rinktinė sustiprėtų Eurolygos žaidėjais, tačiau nemanau, kad viskas labai greitai pasikeis ir turėsime kažką panašaus, ką dabar turėjome.

– Jūsų patirtis kaip rinktinės trenerio po šių dviejų mačų?

– Dvi iš dviejų. Geras rezultatas. Klaipėdoje buvo gražus žaidimas, o Opavoje nebuvo gražus žaidimas. Bet pergalė geriau, bei gražus žaidimas ir pralaimėjimas.

Pamačiau ir komandos veidą – kai sekasi, jis vienas, kai pradedi strigti – jis visiškai kitoks. Be to pasimatė, kas gali dar žaisti sunkiais momentais. Įgavome patirties – sakysime taip: turėjome dvi galimybes ir abi išnaudojome.