Kaip du lašai panašūs pasaulio čempionato ketvirtfinaliai: nokautuojančios JAV ir Serbijos krepšinio pamokos

Pasaulio vyrų krepšinio pirmenybių atkrintamosios varžybos prasidėjo ne taip, kaip tikėjosi sirgaliai. Antradienį vykusiose rungtynėse įtemptos kovos nebuvo.

lrytas.lt koliažas
J.Valančiūno reakcija per rungtynes su Serbija.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Lietuvos ir Serbijos krepšinio rinktinių mačas.<br>FIBA nuotr.
JAV krepšinio rinktinė įveikė Italiją.<br>FIBA nuotr.
Daugiau nuotraukų (12)

Sep 5, 2023, 6:07 PM

Ketvirtfinalis

Serbijos ir JAV rinktinės be didelio vargo laimėjo ketvirtfinalio rungtynes ir pateko į pasaulio vyrų krepšinio pirmenybių pusfinalį.

Antradienį Pasajaus arenoje JAV sutriuškino Italiją 100:63, Serbija – Lietuvą 87:68.

Serbijos rinktinė pusfinalyje žais su Kanados ir Slovėnijos rungtynių nugalėtojais, JAV komanda – su Vokietijos ir Latvijos rungtynių nugalėtojais.

Kitos dvejos ketvirtfinalio rungtynės vyks trečiadienį (rugsėjo 6 d.), pusfinalio – penktadienį (rugsėjo 8 d.), finalo – sekmadienį (rugsėjo 10 d.).

Lietuvos rinktinė dar turės rungtyniauti dėl 5–8 vietų. Lietuviai ketvirtadienį paguodos pusfinalyje susitiks su Kanados ir Slovėnijos rungtynių pralaimėtojais.

Kelialapiai

Varžybos dėl 5–8 vietų būtų buvusios svarbios, jei į pusfinalį būtų patekusi tik viena arba nė vienos Europos komandos. Tokiu atveju dėl 5–8 vietų rungtyniaujančios komandos kovotų dėl kelialapių į Paryžiaus olimpines žaidynes.

Dabar jau aišku, kad pusfinalyje žais dvi arba trys Europos komandos, todėl varžybos dėl 5–8 vietų prarado prasmę.

Antradienį paaiškėjo, kad Lietuvos ir Italijos rinktinės turės dalyvauti olimpinės atrankos turnyre, kuris bus surengtas 2024 metų liepą.

Dėl dviejų Europai skirtų tiesioginių kelialapių į Paryžiaus olimpines žaidynes varžosi Serbija, Latvija, Slovėnija ir Vokietija.

Teisę dalyvauti olimpiniame krepšinio turnyre jau užsitikrino Prancūzija, Australija, JAV, Kanada, Pietų Sudanas ir Japonija.

Pusfinalio dalyviai

Nuo tada, kai iširo Serbijos ir Juodkalnijos sąjunga (2006 m.), Serbijos rinktinė pasaulio pirmenybėse dalyvauja ketvirtąjį kartą. Serbai jau trečią kartą pateko į pusfinalį. 2010 metais jie užėmė ketvirtąją vietą, 2014 metais iškovojo sidabro medalius.

Praėjusiose pasaulio pirmenybėse, kurios vyko 2019 metais Kinijoje, Serbijos krepšininkai užėmė penktąją vietą.

JAV rinktinė yra viena iš dviejų komandų (kita – Brazilija), kurios nepraleido nė vienerių pasaulio pirmenybių. Per praėjusius 18 turnyrų amerikiečiai net 14 kartų pateko tarp keturių stipriausiųjų, o žemesnes vietas užėmė tik 1970, 1978, 2002 ir 2019 metais.

JAV taupyklėje yra penki aukso, trys sidabro ir keturi bronzos medaliai.

Prieš ketverius metus Serbijos ir JAV rinktinės susitiko paguodos pusfinalyje (dėl 5–8 vietų). Tuomet serbai nugalėjo 94:89.

Serbija

Iki ketvirtfinalio pažeidžiamų vietų neturėjusiai Lietuvos rinktinei labai blogas ženklas buvo jau tai, kaip antradienį buvo pelnyti pirmieji rungtynių taškai. Bogdanas Bogdanovičius perėmė kamuolį ir pats pabaigė greitą ataką.

Lietuviai trumpai pirmavo tik lygiai vykusiame pirmajame kėlinyje, kurį laimėjo 25:24. Vos prasidėjus antrajam kėliniui Dejanas Davidovacas persvėrė rezultatą ir nuo tada visą laiką priekyje buvo Serbijos komanda. O prieš pat pertrauką po tolimo B.Bogdanovičiaus tritaškio skirtumas pirmą kartą tapo dviženklis 49:38.

B.Bogdanovičius vien iki pertraukos pelnė 18 taškų.

Trečiojo kėlinio pradžioje, kai Lietuvos rinktinė sumažino atsilikimą iki 5 taškų (47:52), atrodė, kad serbų treneris Svetislavas Pešičius vėluoja prašyti minutės pertraukėlės. Bet Serbijos krepšininkai aikštėje susitvarkė patys ir po kelių minučių pertraukėlės reikėjo Kaziui Maksvyčiui – varžovai tuo metu pirmavo 62:48.

Patarimai nepadėjo. Serbijos rinktinės slaptu ginklu tapo paprastai retai į krepšį metantis Stefanas Jovičius, kuris vasaros pradžioje net neketino vykti į pasaulio pirmenybes, bet rinktinei suteikė „greitąją pagalbą“, žaisti atsisakius keliems kitiems krepšininkams.

Du S.Jovičiaus tritaškiai tapo dar vienu stipriu nokdaunu lietuviams, skirtumas per kelias minutes padidėjo iki 18 taškų (69:51) ir nuo tada Lietuvos krepšininkai tik imitavo pasipriešinimą.

JAV

Jei Serbijos rinktinė intrigą sunaikino trečiojo kėlinio pabaigoje, tai kitose rungtynėse JAV krepšininkams užteko pusantro kėlinio.

5-ąją min. italai paskutinį kartą persvėrė rezultatą 8:7, bet paskui kamuolys daug dažniau krito į jų krepšį. Po Paolo Banchero metimo paskutinėje pirmojo kėlinio atakoje JAV persvara pirmą kartą tapo dviženklė 24:14, o antrojo kėlinio viduryje amerikiečiai jau triuškino varžovus 38:18.

Italų kilmės JAV rinktinės puolėjui P.Banchero šios rungtynės buvo ypatingos. Sietle užaugęs P.Banchero pernai žadėjo, kad atstovaus Italijai, tačiau šiais metais persigalvojo ir apsivilko JAV komandos aprangą.

Antradienį P.Banchero į italų krepšį įmetė 8 taškus.

Nusivylimas

Pasaulio pirmenybėse labai silpnai žaidžia buvęs Kauno „Žalgirio“ puolėjas Achille Polonara. Jo rezultatyvumo vidurkis – 4,5 taško, o taiklumas – vos 19,4 proc.

Tiesa, turnyro pradžioje per rungtynes su silpnesniais varžovais A.Polonara nebuvo Italijos rinktinės silpnoji grandis, bet per pastarąsias trejas rungtynes jis pataikė tik 1 iš 14 metimų.

Iš trijų taškų zonos A.Polonara šiose pirmenybėse dar neįmetė nė karto. Visi 15 jo tolimų metimų skriejo šalia tikslo.

Dienos penketas

Stefanas Jovičius (Serbija) – 11 tšk. (1/2 dvitaškių, 3/5 tritaškių), 5 rez.perd. per 25 min. Patyręs „Zaragoza“ įžaidėjas neketino dalyvauti pasaulio pirmenybėse, bet atvyko į rinktinę, kai paaiškėjo, kad jai trūks kelių svarbių žaidėjų. S.Jovičiaus vaidmuo ketvirtfinalyje buvo esminis – būtent jis trečiojo kėlinio viduryje, kai lietuviai trumpam perėmė iniciatyvą, grąžino žaidimo vadžias į Serbijos rinktinės rankas.

Bogdanas Bogdanovičius (Serbija) – 21 tšk. (7/9 dvitaškių, 2/4 tritaškių, 1/2 baudų), 4 atk.kam., 3 rez.perd. per 27,5 min. Reikia tritaškio? Prašau. Reikia prasiveržti? Prašau. B.Bogdanovičius apčiuopė silpnąsias Lietuvos gynybos vietas ir antradienį buvo tikras „Erelių“ lyderis. Nors galutiniame protokole prie jo pavardės įrašytas nelabai didelis taškų skaičius, „Atlanta Hawks“ gynėjas atliko svarbiausią darbą pirmojoje rungtynių pusėje ir iki pertraukos pelnė 18 taškų.

Austinas Reavesas (JAV) – 12 tšk. (1/1 dvitaškio, 2/3 tritaškių, 4/4 baudų), 4 atk.kam., 3 rez.perd. per 20 min. „Los Angeles Lakers“ gynėjas darė visko po truputį, bet viską atliko kokybiškai ir patikimai tiek puldamas, tiek gindamasis.

Mikalas Bridgesas (JAV) – 24 tšk. (4/5 dvitaškių, 4/6 tritaškių, 4/4 baudų), 7 atk.kam. per 18 min. Pirmojo kėlinio viduryje į aikštę įėjęs „Brooklyn Nets“ naujokas greitai aptiko Italijos rinktinės gynybos spragas ir pradėjo pirmąjį JAV rinktinės spurtą, kuris kartu buvo ir lemiamas.

Nikola Milutinovas (Serbija) – 9 tšk. (4/8 dvitaškių, 1/2 baudų), 5 atk.kam. per 21 min. Į Pirėjo „Olympiakos“ grįžtantis vidurio puolėjas nebuvo labai rezultatyvus. Užtat jis nepriekaištingai atliko pagrindinę užduotį ir neleido baudos aikštelėse šeimininkauti J.Valančiūnui.

Dienos treneris

Svetislavas Pešičius (Serbija). 74 metų S.Pešičius, kuris yra vyriausias krepšinio specialistas, treniruojantis pasaulio pirmenybėse žaidžiančias komandas, parodė, kad jo kolegai iš Lietuvos dar reikia mokytis ir mokytis.

Lietuva – Serbija 68:87. T.Sedekerskis 14, R.Jokubaitis 13, I.Brazdeikis ir J.Valančiūnas po 11, M.Normantas 8, M.Kuzminskas 6, T.Dimša 3, D.Motiejūnas 2, D.Sirvydis, V.Kariniauskas ir G.Maldūnas po 0 / B.Bogdanovičius 21, F.Petruševas 17, S.Jovičius 11, M.Guduričius ir N.Milutinovas po 9, A.Avramovičius ir N.Jovičius po 8, D.Davidovacas 2, V.Marinkovičius ir D.Rističius po 1, O.Dobričius 0.

JAV – Italija 100:63. M.Bridgesas 24, T.Haliburtonas 18, A.Reavesas 12, J.Brunsonas 9, B.Ingramas ir P.Banchero po 8, B.Portisas 7, J.Hartas 5, W.Kessleris 4, A.Edwardsas 3, J.Jacksonas 2, C.Johnsonas 0 / S.Fontecchio 18, S.Tonutas 11, M.Spissu 8, N.Melli ir G.Ricci po 5, M.Dioufas, G.Procida ir L.Severini po 4, L.Datome 3, A.Polonara 1, A.Pajola ir M.Spagnolo po 0.