Jie atiteko Vokietijai, Islandijai, Švedijai ir Juodkalnijai.
Artėjančias pirmenybes praleis už borto likę ukrainiečiai, bulgarai, vengrai, makedonai, slovakai, danai, olandai bei sensacingai į čempionatą nepatekę kroatai.
Europos krepšinio čempionate varžysis šeimininkai latviai, kipriečiai suomiai bei lenkai, o prie jų prisijungs Lietuva ir dar 19 kelialapį iškovojusių rinktinių.
Kartu su Lietuva bilietus nuskynė: Turkija, Italija, Serbija, Izraelis, Slovėnija, Ispanija, Belgija, Estija, Portugalija, Graikija, Sakartvelas, Prancūzija, Juodkalnija, Švedija, Islandija, Vokietija, Čekija, Jungtinė Karalystė bei Bosnija ir Hercegovina.
Europos čempionatas vyks rugpjūčio 27 – rugsėjo 15 dienomis, atkrintamosios varžybos bus rengiamos Latvijos sostinėje Rygoje.
***
Plačiau apie sekmadienį vykusias Europos čempionato atrankos dvikovas:
Draudimas
Keturioms D grupės komandoms sekmadienį reikėjo išsiaiškinti, kuri viena iš jų nepateks į Europos pirmenybes. Po penktojo turo blogiausioje padėtyje buvo Bulgarijos rinktinė, o prieš lemiamas rungtynes su pasaulio čempione Vokietijos ekipa bulgarų padėtis tapo vos ne beviltiška.
Menkos galimybės dar labiau sumažėjo, kai išvakarėse Pirėjo „Olympiakos“ ir Belgrado „Crvena Zvezda“ klubai uždraudė Bulgarijos rinktinėje žaisti Aleksandrui Vezenkovui ir natūralizuotam amerikiečiui Codi Milleriui-McIntyre‘ui. Bulgarijos krepšinio federacija dar bandė pasitelkti kurį nors kitą natūralizuotą amerikietį (vienas iš kandidatų buvo šiai šaliai ne kartą atstovavęs buvęs Kauno „Žalgirio“ gynėjas Dee Bostas), bet karštligiškos pastangos nedavė rezultato.
Svyravimai
Nusilpusi Bulgarijos rinktinė sekmadienį išvykoje pralaimėjo Vokietijos krepšininkams 85:94.
Bulgarai jau antrajame kėlinyje atsiliko 27 taškų skirtumu ir ilgai nerodė jokių atsigavimo požymių. Tik ketvirtojo kėlinio viduryje Bulgarijos krepšininkai įmetė 16 taškų be atsako ir sumažino skirtumą 82:87. Vis dėlto vokiečiai sugebėjo susitelkti ir neleido svečiams laimėti.
Kitos šios grupės rungtynės vyko labai lygiai, o nugalėtojai paaiškėjo tik per pratęsimą. Švedijos krepšininkai namie šiaip ne taip palaužė Juodkalnijos rinktinę 86:83.
D grupės nugalėtoja tapo keturias pergales iškovojusi Vokietija. Juodkalnija ir Švedija laimėjo po tris kartus, be kelialapio likusi Bulgarija pasiekė dvi pergales.
Pastiprinimas
Jei Bulgarijos rinktinė prieš lemiamas rungtynes labai susilpnėjo, tai Vokietijos komanda, kuri jau iki tol kelialapį turėjo beveik kišenėje (vokiečiai sekmadienį galėjo net ir pralaimėti pusšimčio taškų skirtumu), sulaukė pastiprinimo.
Pirmą kartą šiame atrankos turnyre rinktinės aprangą apsivilko ką tik iš NBA grįžęs ir sutartį su „Monaco“ klubu sudaręs Danielis Theisas. Jis į bulgarų krepšį įmetė 12 taškų.
Prisidėjus D.Theisui, Vokietijos rinktinėje sekmadienį žaidė net septyni 2023 metų pasaulio čempionai.
Paskutinis
B grupėje į paskutinį kelialapį pretendavo Islandijos ir Vengrijos krepšininkai. Daug geresnėje padėtyje buvo prieš lemiamą turą viena pergale varžovus lenkusi Islandijos rinktinė, kurios likimas buvo jos pačios rankose.
Islandai likimo į svetimas rankas neatidavė ir paskutiniajame ture namie įtikinamai nugalėjo Turkijos komandą 83:71. Buvęs Vilniaus „Ryto“ gynėjas Elvaras Fridrikssonas prie pergalės prisidėjo 13 taškų.
Turkijos rinktinė į Reikjaviką atvyko be ketvirtadienį žaidusių Shane‘o Larkino ir Cedi Osmano.
Lietuvoje dirbusio Gašperio Okorno treniruojama Vengrijos komanda tuo pačiu metu vykusiose kitose grupės rungtynėse irgi padarė viską, ką galėjo. Vengrai išvykoje nugalėjo Italijos rinktinę 71:67, bet tai buvo tik paguodos pergalė.
Vengrijos rinktinėje žaidė du buvę Lietuvos klubų krepšininkai. György Golomanas pelnė 5 taškus, Benedekas Varadi – 3 taškus.
Grupės nugalėtoja Italija iškovojo keturias pergales, Islandija ir Turkija – po tris, Vengrija – dvi.
B grupės rungtynės sekmadienį baigėsi vėliausiai, tad būtent islandams buvo įteiktas paskutinis 24-asis kelialapis.
Eksperimentai
Latvijos rinktinei kovoti dėl kelialapio nereikėjo, tačiau latviai varžovams nenuolaidžiavo ir atrankos turnyrą baigė nepatyrę nė vienos nesėkmės.
Sekmadienį latviai išvykoje nesunkiai nugalėjo grupės autsaiderę Slovakijos komandą 89:68. Treneris Luca Banchi į Bratislavą vežėsi smarkiai eksperimentinę sudėtį. Į dvyliktuką pateko keturi jaunesniosios kartos Latvijos klubų krepšininkai, kurie iki tol arba visai nežaidė rinktinėje, arba žaidė joje 2–3 rungtynes.
Tiesa, ir Slovakijos rinktinės treneris Aramisas Nagličius prieš paskutiniąsias rungtynes leido išvykti žaidėjams, kurie buvo atvykę iš užsienio klubų.
Kitose C grupės rungtynėse Ispanijos komanda nugalėjo Belgijos ekipą 59:52.
Nenugalimi
Latvijos rinktinė laimėjo visas šešerias rungtynes.
Atrankos turnyre pakartoti latvių rezultatą gali tik Prancūzijos ir Serbijos komandos. Prancūzai ir serbai per penkis turus pasiekė po penkias pergales, o paskutines rungtynes žais pirmadienį.
Tuo tarpu Slovakijos rinktinė atrankos turnyrą baigė nelaimėjusi nė karto. Kol kas nė vienos pergalės taip pat neiškovojo Ukrainos ir Kipro krepšininkai, kurie šeštąsias rungtynes žais pirmadienį.
6 turas
B grupė
Italija – Vengrija 67:71. N.Akele 17, M.Spagnolo 14, G.Bortolani 13 / Z.Perlas 20, D.Vojvoda 16. Kalabrijos Redžas
Islandija – Turkija 83:71. M.Hermanssonas 23, T.Hlinasonas ir E.Fridrikssonas po 13 / M.Yasaras 16, O.Bitimas 13. Reikjavikas.
Lentelė: Italija – 4, Islandija – 3, Turkija – 3, Vengrija – 2.
C grupė
Slovakija – Latvija 68:89. J.Mokranas ir M.Ihringas po 13 / K.Šilinis 19, K.Zorikas 15. Bratislava. 2460 žiūrovų.
Ispanija – Belgija 59:52. X.Lopezas-Arostegui 13, H.Gonzalezas 9 / J.M.Mwema 21, K.Tumba 9. Leonas. 4587 žiūrovai.
Lentelė: Latvija – 6, Ispanija – 3, Belgija – 3, Slovakija – 0.
D grupė
Švedija – Juodkalnija 86:83 (po pratęsimo). S.Birganderis 19, M.Pantzaras 18, D.Anderssonas 14 / N.Ivanovičius 26, J.Radebaugh 24. Stokholmas. 7985 žiūrovai.
Vokietija – Bulgarija 94:85. D.Krameris 14, A.Obstas ir D.Theisas po 12 / P.Ivanovas 17, K.Kostadinovas ir D.Dimitrovas po 16. Bambergas. 5500 žiūrovų.
Lentelė: Vokietija – 4, Juodkalnija – 3, Švedija – 3, Bulgarija – 2.
