Misija Karakase įvykdyta su trenksmu: lietuviai važiuoja į Londoną!

Karakaso „Poliedro“ areną sudrebino galingi lietuviški šūksniai: „Mes laimėjom!!!“, lydimi dar galingesnių būgnų gausmo. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė sekmadienį Venesueloje įvykdė savo misiją – pačiupo kelialapį į Londono olimpines žaidynes. Paskutinį tašką lietuviai padėjo atrankos turnyro pusfinalyje 109:83 (21:16, 31:20, 23:25, 34:22) sutriuškinę Dominikos Respublikos komandą. Jau liepos pabaigoje mūsų šalies vyrų laukia nauji, dar didesni iššūkiai olimpiadoje.

Lietuvių triumfo Karakaso „Poliedro“ arenoje akimirkos.<br>AP

Jul 8, 2012, 7:28 PM, atnaujinta Mar 18, 2018, 8:20 AM

Olimpiada. Lietuvos krepšinio rinktinė, nuo šalies Nepriklausomybės atgavimo 1990-aisiais, nepraleido nė vienų olimpinių žaidynių. Lietuviai 1992 metais Barselonoje užėmė 3-ąją vietą. Bronza jie pasipuošė ir 1996 metais Atlantoje bei 2000 metais Sidnėjuje. 2004 metais Atėnuose ir 2008 metais Pekine mūsų šalies atstovai užėmė 4-ąją vietą. Kas rinktinės laukia Londone?

Spurtas. Lietuvos komanda nuo pat pirmųjų mačo akimirkų pademonstravo nepajudinamą ryžtą. Puikiai tritaškius pataikę Kęstučio Kemzūros auklėtiniai pirmąsias 10 min. laimėjo dar nedideliu pranašumu 21:16. Lemiamą spurtą, suteikusį jau apčiuopiamą persvarą jie surengė antrajame kėlinyje. M.Pocius pažėrė du, M. Kalnietis vieną tritaškį ir varžovų gynyba ėmė byrėti. Ilgąją pertrauką mūsų komanda pasitiko J.Valančiūno dėjimu ir rekordiniu atotrūkiu 52:36. Atrojoje rungtynių dalyje priešininkai nėrėsi iš kailio, tačiau lygiaverčio atsako galingam lietuvių puolimui taip ir nerado.

Naudingiausias. Naudingiausiu turnyro žaidėju, lietuvių gretose, buvo pripažintas Jonas Mačiulis. Po sunkios traumos tik šiemet į aikštę grįžęs puolėjas į Dominikos Respublikos ekipos krepšį įmetė 19 taškų (6/8 dvitaškiai, 2/2 tritaškiai) ir atkovojo 6 kamuolius. Jam atiteko FIBA įsteigtas prizas – šveicariškas „Tissot“ laikrodis.

Kumštis. Lietuviai lemiamame pusfinalio mače buvo vieningi kaip kumštis. Kiekvienas stengėsi įmesti savo talento dalį į komandos pergalės taurę. Neskaitant J. Mačiulio, ekipoje labiausiai pasižymėjo J. Valančiūnas 17 (7 atkov. kam.), L. Kleiza 13, M. Pocius 12, T.Delininkaitis 11, M.Kalnietis (9 rezult. perd.) ir R.Kaukėnas po 9. Š. Jasikevičius pelnė 7 taškus ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus. P.Jankūnas pridūrė 5 taškus, D. Dulkys 3, D.Songaila ir R.Javtokas - po 2.

Varžovai. Dominikos komandos gretose labiausiai išsiskyrė jų lyderiai - 201 cm ūgio puolėjas Jackas Martinezas (13 taškų ir 10 atkovotų kamuolių), NBA klubo „Atlanta Hawks“ 208 cm ūgio puolėjas Alas Harfordas (12 taškų), ir NBA klubo „Sacramento Kings“ 201 cm ūgio puolėjas Francisco Garcia (11 taškų).

Paguoda. Lietuvos ekipa pelnė tiesioginį kelialapį į olimpines žaidynes. Tokiu pat keliu į Londoną pateko ir Rusijos krepšininkai sekmadienį kitame pusfinalyje 85:77 palaužę Nigerijos komandą. Afrikiečiai ir Dominikos Respublikos krepšininkai pirmadienio naktį tarpusavyje susikaus paguodos mače. Jo nugalėtojui atiteks paskutinis bilietas į Londono olimpiadą.

Kelias. Lietuviai į atrankos turnyro pusfinalį pateko išvakarėse ketvirtfinalyje 76:72 parklupdę Puerto Riko komandą. Anksčiau B grupės pirmame mače mūsų šalies atstovai 100:82 įveikė šeimininkus Venesuelos atstovus, tačiau pralaimėjo Nigerijai 80:86.

Kelias 2. Dominikos Respublikos ekipa pateikė nemenką siurprizą ketvirtfinalyje 86:76 nukovusi Makedonijos rinktinę, vienu metu pirmavusią triuškinamai. C grupėje Dominikos krepšininkai 69:84 nusileido Rusijos komandai, bet 95:85 nugalėjo Pietų Korėjos komandą ir užėmė 2-ąją vietą.

Televizija. Lietuvos ir Dominikos Respublikos ekipų mačą „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovai galės pamatyti ir įraše, kuris bus rodomas sekmadienį 8.05 val. ir 16.05 val.

Himnas. Po to, kai per ketvirtfinalį buvo nušvilptas Lietuvos himnas, “Poliedro” arenos informatorius prieš mūsų šalies ir Dominikos Respublikos dvikovą ispaniškai ir angliškai aiškino, kad himnas – kiekvienos tautos pasididžiavimas ir todėl būtina jį gerbti, laikytis tylos. Per dominikiečių himną, aišku, buvo tylu. Kai tik prasidėjo “Tautiška giesmė”, tribūnos vėl ėmė švilpti. Tada informatorius dar kartą liepė žiūrovams tylėti ir paskui švilpimas jau nebuvo masinis.

***

LietuvaDominikos Respublika 109:83 (21:16, 31:20, 23:25, 34:22)

Taiklumas.

Dvitaškiai: 29/43 (67 proc., Lietuva) ir 21/48 (44 proc., Dominikos Respublika)

Tritaškiai: 10/18 (56 proc.) ir 6/22 (27 proc.)

Baudų metimai: 21/24 (88 proc.) ir 23/30 (77 proc.)

Atkovoti kamuoliai: 32 ir 26

Rezultatyvūs perdavimai: 26 ir 18

Klaidos: 15 ir 11

***

Pirmasis kėlinys

Lietuvos rinktinė rungtynes pradėjo tokios sudėties: M.Kalnietis, R.Kaukėnas, J.Mačiulis, L.Kleiza, R.Javtokas.

Po kelių nerezultatyvių atakų lietuviai pirmuosius taškus pelnė dėjimu. M.Kalnietis perspėjo varžovus.

Varžovai atsakė F.Garcia tritaškiu - 2:3.

Į J.Mačiulio dvitaškį su bauda F.Garcia vėl pasiūlė tritaškį - 6:6.

M.Kalnietis 5 min. prasiveržė po krepšiu- 11:10 - lietuviai vis dar priekyje.

Gynėjas paprašė keitimo. Vietoje jo aikštėje Š.Jasikevičius. Pasirodė ir J.Valančiūnas, iškart pelnęs dvitaškį bei pridūręs du baudos metimus - 17:12.

Nedidelis lietuvių atotrūkis sunyko akimirksniu - 17:16, bet jie nenuleido rankų ir po J.Mačiulio pakartoto kamuolio ekipas skyrė tie patys 5 taškai - 21:16.

Antrasis kėlinys

J. Asselinas kėlinį pradėjo tritaškiu - 21:19, netrukus varžovai baudų metimais išlygino 21:21.

Viską, ką lietuviai prarado, M. Pocius atstatė vienas pats - pataikė dvi baudas ir tritaškį 26:21.

M.Kalniečio tritaškis situaciją apvertė Lietuvos naudai 29:21 (13 min.).

M.Pocius įsibėgėjo - švystelėjo dar vieną tritaškį 32:23 (14 min.).

Lietuviai apsigynė ir surengė rezultatyvų antpuolį. P.Jankūnas pataikė dvitaškį ir privertė 3 kartą prasižengti Dominikos lyderį A. Harfordą - 35:23 (15 min.).

T.Delininkaitis, baudų metimais pelnęs pirmuosius savo taškus turnyre, ir D.Songaila, pataikęs iš po krepšio, padėjo išlaikyti dviženklį pranašumą 39:27 (16 min.).

G.Suero pergudravus lietuvių gynybą, J.Mačiulis rėžė tolimą metimą - 48:36, o po Š.Jasikevičiaus dvitaškio - rekordinė lietuvių persvara - 50:36  (19 min.).

Prieš pat kėlinio pabaigą K. Kemzūra paprašė minutės pertraukėlės. Jos rezultatas J.Valančiūno dėjimas iš viršaus - 52:36. Rekordinis lietuvių pranašumas.

Trečiasis kėlinys

Dominikos ekipos krepšininkai nėrėsi iš kailio, siekdami pakeisti įvykių eigą. Varžovai po ilgosios pertraukos stengėsi lietuviams primesti sau parankų greitą žaidimą, kuomet atakos trunka 10 ar 15 sek.

Vis dėl to mūsų šalies komanda nuolat rasdavo tinkamų atsakymų.

Po J.Valančiūno metimo iš vidutinio nuotolio 70:55.

Rungtynių tempas pastebimai išaugo, bet ar vyrams užteks jėgų?

Š.Jasikevičius driokstelėjo tritaškį 75:57. Varžovai tuoj pat atsimušė dvitaškiu ir F. Garcia tolimu metimu - 75:61.

Ketvirtasis kėlinys

Lietuviai išlaiko saugią distanciją, bet varžovai vis ieško momento spurtuoti.

J.Coronado pataikė dvi baudas - 82:67 (33 min.).

Efektingas M.Pociaus dėjimas tuoj pat pritildė priešininkų viltis.

Aikštėje užsimezgė konfliktas, kurio centre atsidūrė L. Kleiza. Lietuvos stabdydamas varžovą, jį stumtelėjo. Šis puolė lietuvį.

Nepaisant emocijų, lietuviai ir toliau įtikinamai pirmavo. po J. Valančiūno metimo jų pranašumas jau pasiekė 20 taškų - 88:68 (35 min.).

L.Kleiza dėjimu persvarą dar padidino 90:68.  Olimpinis kelialapis artėja Lietuvos link.

Varžovai pamažu rimo, jų lyderiai emocijas reiškė ant suolo, o ne aikštėje.

Po  J. Mačiulio techniško metimo - 96:69. Liko 4 min.

Likus kiek daugiau nei 3 min. aikštėje pasirodė rinktinės debiutantas Deividas Dulkys. Visiems viskas aišku.

Netrukus D.Dulkys pelno tritaškį ir Karakaso arenoje pasigirsta lietuviškasis: "Mes laimėjom!!!".

Likus 1 min. J. Valančiūnas pyktelėjo gavęs 5-ąją baudą, bet greitai pateko į vyresnių komandos draugų glėbį ir pratrūko šypsena.